موسسه بین المللی: رشد ۳۷٫۷ درصدی انتشار صکوک در نیمه نخست ۲۰۱۷ استثنایی است

۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷  /   /  کد خبر: 42017
موسسه بین المللی: رشد ۳۷٫۷ درصدی انتشار صکوک در نیمه نخست ۲۰۱۷ استثنایی است

رئیس بخش مالی اسلامی موسسه رتبه بندی بین المللی «استاندارد اند پورز» رشد ۳۷٫۷ درصدی انتشار صکوک در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه پارسال را یک استثنا دانست و گفت: از نظر این موسسه بعید است سال آتی چنین معاملات حجیمی تکرار شوند.
[موسسه بین المللی: رشد ۳۷٫۷ درصدی انتشار صکوک در نیمه نخست ۲۰۱۷ استثنایی است]

«محمد داماک» در دوبی درباره دلیل این رشد اعلام کرد: در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷ صکوک هایی با حجم بسیار بالا توسط برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (جی.سی.سی) منتشر شد.
استاندارد اند پورز پیش‌بینی می‌کند کل حجم صکوک منتشر شده تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۷۵ میلیارد تا ۸۰ میلیارد دلار برسد که بیشتر از پیش بینی قبلی این موسسه (نزدیک به ۶۵ میلیارد دلار) است.
داماک یکی از موانع رشد انتشارهای صکوک در جهان را پیچیدگی فرآیند انتشار اعلام کرد که موجب عقب راندن برخی ناشران می‌شود و افزود: بتازگی در زمینه استانداردسازی فرایند‌ها توسط سازمان حسابداری و حسابرسی موسسه های مالی اسلامی (آ.آ.اُ.آی.اف.آی-AAOIFI) پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است.
وی توضیح داد: از نظر صندوق بین‌المللی پول انتظار می‌رود قیمت نفت به ازای هر بشکه ۵۵ دلار ثابت بماند (که برای بیشتر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ناکافی است)، از این رو اینموسسه رتبه بندی کل نیاز تامین مالی این کشورها بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ را نزدیک به ۲۷۵ میلیارد دلار برآورد کرده‌‌ است که ۵۰ درصد آن از طریق اوراق بدهی (ترکیبی از صکوک و اوراق قرضه) تامین می شود.
«جهاد آزور» مدیر صندوق بین‌المللی پول در خاورمیانه و آسیا، اوایل امسال اعلام کرده بود نقدشوندگی بازار صکوک در قیاس با بازار اوراق قرضه همچنان کمتر است اما صکوک می‌تواند به متنوع‌سازی منابع تامین مالی به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس کمک کند.
به گزارش ایرنا، نخستین بار در سال ۲۰۰۲ استفاده از لفظ صکوک برای ابزارهای مالی اسلامی در جلسه فقهی بانک توسعه اسلامی پیشنهاد شد. پس از آن سازمان حسابداری و حسابرسی نهادهای مالی اسلامی انواع صکوک را معرفی کرد.
صکوک به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد.
اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فیزیکی شرکت‌های خاص جذب می‌کنند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها