پیله‌وران ۸۰۰تن پیله “تر” ابریشم فروختند

۱۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۸  /   /  کد خبر: 47229
پیله‌وران ۸۰۰تن پیله “تر” ابریشم فروختند

 

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت : پرورش دهندگان کرم ابریشم در کشور از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۸۰۰ تن پیله تر تولیدی خود را در بازار فروخته اند.

علی اصغر داداش پور، افزود : نوغانداران کشور از محل فروش این میزان پیله تر ابریشم بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرده اند.

به گزارش بازتاب به نقل از ایرنا، وی افزود : دولت امسال برای خرید تضمینی هر کیلو پیله تر ابریشم قیمت ۱۸ هزار و ۱۰۴ تومان را تعیین کرده است در حالیکه این فرآورده در بازار توسط بخش خصوصی با میانگین قیمت هر کیلو پیله تر ۲۵ هزار تومان خریداری می شود که نشان از رونق روز افزون این صنعت در کشور دارد.

داداش پور خاطرنشان کرد : با این روند هم سود بیشتری نصیب نوغانداران کشور می شود و هم بار مالی برای دولت ندارد .

این مسئول یادآور شد: از سال ۹۳ با تاسیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، به صورت تجمعی ، قیمت خرید تضمینی پیله تر ابریشم در راستای منطقی تر شدن قیمت و تشویق نوغانداران به این صنعت ، ۵۳ درصد افزایش یافت و ۱۱ هزار تومان سال ۹۲ به ۱۸ هزار و ۱۰۴ تومان فعلی رسیده است.

وی گفت : امسال ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان با قیمت ثابت ۱۴ سال اخیر یعنی هر جعبه هفت هزار و ۵۰۰ تومان بین نوغانداران ۲۰ استان کشور توزیع شد که از این میزان ۱۳ هزار جعبه آن در استان گیلان توزیع شده است .

داداش پور تصریح کرد : با احتساب متوسط تولید هر جعبه بیش از ۳۰ کیلوگرم پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت بیش از ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم ، تولید و به بازار عرضه شود .

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور خاطرنشان کرد : اکنون ۱۴ هزار هکتار توتستان در کشور برای پرورش کرم ابریشم وجود دارد که از این میزان ۶ هزار هکتار آن در استان گیلان است .

میزان تولید پیله تر امسال استان گیلان ۴۰۰ تن پیش بینی شده است . سال گذشته نیز ۹۰۰ تن پیله تر در کشور تولید شد ، ۹۵ درصد از نخ حاصل از ابریشم کشی پیله تر به مصرف بافت فرش های ابریشمی می رسد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها