جدیدترین اخبار
۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲ فرهنگی و هنری کد خبر :50489

پخش مستقیم ورزش بانوان به زودی اتفاق می افتد

حمید قاسمی با اشاره به برنامه شبکه رادیویی ورزش برای پخش مستقیم برخی از مسابقات بانوان در این شبکه، از تغییر رفتارها در مقابل نقد بر اثر فرهنگ سازی خبر داد و در این باره گفت: هنوز به ایده آل نرسیده ایم ولی نسبت به گذشته خیلی پیشرفت کرده‌ایم.

به گزارش  خبرنگاران پویا، شبکه رادیویی ورزش در سال ۷۸ و زمانی که هنوز تلویزیون ظرفیت زیادی برای بازتاب رویدادهای ورزشی و یا بحث های کارشناسی نداشت تاسیس شد. همین امر باعث شد مخاطبانی که به پیگیری موضوعات ورزشی علاقه داشتند، در همان آغاز شنونده این موج رادیویی شوند و کم کم به صورت طرفداران پر و پا قرص رادیو ورزش دربیایند. این طرفداری امروز آنقدر عمیق شده که حتی تاسیس شبکه های تلویزیونی ورزشی نیز نتوانسته است این مخاطبان را از رادیو دور کند.

هفته گذشته و در روز نهم تیر ماه، شبکه رادیویی ورزش هجدهمین سالگرد آغاز به کار خود را جشن گرفت. به همین مناسبت با حمید قاسمی مدیر این شبکه، طبخی (مدیر گروه مسابقات ورزشی رادیو ورزش)، شوقی (مدیر گروه علوم ورزشی) و صالحی (مدیر گروه ورزش و تفریحات) به گپ و گفت نشستیم که به نظر مخاطبان گرامی می رسد.

یکی از استراتژی های کلیدی ما این است که ما نقد منصفانه داشته باشیم. نقدی همراه با احترام هم برای کسی نقد می کند و هم برای کسی که نقد می شود

تسنیم: با توجه به مخاطبان متنوعی که موضوعات ورزشی دارد، مهمترین چشم انداز شبکه رادیویی ورزش در سال جاری چه خواهد بود؟

قاسمی: چشم انداز اصلی شبکه رادیویی ورزش این است که ما بتوانیم به شکل مناسبی در جذب مخاطب اقدام کنیم و در تغییر شناخت، نگرش و رفتار مخاطبین مان به طور مطلوبی اثرگذار باشیم. چشم انداز کمی ما این است که به طور میانگین در هر سال دو درصد و در ظرف ۵ سال ۱۲ درصد مخاطبین این شبکه را افزایش دهیم. در این مسیر یکی از استراتژی های کلیدی ما این است که ما نقد منصفانه داشته باشیم. نقدی همراه با احترام هم برای کسی نقد می کند و هم برای کسی که نقد می شود تا اینکه بتوانند در یک فضای محترمانه دیدگاه های خود را مطرح کنند.

خوشبختانه در مورد این رویکردهای استراتژیک با توجه به شرایط فرهنگی جامعه و با وجود چالش هایی که هم در بیان نقد و هم در پذیرش نقد وجود دارد، توانسته ایم به روزهای خوبی نزدیک شویم. بعضی مواقع نقد موجب دلخوری برخی از دوستان می شود. چرا که متأسفانه این احساس در طرف مقابل به وجود می آید که فرد دارد شخصیت او را به چالش می کشد و چیزهایی غیر از عملکرد، معیار و ملاک قرار می گیرد. این روند در حال تغییر است. هنوز به ایده آل نرسیده ایم ولی فکر می کنم نسبت به گذشته خیلی در زمینه نقد پذیری پیشرفت داشته ایم.

تسنیم: در فصل تابستان قشر وسیعی از مخاطبین شبکه ورزش فرصت بیشتری برای اوقات فراغت پیدا می کنند. برنامه شما برای تابستان و اوقات فراغت این دسته از مخاطبین چیست؟

قاسمی: طبیعتاً در هر دوره زمانی رادیو ورزش متناسب با شرایط و تغییرات فصل سعی می کند در خود تحول ایجاد کند و بتواند تازگی را برای مخاطب ایجاد کند. فصل تابستان یکی از فصل هایی است که میزان ساعات اوقات فراغت جوانان معمولاً بیشتر می شود و همواره یکی از بحث های چالشی بوده است. این موضوع اهمیت زیادی دارد که هر بخش فرهنگی و هر متولی فرهنگی چه برنامه ای برای اوقات فراغت در نظر می گیرد. ما در رادیو ورزش در سالهای گذشته برنامه متنوعی برای این موضوع داشتیم و امسال یک مقدار شرایط شکل دهی اش را تغییر دادیم که مخاطبین بتوانند اوقات فراغت خودشان را با کمک رادیو ورزش غنی تر کنند.

در حوزه بانوان یک فعالیت هایی را شروع کردیم و قرارمان بر این است که در مورد رشته های قابل پخش حوزه بانوان برنامه ریزی کنیم و پخش مستقیم داشته باشیم.

تسنیم: گروه مسابقات رادیو ورزش چه برنامه هایی را برای فصل تابستان پیش بینی کرده است؟

طبخی : ما طبق روال همیشگی چند گروه برنامه داریم که پخش زنده مسابقات ورزشی یک از آنها است. گروه دیگر برنامه های تخصصی است که به رشته های مختلف ورزشی به شکل مجله آماده می شود و برنامه هایی نیز وجود دارد که بیشتر به تحلیل فنی حوزه ورزش می پردازد.

در بخش مسابقات ورزشی ما طبق روال همیشگی‌، بر اساس مسابقات و رویدادهایی که در پیش رو داریم در فصل تابستان برای پخش زنده مسابقات برنامه ریزی می کنیم. در فرآیندی که برای خودمان در این چند سال اخیر در نظر گرفتیم قرارمان این است که پخش زنده مسابقات رشد داشته باشد. چرا که مسابقات ورزشی بخش مورد اقبال شنونده های ما است و مخاطبان همیشه از ما درخواست می کنند که رشته های مختلف ورزشی را در سطوح مختلف پوشش دهیم.

بر همین اساس در حوزه بانوان یک فعالیت هایی را شروع کردیم و قرارمان بر این است که در مورد رشته های قابل پخش حوزه بانوان برنامه ریزی کنیم و پخش مستقیم داشته باشیم.

مسابقات والیبال نوجوانان جهان و مسابقات کشتی جوانان جهان به صورت مستقیم از رادیو ورزش پوشش داده می شوند.

در تابستان امسال ما رویدادهای زیادی از جمله بازی های المپیک ناشنوایان ترکیه در ۲۷ تیرماه و همچنین یونیورسیاد دانشجویان جهان که در کشور تایوان برگزار میشود را در اواخر خرداد داریم. خصوصاً در مورد بازی های ناشنوایان من فکر میکنم با برنامه ریزی که کردیم پوشش مناسبی خواهیم داشت. باید بگویم در دوره های گذشته این رقابتها ما تنها رسانه ای بودیم که این رقابت ها را پوشش می دادیم و این شرایط انحصاری باز هم باقی مانده است.

مسابقات والیبال نوجوانان جهان و مسابقات کشتی جوانان جهان مسابقات دیگری هستند که به صورت مستقیم از رادیو ورزش پوشش داده می شوند. بنابراین در این تابستان هم مثل تابستان گذشته ما بخش زیادی از آنتن رادیو ورزش را به گزارش مستقیم رقابت های ورزشی اختصاص می دهیم. در مورد برنامه های مجله ای، فکر می کنم در یک سال اخیر این برنامه ها به یک قوامی رسیدند و در برنامه ها شاهد رشد هستیم. سعی مان این است که این روال را ادامه دهیم و البته منتظر بازخورد جامعه مخاطبمان هم هستیم که اگر اشکالاتی در این زمینه وجود دارد آنها را رفع کنیم. از برنامه های تحلیلی برنامه «از فوتبال چه خبر» را داریم که هم نقش اطلاع رسانی دارد و هم نقش پنهانش سرگرمی است و می توان نگاه اوقات فراغت به این برنامه داشت. از شروع این برنامه یک سال می گذرد و آقای کاظم زاده اجرا آن را از ساعت ۴ تا ۵ بعد از ظهر بر عهده دارد. «از فوتبال چه خبر» از جوانب مختلف به حوزه فوتبال نگاه می کند و نکته قابل توجهش این است که این برنامه به صورت تصویری از روی اینترنت و فضای مجازی نیز پخش می شود.

فکر می کنم برنامه «همیشه با ورزش» نیز که دیگر برنامه تحلیلی ما است در کل رسانه های مکتوب و تصویری و غیر تصویری منحصر به فرد بوده و موضوعات مطرح شده در آن منحصر به رادیو ورزش است. در واقع این وجه ممیز این برنامه با تمام برنامه های ورزشی دیگر است.

تسنیم: برنامه پنجره ای رو به شب نیز ادامه پیدا خواهد کرد؟

طبخی: بله، اما با توجه به اهمیت حوزه پخش زنده مسابقات، ما از فضای پنجره ای رو به شب برای پوشش مسابقات استفاده می کنیم که بسیار مورد اقبال شنونده های مان است.

در زنگ ملی ورزش در نقاط مختلف کشور گروه های ۶۰۰ -۷۰۰ نفره به صورت به ورزش می پردازند

تسنیم: موضوع سلامت به نوعی به ورزش گره خورده است. همچنین در ورزش امروز نمیتوان نقش علم را نادیده گرفت. رادیو ورزش چه برنامه های برای این موضوعات دارد؟

شوقی:ما کنداکتور ثابتی داریم و برنامه هایی که در این زمینه پخش می شوند معمولاً خیلی تغییر نمی کنند. از این جمله برنامه های صبحگاهی، برنامه های گفتگو محور و همچنین برنامه های میزگردی است. برنامه های سلامت محور ما بیشتر جهت پیشگیری از بیماری ها است. به عنوان مثال با توجه به بیماری هایی که در فصل تابستان ممکن است مخاطبان را دچار کند (مانند بیماریهای پوستی در استخرها و یا گرمازدگی) به شنوندگان توصیه های پزشکی می شود.

برنامه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. مانند پزشکی ورزشی که در آن دختر بچه کم سن و سالی به نام باران ملک محمدی که پدرش مسئولیت های مختلف در فدراسیون های پزشکی ورزشی و کشتی دارد، توصیه های پزشکی را با زبان کودکان عنوان می کند مثل اینکه: «بچه ها اگر می خواهید استخر بروید اول باید دوش بگیرید» این مطلب خطاب به بچه ها است اما در اصل به بزرگترها می گوید باید این کار را برای بچه ها انجام دهید.

برنامه های دیگر ما در رادیو ورزش «زنگ ملی ورزش» است که ساعت ۷ و نیم صبح پخش می شود. در این برنامه تاکید ما بر روی از بین بردن کم تحرکی است و از شنوندگان می خواهیم برای پنج دقیقه روی پا به ایستند و با ما ورزش کنند. این برنامه با محوریت فرهنگ سازی برای ورزش همگانی آماده میشود و خوشبختانه تا به امروز بازخوردهای خوبی از آن داشته ایم. در نقاط مختلف استانهای اصفهان، یزد، مازندران، آذربایجان یک دورهمی ایجاد شده است که در زنگ ملی ورزش جمعیتی ۶۰۰ -۷۰۰ نفره به صورت گروهی به ورزش می پردازند. یکی از آیتم های ویژه تابستان در صبح، آیتمی است که گزارشگرهای ما در شهرستان ها فضاهایی گردشگری خودشان را معرفی می کنند. در برنامه صبح و ورزش، هر روز با یک مسئول در استان ها و شهرهای مختلف پیرامون برنامه ها و طرح هایشان برای اوقات فراغت صحبت می کنیم. برنامه یک فنجان چای نیز که برنامه ای گفتگو محور است هر روز از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ پخش می شود. در این برنامه که شخصیت های مختلف صحبت می کنند در تابستان اختصاص به افرادی دارد که در حوزه تفریحات سالم فعالیت میکنند. در حقیقت این برنامه درمورد اینکه در شهر و استان های مختلف چه امکاناتی در اختیار مردم است اطلاع رسانی می کند. برنامه «دور یک میز» هم برنامه ای گفتگو محور است که راجع به آسیب ها و فرصت ها و چالش های فصل تابستان با افراد مختلف از جنبه های مختلف صحبت می کند، که آیا این امکاناتی که امروز داریم پاسخگوی نیازهای جامعه ما هست یا نیست.

«ریزبین» برنامه ای است که به مدت پنج دقیقه هر روز یک موضوع ورزشی را بررسی می کند.

تسنیم: مسابقات رادیو ورزش از جمله پر مخاطب ترین برنامه های این شبکه است. آیا در تابستان اتفاق جدیدی در این حوزه رخ خواهد داد؟

صالحی: ما اسم گروهمان تفریحات است ولی یک سری برنامه های جدی هم داریم. مثل برنامه «فرهنگ و ورزش» که موضوعات آن را برای۵۲ هفته سال از قبل برنامه ریزی می کنیم و بر اساس آن به موضوعات جدی ورزش می پردازیم. از جمله همین اوقات فراغت، یعنی برنامه ریزی اوقات فراغت از نگاه جامعه شناسان، از نگاه روانشناسان و از نگاه مسئولین. برنامه دیگر تیتر اول است که خبرهای مطبوعات ورزشی بررسی می شود.

در راستای نیازهای مخاطبان و بازخوردی که از آنان گرفتیم، تصمیم گرفتیم یک برنامه با رویکرد تفریحی ورزشی به اسم «نیمکت» داشته باشیم که ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ پخش می شود که فکر می کنم به یک پختگی رسیده است. برنامه های دیگرمان عصرانه (ساعت ۵ تا ۶:۳۰) و مسابقه ۹ با دو که (ساعت )۲۰ است.

این برنامه ها کاملاً تفریحی هستند و با یک رویکرد تفریحی و سرگرمی و طنز و سعی می کنند که مسائل ورزش را هم بازگو کنند. البته مسابقه ۹ با دو جزء برنامه هایی است که ۶۰ درصد از آن به خاطر تابستان عوض می شود. آیتم های جدیدی داریم در آن نوع حضور شرکت کننده ها تغییر می کند و کاملاً برای تابستان برنامه ریزی شده است. یک برنامه هم ما جمعه داریم که گردشگری ورزشی است. دیگر برنامه ما که جزء برنامه های نمایشی و طنز شبکه «ریزبین» نام دارد که هر روز به مدت پنج دقیقه پخش می شود.

روی خط خبر

 • خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند
 • شرکت های ناشناس واردکننده خودرو چقدر ارز دولتی گرفتند؟
 • وزارت امور خارجه پاسخگو باشد: پروین فرشچی انتخاب «ظریفی» نیست!
 • تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان داد که «بن بست» نداریم
 • افزایش جریمه پارک غیرمجاز در محل توقف معلولان
 • خنده‌های احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص
 • حمله به پاسگاه مرزی سپاه در مریوان؛ ۱۰ نفر شهید شدند
 • اقدام تاسفباری که در پشت پرده مجلس در جریان است؛ معاونان پارلمانی با «کیسه امتیازات» در مجلس، برای «استثنا کردن رؤسا از طرح منع به کارگیری بازنشستگان»
 • کیسینجر: دنیا در شرایط بسیار خطرناکی است/ ترامپ می‌تواند نشان‌دهنده پایان یک دوران باشد
 • پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود انواع اوراق
 • سود اوراق قرضه با سخنان ترامپ بالا رفت
 • دیوار کوتاه مردم / وقتی بانکها زورشان به وام‌گیرندگان خُرد می‌رسد
 • مذاکره کننده ارشد اروپا درباره طرح برگزیتی «می» ابراز تردید کرد
 • اریتره هم برای سفارت خود در اتیوپی سفیر معرفی کرد
 • پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
 • پیگیری روزانه وضعیت دریاچه ارومیه از مهمترین خواسته‌های رئیس جمهوری است
 • توزیع کارت بلیت خبرنگاری از سر گرفته شد
 • «قانون تسهیل ازدواج»، قانونی که اجرایی نشد
 • تغییر تیم اقتصادی دولت در ۲ هفته آینده جدی است
 • ابوالفضل میرعلی، متهم اصلی پرونده ثامن‌الحجج: از سال ۹۳ ورق برگشت
 • رویکردی طنز به داروها و مکمل های لاغری در رادیوصبا
 • سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می گردد
 • اعطای ارز مسافرتی متوقف شد
 • کار عجیب خواننده مشهور پاپ/ترجیح می دهم بدترین خواننده ایران باشم!
 • دستگیری ۳۶ قاچاقچی انسان در لس آنجلس
 • پنتاگون از دعوت پوتین به کاخ سفید استقبال کرد
 • وزارت خارجه آلمان به شهروندان خود هشدار داد
 • پشت پرده احداث پایگاه نظامی ناتو در عراق
 • ژوله: باور ندارم که بازیگر و سلبریتی شدم
 • کشف بیش از ۲۶۵ تن انواع موادمخدر و روان‌گردان در کشور/۸۰ درصد کشفیات تریاک هستند