گنجانده شدن بند مربوط به «امنیت حجاج» در توافق‌نامه ایران با سعودی‌ها

۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸  /   /  کد خبر: 51451
گنجانده شدن بند مربوط به «امنیت حجاج» در توافق‌نامه ایران با سعودی‌ها

سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس جزئیات جلسه امروز این فراکسیون با رئیس سازمان حج و زیارت را تشریح کرد.

مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جلسه صبح امروز (یکشنبه ۱۸ تیر) این فراکسیون که با حضور حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت برگزار شد، اظهار داشت: موضوع جلسه صبح امروز نگرانی‌های اعضای فراکسیون در رابطه با بحث اعزام حجاج بود.

وی افزود: آنچه که در جلسه امروز از سوی رئیس سازمان حج و زیارت مورد تاکید قرار گرفت، این بود که این سازمان در بحث اعزام حجاج تصمیم‌گیرنده نیست و اعزام حجاج تصمیم نظام است.

لاهوتی گفت: محمدی به ما اطمینان داد که به واسطه مذاکراتی که با مسئولان سعودی در رابطه با امنیت حجاج کشورمان داشته‌اند، جای هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با امنیت حجاج وجود ندارد. محمدی همچنین در جلسه امروز خاطرنشان کرده که در مذاکرات امسال‌شان با عربستان، مسئولان سعودی بندی را در توافق‌نامه مبنی بر تضمین امنیت حجاج ایرانی گنجانده‌اند. بندی که در سال‌های گذشته به هیچ عنوان زیر بار آن نمی‌رفتند.

سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با اشاره به تعداد حجاج اعزامی به حج ۹۶ اظهار داشت: آقای محمدی با اشاره به اینکه تعداد حجاج ایرانی حاضر در حج امسال حدود ۸۶ هزار نفر خواهد بود، گفت که تمامی جوانب امنیتی حجاج برای سفر به عربستان هم توسط مسئولان داخلی کشورمان و هم با مذاکره با طرف سعودی تامین شده و از این بابت جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

لاهوتی با اشاره به تعدادی از جانباختگان حادثه منا که در عربستان به خاک سپرده شده‌اند، اظهار داشت: در جلسه امروز آقای محمدی گفت که تعداد ۱۰ نفر از هموطنان‌مان که در حادثه منا جان باخته‌اند در عربستان به خاک سپرده شده‌اند و به دلیل اینکه روابط دیپلماتیک ما با عربستان محدود است، امکان سفر خانواده‌های این عزیزان برای شناسایی‌های لازم وجود ندارد، ولی مفقودالاثری در این رابطه در عربستان نداریم.

وی در پایان اظهار داشت: مقرر شد تا رئیس فراکسیون به نمایندگی از اعضاء مراتب نگرانی را در این رابطه به مسئولان ذیربط منتقل کند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها