8 اردیبهشت 1398 ساعت 09:21

کد خبر :527883

- Baztab - http://baztab.ir -

لوکیشن «سوته‌دلان» این هفته تخریب می‌شود

فیلم سوته‌دلان

برپایه خبرهای دریافتی از منابع محلی، مغازه ظروفچی در فیلم «سوته‌دلان»، اثر زنده‌یاد علی حاتمی، در آستانه تخریب قرار دارد و به احتمال زیاد در هفته جاری، منتهی به 13 اردیبهشت‌ماه 1398 تخریب خواهد شد.

در فیلم یاد شده، شادروان جمشید مشایخی در نقش «حبیب ظروفچی» بازی می‌کرد و این مغازه متعلق به او بود.

با این حال، اهمیت مغازه ظروفچی فقط به خاطر فیلم سوته‌دلان نیست، بلکه این مغازه که در خیابان ایران، کوچه روحی قرار دارد، با دکوراسیون کم‌نظیر خود، یکی از معدود مغازه‌هایی به شمار می‌رفت که به تمامی بازتابنده حال و هوای مغازه‌های تهران در دوره پهلوی اول بود. سبک و سیاق ساختمان آن نیز نشان می‌دهد که در اواخر دوره قاجار یا اوایل دوره پهلوی ساخته شده است. هرچند که در سال‌های گذشته، با تغییر نمای ساختمان جلوه تاریخی آن از میان رفته بود.

برخی اهالی محل اطلاع داده‌اند که مالک بنا پیش از عملیات تخریب، دکوراسیون تاریخی مغازه را به یک مجموعه‌دار فروخته است.

با تخریب این مغازه، خیابان ایران که تا دو دهه پیش پذیرای شمار زیادی از آثار تاریخی بود، تقریبا از وجود بناهای قدیمی خالی می‌شود.

اخیرا نیز خانه تاریخی گیاهی در این خیابان با مجوز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران تخریب شد. اعضای این شورا چند هفته پیش به سبب صدور مجوز ساخت‌وساز غیرقانونی در حریم کاخ گلستان، توسط رییس سازمان میراث فرهنگی از مقام خود عزل شدند.

تخریب گسترده بناهای تاریخی در خیابان ایران در حالی صورت می‌گیرد که در 14 اسفندماه 1391 شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه‌ای را با عنوان “ضوابط و شاخص‌های لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی ایران به تصویب رساند که در تبصره ماده دوم آن آمده است: ” بازسازی در این بخش از شهرها (بافت‌های فرهنگی و تاریخی) در خصوص بناهای ساخته شده تا سال 1340 شمسی، صرفا به صورت عین به عین امکان پذیر خواهد بود.