«موز طلایی» می‌تواند زندگی‌ کودکان بسیاری را نجات دهد

۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴  /   /  کد خبر: 51097
«موز طلایی» می‌تواند زندگی‌ کودکان بسیاری را نجات دهد

کمبود ویتامین A سالانه جان هزاران کودک را می‌گیرد و در این راستا محققان توانستند با پرورش نوعی موز منبع سرشاری از این ویتامین را فراهم کنند.

محققان نوعی موز موسوم به «موز طلایی»(Golden banana) پرورش دادند که سرشار از ویتامین A ‌است.

براساس گزارش ساینس‌دیلی، موزها میزان قابل‌توجهی مواد مغذی از جمله انواع ویتامین A‌ دارند به همین علت محققان تلاش کردند تا نوعی موز پرورش دهند که میزان ویتامین A در آن بیشتر باشد.

در این راستا، محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا، ژن‌های نوعی موز کوچک را که در گینه نو رشد می‌کند و به‌طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی ویتامین A است به موز «کاوندیش»(Cavendish) پیوند زدند.

محققان طی چند سال نمونه جدیدی موسوم به «موز طلایی»(Golden banana) را پرورش دادند که رنگ آن نزدیک به نارنجی بوده و سرشار از ویتامین A است.

در حال حاضر این موز فقط در ایالت کوئینزلند استرالیا پرورش داده شده است اما ژن‌های آن به اوگاندا ارسال شده تا به انواع گونه‌های محلی پیوند شود.

محققان ابراز امیدواری کردند تا سال ۲۰۲۱ میلادی کشاورزان اوگاندایی بتوانند گونه‌های جدید موز حاوی ویتامین A‌ را پرورش دهند.

سالانه بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار کودک در سراسر جهان به دلیل کمبود انواع ویتامین A جان خود را از دست می‌دهند و ۳۰۰ هزار کودک نابینا می‌شوند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها