جدیدترین اخبار
۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳ فرهنگی و هنری کد خبر :466583

فروش آثار هنری چهار و ۳٫۵ میلیاردی در حراج ۳۴ میلیاردی تهران / گردش مالی ۶۵ میلیاردی هنرهای تجسمی در ۹۷

حراج تهران به عنوان صحنه اصلی بازار هنرهای تجسمی ایران در سال ۹۷، ۲۴ میلیارد تومان بیش از سال ۹۶ گردش مالی داشت! این برای نخستین بار بود که این تعداد عکس در این حراج عرضه شد و با قیمت گذاری قابل توجه به فروش رسید؛ خبری خوب برای جامعه عکاسی ایران که می‌تواند نگاه تجاری جدی‌تری به این عرصه داشته باشد و اقتصاد عکاسی در ایران شرایط بهتری نسبت به گذشته بیابد.دهمین دوره حراج تهران با مجموع فروش ۳۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومانی به پایان رسید که آثاری از منیر فرمانفرمایان با چهار میلیارد تومان و حسین زنده روی با سه میلیارد و پانصد میلیون تومان در صدر رده بندی حراج قرار داشتند. بدین ترتیب حراج تهران به عنوان صحنه اصلی بازار هنرهای تجسمی ایران در دوره نهم و دهم که در سال ۱۳۹۷ برگزار شد، مجموعاً ۶۵ میلیارد تومان گردش مالی داشت که ۲۴ میلیارد تومان بیش از سال ۹۶ (دوره هفتم و هشتم) است.
حراج تهران به دهمین دوره خود رسید و در این دوره محل عرضه ۱۴۴ اثر متشکل از ۱۴ مجسمه، ۷۵ نقاشی، ۱۹ نقاشی خط و ۶ عکس از ۱۰۵ هنرمند بود. این برای نخستین بار بود که این تعداد عکس در این حراج عرضه شد و با قیمت گذاری قابل توجه، به فروش رسید؛ خبری خوب برای جامعه عکاسی ایران که می‌تواند نگاه تجاری جدی‌تری به این عرصه داشته باشد و اقتصاد عکاسی در ایران شرایط بهتری نسبت به گذشته بیابد.

در این دوره از حراج همچون چند دوره پیشین، حسین پاکدل چکش حراج را به دست داشت و لحظه به لحظه حراج را پیش می‌برد. افزایش قیمت ارزش دلار روی آثار تاثیر گذاشته بود و خریداران که برخی از آنها متعلق به مجموعه‌های سرمایه گذاری نظیر بانک‌ها بودند، انگیزه بیشتری برای خرید آثار با قیمتی بالاتر از دوره پیشین از خود نشان دادند. همین شرایط باعث شد قیمت‌های بسیار بالایی برای شماری از آثار رد و بدل شود و در نهایت اثری از منیر فرمانفرماییان به ارزش ۴ میلیارد تومان به فروش برود.

همچنین تابلویی از حسین زنده‌رودی متعلق به سال ۱۳۴۹ با نام پی‌+روز+جی با قیمت پیشنهادی ۳ تا ۴ میلیارد تومان، ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. یک اثر آیینه کاری و گچ روی چوب دیگر از منیر فرمانفرماییان که ۲ تا ۳ میلیارد قیمت پیشنهادی آن بود نیز ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجمی تک نسخه بهمن محصص با متریال برنز با نام پرنده‌ها ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان به فروش رفت.

در میان آثار کف ارزش یک میلیارد تومان، اثر فرهاد مشیری با نام یا ابوالفضل صد میلیون به قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. همچنین تابلوی آشوب کوروش شیشه‌گران با قیمت پیشنهادی ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان متعلق به سال ۱۳۸۹ با قیمت یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلو فارسی سیاه روی سفید فرهاد مشیری که یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون قیمت گذاری شده بود، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان خریداری شد. تابلوی خودنگاره از کودکی اثر وای.زی.کامی (کامران یوسف‌زاده) با تکنیک رنگ روغن و عکس روی بوم که ۸۰۰ تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون قیمت پیشنهادی داشت، یک میلیارد چکش خورد. مجسمه‌ای که بزرگ‌ترین مجسمه ژازه تباتبایی است، ۴۰۰ میلیون بالای بیشینه قیمت پیشنهادی خود یعنی یک میلیارد تومان چکش خورد.

به گزارش «تابناک»؛ در میان آثار با کف ارزش ریالی نیم میلیارد تومان، تابلوی شکار خاموش آبی اثر رضا درخشانی متعلق به سال ۱۳۹۱ نیز ۱۰۰ میلیون بالای بیشینه خود یعنی ۹۰۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی سه‌لته از ژازه تباتبایی با فروشی ۱۵۰ میلیونی بالای بیشینه قیمت خود، ۷۵۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلوی درخت از کوروش شیشه‌گران با تکنیک اکریلیک روی متعلق به سال ۱۳۹۶ بیشینه قیمت خود را رد کرد و ۷۲۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجم شاهد سرخ از پویا آریان‌پور که بیشینه آن ۴۰۰ میلیون تومان بود، ۵۵۰ میلیون خریداری شد.

در میان آثار با کف ارزش چهارصد میلیون، اثر چشم خدا از مجموعه معراج متعلق به شهریار احمدی با تکنیک اکریلیک و ورق طلا روی بوم بیشینه خود را رد کرد و ۴۸۰ میلیون تومان فروخته شد. اثری از پرویز کلانتری که هفت سال از خلق آن می‌گذرد، ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون قیمت‌گذاری شده بود که ۴۶۰ میلیون چکش خورد. اثر حجمی محمود بخشی با نام دیوار بهمن با تکنیک سیگار و آهنگ گانوالیزه ۴۰۰ میلیون تومان به فروش رفت. تابلوی دولته‌ای از منصور قندریز با تکنیک چاپ لینولئوم روی کاغذ که ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون قیمت پیشنهادی آن بود، ۴۰۰ میلیون تومان فروش رفت.

در میان آثار با کف ارزش ۳۰۰ میلیون، تابلوی رنگ روغن روی بوم افشین پیرهاشمی هم که ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت پیشنهادی داشت، ۳۸۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر رکنی حائری‌زاده هم با نام ان ول آب ۲ در دهمین حراج تهران که ۲۰۰ میلیون بیشینه قیمت پیشنهادی آن بود، ۳۶۰ میلیون خریداری شد. تابلوی فرامرز پیلارام متعلق به ۱۳۵۰ با تکنیک اکریلیک و مرکب روی بوم نیز ۱۰ میلیون بیشینه خود را رد کرد و ۳۶۰ میلیون تومان خریداری شد. تابلوی بارگاه واحد خاکدان نیز ۴۰ میلیون بالاتر از بیشینه قیمت پیشنهادی خود یعنی ۳۴۰ میلیون تومان خریداری شد. تابلوی سه سوار صادق تبریزی بیش از دوبرابر بیشینه قیمت پیشنهادی یعنی ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رفت. اثر حجمی دولته محمدحسین عماد با نام جفت بیشینه خود را رد کرد و ۳۲۰ میلیون تومان خریداری شد.

در میان آثاری با کف ارزش دویست میلیون، اثر حجمی سهند حسامیان ۲۹۰ میلیون خریداری شد. اثر مرکب روی بوم عذرا عقیقی بخشایشی ۲۸۰ میلیون فروخته شد. همچنین مجسمه شیران علم اثر رضا لواسانی ۲۸۰ میلیون به فروش رسید. تابلویی با تکنیک رنگ روغن روی بوم محمدعلی ترقی‌جاه ۲۸۰ میلیون مشتری خود را یافت. اثری دولته از زنده‌یاد پروز کلانتری با تکنیک رنگ روغن و کاهگل روی بوم که ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قیمت پیشنهادی آن بود، ۲۶۰ میلیون تومان چکش خورد. عکسی تک نسخه از عباس کیارستمی که بیشینه قیمت پیشنهادی آن ۳۰۰ میلیون تومان بود، ۲۶۰ میلیون تومان چکش خورد.

همچنین تابلویی متعلق به علی شیرازی که ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون قیمت پیشنهادی آن بود، ۲۶۰ میلیون تومان فروخته شد. اثر بیژن بصیری هنرمند ایرانی ساکن ایتالیا، از مجموعه تبخیر (چهره) نیز بیشینه قیمت خود را رد کرد و ۲۴۰ میلیون تومان خریداری شد. اثر بازی کردن ۴ مهرداد محب‌علی با تکنیک اکریلیک روی بوم ۲۴۰ میلیون تومان خریداری شد. اثر اکریلیک روی بوم نصرالله افجه‌ای ۲۰ میلیون بالای بیشینه قیمت خود یعنی ۲۲۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی از حسین‌زنده‌رودی با کمینه قیمت پیشنهادی خود یعنی ۲۰۰ میلیون چکش خورد. تابلوی دولته‌ای از هانیبال الخاص متعلق به دهه ۵۰ شمسی، ۲۰۰ میلیون فروخته شد. تابلویی از صداقت جباری متعلق به مجموعه راز نهان با کمینه قیمت خود یعنی ۲۰۰ میلیون به فروش رفت.
در میان آثاری با کف ارزش صد میلیون، تابلویی از جعفر روح‌بخش که سال ۱۳۶۹ خلق شده زیر کمینه قیمت خود و با قیمت ۱۹۰ میلیون خریداری شد. تابلوی کوروش اثر محمود زنده‌رودی با بیشینه ۷۰ میلیون، ۱۸۰ میلیون‌ تومان چکش خورد. تابلوی منظره رویایی با تکنیک ترکیب مواد روی بوم و چیدمان ویدیویی اثر شهرام کریمی متعلق به امسال ۱۸۰ میلیون فروخته شدند. تندیسی با نام کرگدن اثر امیرمسعود اخوان‌جم که امسال خلق شده است، ۱۸۰ میلیون خریداری شد. اثر ۵ لته اختناق احمد مرشدلو هم بیشینه قیمت خود را رد کرد و ۱۷۰ میلیون خریداری شد. اثری دیگر از پروانه اعتمادی متعلق به سال ۱۳۷۱ با تکنیک پاستل روی مقوا ۱۵۰ میلیون تومان چکش خورد.
همچنین پرتره‌ای از عباس کیارستمی که توسط فرشید مثقالی با تکنیک ترکیب مواد روی بوم امسال خلق شده است، ۱۴۰ میلیون تومان چکش خورد. اثری از جلال شباهنگی متعلق به سال ۱۳۹۳ به مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان خریداری شد. تابلوی ناصر اویسی متعلق به سال ۱۳۸۰، به مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان به فروش رسید. مجسمه آهن و برنز محمد حسین غلامزاده با نام عشق ۱۳۰ میلیون به فروش رفت. تابلویی از ناصر اویسی متعلق به سال ۱۳۳۹، به مبلغ کمینه خود یعنی ۱۲۰ میلیون تومان خریداری شد. مجسمه برنزی بهمن دادخواه با نام گروگان متعلق به سال ۱۳۵۹ به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی از نصرت‌الله مسلمیان ۱۲۰ میلیون تومان به فروش رسید. تابلوی تصویر خیال اثر بهمن جلالی با تکنیک عکس و آیینه ۱۲۰ میلیون فروش رفت. اثری از منوچهر نیازی با قیمت پیشنهادی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان، ۱۱۰ میلیون به فروش رفت. اثر هجوم از مجموعه کویری‌های علی فرامرزی که ۳۰ تا ۴۰ میلیون قیمت پیشنهادی داشت، ۱۱۰ میلیون تومان به فروش رفت. تابلوی وجد اثر هادی هزاوه‌ای نیز ۱۰۰ میلیون خریداری شد.
در میان آثار زیر ۱۰۰ میلیون، بازار پررونق‌تر بود. تابلوی رنگ روغن روی بوم علیرضا اسکندری ۳۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر شبدیز از مجموعه خسرو و شیرین مهدی فلاح نیز ۴۰ میلیون تومان خریداری شد. تابلویی از مصطفی دشتی ۶۵ میلیون و اثر مهشید رحیمتبریزی با تکنیک اکریلیک روی بوم ۲۰ میلیون تومان خریداری شدند. اثری دولته از هادی جمالی ۸۰ میلیون و اثری از مجموعه طبیعت مینیمال آرمان یعقوبپور ۵۰ میلیون و اثر حامد صحیحی ۳۶ میلیون تومان به فروش رفتند. اثر مقداد لرپور با قیمتی بیش از بیشینه قیمت خود یعنی ۷۰ میلیون به فروش رسید. در ادامه اثر امید حلاج ۴۸ میلیون و تابلوی رنگ روغن روی بوم منوچهر معتبر متعلق به سال ۱۳۵۵، به قیمت ۸۵ میلیون تومان خریداری شدند. در ادامه اثر ۴ لته رضا بانگیز متعلق به سال ۱۳۹۶ به مبلغ ۸۵ میلیون تومان خریداری شد.
در ادامه، تابلوی پرسه ایرج کریمخان زند ۷۵ میلیون، تابلوی خودنگاره از کودکی اثر فرشته یمینی شریف ۳۰ میلیون چکش خورد. تابلوی ۲ لته رضوان صادقزاده با نام سال سگ ۶۰ میلیون، تابلوی تراریوم اثر مهناز پسیخانی ۲۲ میلیون، اثری از مجموعه پرسونای بابک روشنینژاد ۷۰ میلیون به فروش رسیدند. تابلوی رنگ روغن روی بوم طلیعه کامران ۶۰ میلیون تومان فروش رفت. تابلوی عکس فتح خرمشهر از سعید صادقی که ۴۰ میلیون بیشینه قیمت پیشنهادی آن بود، ۷۵ میلیون تومان چکش خورد. همچنین عکس نیایش از جمشید بایرامی ۳۸ میلیون تومان خریداری شد. تابلویی از مجموعه عصیان حسن روح الامین که امسال خلق شده، بیش از سه برابر بیشینه خود با قیمت ۶۵ میلیون تومان خریداری شد. در ادامه تابلویی از مرتضی اسدی ۲۶ میلیون تومان و تابلوی رستمزاد نیلوفر قادرینژاد ۲۴ میلیون به فروش رفت.
از سوی دیگر، مجسمه ای از حامد رشتیان ۸۰ میلیون تومان و تابلو عکس چاپ دیجیتال با عطاالله امیدوار ۳۲ میلیون خریداری شد. تابلوی پنجره ها اثر پرییوش گنجی با تکنیک رنگ روغن روی بوم ۸۰ میلیون فروخته شد. تابلو کتایون مقدم از مجموعه درهم تنیدگی ۳۶ میلیون تومان خریداری شد. سپس تابلوی دولته ایرج اسکندری با نام خسرو و شیرین ۴۶ میلیون چکش خورد. تابلویی از احمد محمدپور با تکنیک رنگ روغن روی بوم ۳۴ میلیون و تابلویی از فریدون امیدی با همین تکنیک به مبلغ ۶۰ میلیون خریداری شدند. تابلویی از پروانه اعتمادی با تکنیک کلاژ روی مقوا از مجموعه یکی بود یکی نبود ۷۵ میلیون، تابلویی از طاهره صمدی طاری از مجموعه بیثباتی ۶۵ میلیون و تابلوی داریوش قرهزاد ۳۶ میلیون به فروش رسیدند.
همچنین تابلویی از ننه مکرمه (مکرمه قنبری) هنرمند خودآموخته ای که سال ۱۳۸۴ درگذشت، با تکنیک گواش روی فیبر که ۲۰ تا ۲۵ میلیون قیمت پیشنهادی آن اعلام شده بود، ۳۸ میلیون چکش خورد. اثری از زنده یاد مهدی سحابی با تکنیک ترکیب مواد روی چوب متعلق به مجموعه صورتک ها بیش از دو برابر کمینه قیمت خود به مبلغ ۸۵ میلیون تومان خریداری شد. اثری از اکبر میخک متعلق به امسال ۳۲ میلیون و تابلوی باران از محمد سعید نقاشیان ۴۲ میلیون تومان خریداری شدند. تابلویی از حمید عجمی با تکنیک اکریلیک روی بوم ۴۲ میلیون تومان به فروش رسید. تابلویی از اسدالله کیانی ۶۰ میلیون، به فروش رفت. تابلوی رویای نیویورک، شماره ۲ از بیتا وکیلی ۹۰ میلیون خریده شد. تابلویی از طاهر پورحیدری ۴۲ میلیون و اثری از سیاوش مظلومی پور با تکنیک رنگ روغن روی بوم ۵۵ میلیون به فروش رفت.
علاوه بر اینها، اثر حجمی تک نسخه مونا پاد از مجموعه وجود و ناوجود نیز ۷۰ میلیون فروش رفت. اثر حجمی ایمان صفایی از مجموعه کوچه ۲۵ میلیون و اثر فرزانه وزیریتبار با تکنیک سنگ و آهن روی چوب ۳۲ میلیون خریداری شدند. تابلویی با تکنیک رنگ روغن روی چوب اثر اصغر محمدی ۵۵ میلیون، تابلوی علی نصیر با تکنیک اکریلیک روی بوم ۵۵ میلیون چکش خوردند. تابلویی از شیده تامی با تکنیک رنگ روغن روی بوم ۲۲ میلیون و تابلویی سهلته از سعید احمدزاده از مجموعه اسپکتروم ۴۸ میلیون خریداری شدند. اثر باغ سوخته کاظم چلیپا ۴۲ میلیون تومان به فروش رفت. اثر مرتضی گودرزی با نام انتهای سکوت ۳۰ میلیون خریداری شد.
همچنین تابلوی حبیب‌الله صادقی با تکنیک ترکیب مواد روی بوم ۳۴ میلیون چکش خورد. تابلوی محمد خلیلی با تکنیک اکریلیک روی بوم ۴۰ میلیون به فروش رفت. در ادامه اثر سهلته یحیی گمار با نام ستایش مجوسان دو برابر کمینه قیمت خود با مبلغ ۵۰ میلیون تومان خریداری شد. عکس سوم خرداد ۶۱- خرمشهر از محمد فرنود ۷۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجمی علیرضا معصومی با نام رئیس ۵۵ میلیون تومان و اثر هومن بیات با نام اورژینال که بیشینه قیمت آن ۱۲ میلیون تومان بود، ۳۰ میلیون تومان به فروش رفت. اثر حجمی علی مشهدی الاصل ۳۴ میلیون و تابلوی محمدعلی بنیاسدی متعلق به امسال ۲۲ میلیون خریداری شد. تابلوی حسین چراغچی با تکنیک اکریلیک روی بوم تنها اثری بود که در این رویداد فروخته نشد که بعد اعلام شد بعد از حراج ۱۵ میلیون تومان خریداری شد.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • حذف یارانه دهک‌های بالا توسط استانداری‌ها باعث موازی‌کاری می‌شود
 • پارلمان یونان به دولت این کشور رای اعتماد داد
 • المیادین: لبنان در کنفرانس ضد ایرانی لهستان شرکت نخواهد کرد
 • اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶
 • پنتاگون از راهبرد استقرار تسلیحات موشکی در فضا رونمایی می‌کند
 • آخرین وضعیت مسکن مهر شهرهای جدید پردیس و هشتگرد
 • مواضع مختلف معاون ترامپ درباره داعش در فاصله چند ساعت!
 • رشد ۳٫۵ درصدی اقتصاد قرقیزستان در سال ۲۰۱۸
 • سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا، به کشور برمی‌گردانیم
 • شکست پمپئو در رسیدن به اهداف خود در خاورمیانه
 • خلیلزاد: برای جنگ و صلح آماده‌ایم انتخاب با طالبان است
 • جانشین ناجا: خرید سربازی منتفی شود
 • دستگیری مرضیه هاشمی، اشتباه محاسباتی دولت آمریکا بود
 • طرح جدید دولت؛ اقساطی مسافرت بروید
 • هوای ۲۹ استان برفی و بارانی می‌شود
 • رئیس کمیسیون اصل ۹۰: بسیاری از واگذاری‌ها درست نبوده؛ شرکت‌ها به خاک سیاه نشستند
 • ادامه فعالیت خواننده مشهور پس از انجام عمل قلب
 • طرح ۵۰ نماینده: وزارت «فرهنگ و ارشاد اسلامی» به وزارت «فرهنگ، هنر و ارشاد اسلامی» تغییر نام دهد
 • شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل: طبق طرح «معامله قرن» ترامپ، منطقه قدیمی قدس به اسرائیل می‌رسد
 • چرا برجام به نفع ایران تمام شده و می شود؟
 • در سفر به اروپا فهمیدم هیچ اتفاقی درباره SPV نخواهد افتاد
 • تکذیب دیدار مقام افغان با مریم رجوی
 • برنامه ریزی برای حمله به کاخ سفید با موشک ضدتانک
 • سخنگوی اتحادیه اروپا: موگرینی در نشست ضدایرانی لهستان شرکت نمی‌کند
 • انتقاد شرق الاوسط از پومپئو: از یک سو می گویید باید ایران محاصره شود، از سوی دیگر اهمیتی برای اختلاف اعراب با قطر قائل نیستید
 • “آلاینده‌های بحرانی” هوا را بشناسید
 • انتقاد تند و بی‌جای فرانسه از پرتاب ماهواره «پیام»
 • صدای بازرسی از گرانفروشی در البرز درآمده
 • چرا فقط برخی خوانندگان به جشنواره فجر دعوت می‌شوند؟
 • مرکل: متاسفم که برگزیت تصویب نشد
 • Ad