جدیدترین اخبار
۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵ کد خبر :422585

موگرینی: اتحادیه اروپا، یک ائتلاف نظامی نیست و نخواهد بود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در موضعی مخالف با اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه، تاکید کرد که این اتحادیه یک ائتلاف نظامی نیست و نخواهد بود.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که این اتحادیه یک ائتلاف نظامی نبوده و هرگز هم به چنین چیزی تبدیل نخواهد شد.

موگرینی طی یک نشست خبری در بروکسل پیش از حضور در جلسه شورای امور خارجی اروپا حول مسائل دفاعی، درباره احتمال به واقعیت پیوستن ایده تشکیل ارتش اروپایی،‌گفت: «اتحادیه هرگز به یک ائتلاف نظامی تبدیل نمی‌شود… هیچ رقابتی با ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) نیست».

به گزارش فارس ،به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وی همچنین افزود: «ما ارتش اروپایی ایجاد نخواهیم کرد، کسی در اینجا (اتحادیه اروپا) درباره یک ارتش اروپایی صحبت نمی‌کند. ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا تأمین‌کننده امنیتی مطمئن و فعالی در منطقه و تمام جهان باشیم».

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در تاریخ ۱۵ آبان، با مطرح کردن پیشنهاد ایجاد ارتش اروپایی، گفت که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد (INF) نماینده امنیت اروپاست و اروپا باید ارتشی به معنای واقعی داشته باشد.

وزیر دفاع آلمان نیز یک هفته قبل در راستای موضع رئیس‌جمهور فرانسه و کمیسیون اروپا، از تشکیل ارتش اروپایی حمایت کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اما پیشنهاد رئیس‌جمهوری فرانسه برای ایجاد ارتش اروپایی را «بسیار توهین‌آمیز» توصیف کرده و تاکید داشت که بهتر است اروپا اول سهم خودش از ناتو را بپردازد.

Ad

Ad

روی خط خبر

يافت نشد

متاسفانه مطلب مورد نظر شما وجود ندارد لطفا در سايت جستجو کنيد
Ad