رشد دلار کاهش یافت

۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴  /   /  کد خبر: 50782
رشد دلار کاهش یافت

دلار که روز چهارشنبه به بالاترین قیمت پس از تعطیلات نوروز رسیده بود، در آخرین روز هفته تغییر مسیر داد.

روز پنج‌شنبه، شاخص بازار ارز با یک تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۷۸۸ تومان رسید. البته افت روز پنج‌شنبه در روند هفتگی قیمت دلار تاثیری نداشت و این ارز در هفته گذشته بازدهی مثبت ۵/ ۰درصدی را به ثبت رساند. شاخص ارزی دو هفته پیش رشد بیشتر ۷/ ۰ درصدی را ثبت کرده بود که بیشترین میزان رشد هفتگی در سال ۹۶ محسوب می‌شد. به گزارش دنیای اقتصاد ، از گفته‌های فعالان چنین به‌نظر می‌رسد که در آخرین روز هفته کمتر معامله‌گری جسارت خرید یا فروش ارز را داشت. به اعتقاد بخشی از بازیگران باتجربه بازار، معامله‌گران بیشتر ترجیح دادند تماشاگر روند بازار باشند و در صورت ایجاد روند نوسانی افزایشی یا کاهشی خاصی وارد بازار شوند. در واقع می‌توان گفت در پایان یک هفته نوسانی، معامله‌گران آخرین روز آن را بیشتر به استراحت گذراندند. در این فضا، قیمت حواله درهم نیز تغییر چندانی نداشت و ارزش دلار در مناطق همسایه نیز تقریبا در سطح روز چهارشنبه باقی ماند. در واقع، عوامل بیرونی نیز زمینه‌ساز افزایش نوسان و ورود معامله‌گران به بازار نشدند.

در حالی که عده‌ای از معامله‌گران اعتقاد دارند، کاهش روز آخر نشانه‌ای از پایان روند افزایشی دلار بود، گروه دیگری در انتظار افزایش بیشتر قیمت و عبور این ارز از مرز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان قرار دارند. به گفته فعالان، کاهشی‌های بازار باور دارند که بازارساز به مرز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان حساس است؛ این دسته با توجه به این باور، تصور می‌کنند عرضه ارز در روز ابتدایی هفته افزایش پیدا خواهد کرد. در کنار این دسته‌ای از معامله‌گران در بازار افزایشی هستند؛ ولی اعتقاد دارند قیمت دلار بیش از نزدیک شدن به مرز روانی پیش‌گفته نیاز به یک اصلاح قیمتی دارد. آنها اعتقاد دارند، معامله‌گرانی که از روند افزایشی بازار جا مانده‌اند، روز شنبه سعی خواهند کرد با افزایش عرضه قیمت را پایین بیاورند و در سطوح قیمتی پایین‌تر با قدرت بیشتری وارد بازار شوند. به باور آنها، پس از اصلاح قیمت، روند افزایشی آغاز خواهد شد.

برخلاف این دو گروه، بازیگران افزایشی در بازار حضور دارند که معتقدند قیمت در همان روز شنبه از کانال ۳ هزار و ۷۰۰ تومان خارج خواهد شد. این دسته باور دارند، معامله‌گران روز پنج‌شنبه استراحت کردند و روز شنبه زمان ورود قدرتمند خریداران به بازار است. به باور این دسته، دلیل کاهشی خاصی وجود ندارد و تقاضایی که در ۳ ماه ابتدایی بهار به‌دلیل احتیاط وجود نداشت، اکنون در بازار حضور دارد. در کنار این، هر چقدر به سمت پاییز حرکت کنیم، تقاضای تجاری و مسافرتی افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این متغیرها، گروهی از معامله‌گران در انتظار ادامه روند افزایش دلار در تیرماه هستند. قیمت دلار از تیرماه تا میانه این ماه حدود ۴۹ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده و به ۱۲ قدمی مرز ۳هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

1107356_3d805898-9ec6-4633-9b20-8c1666730d5d

 

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها