نماینده سابق دوما: کتمان ثمرات برجام برای ایران نادیده گرفتن حقیقت است

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱  /   /  کد خبر: 4521
نماینده سابق دوما: کتمان ثمرات برجام برای ایران نادیده گرفتن حقیقت است

شامیل سلطانف نماینده سابق دوما و از کارشناسان مسلمان برجسته روسیه گفت: برجام به عنوان توافق بین المللی و بسیار مهم، دستاوردهای مثبت و انکارناپذیر بسیاری برای ایران داشته که کتمان آنها، نادیده گرفتن آگاهانه واقعیت ها است.سلطانف رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه روسیه تاکید کرد: ایران پس از برجام به موفقیت هایی دست یافته که پیش از آن حتی قابل تصور هم نبود و یکی از آنها فراهم شدن مسیر پیشرفت علمی، فناوری و اقتصادی برای جمهوری اسلامی مانند همه کشورهای دنیا است.
کارشناس روس گفت: مهم ترین موفقیت ایران، بهبودی شاخص های اقتصادی به ویژه آغاز رشد، کاهش نرخ تورم و تک عددی شدن آن، رفع محدودیت های بانکی و صادراتی است.
سلطانف افزود: وضعیت ایران نسبت به دوره قبل از برجام بهبود یافته و هیچ شکی ندارم با توجه به پشتکار دولت و مردم، می تواند مشکلات اقتصادی موجود را که بخش عمده آن مصنوعی و با برنامه ریزی برخی کشورها از جمله آمریکا تحمیل شده است، حل کند.
کارشناس مسلمان روس اظهار کرد: اگر این تلاش ها و فشارهای سیاسی و اقتصادی غرب نبود، ایران به مراتب بیشتر از وضعیت کنونی پیشرفت می کرد، اما طبیعی است که واشنگتن و متحدانش مخالف سرسخت موفقیت کشورهای اسلامی هستند.
رئیس گروه دیدگاههای راهبردی روسیه و جهان اسلام همچنین با بیان اینکه این رویکرد غرب مختص و ویژه ایران نیست، گفت: اردوگاه غرب به سرکردگی آمریکا مخالف پیشرفت کشورهای اسلامی است و ایران به عنوان قدرت بزرگ اسلامی خاورمیانه، مانع بزرگی برای عملی شدن منافع استعمارگران نوین بشمار می رود.
وی ادامه داد: امروز این رفتار ضداسلامی غرب را در کشتار مردم سوریه، افغانستان و وضعیت بسیار نابسامان لیبی شاهدیم، زیرا بسیاری از مشکلات کشورهای اسلامی با برنامه ریزی سازمان های اطلاعاتی غرب شکل گرفته و تشدید شده است.
سلطانف گفت: با نگاهی به وضعیت کشورهای منطقه به این واقعیت بسیار مهم پی می بریم که برجام فرصت و دریچه خوبی برای کاهش مشکلات و غلبه بر آنها شد و دولت ایران در حدود چهار سال گذشته با خردمندی اقدام و در مسیری که هموار کرده بود، پیشرفت های اقتصادی را آغاز کرد.
وی افزود: از سوی دیگر، توافق ایران و ۱+۵، توان تاثیرگذاری تهران را برای مشارکت در حل مسائل منطقه ای به گونه بی مانندی افزایش داده است.
نماینده سابق دوما تاکید کرد: نمونه بارز این حرکت دیپلماتیک ایران، مشارکت جدی در مذاکرات سوری آستانه است که پیش از برجام حتی قابل تصور هم نبود.
سلطانف گفت: در این وضعیت، روسیه شریک مهمی در خاورمیانه یافته است که فعالانه در حل مسائل کمک می کند و مانع تحقق اهداف شوم امپریالیستی آمریکا در منطقه می شود.
وی خاطرنشان کرد: تاثیر مثبت و هدفمند برجام در تعامل مسکو و تهران در مناطق خزر و قفقاز هم خوب به چشم می خورد و دو کشور با داشتن مسئولیت بزرگ تامین امنیت منطقه، مانع نفوذ بیگانگان و عوامل خارجی به ویژه تحرکات تروریست ها می شوند.
سلطانف در پایان با تاکید بر اهمیت تداوم اجرای برجام، زمزمه های بازبینی آن در آمریکا را نسنجیده خواند و گفت: این توافق افزون بر پایان دادن به مباحث پیرامون برنامه هسته ای ایران در چارچوب مقررات بین المللی و سازمان ملل، تنش ها در منطقه خاورمیانه را به شدت کاهش داده است و به همین دلایل باید کامل اجرا شود که آمریکا هم به عنوان یکی از طرف های اصلی توافق می داند ضرورت دارد به تعهدهای بین المللی خود پایبند بماند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها