وزیر ارشاد در صحن علنی مجلس:

یارانه مطبوعات ۱۰۰ میلیارد شده/ باید مرزهای قانون در آزادی قلم رعایت شود

۱۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳  /   /  کد خبر: 48403
یارانه مطبوعات ۱۰۰ میلیارد شده/ باید مرزهای قانون در آزادی قلم رعایت شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من به عنوان وزیر معتقدم آزادی قلم را باید پاس بداریم، اما مرزهای قانون نیز رعایت شود.

سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۱۳ تیر) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نمایندگان، با بیان اینکه در مدت حضورم یارانه مطبوعات را تا مرز ۱۰۰ میلیارد افزایش دادیم گفت: مجموعه رسانه‌ها با حمایتهای جدی که دولت انجام می‌دهد امسال تا مرز ۱۰۰ میلیارد کمک خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: صدور مجوز برای رسانه‌های دولتی حذف شد و همچنین یارانه آنها برداشته شد تا بخش خصوصی مورد حمایت بیشتری قرار بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بیمه و امنیت شغلی خبرنگاران تامین شده اظهار داشت: افرادی که خبرنگار محسوب می‌شوند می‌توانند مشمول بیمه باشند. انتخابات خانه مطبوعات را الکترونیکی برگزار کردیم و در اقصی نقاط کشور اصحاب خبر در شرایط مثبتی هستند و خانه‌های مطبوعات فعال شدند.

صالحی امیری افزود: نظام آموزش خبرنگاری را فعال کردیم و ۳۱ دوره آموزش برگزار شد، ۲۵۰۰ سایت مجوز گرفته‌اند در این دولت از مجموع مجوزهای بعد از انقلاب که ۱۳ هزار مجوز است ۶ هزار و ۸۰۰ تای آنها مربوط به دولت اخیر است.

وی با اشاره به جلسه دیروز شورای عالی مطبوعات اظهار داشت: ۱۷۱ پرونده رسیدگی شد که از این مجموع ۱۲۴ مجوز صادر شد و ۴۳ مجوز صادر نشده است. سرعت صدور مجوز چند برابر شده است و مدت زمان آن از ۳ سال به کمتر از ۶ ماه رسیده است.

وی با بیان اینکه ما باید برای سرعت در رسیدگی تصریح شویم خاطرنشان کرد: باید در صدور مجوز برای اشخاصی که درخواست مجوز دارند صلاحیت فردی همزمان با صلاحیت تخصصی لحاظ شود. لیسانس پرستاری و مامایی چرا باید درخواست روزنامه فرهنگی و سیاسی داشته باشد اما تا زمانی که قانون اصلاح نشود طبق روال مسئولیت خود را دنبال می‌کنیم ولی قانونگذار باید به این مسئله ورود کند.

صالحی امیری با بیان اینکه ما یک کار اساسی دیگر انجام دادیم و آن عدالت رسانه‌ای‌است گفت: نشریات شهرستانی را در اولویت دادن مجوز قرار دادیم و در توضیح عدالت رسانه‌ای این سیاست را دنبال می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه کسانی که در سایت معاونت مطبوعاتی ثیت‌نام کردند می‌دانند چه زمانی نوبت‌شان برای رسیدگی می‌رسد، گفت: در مدت حوضر من یک مورد هم تخلف گزارش نشده است و یک مورد تخلف در یارانه و نویت رسیدگی تاکنون وجود ندارد و هر موردی هست به من گزارش دهید.

وی با بیان اینکه اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات افراد مهمی هستند و من هفتگی در جلسات حاضر می‌شوم، گفت: مطبوعات امروز در بهترین وضعیت بعد از انقلاب به سر می‌برند. همه یارانه ها شفاف است و همچنین شهرستان‌ها در اولویت قرار دارند. اصحاب قلم و رسانه همواره مورد تکریم ما قرار می‌گیرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه نشریات در نوبت بعد از بررسی مجوز می‌گیرند، اظهار داشت: من به عنوان وزیر معتقدم آزادی قلم را باید پاس بداریم اما مرزهای قانون نیز رعایت شود. هر روز ده‌ها نفر درخواست مجوز دارند و هیچ کس در سراسر کشور برای دسترسی به سامانه ما دچار مشکل نیست.

منبع:تسنیم

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها