نیویورک تایمز:

نرمش دبیرکل سازمان‌ملل درباره برنامه موشکی ایران

۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۰  /   /  کد خبر: 41875
نرمش دبیرکل سازمان‌ملل درباره برنامه موشکی ایران

به نوشته نیویورک تایمز، لحن دبیرکل کنونی سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران متفاوت است و این امر می‌تواند برای آمریکا به یک چالش تبدیل شود.

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: به نظر می‌رسد آنتونیو گوترش – دبیرکل سازمان ملل متحد – درباره برنامه موشکی ایران که سال گذشته مورد انتقاد دبیرکل سابق سازمان ملل قرار گرفته بود، لحن ملایم‌تری اتخاذ کرده است. برنامه موشکی ایران، یکی از مسائل تنش‌زا در روابط ایران و غرب به شمار می‌رود.
این زبان ملایم را می‌توان در گزارش گوترش به شورای امنیت سازمان ملل دریافت که البته تا این‌ لحظه منتشر نشده است. این نرمش انتقادها از این رو اهمیت دارد که آمریکا آزمایش‌های موشکی ایران را غیرقابل قبول خوانده است.
دولت دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا – در ماه فوریه و مِه سال جاری میلادی، در پاسخ به آن‌چه “رفتار بد” ایران نامیده شده است، تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرد.
به نوشته نیویورک تایمز، اتخاذ لحن ملایم از جانب دبیرکل سازمان ملل متحد درباره آزمایش‌های موشکی ایران، می‌تواند تلاش‌های بین‌المللی به سرکردگی آمریکا به منظور مجازات ایران در سازمان ملل را دچار مشکل کند. نسخه‌ای از این گزارش که به تاریخ ۱۴ ژوئن نگاشته شده است، روز چهارشنبه به دست نیویورک تایمز رسید.
توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و ۶ کشور جهان – که تحریم‌های اقتصادی ایران را در ازای تعهد به استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای لغو کرد – این آزمایش‌های موشکی را ممنوع اعلام نکرده است.
هنگامی که ایران در ماه مارس سال ۲۰۱۶ اقدام به آزمایش موشکی کرد، منتقدانی وابسته به آمریکا و اسرائیل بسیار خشمگین شده و رفتار ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خواندند و مدعی شدند این اقدام با توافق هسته‌ای ایران منافات دارد. این در حالی است که ایران این ادعاها را رد کرده است.
در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی، بان کی‌مون – دبیرکل پیشین سازمان ملل – در گزارشی به شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ گفت نگران آن است که این آزمایش‌های موشکی با “روح سازنده” برجام سازگاری نداشته باشد. وی از ایران درخواست کرد “از آن‌جا که آزمایش‌های موشکی می‌توانند تنش‌ها در منطقه را افزایش دهند، از انجام چنین اقداماتی خودداری کند.”
با این‌که در گزارش گوترش نیز چنین درخواستی اعلام شده است، گزارش دبیرکل کنونی سازمان ملل، نگرانی‌های بان کی‌مون را منعکس نمی‌کند.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد درباره این تفاوت نظر میان گوترش و بان کی‌مون اظهار نظر نکرد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها