جدیدترین اخبار
۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵ سیاسی کد خبر :437531

پرونده باز دو انتخابات؛ از ادعای تازه درباره آیت‌الله هاشمی تا احضار محمدرضا خاتمی

دو انتخابات و حاشیه‌های پایان ناپذیر آن همچنان ادامه دارد و و جدل‌های تند و تیزی پیرامون آن پس از سال‌ها در جریان است. اولی انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ است که این روز‌ها با اظهارات تازه علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا دوباره پرونده مسکوتش بر سر زبان‌ها افتاده است و دیگری انتخابات سال ۸۸ است که این بار با سخنان محمدرضا خاتمی داغ شده است.

به گزارش فرارو، اخیرا محسن هاشمی در نامه‌ای به علیرضا زاکانی از ادعای او درباره موضع آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ انتقاد کرده است.

علیرضا زاکانی چند پیش در سخنانی مدعی شده بود “در سال ۸۴ وقتی که آقای احمدی‌نژاد انتخاب شد، آقای هاشمی دنبال ابطال انتخابات بود، ولی رهبر انقلاب جلوی او ایستاد و سال ۸۸ نیز موسوی برای ابطال انتخابات گام برداشت، ولی باز هم رهبر انقلاب مقابل این جریان ایستادند و این مسیر ادامه داشته و ادامه هم خواهد داشت، چون عده‌ای هستند که به مردم قیم‌مآبانه نگاه می‌کنند، اما از نگاه انقلاب اسلامی اراده ملت قیمت دارد.”

این سخنان در حالی مطرح شده است که در آن انتخابات هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی احمدی نژاد در دور دوم با وجود گلایه از برخی اتفاقات در جریان انتخابات، احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهور منتخب به رسمیت شناخت.

در انتخابات سال ۸۴ این مهدی کروبی بود که بیشترین اعتراض را به روند انتخابات انجام داد و در نامه‌ها و اظهار نظرهایش از تخلف سیستماتیک در انتخابات سخن گفته بود.

با این حال ادعای زاکانی نشان می‌دهد آیت الله هاشمی رفسنجانی هم در موضعی شبیه به موضع مهدی کروبی و حتی فراتر از آن بوده است. کروبی در انتخابات سال ۸۴ با وجود انتقادات گسترده و شکایت از روند انتخابات به صورت رسمی خواستار ابطال انتخابات نبود. درخواست ابطال انتخابات در انتخابات سال ۸۸ از سوی مهدی کروبی و میرحسین موسوی صورت گرفت.

ادعای زاکانی بر خلاف تصور راجع در فضای سیاسی کشور این شائبه را ایجاد می‌کند که آیت الله هاشمی رفسنجانی در ضدیت با محمود احمدی نژاد و اعتراض به روند انتخابات‌ها از دو کاندیدای معترض انتخابات سال ۸۸ هم جلوتر بوده است.

شاید دامن زدن به این شائبه محسن هاشمی فرزند ارشد آیت الله هاشمی را وادار کرده در باره این ادعا تکذیبیه‌ای صادر کند.

محسن هاشمی در تکذیبیه خود خطاب به زاکانی آورده است: «جناب عالی در سخنان خود نسبت‌های ناروای فراوانی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داده‌اید، او را خارج از مکتب امام دانسته، مخالف با مردم‌سالاری و دموکراسی قلمداد کرده‌اید، برچسب مخالفت با فضای پرنشاط سیاسی در دانشگاه‌ها به ایشان زده‌اید.»

محسن هاشمی در ادامه با اشاره به ادعای زاکانی درباره درخواست آیت الله هاشمی برای ابطال انتخابات سال ۸۴ به پیام او در روز اعلام نتایج انتخابات ارجاع داد و آن را سندی برای رد ادعای زاکانی دانست.

محسن هاشمی نوشت: «برادر زاکانی، جناب عالی را فردی متدین و معتقد به مسائل شرعی می‌شناسم. آیا با این صراحتی که در بیانیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هست و ایشان همان‌گونه که در بیانیه تصریح کردند حتی از شکایت از تخلفات انبوه این انتخابات که قاعدتا جناب عالی حتی بر فرض این که نقش فعالی در آن نداشته‌اید، از آن به‌خوبی مطلع‌اید، انصراف داده‌اند، پس چگونه به دنبال ابطال انتخابات بوده‌اند؟ البته به خوبی می‌دانم این میزان دشمنی و کینه نسبت به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که موجب می‌شود دو سال پس از رحلت نیز ایشان را این‌گونه آماج تهمت‌ها و تخریب‌ها قرار دهید، از سر اعتقادات است؛ اعتقاداتی که اگر چه می‌تواند اشتباه باشد.»

با وجود اینکه محسن هاشمی برای رد سخنان زاکانی به موضع رسمی آیت الله هاشمی در انتخابات سال ۸۴ ارجاع می‌دهد، اما روایت میانه‌ای هم وجود دارد که نشان می‌دهد آیت‌الله هاشمی در انتخابات سال ۸۴ برخلاف موضع رسمی اش که رویه‌های ناصواب را به خدا واگذار کرده بود، از تخلفات صورت گرفته شکایت کرده بود.

این موضع متعلق به علی مطهری است. او در این باره می‌گوید آیت الله هاشمی شکایت کرده بود، اما بعدا از آن صرف نظر کرد.

مطهری گفته است: «آقای هاشمی در اینجا معترض بود و چند بار هم اعلام کرد و در آخر گفت: به خدا واگذار کردم. معتقد بود که انتخابات ۸۴ مهندسی شده و البته بعدا شکایت هم کرد و خود ایشان به من گفت که ۱۱۰ نفر در دادگاه به خاطر دخالت در انتخابات محکوم شدند و ما دیدیم اگر بخواهد حکم اجرا شود خیلی برای نظام بد می‌شود و گذشتیم.»

علی مطهری همچنان معتقد است هاشمی اولین کسی بود که به خطرناک بودن جریان احمدی نژاد پی برد.

انتخابات ۸۸ و ادعای محمد رضا خاتمی
در کنار داستان آیت الله هاشمی و ادعای زاکانی درباره موضع او در انتخابات سال ۸۴، اخیرا موضع گیری محمد رضا خاتمی برادر سید محمد خاتمی و از چهره‌های ارشد اصلاح طلب درباره انتخابات سال ۸۸ جنجالی شده و از سوی دیگر برای او دردسر ایجاد کرده است.

محمد رضا خاتمی اخیرا گفته است: “در ستاد انتخاباتی وزارت کشور تقلب صورت گرفته است. هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شده است. تعرفه هم نمی‌خواست داشته باشد. آرا در می‌آید و گفته می‌شود در کشور ۳۹ میلیون نفر رای دادند، درحالی که آرای صندوق‌ها ۳۲ میلیون بوده، نیاز به تعرفه هم نبوده است.”

او افزود: “اطلاعات ما از افراد مطلع هست از جناح مقابل که نمی‌خواهند نامشان گفته شود.”

او همچنین گفت: “ما هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی داریم و معتقد هستم انتخابات بسیار ناسالمی بود. در آن انتخابات حتما تقلب صورت گرفته است.”

این ادعا با واکنش‌های تندی روبه رو شد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: “چرا ایشان ادعا نکرده است که ۱۰۰ میلیون رأی به آراء اضافه نشده است؟ آیا اگر دیگران درباره ایشان ادعایی بکنند و نسبت ناروایی به ایشان بدون استنادات بدهند آیا واجد اهمیت است و یا اساسا درست است؟ ”

او افزود: «بزرگتر از این ادعا‌ها در سال ۸۸ درباره صحت انتخابات مطرح شد، اما هیچ استناداتی هم درباره ان‌ها ارائه نشد و زشت است که دوباره چنین ادعا‌هایی تکرار می‌شود.»

برخی رسانه‌های اصولگرا هم به شدت به محمد رضا خاتمی تاختند. روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در این باره نوشت: “چه خوب است دادستان همین جمله محمدرضا خاتمی را مبنا قرار دهد و در یک دادگاه علنی (غیرعلنی فاقد ارزش است) اسناد تقلب ۸ میلیونی را از او بخواهد و ضمناً بگوید چرا در این ۹ سال ارائه نکردید تا سران را از حصر آزاد کنید. ”

حتی در جریان اصلاح طلب نیز عده ای زیر بار اظهارات خاتمی نرفتند و آن را تحلیلی شخصی دانستند.

پس از این اعتراض‌ها محمدرضا خاتمی برای ارائه پاره‌ای از توضیحات امروز به دادستانی احضار شد. با وجود اینکه دلیل این احضار دقیقا روشن نشده است اماگمانه زنی‌ها این است که او به خاطر این سخنانش احضار شده است.

با اینحال سخنان خاتمی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و باز هم پرونده انتخابات سال ۸۸ را داغ کرد. پرونده‌ای که با گذشت یک دهه از آن هنوز باز است و نامزد‌های معترض آن انتخابات در حصر به سر می‌برند. با وجود تلاش‌های صورت گرفته و بهبود شرایط حصر، اما هنوز هیچ چشم انداز روشنی برای رفع حصر وجود ندارد. با اظهارات تازه محمد رضا خاتمی نیز شائبه‌ها پیرامون انتخابات ۸۸ پابرجا مانده است.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • امیدواری مقامات واشنگتن به همکاری با دولت جدید لبنان
 • وزارت‌خارجه‌آمریکا: واشنگتن به تعامل با روسیه برای پیشبرد روند سیاسی در سوریه ادامه می‌دهد
 • اداره فدرال جنایی آلمان: خطر ترور هنوز مرتفع نشده است
 • بازداشت ۷۰ نظامی در ترکیه به اتهام ارتباط با کودتای ۲۰۱۶
 • لاریجانی لیدر جریان سوم می شود؟
 • فاصله دستمزد و سبد معیشت کارگران چقدر است؟
 • آیا پوتین به دنبال آتش بس بین ایران و عربستان است؟
 • موضع محمد بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان
 • العتیبی: شورای امنیت نباید در قبال جنایات اسرائیل دست بسته بماند
 • توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره موعد اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه
 • ژنرال صهیونیست: نشانه‌ای از تزلزل در نظام ایران دیده نمی‌شود
 • استیضاح حجتی برای بررسی در صحن علنی به هیات رئیسه ارسال شد
 • نحوه دریافت کارت‌های سوخت‌ برگشت خورده اعلام شد
 • بازگشت گروه ملی فولاد به چرخه تولید از فردا
 • دادستان تهران: اخیراً آقایی گفت در انتخابات ۸ میلیون رأی تقلب شد؛ وقتی از او سوال شد چه مدرکی دارید، به اظهارات زید و عمرو استناد می‌کرد
 • حمایت تعجب‌برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار و سخنان رکیک نماینده سراوان
 • تفاهم‌نامه حج ۹۸ امضا شد/ راه‌اندازی دفتر سازمان حج و زیارت ایران در عربستان
 • عراق، دروازه دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران؟
 • توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار عراقچی و برایان هوک
 • حمله ترامپ به فیس بوک، توییتر و گوگل: آنها آنقدر به دمکرات ها گرایش دارند، که مسخره است!
 • رئیس سابق FBI: ترامپ دروغگو است و جمهوری خواهان باید در برابرش بایستند
 • موگرینی: بدون برجام مذاکره با ایران سخت‌تر است
 • پوتین: آمریکا مدت‌ها پیش INF را نقض کرده بود
 • تهران برفی می‌شود؛ بدون آمادگی به جاده نزنید
 • سختی‌هایی که دوبلور یانگوم تحمل کرد
 • اخطاریه سازمان هواشناسی درباره لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید
 • بررسی حادثه تروریستی چابهار در کمیسیون امنیت ملی
 • استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی شد
 • فصل دوم «بانوی عمارت» ساخته می‌شود
 • «خندوانه» شب یلدا را ویژه جشن می‌گیرد
 • Ad