فیلیپین و ویتنام درپی ایجاد قطب جدید تولید خودرو

۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷  /   /  کد خبر: 52362
فیلیپین و ویتنام درپی ایجاد قطب جدید تولید خودرو

 

یک مرکز بین المللی تحقیقاتی که تجزیه و تحلیل بازارهای کلان اقتصادی و مالی را برعهده دارد گزارش داد: فیلیپین و ویتنام دو کشور جنوب شرق آسیا در پنج سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ میلادی پرسرعت ترین رشد تولید خودرو را در میان قطب های تولید خودرو در این منطقه خواهند داشت.

به گزارش بازتاب به نقل از ایرنا ، مرکز تحقیقاتی بی ام آی در گزارش ماه جاری میلادی (ژوئن) خود پیش بینی کرد: تولید خودرو در فیلیپین با ۳۰۰ درصد رشد به ۳۵۹ هزار واحد و در ویتنام با دو برابر افزایش به ۱۱۲ هزار واحد می رسد شرکت بی ام آی که درسال ۱۹۸۴ تاسیس شده است ، ۲۴ صنعت و ۲۰۰ بازار مختلف جهانی را در حیطه فعالیت تحقیقاتی خود رصد می کند.

طبق این گزارش، شرکت ‘تویوتا موتور و پی.اس.ای’ دو خودروسازی هستند که از مزیت بازار پرجمعیت این دو کشور استفاده می کنند و اکثر تولیدات آنها را خریداران بار اولی استفاده خواهند کرد.فیلیپین و ویتنام با رقم ۶ درصد در میان پرسرعت ترین رشدهای اقتصادی جهان قرار دارند.

یک تحلیلگر شرکت بی.ام.آی در این زمینه گفت: اکثر تولیدات خودرو در این دو کشور پرجمعیت جنوب شرق آسیا عمدتا توسط مصرف کنندگان داخلی آنها خریداری و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: برای توسعه مزیت های رقابتی به عنوان یک قطب تولید خودرو ، دولت های فیلیپین و ویتنام باید زیرساخت های اقتصادی، محیط کسب و کار و سیاست های مرتبط با تولید خودرو را تقویت کنند.

براساس گزارش مرکز تحقیقات پیو، تا سال ۲۰۱۴ میلادی صرفا ۶ درصد از خانوارها در فیلیپین و ۲ درصد در ویتنام صاحب خودرو بودند. طبق این گزارش این رقم در مورد مالزی ۸۲ درصد و در تایلند ۵۱ درصد بوده است.

براساس پیش بینی بی.ام.آی، خرید خودرو در فیلیپین و ویتنام به طور متوسط در ۵ سال آینده ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت.

طبق این گزارش، فیلیپین بیش از ۵۰۰ میلیون دلار مشوق های مالی برای تولیدکنندگان خودرو در این کشور ارائه کرده که این امر سبب شده آنها حداقل ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو از مدل های میتسوبیشی و تویوتا را طی ۶ سال تولید کنند.

شرکت میتسوبیشی براساس قراردادی با مانیل قرار است در سال ۲۰۱۸ یک کارخانه فلزکاری در فیلیپین تاسیس کند که این امر احتمالا سبب رشد ۵۰ درصدی تولیدات خودروهای این شرکت در فیلیپین خواهد شد.

براین اساس؛ خرید خودرو در ۵ ماهه اول سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن در فیلیپین ۱۸ درصد افزایش داشته که این رقم تا پایان سال به ۲۶ درصد رسید. این امار نشان می دهد خرید خودرو همزمان با رشد اقتصادی در فیلیپین افزایش یافته است.

به نوشته بلومبرگ، البته این رشد با تهدید افزایش مالیات ها توسط ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهوری این کشور روبه روست.

علاوه براین، شرکت فرانسوی پی.اس.آی که انواع خودروهای فرانسوی را در ویتنام تولید می کند اعلام کرد قصد دارد با افزایش تولید، بازار منطقه را نیز هدف قرار دهد.

البته این سرمایه گذاری های جدید هنوز برای کنار زدن تایلند و اندونزی به عنوان قطب های اصلی صنعت خودروسازی در منطقه کافی نخواهد بود، زیرا هر کدام از این دو کشور سالانه یک میلیون دستگاه خودرو تولید می کنند. علاوه بر این در مالزی ‘ لی شوفو’ یک میلیاردر چینی در حال خرید بخشی از سهام شرکت سهامی خودروسازی پروتون است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها