بانک مرکزی باید از حقوق سپرده گذاران حراست کند / بانک ها هنوز درگیر رقابت مخرب با یکدیگرند

۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۲  /   /  کد خبر: 41212
بانک مرکزی باید از حقوق سپرده گذاران حراست کند / بانک ها هنوز درگیر رقابت مخرب با یکدیگرند

نظارت موثر بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری تنها ضامن حفظ حقوق سپرده گذاران در کشور است .

آلبرت بغزیان با اعلام این مطلب در گفتگو با بولتن نیوز افزود: مردم در حالی برای دریافت دو درصد یا سه درصد سود بیشتر پول هایشان را به موسسات مالی و اعتباری سپرده اند که قدرت حراست از امنیت خود را ندارند که پیش از این بانک مرکزی هشدارهای لازم در این حوزه را به مردم داده بود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا هشدارهای بانک مرکزی ناظر بر ورود به موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز نبود، گفت: بهتر است شیوه های نظارتی در جهان را مورد بررسی قرار دهیم . اگر بانکی در فلان کشور توسعه یافته ، سودی بسیار بالا و نامتعارف را به مردم پرداخت کند، بانک مرکزی این کشور ، نسبت به بستن این بانک با تعطیل کردن شعب آن اقدام نمی کند بلکه بلافاصله با بررسی صورت های مالی و موقعیت تازه آن تلاش می کند شرایط را برای مردم شفاف نماید و از به خطر افتادن سپرده ها و منافع آن خودداری نماید .

وی گفت: بدون تردید اگر مسئولان بانک مرکزی متوجه شوند که این بانک قادر به پرداخت این سود نیست و یا از طریقی غیر معمول در صدد جذب سپرده است، سریع با بکار انداختن ابزارهای نظارتی ، آن را از عملیات های متعارف بین بانکی و … محروم می کنند و در نتیجه رتبه اعتباری این بانک به شدت کاهش می یابد . می بینید که به سرعت این عملکرد دقیق سبب می شود بانک ها تحت هیچ شرایطی قادر به اعمال روش های نامتعارف نباشند در صورتی که بانک های ایران خود درگیر رقابتی شده اند تحت عنوان جذب سپرده و پول و همین امر موجب شده است که کلیت اقتصاد به خطر بیفتد .

وی با اشاره به اینکه این رقابت مخرب می تواند بنیان های اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار دهد، اضافه کرد ، شما تصور کنید که مردم احساس ناامنی بکنند و پول خود را از بانک ها بیرون بکشند، در این صورت بانک هایی که حتی مشکلی ندارند هم دیگر نمی توانند به کار خود ادامه دهند و ممکن است با خطر ورشکستگی روبرو شوند .

او با اشاره به اینکه توجه به هشدارهای بانک مرکزی از سوی مردم ضرورت دارد، ادامه داد: مردم بهتر است برای دریافت سود بیشتر ، خود را در موقعیت ناامن قرار ندهند اما در عین حال بانک مرکزی نیز باید تنبیهات دقیقی را برای بانک هایی که سود را نامتعارف پرداخت می کنند و مصوبات را نادیده می گیرند، در نظر بگیرد .

وی گفت: مگر می شود بانک ها بخشنامه بانک مرکزی را نادیده بگیرند و در بازاری زیر زمینی رقابت برای پرداخت سود بیشتر را تداوم دهند . این وضعیت نشان دهنده اخلالی است که باید جدی گرفته شود .

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها