جدیدترین اخبار
20 اسفند 1397 ساعت 09:17 سیاسی کد خبر :505244

وکیلی: ایران باید از برجام خارج شود

وکیلی

نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: دولت روحانی پیر و سیر است و تنها حُسنش این است که دولت رئیسی نیست.

ششمین قسمت از فصل دوم برنامه اینترنتی «رو در رو» که اختصاص به گفت‌وگو با محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس دهم، سخنگوی ستاد حسن روحانی در انتخابات 96 و مدیرمسئول روزنامه اصلاح طلب ابتکار داشت، منتشر شد.

به گزارش  فارس،در ابتدای این برنامه وکیلی با شرح زندگی خود به بیان بخشی از سوابق خود تا قبل از ورود به مجلس پرداخت و گفت: در کل دوره دوم خرداد علیرغم مواضع اصلاح طلبی، جزء مسئولین ارشد نهاد رهبری در دانشگاه ها بودم که این ظرفیت بالای این نهاد را نشان میدهد. یعنی هیچ گاه به خاطر این مواضع با بنده برخورد یا قطع همکاری نکردند با آنکه بنده از همان ایام مواضع روشن اصلاح‌طلبی در حمایت از آقای خاتمی داشتم.

*هاشمی رفسنجانی گفت وکیلی در لیست باشد*

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تشریح چگونگی حضور خود در لیست امید در انتخابات مجلس دهم گفت: یکی از علل ورودم به لیست امید (اصلاح طلبان) محبت آقای هاشمی رفسنجانی بود، ایشان گفتند که اسم من در لیست حتما باشد.

وی افزود: هر کدام از اعضای لیست امید برای تبلیغات در تهران باید 50 میلیون پول می دادند اما من این هزینه را ندادم و به جایش 100 میلیون هزینه تبلیغات شخصی خودم کردم.

*اصلاح‌طلبان منتقد، اعتماد به نفس فراکسیون امید را از بین بردند*

وکیلی در ادامه گفت: از اصلاح طلبانی که فراکسیون امید را تخریب میکنند گلایه دارم، اعتماد به نفس فراکسیون امید را با این تخریب ها از بین برده اند در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر اصلاح طلبان دیگری غیر از ما نیز داخل مجلس بودند، کارنامه بهتری از ما داشتند.

*فراکسیون امید مجلس عصاره اصلاحات است*

عضو فراکسیون امید در پاسخ به این سوال مجری برنامه که پاسختان به برخی سخنان اصلاح طلبان مبنی بر اینکه لیست امید لیست اصلی اصلاح طلبان نیست، چیست؟ گفت: این سخن توهین به لیست امید است و معتقدم که فراکسیون امید مجلس عصاره جریان اصلاحات است.

سخنگوی ستاد حسن روحانی در انتخابات 96 در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همان سال 92 بین روحانی و عارف، بهتر بود عارف را انتخاب می کردیم، گفت: اگر بنده در آن سال قدرت تصمیم گیری داشتم حتما دکتر عارف را ترجیح می‌دادم.

*هاشمی و خاتمی اعتقادی به تقلب در ۸۸ نداشتند*

دبیر هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حوادث سال 88 گفت: بزرگترین اشکال اصلاح طلبان در سال 88 عدم موضع واحد بین رهبران این جریان (هاشمی، خاتمی، کروبی و موسوی) بود و برخلاف موسوی و کروبی، آقایان هاشمی و خاتمی اعتقادی به تقلب در انتخابات نداشتند.

*خاتمی نسبت به بیانیه‌های موسوی و کروبی اعتراض داشت*

وکیلی تصریح کرد: بعد از انتخابات 88 در جلسات خصوصی متعددی خدمت آقایان هاشمی و خاتمی رسیدم و شاهد بودم که آقای خاتمی بارها نسبت به بیانیه های موسوی و کروبی اعتراض داشت و با آن همراه نبود.

وی افزود: متاسفانه کروبی هیچ حرف شنوی از خاتمی و هاشمی نداشت.

*خاتمی از کاندیدا شدن موسوی ناراحت بود*

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: سال 88 خاتمی از آمدن موسوی ناراحت بود چون بعد آمدن موسوی ، مجبور به کناره گیری شد و به همین خاطر تحلیل بنده این است که حمایت های ایشان از موسوی نیز از روی طیب نفس نبود و مواضع بعد از انتخابات خاتمی و موسوی نیز با هم تفاوت داشت.

*هاشمی گفت بازگشتم به نماز جمعه تضعیف رهبری است*

مدیر مسئول روزنامه ابتکار در ادامه با ذکر خاطره ای گفت: سال 89 وقتی در یک جلسه ای با حضور تعدادی از اصحاب رسانه از آقای هاشمی خواستیم تا به نماز جمعه برگردد، ایشان قبول نکرد و گفت نمی آیم چون باعث تضعیف رهبری می شود.

*بعد خطبه‌های رهبری، موسوی و کروبی باید به اعتراضات خاتمه می‌دادند*

وکیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: معتقدم بعد از خطبه‌های نماز جمعه رهبر انقلاب در سال 88 موسوی و کروبی باید به اعتراضات خاتمه می دادند و به قانون تمکین می کردند.

نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس همچنین درباره برجام گفت: واقعیت این است برجام ایده آل هیچ کس نبود همانطور که قطعنامه 598 هم ایده آل هیچ کس نبود اما مجبور شدیم بر اساس واقعیات آن را بپذیریم چون هیچ کس دوست داشت صنعت هسته ای ایران محدود شود..

وی افزود: تیم مذاکره کننده ما نتوانست همه خطوط قرمز رهبر انقلاب را در مذاکرات حفظ کند اما واقعیت این است که تلاش خود را انجام داد.

وکیلی تصریح کرد: برخی فکر می کردند اروپا می تواند جلوی امریکا توازن اینجاد کند اما این تلقی غلط بود، شخصا معتقدم باید ایران از برجام خارج شود، هرچند در این باره باید تصمیم نهایی را شورای عالی امنیت ملی اتخاذ کند.

وی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که مگر خود شما و جریان اصلاحات نمی گفتید این مسیر درست است؟ و اصلا از کی فهمیدید که امریکا غیر قابل اعتماد نیست؟ گفت: بنده قبل از برجام هم می دانستم که طرف مقابل قابل اعتماد نیست.

عضو فراکسیون امید در بخش دیگری از سخنانش درباره لوایح مربوط به اف ای تی اف نیز گفت: قطعا با پذیرش این کنوانسیون تحریم ها لغو نخواهد شد چون تحریم های امریکا علیه ایران به خاطر یک قاعده مشخص علیه ایران اعمال نشده که بعد از پذیرش این کنوانسیون آن تحریم ها لغو شود اما با پذیرش این لوایح چیزی بدست نمی آوریم جز «عدم ضرر».

سخنگوی ستاد روحانی در انتخابات 96 در ادامه با انتقاد شدید از عملکرد دولت گفت: بزرگترین اشکال دولت روحانی این است که نگاه کلان به مسایل کشور ندارد و پروژه ای کار می‌کند، این دولت پیر، سیر، کند و پروژه ای است و تنها حسن اش این است که دولت رییسی نیست.

*حمایت اصلاح‌طلبان از کاندیداتوری علی لاریجانی نیز منتفی نیست*

نماینده تهران در مجلس در ادامه گفت: احتمال می دهم لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدا شود و البته احتمال حمایت اصلاح طلبان از وی نیز منتفی نیست.

وکیلی در بخش دیگری از گفتگو در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره برخی رفتارهای زشت نمایندگان نیز گفت: من اگر جای درازهی (نماینده سراوان) بودم بعد از آن اتفاق استعفا می دادم.

وی همچنین درباره حداقل دریافتی نمایندگان نیز گفت: هر نماینده مجلس ماهی 8 میلیون و 300 هزار تومان است که به سختی زندگی را می گذرانیم.

وکیلی همچنین با انتقاد از تیتر معروف روزنامه شرق «امضای کری تضمین است» آن را بسیار خوشبینانه توصیف کرد و در واکنش به سخنان محمد رضا خاتمی که اردیبهشت 96 در حمایت از روحانی گفته بود ما اصلاح طلبان تضمین روحانی هستیم، حرف او را بسیار غلط دانست.

نماینده اصلاح طلب تهران در مجلس در پایان حسام الدین آشنا را نیز فردی بسیار مرموز و فاطمه حسینی دختر وزیر اقتصاد دولت اصلاحات را دختری مظلوم توصیف کرد.

رای دادن به این مطلب
Ad

Ad

روی خط خبر

 • فراخوان مشمولان فارغ‌التحصیل دانشگاه ها در تیر ماه 1398
 • پلوسی: اعزام نیروی جدید به خاورمیانه به اختلافات با ایران دامن می‌زند
 • انباشت آهن آلات در نبود تقاضا
 • ارز دیجیتالی فیس بوک منتشر شد
 • شرط جریمه نشدن خودروها در طرح جدید ترافیک پایتخت
 • آغاز طرح ترافیک جدید از شنبه
 • محورهای دیدار رئیس جمهوری افغانستان با «ترزا می»
 • افزایش همکاری‌ بازرگانان ایرانی با شرکای قطری و عمانی
 • وزارت ارشاد: خلق اثر هنری نیاز به اخذ مجوز ندارد
 • مشاور موگرینی: آمریکا مقصر تشدید تنش میان ایران و غرب است
 • بعیدی‌نژاد: برخی از کشاندن پای آمریکا به یک درگیری با ایران نفع می‌برند
 • مرکل: اگر ایران به برجام پایبند نباشد، با تبعاتی روبرو خواهد شد
 • جهانگیری: ایران ۲ روز خود را از خلیج فارس کنار کشید، حالا می گویند ایران بوده که کشتی ها را زد
 • عضو مجلس خبرگان: تنها کسی که می‌تواند از لیست کمیسیون ویژه اطلاع داشته باشد، رهبر معظم انقلاب است
 • آخرین وضعیت شکایت زنگنه از نماینده جنجالی، و چهار شکایت از محمود صادقی در هیئت نظارت بر نمایندگان
 • وزیر خارجه ترکیه به ایران سفر می کند
 • ادعای العربی الجدید: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است
 • پیشنهاد تشکیل صندوقی برای حمایت از رانندگان
 • در آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی درباره انتخابات ۸۸ چه گذشت؟
 • جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود
 • مزاح لاریجانی با نماینده شاعر: نوبت به شما که رسید دلخوش تپید
 • شمخانی: کشورهای مستقل، جلوی هیولای وحشی تروریسم اقتصادی را بگیرند
 • ثبت‌نام در سامانه «تهران من» محدودیت زمانی ندارد
 • عواملی که می‌توانند جنگ ناخواسته‌ای بین ایران و آمریکارا کلید بزنند
 • کرملین: تمامی طرف‌ها در خاورمیانه خویشتنداری کنند
 • ادعای اسپوتنیک: هیئتی از طالبان وارد ایران شده است
 • رئیس کل بانک مرکزی: عملیات بازار باز بانکی، در مراحل نهایی برای اقدام
 • کاهش مخاطره آتش سوزی در تهران با همکاری آلمانی‌ها
 • نصب گیت‌های ویژه برای تردد وکلا در دادگستری
 • جزییات تازه ترین کنسرت ارکسترسمفونیک تهران اعلام شد