جدیدترین اخبار
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۷ سیاسی کد خبر :483042

بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا درباره ایران منتشر شد

شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه متن بیانیه جمع‌بندی خود را درباره ایران منتشر کرد.

متن بیانیه جمع‌بندی درباره ایران در ۱۲ بند تنظیم شده است و موضوعات گوناگونی از قبیل برجام و مسائل منطقه‌ای را در بر می‌گیرد.

بند اول این بیانیه با تأکید مجدد بر عزم اتحادیه اروپا بر حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، از توافق هسته‌ای با ایران به‌عنوان “عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته‌ای در جهان” یاد کرده و آن را به‌عنوان دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه برشمرده است.

این بیانیه در بند دوم، از اجرای کامل تعهدات برجامی توسط ایران استقبال و به‌تأییدات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۳ گزارش متوالی درباره پایبند ماندن ایران به برجام اشاره کرده است. این بیانیه همچنین از ایران خواسته است تا به همکاری‌های کامل و به‌موقع خود با آژانس ادامه دهد. اتحادیه اروپا همچنین از تعهد ایران مبنی بر عدم تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای استقبال کرده، بر اجرای موقتی پروتکل الحاقی توسط ایران در چارچوب پادمان صحه گذاشته، و از ایران خواسته است تا این پروتکل را به‌طور کامل تصویب کند.

اتحادیه اروپا در بند سوم بیانیه، از لغو تحریم‌های ضدایرانی به‌عنوان یکی از ارکان برجام یاد کرده و نسبت به اعمال مجدد تحریم‌ها توسط ایالات متحده آمریکا بر ضد ایران، “عمیقاً ابراز تأسف” کرده است. در ادامه، این اتحادیه بر ادامه تلاش‌ها برای منتفع کردن ایران از مزایای اقتصادی برجام تأکید و اعلام کرده این تلاش‌ها در قالب راهکارهای ارائه‌شده توسط فرانسه، آلمان و انگلیس برای اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی در حال انجام است. بر اساس این بیانیه، سازوکار ویژه مالی (موسوم به SPV) اکنون در چارچوب نهادی خصوصی به‌ثبت رسیده است که هدف آن ایجاد تأثیرات مثبت بر مراودات اقتصادی و تجاری با ایران و همچنین معیشت مردم ایران است.

بر اساس بیانیه جمع‌بندی، اراده اروپایی‌ها برای تکمیل اینستکس “تزلزل‌ناپذیر” است.

شورای اتحادیه اروپا در بند چهارم بیانیه بر ادامه همکاری‌های نزدیک با ایران در حوزه‌های گوناگون تأکید کرده و به رایزنی و همکاری با جمهوری اسلامی ایران در زمینه “گفتگوهای سیاسی، حقوق بشر، همکاری اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری، کشاورزی، حمل‌ونقل، انرژی و تغییرات آب‌وهوایی، همکاری هسته‌ای غیرنظامی، محیط زیست، حفاظت مدنی، علوم، تحقیقات و نوآوری، آموزش من‌جمله از طریق تبادلات دانشگاهی، مسائل فرهنگی، مواد مخدر، مهاجرت، و مسائل منطقه‌ای و انساندوستانه” اشاره کرده است.

بند پنجم بیانیه از پیشرفت‌های حاصل‌شده برای ایجاد “اصلاحات ضروری” در ایران استقبال کرده و از جمهوری اسلامی خواسته است تا قانون لازم برای اجرای تعهدات مربوط به برنامه عملیاتی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را اجرا کند. اتحادیه اروپا و اعضای آن در ادامه ابراز آمادگی کرده‌اند تا با ایران در این زمینه همکاری و هرگونه کمک فنی برای اجرای برنامه عملیاتی گروه ویژه اقدام مالی را به تهران ارائه کنند.

بند ششم بیانیه از افزایش تنش‌ها در منطقه و آن‌چه نقش ایران در این خصوص نامیده، ابراز نگرانی و ایران را متهم به ارائه کمک‌های نظامی، مالی و سیاسی به کنشگران غیرمنطقه‌ای در کشورهایی همچون سوریه و لبنان کرده است.

اتحادیه اروپا در بند هفتم بیانیه نسبت به آن‌چه “نقش نظامی ایران و ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه” خوانده، ابراز نگرانی عمیق کرده است. بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد تا از فرایندهای تحت نظارت سازمان ملل متحد در سوریه در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، حمایت کامل به‌عمل آورده و از نفوذ خود بر دولت سوریه برای پیشبرد این هدف استفاده کند. این بیانیه همچنین از ایران درخواست کرده است تا به‌عنوان یکی از اعضای فرایند آستانه کنار ترکیه و روسیه، برای توقف منازعات در سوریه و ایجاد دسترسی کمک‌های انساندوستانه به کل مناطق سوریه، به‌ویژه به ادلب، تلاش کند.

بند هشتم بیانیه با اشاره به اوضاع یمن، از ایران درخواست می‌کند تا از اجرای قطعنامه ۲۴۵۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت و به‌طور سازنده‌ای برای دستیابی به راه‌حل سیاسی پایدار برای بحران یمن تحت نظارت سازمان ملل، حمایت کند. بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا ناخرسندی خود را در مورد جمع‌بندی گزارش “گروه تخصصی سازمان ملل درباره یمن” ابراز می‌دارد که در آن به عدم پایبندی به تحریم تسلیحاتی اعمال‌شده توسط پاراگراف ۱۴ قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت اشاره شده است. این بیانیه در ادامه بر تعهد اروپا به ادامه گفتگوهای سیاسی منطقه‌ای با ایران تأکید کرده است. اتحادیه اروپا همچنین از حمایت‌های علنی ایران از مذاکرات سوئد تحت هدایت سازمان ملل که به توافق استکهلم انجامید، استقبال کرده است.

بند نهم بیانیه با اشاره به برنامه موشکی ایران می‌افزاید: «شورا(ی اتحادیه اروپا) همچنین درباره فعالیت موشکی بالستیک ایران عمیقاً نگران است و از ایران می‌خواهد تا از این فعالیت‌ها خودداری کند، به‌ویژه پرتاب موشک‌های بالستیکی که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار هستند. ایران به انجام تلاش‌ها برای افزایش برد و دقت موشک‌هایش و همچنین افزایش تعداد آزمایش‌ها و پرتاب‌های عملیاتی ادامه می‌دهد. این اقدامات باعث تعمیق بی‌اعتمادی و منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شوند. شورا از ایران می‌خواهد تا هر اقدامی را که لازم است برای احترام کامل به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با انتقال موشک‌ها و مواد و فناوری‌های وابسته به کنشگران حکومتی و غیرحکومتی در منطقه به انجام رساند. به‌طور گسترده‌تر، شورا همچنین نگرانی جدی و همیشگی خود را درباره انباشت تجهیزات نظامی منطقه ابراز می‌دارد».

بند دهم بیانیه، ایران را متهم به انجام “اقدامات خصمانه در خاک چندین کشور عضو اتحادیه اروپا” کرده و به تصمیم این اتحادیه برای قراردادن دو شخص و یک نهاد در لیست سیاه خود در این خصوص اشاره کرده است. این بیانیه می‌افزاید: «اتحادیه اروپا به نشان دادن وحدت و یکپارچگی در این زمینه ادامه داده و از ایران می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر به چنین رفتار غیرقابل قبولی پایان دهد».

شورای اتحادیه اروپا در بند یازدهم بیانیه جمع‌بندی، درباره اوضاع حقوق بشری در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است. این بیانیه با اشاره به توسل مکرر ایران به استفاده از مجازات اعدام اظهار داشت: «در حالی که شورا تصدیق می‌کند که اصلاحات اعمال‌شده در قانون مبارزه با مواد مخدر، تصویب شده در اکتبر ۲۰۱۷، تا کنون منجر به کاهش چشمگیر در اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر (در ایران) شده است، ولی تأکید می‌کند که اتحادیه اروپا با استفاده از مجازات اعدام تحت هر شرایطی و در هر کشوری مخالف است». این بیانیه در ادامه به تعهد اتحادیه اروپا به اطمینان از برابری حقوق زنان و دختران و افراد اقلیت‌های دیگر، از جمله اقلیت‌های دینی و قومیتی، تأکید کرده و از ایران می‌خواهد تا پیمان‌های بین‌المللی مربوطه را که آن‌ها را امضا کرده است، اجرا کرده و به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی احترام کامل بگزارد.

به گزارش تسنیم ،اتحادیه اروپا در بند دوازدهم و پایانی بیانیه جمع‌بندی، بر لزوم جلوگیری از افزایش تنش‌ها و بی‌اعتمادی‌های موجود در منطقه تأکید کرده و از ایران و تمامی بازیگران منطقه‌ای می‌خواهد تا “نقش سازنده‌ای” را در این خصوص ایفا کرده و از “لفاظی‌های غیرمفید” خودداری کنند. این بیانیه در پایان اظهار می‌کند: «شورا از یک رویکرد متعادل و جامع در قبال ایران حمایت می‌کند که شامل گفتگو با توجه به حل تمامی مسائل نگران‌کننده باشد، رویکردی که در زمان واگرایی حیاتی بوده و در زمان وجود منافع مشترک، معاضدت‌آمیز باشد».

روی خط خبر

 • قانون مبارزه با پولشویی در کسب‌وکارهای اینترنتی کلید خورد
 • روسیه: تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال فشار تهاجمی بر یک کشور مستقل جهان و غیرقابل قبول است
 • جوی آرام و ترافیکی روان در محورهای مواصلاتی کشور
 • مهم‌ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟
 • طوفان انتقام‌جویان در سینماهای جهان
 • مترو سواری دوچرخه‌ها
 • قطر خواستار توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی شد
 • ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیا
 • ۲۲ درصد مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی در دهکهای بالای درآمدی قرار دارند
 • مراجعه ۲۸میلیون نفر به سینما در سال ۹۷
 • درخواست تحریم فستیوال فیلم اسرائیلی در انگلیس
 • حذف مشق شب؛ نیازمند جایگزین‌های مناسب
 • ۵۲۹ مدرسه زنجان، چشم‌انتظار مقاوم‌سازی
 • افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان شرکتهای دولتی + سند
 • کدام شرکتهای دولتی مکلف به انجام حسابرسی عملیاتی شدند؟+جدول
 • دستور ترامپ برای انعقاد توافق کنترل تسلیحاتی با روسیه و چین
 • «هفت» فردا شب روی آنتن می‌رود
 • اسپانسر «برنده باش» تغییر می‌کند
 • پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی واحد یک و دو گازی نیروگاه خرم آباد
 • زمان پخش سریال «شرایط خاص» تغییر کرد
 • انجام ۶۵ درصد سرقت‌ها توسط معتادان
 • دیدار رئیس سازمان صداوسیما با رئیس قوه قضاییه
 • وزرای خارجه آمریکا و قطر در واشنگتن دیدار کردند
 • تامين سيمان رايگان براي بازسازي مناطق سيل زده توسط بنياد مستضعفان
 • پیام ظریف به همتای اردنی تحویل داده شد
 • ارزش بازار فرابورس ۸ درصد افزایش یافت
 • اختصاص به موقع زمین برای اتمام ساخت ۲۰۰ هزار مسکن تا سال ۹۹
 • تدابیر ناجا برای نظم و امنیت در مناطق سیل‌زده
 • مقامات امنیتی وقوع سیل را دی‌ماه۹۷ به وزارت نیرو هشدار داده بودند
 • پالایش ۱٫۵ میلیون تن نفت‌خام در پالایشگاه «ترکمنباشی»
 • Ad