سکه بازان راهی بازار دلار شدند

۱۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲  /   /  کد خبر: 48848
سکه بازان راهی بازار دلار شدند

در چهارمین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا پس از ۳ روز به محدوده۳ هزار و ۷۸۰تومان بازگردد.

روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز ۴ تومان افزایش را به ثبت رساند و به قیمت ۳ هزار و ۷۸۳ تومان رسید. همزمان روز سه‌شنبه بهای سکه در بازار داخلی ۵ هزار تومان پایین رفت و به قیمت یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی روز دوشنبه نیز ۳ هزار تومان افت کرده بود. به گفته فعالان، قرارگیری اونس در مسیر نزولی مهم‌ترین عامل فشار بر قیمت سکه بود. تا ساعت ۳ بعدازظهر چهارمین روز هفته، طلای جهانی در محدوده هزار و ۲۲۰ دلار حضور داشت. افت بهای اونس، بازار ارز داخلی را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. به گزارش دنیای اقتصاد، به گفته فعالان، سکه‌بازان برای پایین آوردن اثر نزول بهای اونس وارد بازار ارز شدند و با افزایش خرید خود زمینه رشد قیمت دلار را فراهم کردند. البته با تسویه معاملات سکه، معامله‌گران این فلز گرانبها نیز به‌تدریج از بازار ارز خارج شدند تا قیمت دلار از سقف ۳ هزار و ۷۸۷ تومان ابتدای روز پایین بیاید. پس از ساعت ۳ بعدازظهر حتی دلار در محدوده ۳هزار و ۷۷۰ تومان معامله شد.

ریزش از سقف

روز سه‌شنبه، دلار معاملات خود را در آستانه محدوده ۳ هزار و ۷۹۰ تومان آغاز کرد. در چهارمین روز هفته، معاملات شاخص بازار ارز با قیمت ۳ هزار و ۷۸۷ تومان کلید خورد که افزایشی ۸ تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان، در ساعات انتهایی سومین روز هفته بهای اونس در بازارهای جهانی تا نقطه هزار و ۲۱۹ دلار پایین رفت. این موضوع موجب شد که سکه‌بازان برای مقابله با اثر کاهشی اونس اقدام به خرید دلار در معاملات پشت خطی کنند. افزایش خریدهای پشت خطی در انتهای روز دوشنبه در رشد قیمت ابتدای روز سه‌شنبه اثر گذاشت. درحالی‌که عده‌ای از معامله‌گران انتظار داشتند، روند افزایشی ساعات ابتدایی روز ادامه پیدا کند، این اتفاق نیفتاد و این ارز در ادامه روز به سوی ابتدای محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومان حرکت کرد. قیمتی که ساعت ۳ بعدازظهر برای دلار ثبت شد، ۳ هزار و ۷۸۳ تومان بود. این در حالی بود که پس از این ساعت، نرخ‌های پایین‌تری نیز در بازار ثبت شد. به گفته فعالان، سکه‌بازان بیشتر تلاش می‌کردند، پیش از تسویه معاملات سکه، قیمت دلار را بالا نگه دارند. به این ترتیب، پس از تسویه معاملات سکه در حدود ساعت ۲ بعدازظهر، حجم تقاضا در بازار ارز نیز پایین آمد تا قیمت دلار توان خاصی برای رشد قیمت از خود نشان ندهد. همزمان قیمت سکه نیز پس از ساعت ۲ بعدازظهر افت بیشتری را تجربه کرد. سکه که تا ساعت۲بعدازظهر ۳ هزار تومان از ارزش خود را از دست داده و به قیمت یک میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسیده بود، تا ساعت ۳ بعدازظهر ۲ هزار تومان دیگر افت را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و۲۱۱ هزار تومان رسید.

رشد دلار مبادله‌ای

روز گذشته در مرکز مبادلات ارزی نیز دامنه نوسان برخی ارزها بیشتر از روزهای پیشین بود. روز سه‌شنبه، دلار مبادله‌ای با ۱۵ ریال افزایش به قیمت ۳ هزار و ۲۵۳ تومان و ۴ ریال رسید. ریال قطر نیز که زمانی یکی از ارزهای کم نوسان مرکز مبادلات ارزی بود، در چهارمین روز هفته ۲۱تومان رشد کرد و به قیمت ۸۹۳ تومان رسید. پس از تنش‌های شکل‌گرفته میان کشورهای عربی و قطر، دامنه نوسانات ارز این کشور افزایش یافته است. روز گذشته پوند و یورو نیز تضعیف شدند؛ روندی که با تغییرات بازارهای جهانی همراستا بود.

16

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها