حفاری چاه های سه سکوی فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی پایان یافت

۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۴  /   /  کد خبر: 41824
حفاری چاه های سه سکوی فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی پایان یافت

مجری فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی گفت: عملیات حفاری چاه های سه سکو از این فازها با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی به پایان رسید.
[حفاری چاه های سه سکوی فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی پایان یافت]

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز پنجشنبه به نقل از فرهاد ایزدجو افزود: موقعیت سکوهای ۲۲، ۲۴ آ و ۲۴بی با پیشرفت ۱۰۰درصدی به پایان رسیده و هم اکنون حفاری در موقعیت سکوی اصلی ۲۳ با پیشرفت ۸۰،۴ درصد ادامه دارد.
وی درباره عملیات تکمیلی حفاری در این سکوها بیان کرد: همزمان با دریافت لوله های سی آر آ از شرکت ملی نفت ایران تا مهرماه امسال، عملیات نصب این لوله ها در هر چهار سکو آغاز شده و پس از آن عملیات تکمیلی چاه ها در مدت شش ماه پایانی سال انجام می شود.
ایزدجو با بیان اینکه سکوهای ۲۴آ و ۲۴بی قماری و متصل به سکوهای اصلی ۲۲ و ۲۳ این طرح گازی هستند، ادامه داد: عملیات حفاری ۱۱ حلقه چاه سکوی ۲۲ و هشت حلقه چاه سکوی اقماری ۲۴آ تکمیل شده است.
وی با اشاره به اینکه عرشه ۲۲ با پیشرفت ۸۹ درصد، اولین سکویی است که در موقعیت این فاز نصب خواهد شد، افزود: این سکو و سکوی ۲۴آ با پیشرفت ۸۶ درصد فاز اول طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ را تشکیل داده و معادل یک میلیارد فوت مکعب گاز را از حوزه مخزنی این فاز برداشت می کنند.
مجری فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی درباره زمان نصب این ۲ سکو گفت: مراحل نهایی ساخت سکوی ۲۲ در دست اجراست و حداکثر تا آبان ماه امسال آماده حمل به سمت موقعیت جکت خواهد شد و
سکوی ۲۴آ هم یک ماه بعد و تا پایان آذرماه سال جاری آماده نصب می شود.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان طرح توسعه فازهای ٢٤تا٢٢ بطور مداوم سرعت و کیفیت ساخت هر چهارسکوی این طرح را دریارد شرکت صدرا در بوشهر ارزیابی می کنند، افزود: علاوه بر این ۲ سکو، سکوی اصلی ۲۳ با پیشرفت ۸۱،۵ و سکوی اقماری ۲۴بی با پیشرفت ۷۵ درصد به عنوان آخرین سکوی این طرح با رعایت اصول ایمنی و استانداردهای مربوط در دست ساخت است.
ایزدجو اضافه کرد: خط لوله ۱۸ اینچ میانی سکوهای ۲۲ و ۲۴آ به طول ۵،۳ کیلومتر توسط کشتی لوله گذار سی مستر (C-Master) تکمیل شده و خط لوله ۳۲ اینچ سکوی ۲۲ به طول تقریبی ۱۱۰ کیلومتر نیز سال گذشته به طور کامل پایان یافته بود.
وی لوله گذاری دو سکوی ۲۳ و ۲۴بی را از دیگر برنامه های در دست اقدام عنوان کرد و گفت: تاکنون پوشش بتنی ۵۰ درصد از لوله های این سکوها تکمیل شده و با اتمام موارد باقیمانده تا پایان تیرماه، عملیات لوله گذاری سکوی ۲۳ به طول ۱۱۰ کیلومتر از مردادماه امسال آغاز شده و متعاقب آن خط لوله ۲۰ اینچ درون میدانی این دو سکو انجام می شود.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها