جدیدترین اخبار
۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱ آرشیو کد خبر :4518

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی

برای همه آنان که درعرصه سیاست و رسانه حضور و نقشی دارند، مسائل ایران بویژه تحولات سیاسی آن اهمیت بسیاری دارد و نه تنها رویدادهای ایران را رصد، بلکه تحلیل و ارزیابی می کنند.

با نزدیک شدن زمان انتخابات ایران رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، این انتخابات را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند.
ایرنا برای اطلاع مخاطبان، چکیده بازتاب های انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه جاری به ویژه دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را در رسانه های جهان بصورت گزارشی و روزانه که اکنون شماره نخست آن در ذیل می آید، ارائه می کند:

***نیویورک تایمز: رئیسی رقیب اصلی روحانی
روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» با اشاره به حضور «سید ابراهیم رئیسی ساداتی» در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران، او را «روحانی محافظه کار برجسته ای» توصیف کرد و نوشت: «او رقیب اصلی روحانی» محسوب می شود. تحلیلگران سیاسی در ایران انتظار دارند که رقابت نهایی به روحانی و رئیسی ختم شود.»

** واشنگتن پست: احتمال رقابت تنگاتنگ میان روحانی، رئیسی و قالیباف
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: انتخابات آتی ایران احتمالا رقابتی تنگاتنگ میان سه کاندیدا خواهد بود.کارشناسان بر این باورند که انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران یک رقابت تنگاتنگ سه جانبه میان ابراهیم رئیسی و قالیباف از جبهه محافظه کاران (اصولگرایان) و حسن روحانی است. اگر رئیسی و قالیباف هر دو در رقابت های انتخاباتی تا آخر بمانند، ممکن است آرای اصولگرایان پراکنده شود و پیروزی حسن روحانی را تضمین کنند.

***میدل ایست بریفینگ: رقابت نزدیک روحانی و رئیسی
موسسه تحقیقاتی «میدل ایست بریفینگ» نوشت: رئیسی و روحانی رقابت نزدیکی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهند داشت.
این موسسه تحقیقاتی مستقر در واشنگتن با انتشار تصویری از حسن روحانی رئیس جمهور کنونی ایران و ابراهیم رئیسی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران،‌ افزود: رئیسی در برابر روحانی قرار گرفته است.

*** روزنامه گلوب اند میل و اعلام خبر تایید صلاحیت ها
روزنامه کانادایی «گلوب اند میل» نیز در گزارشی به تایید صلاحیت حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران و پنج نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از سوی شورای نگهبان و اعلام آن از سوی وزارت کشور ایران پرداخت و نوشت: علاوه بر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف شهردار اصولگرای تهران، اسحاق جهانگیری به عنوان معاون میانه رو، مصطفی میرسلیم وزیر پیشین فرهنگ که فردی محافظه کار است و مصطفی هاشمی طبا از طرفداران جنبش اصلاحات از کسانی هستند که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفتند.

***المانیتور و صف بندی جناحها در انتخابات
پایگاه اینترنتی ‘المانیتور’ در گزارشی به اعلام کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری اشاره و عنوان کرد: به رغم تمام شایعات مطرح شده، حسن روحانی برای حضور در رقابت های انتخاباتی تایید صلاحیت شد.
المانیتور افزود: اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی و مصطفی هاشمی طبا دو کاندیدای میانه روها هستند که صلاحیت شان در انتخابات تایید شده است. کاندیداهای محافظه کار تایید شده در انتخابات، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و مصطفی میرسلیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق ایران هستند.
المانیتور اضافه کرد: در حالیکه رسانه های خبری وابسته به اصولگرایان این گمانه زنی را مطرح کرده اند که جهانگیری ممکن است تا پایان رقابتهای انتخاباتی حضور داشته باشد و به نفع حسن روحانی کنار نرود، اما اصلاح طلبان و میانه روها نظر مخالفی دارند. ‘حسین کمالی’ یک فعال اصلاح طلب گفت که جهانگیری پس از مشورت با حسن روحانی خود را کاندیدای انتخابات کرد و مسائل اعلام شده در مورد کاندیداتوری جهانگیری توسط محافظه کاران واقعی نیستند.
پایگاه خبری – تحلیلی المانیتورنوشت:دیگرکاندیدای وابسته به اصلاح طلبان و میانه روها که کاندیداتوری اش توسط رسانه های ایران جدی گرفته نشده و انتظار می رفت از سوی شورای نگهبان تایید نشود، سید مصطفی هاشمی طبا بوده است. وی هنوز اعلام نکرده که آیا به نفع حسن روحانی از انتخابات کنار خواهد کشید یا خیر؟. با این حال به نظر می رسد که هاشمی طبا هیچ شانسی برای جذب آرای زیاد ندارد.
این پایگاه تحلیلی آمریکایی افزود: در جبهه مقابل، رئیسی و قالیباف دو کاندیدای اصلی محافظه کاران هستند. به نظر می رسد هیچ کدام از طرفین، تمایلی به کنار کشیدن به نفع نفر دوم در رقابتهای انتخاباتی ندارند. هر دو اخیرا از عزم خود برای ماندن در رقابتهای انتخاباتی تا پایان خبر داده اند. کاندیداتوری میرسلیم نیز که تجربیات سیاسی بیشتری نسبت به رئیسی و قالیباف دارد، با بی توجهی محافظه کاران مواجه شده است.

***خبرگزاری فرانسه: انتخابات ایران و پیروزی های غیرمنتظره
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی انتخابات دوره های گذشته ریاست جمهوری درایران پرداخت و نوشت: انتخابات ایران دارای تاریخچه ای از پیروزی های غیر منتظره بوده است. فصل انتخابات درایران در پیش و بازار شایعات در ایران گرم است، درحالیکه عموم تلاش دارند بر «برنامه پشت پرده» فائق آیند ، آنچنان که در گذشته، شگفتی های بزرگی را بوجود آورده بودند.
خبرگزاری فرانسه افزود: حسن روحانی بیش از آنچه انتظار می رود با نبرد شوار تری مواجه است، مخالفان محافظه کار او گرد دو محافظه کار که یکی از آنها روحانی و قاضی بوده به نام ابراهیم رئیسی و دیگری محمد قالیباف شهردار تهران، جمع شده اند.
این خبرگزاری اضافه کرد: انتخابات ریاست جمهوری در ایران در گذشته به ندرت قابل پیش بینی بود. در سال ۲۰۰۵میلادی، نوبت طبقه متوسط شهری بود که شوکه شود. ایرانی ها بیش از پیش با انتخاب دوباره در انتخابات ۲۰۰۹میلادی در حالی که به نظر می رسید همگان با اصلاح طلبان هستند، شوکه شدند.
خبرگزاری فرانسه در این گزارش ادامه داد: گرچه بسیاری از ایرانی ها در ظاهر به سیاست «بدبین و بی تفاوت» هستند، اما از آن برای تغییر مسیر ایران استفاده می کنند.
فرانس پرس اضافه کرد: سرانجام روحانی با کسب ۵۱ درصد آرا به پیروزی رسید که با حضور وی، ایران به توافق هسته ای رسید.
این رسانه فرانسوی با بیان اینکه « نبود نظرسنجی، دنبال کردن افکار عمومی را دشوار می سازد»، نوشت: آیا این بار نیز امری دوراز انتظار ممکن است در این دور از انتخابات روی دهد، چرا که گمانه زنی های بسیاری در رسانه ها وجود دارد.
خبرگزاری فرانسه به تحلیل ها و گمانه زنی های مختلف درباره حضور رئیسی، قالیباف و روحانی پرداخت و نوشت که معلوم نیست در جناح اصولگرا کدامیک از دو نامزد (رئیسی و قالیباف) کنار رفته و باعث تقویت دیگری شوند.
این رسانه فرانسوی همچنین نوشت: «تمامی اینها گمانه زنی است، گرچه بخت آزمایی همچنان بر روی حسن روحانی است و هر رئیس جمهوری درایران از اوایل ۱۹۸۰میلادی دو دوره توانسته است به این سمت دست یابد.»

*** رادیو سراسری آمریکا: آینده برجام
رادیو سراسری آمریکا (ان پی آر) نیز در گزارشی نوشت: در انتخابات ریاست جمهوری ایران، رئیس جمهوری عملگرای فعلی با چالشگری تندرو روبه رو است و این رقابت می تواند بر توافقنامه بین المللی امضا شده برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران (برجام) تاثیر بگذارد.

***آسیا تایمز: دوجناح سیاسی در ایران تفاوت چندانی با هم ندارند
روزنامه آسیا تایمز چاپ هنگ کنگ نیز نوشت: دو جناح سیاسی تندرو و میانه رو در ایران تفاوت چندانی با هم ندارند و هر دو جناح باید برنامه های استراتژیک مدون را اجرا کنند.
این روزنامه اضافه کرد: انتخابات ریاست جمهوری به سختی می تواند موجب تغییر اساسی در سیاست خارجی شود. برای اینکه رهبر ایران تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص است.

*** روزنامه العرب: رئیسی به نفع قالیباف کنار می رود
رونامه فرامنطقه ای العرب چاپ لندن درمطلبی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: به رغم حضور’ابراهیم رئیسی’ در انتخابات ریاست جمهوری ایران، بسیاری بر این باورند که وی در لحظه آخر به نفع ‘محمد باقر قالیباف’ شهردار تهران و دیگر نامزد جناح اصولگرا کنار خواهد رفت.
روزنامه العرب آورده است: شورای نگهبان ایران اسامی نامزدهای مورد تایید این شورا را اعلام کرد و کارزار انتخاباتی در ایران با تمرکز بر رقابت بین حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی و ابراهیم رئیسی آغاز شد.
این روزنامه ادامه داد: چهار نفر دیگر به غیر از این دو نفر، مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته اند که مهم ترین آنها اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری و محمد باقر قالیباف شهردار تهران است.
روزنامه العرب افزود: ۱۶۳۶ نفر در ایران داوطلب انتخابات ریاست جمهوری بودند، اما شورای نگهبان ایران در نهایت تنها با ۶ داوطلب موافقت کرده و مانند انتخابات گذشته با نامزدی هیچ زنی موافقت نکرده است.
این رونامه در پایان آورده است: انتظار می رود، ابراهیم رئیسی به رغم نفوذ بسیار خود به نفع محمد باقر قالیباف شهردار تهران کناره گیری کند، چرا که وی کسی است که توان وحدت بخشی به صف اصولگرایان ایران که در نهایت نیز نتوانستند به وحدت برسند و سه کاندیدا را معرفی کردند، دارد.

روی خط خبر

 • افزایش ۲.۵ دلاری هر اونس طلا در بازار جهانی
 • آماده اعمال تعرفه ۵۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی هستم
 • خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
 • توافق ترکیه و هلند برای از سرگیری روابط دیپلماتیک
 • ادعای رسانه ترک: کنترل شهر حلب سوریه به ترکیه واگذار می شود
 • ظریف: دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم
 • عناصر نا امنی کرمان به سخت‌ترین شکل مجازات شده‌اند
 • روسیه توان لازم برای مقابله با ایران را ندارد
 • لیبی طرح ایجاد مراکز مهاجران در خاک خود را رد کرد
 • حکم استرداد پوجدمون به اسپانیا ملغی شد
 • سفیر روسیه: آماده برگزاری نشست نتانیاهو و محمود عباس هستیم
 • مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
 • تهدید مجدد وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به حمله به غزه
 • ادامه واکنش‌ها به تصویب قانون “کشور یهود”
 • نامه‌ سرگشاده منوچهر متکی درباره گزارش موسسه ثامن
 • با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت
 • چین: به تجارت و همکاری با ایران ادامه می‌دهیم
 • علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟
 • کانال حزب اعتمادملی: انتخاب حضرتی بعنوان قائم مقام اشکال قانونی دارد
 • قاضی عسکر: اختلافات سیاسی نباید حج را تعطیل کند
 • آیت‌الله مکارم‌: فعلا وقت تسویه حساب نیست
 • هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد تحریم‌های ایران به ترکیه سفر می‌کند
 • دلیل اصلی سقوط «هواپیمای ATR تهران-یاسوج» اشتباهات مکرر و متعدد خلبان بود
 • چین تحریم تهران را نپذیرفته اما تصمیم گرفته به جای ایران، خریدهای پتروشیمی خود را از عربستان انجام دهد
 • درخواست رئیس‌جمهور از وزرا: با دعوت از نخبگان، اتاق فکر تشکیل دهید
 • پمپئو: ترامپ در برابر روسیه “قدرتمند” عمل کرد/ وظیفه ماست که جلوی مداخله روس‌ها را بگیریم
 • صندوق بین‌المللی پول: به از سر گیری همکاری با کره شمالی امیدواریم
 • ژاپن نفت عربستان و امارات را جایگزین نفت ایران می کند
 • مشکل اقتصاد کشور افراد نیستند/سیاست‌های اقتصادی باید تغییر کنند
 • اعزام دو فروند هلی کوپتر اطفای حریق به عراق