جدیدترین اخبار
۱۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵ فرهنگی و هنری کد خبر :49631

پرس تی وی نگاه جهان را به ایران تغییر داد

رییس رسانه ملی در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس تی‌وی عنوان کرد که این شبکه پس از شبکه العالم توانست نگاه جهانیان را به خبرهای ایران تغییر دهد و پیام انقلاب را به دنیا برساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی با حضور عبدالعلی علی عسکری رییس رسانه ملی، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، پیمان جبلی معاون برون مرزی و برخی از مدیران و کارکنان شبکه پرس تی وی برگزار شد.

علی عسکری در این مراسم در سخنانی با اشاره به فلسفه شکل گیری شبکه های برون مرزی، گفت: با توجه به اینکه انقلاب اسلامی ایران پیام جدیدی برای جهانیان داشت این ضرورت احساس شد که شبکه‌های برون مرزی برای رساندن این پیام به گوش جهانیان راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه شبکه های سحر و الکوثر اولین شبکه های برون مرزی بودند که متکی بر آموزه های دینی و اسلامی، طرح نویی در رسانه های بین المللی ایجاد کردند اظهار کرد: شبکه پرس‌تی وی پس از شبکه العالم توانست نگاه جهانیان را به خبرهای ایران تغییر دهد و این شبکه به دلیل داشتن زبانی که عمومیت بیشتری در جهان دارد توانست پیام انقلاب را به دنیا برساند.

علی عسکری با تاکید بر اینکه تا پیش از راه اندازی پرس‌تی‌وی، رقبای ما انقلاب اسلامی را از قاب رسانه ای خود معرفی می کردند، گفت: رسانه هایی چون CNN و BBC اخبار ایران را سانسور می کردند اما با حضور پرس‌تی‌وی این انحصار و مقابله در هم شکسته شد و پیام انقلاب و رهبر آن به سراسر جهان ارسال شد.

رییس رسانه ملی با تشکر از زحمات مدیران این معاونت در دوره‌های مختلف، افزود: موفقیت این شبکه به این دلیل بوده است که پایه های مفهومی آن به درستی بنا شد و این شبکه اولین شبکه‌ای بود که با فرمت HD توانست در رقابت با رسانه های جهانی ظاهر شود و اکنون نیز با وجود نیروهای توانمند توانسته است در خط‌الراس رویارویی و رقابت با جنگ رسانه های غربی قرار بگیرد.

رسانه ملی سازمان مقتدری است که همواره مورد هجوم نظام سلطه قرار گرفته است
وی اذغان کرد: رسانه ملی سازمان مقتدری است که همواره مورد هجوم نظام سلطه قرار گرفته است. در دوره ای این شبکه روی ۱۵ ماهواره از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقاط دنیا را پوشش می داد به همین دلیل توانست مقابل فشارهای بین المللی بایستد و اکنون علی رغم تمام مشکلات و تحریم ها، این شبکه روی ۱۰ ماهواره قابل دریافت است.

علی عسکری با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرتمند ترین رسانه‌ های جهان و منطقه را در اختیار دارد، تصریح کرد: با وجود سنگ اندازی ها و فتنه های رسانه ای که هر روز پیش پای شبکه های بین المللی ما وجود دارد این شبکه ها رو به رشد هستند.

رییس رسانه ملی با اشاره به تحولات مثبت در حوزه فناوری های نوین در عرصه رسانه گفت: صداوسیمای جمهوری اسلامی با داشتن ۶۲ شبکه تلویزیونی و ۸۳ شبکه رادیویی صرفا یک رسانه ملی نیست بلکه یک رسانه جهانی است و پرس تی وی یکی از قطعات این هویت جهانی به شمار می‌رود.

رییس صداوسیما پس از پایان آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی از بخش‌های مختلف شبکه و هیسپان تی وی بازدید و در جلسه شورای مدیران این معاونت شرکت کرد.

وی در این جلسه با اشاره به تلاش دشمن برای حذف شبکه‌های برون مرزی صداوسیما بیان کرد: نظام استکباری و جریان سلطه پس از ناکامی در مقابله با شبکه‌های برون مرزی از هر فرصتی برای حذف این شبکه ها استفاده کرد و این نشان می دهد که ما در انجام رسالت واقعی خود موفق عمل کرده ایم.

علی عسکری در پایان ضمن تشریح تحولات منطقه و ضرورت هوشیاری و اقدام مناسب در مقابله با تحرکات رسانه ای دشمن تاکید کرد: رسانه‌های برون مرزی ما کارهای بسیار ارزشمندی تولید و روانه آنتن کرده‌اند که نمونه ‌های ارزشمندی از کار جهادی است که لازم است با تحمل سختی‌ها در این جهاد رسانه‌ای ضمن استفاده از فرصت‌ها با خلاقیت به تولید بیشتر کارهای ارزشمند بپردازیم.

در ادامه این مراسم، پیمان جبلی معاون برون مرزی رسانه ملی نیز در سخنانی به تشریح فعالیت‌های این شبکه پرداخت و تصریح کرد: شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار کشور هستند.

وی افزود: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران با قدرت و اقتدار در عرصه‌های مختلف جهانی حرف متفاوت خود را به گوش جهان می‌رساند، به برکت خون شهداست و از این رهگذر است که توانسته از در تعامل وارد ‌شود و جهان نقش بی بدیلش را به رسمیت بشناسد.

معاون برون‌مرزی و مدیر شبکه پرس تی وی با اشاره به رویکرد رسانه های برون مرزی در رساندن پیام انقلاب افزود: یکی دیگر از عناصر قدرت جمهوری اسلامی ایران هم نفوذ پیام انقلاب است که به علت ماهیت و تلاش افراد برای انتقال آن، در جهان منکعس می شود.

اگر حرف متفاوت جمهوری اسلامی خریدار دارد به فضل این اقتدار و تأثیرش بر افکار عمومی است ‌و شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار جمهوری اسلامی هستند
جبلی در ادامه گفت: اگر حرف متفاوت جمهوری اسلامی خریدار دارد به فضل این اقتدار و تأثیرش بر افکار عمومی است ‌و شبکه های برون مرزی عناصر مهم اقتدار جمهوری اسلامی هستند که باید از ظرفیت هایشان استفاده شود تا دو بال نفوذ جمهوری اسلامی را رقم بزنند و ما شاهد بالندگی آن‌ها باشیم.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در این آیین در سخنانی ضمن تبریک دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس تی وی گفت: من از کسانی هستم که همواره بیننده شبکه های العالم و پرس‌تی وی بوده و خوشحالم که این شبکه‌ها در چالش های کنونی می توانند حضور موثری داشته باشند.

وی با اشاره به رسالت رسانه ها در رساندن پیام حق اظهار کرد: حق از جنس ساختن است و ساختن زمان بیشتری را می طلبد اما باطل از جنس ویرانی است و به یک لحظه می شود انحراف پیدا کرد. رسانه‌های ما راه حق را پیش گرفته اند و پیام حق را می خواهند به جهان برسانند پس کارشان دشوارتر است و باید آرام آرام راه خود را بدون انحراف پی بگیرند.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در این مسیر می بینیم برخی رسانه های مخالف، زود اوج می گیرند ولی با مختصر تلنگری افول می کنند در حالی که ما در ایران شاهد رسانه هایی هستیم که در حال رشد هستند.

دولت آمریکا که خودش استراتژی سردرگمی را در جهان پیش می برد، اکنون خود دچار سردرگمی شده است و چهره ای وهم آلود از آینده کشورش ترسیم کرده است
صالحی با اشاره به تحولات اخیر و وجود سردرگمی در استراتژی جهانی اظهار کرد: دولت آمریکا که خودش استراتژی سردرگمی را در جهان پیش می برد، اکنون خود دچار سردرگمی شده است و چهره ای وهم آلود از آینده کشورش ترسیم کرده است. وظیفه پرس‌تی‌وی این است که از این سردرگمی استراتژی حسن استفاده را بکند و در خدمت منافع جمهوری اسلامی به مخاطبان آگاهی ببخشد.

کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه نیز در آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی گفت: امروز رسانه های بیگانه سه هدف را مقابل جمهوری اسلامی ایران دنبال می کنند، هدف اول ایران هراسی، پس از آن نفوذ فرهنگی و سومین هدف‌شان دامن زدن به اختلافات داخلی است.

وی با اشاره به لزوم توجه به دانش روانشناختی و استفاده از تکنیک ها و روش های خاص در تولید خبر اظهار کرد: اگر رسانه ها از این علوم استفاده کنند تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

خرازی با تاکید بر تفاوت مدل رسانه‌ای شبکه‌های برون‌مرزی تاکید کرد: در این حوزه باید دید بر چه کسانی و چه گروه‌هایی می‌خواهیم، تاثیر بگذاریم. مسلما شیوه برنامه سازی شبکه العالم با پرس‌تی‌وی فرق دارد و هر شبکه بر اساس مدل‌های ذهنی مخاطبانشان و میزان تاثیرگذاری‌شان باید نگاه رسانه‌ای خود را تبیین کنند و در این میان علوم شناختی بهترین راهبرد برای تعیین این مدل‌ها خواهد بود.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه از دیگر سخنرانان این مراسم نیز در سخنانی با اشاره به همراهی و همزیستی بسیار نزدیک سیاست خارجی و رسانه عنوان کرد: در عرصه دیپلماسی رسانه ها نقش پررنگ و سرنوشت سازی دارند و ما این همراهی را در زمان مذاکرات برجام کاملا حس کردیم.

وی افزود: گاهی عرصه دیپلماتیک به مثابه میدان نبردی است که باید با هوشیاری و دقت پیش برود و در این نبرد تنها عرصه رسانه هاست که دوشادوش دیپلماسی حرکت می‌کند و گاهی رفتار رسانه‌ها می تواند در مسیر دیپلماسی تغییراتی هم ایجاد کند.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر ارزش بالای کار رسانه‌ها گفت: من تفاوتی میان کار یک دیپلمات و یک خبرنگار نمی‌بینم چرا که هر دو در یک جبهه و یک مسیر گام برمی دارند.

وی در پایان با اشاره به حادثه مزارشریف و شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران گفت: این حادثه بهترین مصداق برای حضور خبرنگار و دیپلمات در یک عرصه بود.

وبگردی

روی خط خبر

 • بولتون از هم اکنون شکست خورده است
 • بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند
 • جان بولتون و پمپئو مشوق سیاست های افراطی ترامپ خواهند بود
 • توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از آزادی و قانون سخن بگوید
 • فقط از مضرات باز بودن اقتصاد بهره می‌بریم
 • یک نماینده مجلس ترکیه به ۲۲۴ ماه حبس محکوم شد
 • تعادل قیمت میوه در تعطیلات نوروز
 • خط و نشان پکن برای واشنگتن/چین ۳۰ میلیارد دلار تعرفه وضع می کند
 • مذاکره ترکیه و آمریکا برای خرید موشک های پاتریوت ادامه دارد
 • حاجی‌بابایی: دستگاه‌های مسئول هر ۳ ماه گزارشی از رشد تولید کالای ایرانی را ارائه دهند
 • بازگشت پروازهای کیش به حالت عادی/شرایط جوی دلیل تاخیر بود
 • رونمایی از خودروی هیوندای اکسنت جدید شرکت کرمان موتور
 • ایران بازیگر فعال منطقه در مبارزه با تروریسم است
 • دعوت وزارت نیرو از عموم مردم ایران برای شرکت در طرح “ساعت زمین”
 • شورای حقوق بشر سازمان ملل به دنبال انتصاب یک گزارشگر جدید برای ایران
 • قیمت صادراتی فلزات در بهمن ماه بیش از ۴۵ درصد رشد کرد
 • چین عملیات نیروی دریایی آمریکا را محکوم کرد
 • با افزایش نگرانی از جنگ تجاری، دلار در برابر ین سقوط کرد
 • باید نگاه به شرق (چین و روسیه) را تقویت کنیم
 • مصرف روزانه بنزین کل کشور به ۱۰۵ میلیون لیتر رسید
 • کار و تعاون در ۹۶؛ از انفجار و اخراج تا اشتغالزایی و استیضاح
 • مذاکرات عالی‌رتبه دو کره در پایان ماه جاری میلادی
 • مشاور جدید امنیت ملی آمریکا: ترامپ باید کره‌شمالی را به شیوه لیبی خلع سلاح کند
 • پشت پرده گسترش شهرک‌سازی‌ها در فلسطین در سایه حمایتهای واشنگتن
 • تحولات بازار محصولات پروتئینی در نوروز/نرخ مرغ به ۸۸۰۰تومان رسید
 • رابطه ساختاری قیمت و اجاره بهای مسکن/پیش بینی بازار ناآرام اجاره‌ در سال آینده
 • کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند
 • شرط کنگره آمریکا برای ادامه کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین
 • تخم مرغ بیشترین افزایش قیمت سالیانه را در سال ۹۶ داشت
 • عصبانیت شدید آمریکا از تصویب ۵ قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی