افزایش ۶۰ درصدی تولید سیگار

۱۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۹  /   /  کد خبر: 48701
افزایش ۶۰ درصدی تولید سیگار

یک مقام مسئول گفت:امسال با افزایش تولید ۵ میلیارد نخ سیگار میزان تولید داخل این محصول به ۵۰ میلیارد نخ برسد و فاصله خود را با میزان مصرف کشور که حدود ۵۵ میلیارد نخ است مطابق قانون کاهش دهد.

به گزارش بازتاب به نقل از وزارت صنعت، علی اصغر رمزی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشوراظهار کرد: تولید سیگار در سه ماهه امسال ۶۰ درصد افزایش، میزان واردات ۷۵ درصد کاهش و قاچاق سیگار نیز ۴۸ درصد کاهش داشته است.

وی گفت : هم اکنون ۱۲ واحد تولیدی سیگار در کشور وجود دارد که درسه ماهه اول سال به میزان ۱۱ میلیارد نخ تولید داشته اند و تولیدات آنها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: واردات ۳ ماهه سیگار ۷۰۰ میلیون نخ بوده که در مقایسه با واردات مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

رمزی برآورد میزان قاچاق سیگار در ۳ ماهه امسال را ۲.۱۵ میلیارد نخ اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد کاهش یافته است.

علی اصغر رمزی این تغییرات اساسی در صنعت دخانیات کشور را حاصل پیگیری جدی اجرای تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور ازجانب مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد که دولت را مکلف نموده بود تا واردات سیگار را تبدیل به تولید داخل با همان برند اصلی نماید و حاصل پیگیریهای ۳ سال اخیر این مرکز علیرغم مقاومتهای موجود و عدم تمایل واردکنندگان به سرمایه گذاری و تولید داخلی نمودن صورت گرفته و حاصل آن آمارها و عملکردهای اعلام شده است که بیانگر راه اندازی واحدهای تولیدی و پر شدن ظرفیتهای خالی واحدهای تولیدی موجود و تامین بیش از ۸۲ درصد مصرف کشور از محل تولیدات داخلی در سال ۹۵ بوده است.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشورگفت: واردات سیگار در سال ۹۴ که ۱۶.۴ میلیارد نخ بود با به تولید رسیدن واحدهای جدید در سال ۹۵ واردات سیگار به ۴ میلیارد نخ کاهش یافت و پیش بینی کرد که واردات سیگار در سال جاری ۵۰درصد نسبت به سال ۹۵ کاهش یابد و به حدود ۲ میلیارد نخ برسد.

علی اصغر رمزی خاطر نشان کرد: تولید داخلی سیگار در سال ۹۴ را که ۳۰ میلیارد نخ بود در سال گذشته با راه اندازی واحدهای جدید و پر کردن ظرفیت خالی واحدهای موجود به ۴۵ میلیارد نخ افزایش یافت و پیش بینی کرد در سال جاری با افزایش ۵ میلیارد نخی تولید در سال جاری به ۵۰ میلیارد نخ برسد و فاصله خود را با میزان مصرف کشور که حدود ۵۵ میلیارد نخ است مطابق قانون کاهش دهد.

وی همچنین کاهش شدید واردات و قاچاق سیگار را از نتایج افزایش تولیدات داخل کشور اعلام نمود و طبق برنامه های سال جاری مرکز دخانیات، کاهش بیشتر واردات و قاچاق و افزایش تولیدات داخلی در دستور کار قرار دارد که آمارهای ماهیانه بیانگر تحقق برنامه های امسال است و اظهار امیدواری کرد به شاخصهای تعیین شده مطابق قانون در سال ۹۶ برسد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها