جدیدترین اخبار
۱۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵ فرهنگی و هنری کد خبر :49631

پرس تی وی نگاه جهان را به ایران تغییر داد

رییس رسانه ملی در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس تی‌وی عنوان کرد که این شبکه پس از شبکه العالم توانست نگاه جهانیان را به خبرهای ایران تغییر دهد و پیام انقلاب را به دنیا برساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی با حضور عبدالعلی علی عسکری رییس رسانه ملی، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، پیمان جبلی معاون برون مرزی و برخی از مدیران و کارکنان شبکه پرس تی وی برگزار شد.

علی عسکری در این مراسم در سخنانی با اشاره به فلسفه شکل گیری شبکه های برون مرزی، گفت: با توجه به اینکه انقلاب اسلامی ایران پیام جدیدی برای جهانیان داشت این ضرورت احساس شد که شبکه‌های برون مرزی برای رساندن این پیام به گوش جهانیان راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه شبکه های سحر و الکوثر اولین شبکه های برون مرزی بودند که متکی بر آموزه های دینی و اسلامی، طرح نویی در رسانه های بین المللی ایجاد کردند اظهار کرد: شبکه پرس‌تی وی پس از شبکه العالم توانست نگاه جهانیان را به خبرهای ایران تغییر دهد و این شبکه به دلیل داشتن زبانی که عمومیت بیشتری در جهان دارد توانست پیام انقلاب را به دنیا برساند.

علی عسکری با تاکید بر اینکه تا پیش از راه اندازی پرس‌تی‌وی، رقبای ما انقلاب اسلامی را از قاب رسانه ای خود معرفی می کردند، گفت: رسانه هایی چون CNN و BBC اخبار ایران را سانسور می کردند اما با حضور پرس‌تی‌وی این انحصار و مقابله در هم شکسته شد و پیام انقلاب و رهبر آن به سراسر جهان ارسال شد.

رییس رسانه ملی با تشکر از زحمات مدیران این معاونت در دوره‌های مختلف، افزود: موفقیت این شبکه به این دلیل بوده است که پایه های مفهومی آن به درستی بنا شد و این شبکه اولین شبکه‌ای بود که با فرمت HD توانست در رقابت با رسانه های جهانی ظاهر شود و اکنون نیز با وجود نیروهای توانمند توانسته است در خط‌الراس رویارویی و رقابت با جنگ رسانه های غربی قرار بگیرد.

رسانه ملی سازمان مقتدری است که همواره مورد هجوم نظام سلطه قرار گرفته است
وی اذغان کرد: رسانه ملی سازمان مقتدری است که همواره مورد هجوم نظام سلطه قرار گرفته است. در دوره ای این شبکه روی ۱۵ ماهواره از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقاط دنیا را پوشش می داد به همین دلیل توانست مقابل فشارهای بین المللی بایستد و اکنون علی رغم تمام مشکلات و تحریم ها، این شبکه روی ۱۰ ماهواره قابل دریافت است.

علی عسکری با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرتمند ترین رسانه‌ های جهان و منطقه را در اختیار دارد، تصریح کرد: با وجود سنگ اندازی ها و فتنه های رسانه ای که هر روز پیش پای شبکه های بین المللی ما وجود دارد این شبکه ها رو به رشد هستند.

رییس رسانه ملی با اشاره به تحولات مثبت در حوزه فناوری های نوین در عرصه رسانه گفت: صداوسیمای جمهوری اسلامی با داشتن ۶۲ شبکه تلویزیونی و ۸۳ شبکه رادیویی صرفا یک رسانه ملی نیست بلکه یک رسانه جهانی است و پرس تی وی یکی از قطعات این هویت جهانی به شمار می‌رود.

رییس صداوسیما پس از پایان آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی از بخش‌های مختلف شبکه و هیسپان تی وی بازدید و در جلسه شورای مدیران این معاونت شرکت کرد.

وی در این جلسه با اشاره به تلاش دشمن برای حذف شبکه‌های برون مرزی صداوسیما بیان کرد: نظام استکباری و جریان سلطه پس از ناکامی در مقابله با شبکه‌های برون مرزی از هر فرصتی برای حذف این شبکه ها استفاده کرد و این نشان می دهد که ما در انجام رسالت واقعی خود موفق عمل کرده ایم.

علی عسکری در پایان ضمن تشریح تحولات منطقه و ضرورت هوشیاری و اقدام مناسب در مقابله با تحرکات رسانه ای دشمن تاکید کرد: رسانه‌های برون مرزی ما کارهای بسیار ارزشمندی تولید و روانه آنتن کرده‌اند که نمونه ‌های ارزشمندی از کار جهادی است که لازم است با تحمل سختی‌ها در این جهاد رسانه‌ای ضمن استفاده از فرصت‌ها با خلاقیت به تولید بیشتر کارهای ارزشمند بپردازیم.

در ادامه این مراسم، پیمان جبلی معاون برون مرزی رسانه ملی نیز در سخنانی به تشریح فعالیت‌های این شبکه پرداخت و تصریح کرد: شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار کشور هستند.

وی افزود: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران با قدرت و اقتدار در عرصه‌های مختلف جهانی حرف متفاوت خود را به گوش جهان می‌رساند، به برکت خون شهداست و از این رهگذر است که توانسته از در تعامل وارد ‌شود و جهان نقش بی بدیلش را به رسمیت بشناسد.

معاون برون‌مرزی و مدیر شبکه پرس تی وی با اشاره به رویکرد رسانه های برون مرزی در رساندن پیام انقلاب افزود: یکی دیگر از عناصر قدرت جمهوری اسلامی ایران هم نفوذ پیام انقلاب است که به علت ماهیت و تلاش افراد برای انتقال آن، در جهان منکعس می شود.

اگر حرف متفاوت جمهوری اسلامی خریدار دارد به فضل این اقتدار و تأثیرش بر افکار عمومی است ‌و شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار جمهوری اسلامی هستند
جبلی در ادامه گفت: اگر حرف متفاوت جمهوری اسلامی خریدار دارد به فضل این اقتدار و تأثیرش بر افکار عمومی است ‌و شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار جمهوری اسلامی هستند که باید از ظرفیت هایشان استفاده شود تا دو بال نفوذ جمهوری اسلامی را رقم بزنند و ما شاهد بالندگی آن‌ها باشیم.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در این آیین در سخنانی ضمن تبریک دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس تی وی گفت: من از کسانی هستم که همواره بیننده شبکه های العالم و پرس‌تی وی بوده و خوشحالم که این شبکه‌ها در چالش های کنونی می توانند حضور موثری داشته باشند.

وی با اشاره به رسالت رسانه ها در رساندن پیام حق اظهار کرد: حق از جنس ساختن است و ساختن زمان بیشتری را می طلبد اما باطل از جنس ویرانی است و به یک لحظه می شود انحراف پیدا کرد. رسانه‌های ما راه حق را پیش گرفته اند و پیام حق را می خواهند به جهان برسانند پس کارشان دشوارتر است و باید آرام آرام راه خود را بدون انحراف پی بگیرند.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در این مسیر می بینیم برخی رسانه های مخالف، زود اوج می گیرند ولی با مختصر تلنگری افول می کنند در حالی که ما در ایران شاهد رسانه هایی هستیم که در حال رشد هستند.

دولت آمریکا که خودش استراتژی سردرگمی را در جهان پیش می برد، اکنون خود دچار سردرگمی شده است و چهره ای وهم آلود از آینده کشورش ترسیم کرده است
صالحی با اشاره به تحولات اخیر و وجود سردرگمی در استراتژی جهانی اظهار کرد: دولت آمریکا که خودش استراتژی سردرگمی را در جهان پیش می برد، اکنون خود دچار سردرگمی شده است و چهره ای وهم آلود از آینده کشورش ترسیم کرده است. وظیفه پرس‌تی‌وی این است که از این سردرگمی استراتژی حسن استفاده را بکند و در خدمت منافع جمهوری اسلامی به مخاطبان آگاهی ببخشد.

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه نیز در آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی گفت: امروز رسانه های بیگانه سه هدف را مقابل جمهوری اسلامی ایران دنبال می کنند، هدف اول ایران هراسی، پس از آن نفوذ فرهنگی و سومین هدف‌شان دامن زدن به اختلافات داخلی است.

وی با اشاره به لزوم توجه به دانش روانشناختی و استفاده از تکنیک ها و روش های خاص در تولید خبر اظهار کرد: اگر رسانه ها از این علوم استفاده کنند تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

خرازی با تاکید بر تفاوت مدل رسانه‌ای شبکه‌های برون‌مرزی تاکید کرد: در این حوزه باید دید بر چه کسانی و چه گروه‌هایی می‌خواهیم، تاثیر بگذاریم. مسلما شیوه برنامه سازی شبکه العالم با پرس‌تی‌وی فرق دارد و هر شبکه بر اساس مدل‌های ذهنی مخاطبانشان و میزان تاثیرگذاری‌شان باید نگاه رسانه‌ای خود را تبیین کنند و در این میان علوم شناختی بهترین راهبرد برای تعیین این مدل‌ها خواهد بود.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه از دیگر سخنرانان این مراسم نیز در سخنانی با اشاره به همراهی و همزیستی بسیار نزدیک سیاست خارجی و رسانه عنوان کرد: در عرصه دیپلماسی رسانه ها نقش پررنگ و سرنوشت سازی دارند و ما این همراهی را در زمان مذاکرات برجام کاملا حس کردیم.

وی افزود: گاهی عرصه دیپلماتیک به مثابه میدان نبردی است که باید با هوشیاری و دقت پیش برود و در این نبرد تنها عرصه رسانه هاست که دوشادوش دیپلماسی حرکت می‌کند و گاهی رفتار رسانه‌ها می تواند در مسیر دیپلماسی تغییراتی هم ایجاد کند.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر ارزش بالای کار رسانه‌ها گفت: من تفاوتی میان کار یک دیپلمات و یک خبرنگار نمی‌بینم چرا که هر دو در یک جبهه و یک مسیر گام برمی دارند.

وی در پایان با اشاره به حادثه مزارشریف و شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران گفت: این حادثه بهترین مصداق برای حضور خبرنگار و دیپلمات در یک عرصه بود.

وبگردی

روی خط خبر

 • احتمال فعال شدن گسل های رشته کوه البرز
 • تاکید یک کمیسیونر اتحادیه اروپا بر رسیدگی به موضوعات مربوط به ایران در خارج از برجام
 • سقوط یک هواپیمای نظامی در ترکیه
 • استعفای دسته‌جمعی در اعتراض به ترامپ
 • فتاح: پرداخت «سهام‌ عدالت» مددجویان به کمیته امداد واگذار شود/ پرداخت وام به استانها بر اساس ضریب محرومیت
 • تراز بازرگانی کشاورزی منفی‌تر شد
 • مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو
 • وزیر تنهایی در انگلیس
 • پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد
 • خطر جنگ اقتصادی و سیاسی بین قدرت‌های جهانی رو به افزایش است
 • قیمت بلیت‌های تئاتر فجر مشخص شد
 • بازیگری که دوست دارد هم بازی “شهاب حسینی” شود
 • همخوانی ۴ خواننده مشهور پاپ برای دهه فجر
 • نورپردازی برج آزادی همزمان با دهه مبارک فجر
 • معرفی معاونان جدید ظریف بر اساس ساختار جدید وزارت خارجه
 • شوخی «لیسانسه‌ها» با پایان‌بندی سریال‌ها
 • تلگراف: تشدید تهدیدات ترامپ علیه ایران منطقه را بی‌ثبات می‌کند
 • آمار بالای طلاق بین تحصیل کردگان/نتوانستیم افرادی تعلیم دهیم که توانایی تفاهم داشته باشند
 • اکبر عبدی؛ سلطان کمدی ایران
 • چین برای کاوش سانچی ربات زیردریایی می‌فرستد
 • چین: برای ایجاد مسیر هوایی نیازی به اجازه تایوان نیست
 • بحران بلخ: “شاه شمال” کنار نمی‌رود
 • دست دادن «حامد کرزای» با نخست وزیر رژیم صهیونیستی
 • چه خدماتی به خانواده کارکنان نفتکش سانچی تعلق می‌گیرد؟
 • اعراب به دست خودشان شکست در برابر صهیونیستها را رقم زدند
 • یونکر: انگلیس بعد از جدایی به دامن اتحادیه اروپا برگردد
 • اما و اگرهای اجرای طرح جدید ترافیک در تهران
 • خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد
 • اردوغان گفت اینکه در اعتراضات اخیر ایران سلاحی به کار گرفته نشده خیلی خوب است
 • بودجه برای انتخاباتی که وجود ندارد!/ به بودجه شورای نگهبان در صحن علنی اعتراض می کنیم