پیچ دشوار تحفظ تورم ک رقمی همراه با خروج از رکود

۱۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱  /   /  کد خبر: 46785
پیچ دشوار تحفظ تورم ک رقمی همراه با خروج از رکود

 

«با وجود موفقیت‌های حاصله در زمینه کاهش مستمر نرخ تورم و حفظ این دستاورد در چهار سال گذشته، افزایش نرخ تورم به ۱۰٫۲ درصد در خرداد ماه سال‌جاری، حاکی از ریسک‌های موجود پیرامون حفظ دستاوردهای حاصله در زمینه مهار تورم و لزوم هشیاری مجموعه سیاستگذاری کشور در این زمینه است و امید است با تقویت انضباط پولی و مالی و اتخاذ راهکارهای مؤثر، بزودی شاهد بازگشت مجدد نرخ تورم به سطوح تک‌رقمی باشیم.»

این جمله‌ها، مهم‌ترین بخش از صحبت‌های ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی بود که روز گذشته در همایش سیاست‌های پولی و بانکی مطرح کرد. بازگشت تورم دو رقمی، مردان اقتصادی دولت را نگران کرده است.

به گزارش  بازتاب به نقل از ایران ، امرالله امینی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این‌باره می‌گوید:«دو رقمی بودن تورم علامت خوبی برای اقتصاد نیست. بعد از رسیدن به تورم تک‌رقمی باید بتوانیم تورم را به طور پیوسته پایین نگه داریم اگر هرگونه سیاست یا هرگونه اقدامی خلاف این صورت بگیرد، می‌تواند به کل اقتصاد ضربه بزند. شاید یک دلیل این باشد که در یک سال گذشته قیمت‌ها را به شکل دستوری پایین نگه داشتیم و نخواستیم تغییرات اساسی ایجاد کنیم. در صورتی که فشار تورمی بالا بود و خیلی از کارخانه‌ها آماده بالا بردن تورم بودند. برخی شرکت‌ها هم روی محصولاتی قیمت‌هایشان را بالا بردند و این افزایش قیمت بیشتر از ۸ درصد بود و گاهی به ۴۰ درصد هم می‌رسید.» این اقتصاددان ادامه می‌دهد:«نکته دیگر بالا بودن فشارهای تورمی هم این است که نقدینگی بدون پشتوانه تولیدی حجمش بالا رفته و اگر فنر آن رها شود، قیمت‌ها خیلی بالا می‌رود. البته دولت تمهیداتی در نظر گرفته که نقدینگی خفته بیدار نشود، اما باید کارهای اساسی‌تری انجام داد.»

با این حال، عده‌ای معتقدند برای خروج از رکود، باید هزینه بالا رفتن تورم را پرداخت کرد. برخی چنین استدلال می‌کنند که اگر قیمت‌ها بالا نرود تولیدکنندگان در شرایط زیان باقی می‌مانند و تولید نمی‌تواند در مدار توسعه قرار بگیرد. امینی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این‌باره نیز چنین توضیح می‌دهد:«برخی می‌گویند چون در رکود هستیم باید سیاست‌های تورمی را در پیش بگیریم تا به رونق برسیم؛ این اشتباه است. رونق اقتصاد ایران به سیاست‌های تورمی مانند برخی از دیگر اقتصادها وابسته نیست. ما باید ساختارهای اقتصادی ‌آن را درست کنیم. سیستم‌های مالیاتی، تأمین اجتماعی، بیمه و استخدام افراد تا درست نشود با سیاست‌های تورمی نمی‌توانیم رونق ایجاد کنیم. دراقتصاد ایران، رونق تنها با نگاه به بهبود فضای کسب و کار ایجاد می‌شود.» او ادامه می‌دهد:«متأسفانه تولید در ایران به خاطر مالیات، تأمین اجتماعی و… قیمت بالایی دارد. در این شرایط قیمت‌ کالاهای وارداتی ما پایین است. گاهی می‌بینید که متأسفانه بعضی شرکت‌ها و کارخانه‌داران کالایی را وارد می‌کننداما برچسب خودشان را می‌زنند. این در اقتصاد خیلی خطرناک است که روی کالای چینی برچسب‌های داخلی بزنیم. در گمرکات مشاهده شده که برخی این کار را می‌کنند. ما برای رونق نیاز به تغییرات ساختاری داریم و دولت نباید دنبال افزایش نقدینگی و سیاست‌های تورم زا باشد.» این اقتصاددان صحبت‌هایش را با تأکید بر دشواری کار دولت و بانک مرکزی به پایان می‌رساند:«قیمت‌ها را نمی‌توان دستوری پایین نگه داشت. کار بانک مرکزی و دولت هم در این شرایط بسیار پیچیده است. ما باید به سمت به صرفه بودن تولید برویم. تنها راه کنترل تورم همپا با خروج از رکود، به صرفه کردن تولید و حمایت از تولید است، اما حمایت از تولید، ابداً به معنای وام دادن نیست بلکه به معنای کم کردن مشکلات برای تولیدکنندگان و چرخه نظام تولیدی است.»

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها