جدیدترین اخبار
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۶ اقتصادی کد خبر :374250

افت معنادار معاملات ملک در شهریور

بررسی آمارهای سامانه اطلاعات بازار املاک ایران درباره تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در شهر تهران طی ۲۵ روز ابتدایی شهریور ماه سال‌جاری نشان می دهد که ۷۵۳۸ قرارداد خرید و فروش املاک امضا شده که نسبت به شهریور سال گذشته، ۴۵ درصد کاهش داشته است.

در عین حال،‌ از سویی با توجه به این که آمار معاملات در سامانه یادشده گاهی با چند روز تاخیر ثبت می‌شود و از سوی دیگر، روزهای پایانی شهریورماه مقارن با ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا بود،‌ انتظار نمی رود که آمار معاملات ملک در تهران طی شهریورماه از ۹ هزار فقره فزونی گیرد.

به گزارش بازتاب به نقل از تعادل، براساس آمار بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی پایتخت در شهریورماه سال۱۳۹۶، ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹٫۲ درصد افزایش داشته است، یعنی درحالی که معاملات مسکن در شهریور ماه سال گذشته شرایط بهتری را نسبت به ماه مشابه سال ۹۵ داشته است، در شهریور ماه سال‌جاری، حجم معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل نزدیک به ۵۰ درصد کاهش داشته است. همچنین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهریور سال ۹۶، ۴٫۷۶ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۱٫۹ درصد و ۹٫۷ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بر‌اساس تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی،‌متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی مردادماه سال جاری ۷٫۴ میلیون تومان بود. نگاهی به آمار معاملات مسکن در شهریورماه سال ۱۳۹۵ هم می تواند به تحلیل بهتر وضعیت بازار مسکن در شهریور ماه سال‌جاری کمک کند. آمار منتشر شده از بانک مرکزی درباره تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آخرین ماه تابستان سال ۹۵ حکایت از آن دارد که تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن ۱۴٫۳ هزار واحد مسکونی بوده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰٫۹ درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴٫۲۷ میلیون تومان بوده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

زنگ آغاز رکود؟

درواقع بررسی آمار معاملات مسکن در شهریور سال۹۵، ۹۶ و ۹۷ نشان می‌دهد که حجم قراردادهای خرید و فروش در شهریور سال۹۵ و ۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل آن روند صعودی داشته است اما در شهریور ۹۷، حجم معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل آن،‌ کاهش داشته است که این موضوع می‌تواند زنگ هشداری برای بازگشت رکود به بازار مسکن باشد اگرچه حجم معاملات تنها یکی از فاکتورهای مورد نظر برای بررسی رکود یا رونق بازار است و قیمت مسکن، حجم پروانه های صادرشده و … هم نقش مهمی در تعیین وضعیت مسکن بازی می کنند، اما با توجه به کاهش چشمگیر معاملات مسکن، این موضوع نمی‌تواند چشم‌انداز خوبی برای این بازار در ماه های آتی ترسیم کند.

البته در آمار مربوط به حجم معاملات مسکن در شهریور ماه سال‌جاری، قراردادهای خرید و فروش امضا شده در یک هفته پایانی شهریور ماه در نظرگرفته نشده است چون اطلاعات مربوط به ۲۵ روز ابتدایی این ماه است اما با توجه به اینکه ممکن است برخی از معاملات انجام شده در این مدت هنوز در سامانه املاک و مستغلات به ثبت نرسیده باشد، ممکن است شاهد افزایش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ معامله تا پایان شهریور ماه باشیم اگرچه باید این موضوع را هم درنظر بگیریم که روزهای پایانی شهریور با روزهای نخست ماه محرم همزمان بود و همین موضوع می تواند یکی از عوامل کاهش در حجم معاملات به شمار رود.

روند معاملات نزولی‌تر شد

کاهش حجم معاملات در شهریور ماه سال‌جاری نسبت به شهریور سال های ۹۶ و ۹۵ در حالی رخ داده است که مقایسه آمار معاملات مسکن در مردادماه امسال نسبت به مشابه سال قبل تنها ۳۳ درصد کاهش یافته است و افت معاملات در شهریور ماه بسیار چشمگیرتر از مرداد بوده است.

به عبارت دیگر، اگرچه کاهش حجم معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل که از خرداد ماه امسال آغاز شده بود نه تنها ادامه دارد بلکه هر ماه این آمار کاهشی رشد بیشتری را تجربه می‌کند، این در شرایطی است که حجم معاملات از نیمه دوم سال گذشته سیرصعودی به خود گرفته بود و آمار قراردادهای خرید و فروش مسکن در ماه های مهر، آبان و … نسبت به نیمه نخست سال ۹۶ و همچنین نیمه دوم سال ۹۵ افزایش یافته بود.

حجم معاملات مسکن از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد و با رشد قراردادهای خرید وفروش، قیمت ها هم تاحدودی رشد کرد، این شرایط تا بهمن ماه ادامه داشت،‌ حجم معاملات در دو ماه پایانی سال گذشته ثابت ماند اگرچه قیمت ها همچنان رشد کرد. وضعیت بازار مسکن در فروردین ماه سالجاری هم تغییری را در قیمت و حجم معاملات ثبت نکرد اما از اردیبهشت ماه، در بخش مسکن چرخش قابل ملاحظه ای رقم خورد و همزمان با افزایش قراردادهای خرید وفروش، قیمت‌ها هم رشد کرد.

در خرداد ماه روند حجم معاملات نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت اما قیمت ها افزایش داشت، قراردادهای خرید و فروش در تیر هم نسبت به خرداد افت کرد اما قیمت ها رشد کرد، شرایط در مرداد ماه تغییر کرد و درحالی که روند نزولی حجم معاملات ادامه داشت قیمت ها ثابت ماند،‌ وضعیت حجم معاملات در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه کاهش یافت و به نظر می رسد که قیمت ها همان روند مرداد ماه را ادامه داده است.

دلایل ورود به رکود

براساس آمار ثبت شده در سامانه‌ املاک و مستغلات، در ۲۵ روز ابتدای شهریورماه ۱۳۹۷ به طور میانگین، روزانه ۳۰۱ قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده است که این رقم در شهریورماه سال گذشته، روزانه ۴۳۸ مورد بوده است.

درواقع به نظر می رسد که بازار مسکن در نیمه ابتدایی سال‌جاری روزهای خوبی را سپری نمی کند و معاملات مسکن در حال کاهش چشمگیر است و ثبت این آمار به علت جهش قیمت مسکن از اردیبهشت ماه امسال است جهشی که در برخی مناطق تهران از جمله مناطق ۲، ۴ و ۵، رشد ۷۰ درصدی قیمت‌ها را رقم زد. با رشد قیمت مسکن، توان خانوارها برای خرید مسکن کاهش یافت و همین موضوع موجب شد که تعداد قراردادهای خرید و فروش از اردیبهشت ماه روندی نزولی را طی کند و ثبت ۱۹ هزار قرارداد خرید و فروش به ۷۵۰۰ قرارداد در شهریور ماه برسد.

کارشناسان اعلام کردند که در نیمه نخست سال‌جاری قیمت‌ها در شهر تهران دچار رشد ۶۲ درصدی شد و از سوی دیگر معاملات ۳۳ درصد کاهش یافت، البته سرعت رشد ماهیانه قیمت ها که به صورت صعودی درحال افزایش بود، در مردادماه کاهش یافت و رشد ماهیانه‌ قیمت در تیرماه ۹۷ معادل ۷.۱ درصد بود و در مردادماه به ۶.۱ درصد رسید.

در مردادماه سال‌جاری متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۶.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۲.۱ درصد رشد داشت.

بیشترین رشد متوسط قیمت مربوط به منطقه ۵ با ۸۱.۸ و کمترین میزان به منطقه ۱۲ با ۲۵.۳ درصد نسبت به مردادماه سال گذشته اختصاص دارد.

در این میان خروج سفته‌بازان، رکود معاملات و عدم توان طرف تقاضا حکایت از آن دارد که در ماه‌های پیش‌رو شاهد افت معاملات و کاهش سرعت رشد قیمت خواهیم بود اگرچه پیش بینی می شود که قیمت ها کاهش چندانی را تجربه نکنند و به تبع آن معاملات هم افزایش چندانی نداشته باشند.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • «ماکرون» جلیقه‌زردها را محکوم کرد!
 • آمریکا با پایان دادن به برجام به دنبال چیست؟
 • قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز
 • سی‌ان‌ان: دولت آمریکا در کنفرانس مونیخ پس زده شد
 • وزیر خارجه قطر در کنفرانس مونیخ: از ایران سپاسگزاریم
 • اسد: جنگ هنوز تمام نشده؛ درگیر ۴ جنگ نظامی، محاصره، شبکه‌های اجتماعی و فساد هستیم
 • حمایت بنیاد علوی از دانش آموزان محروم مازندرانی
 • پزشکیان: مجمع تشخیص هر چه سریع تر تکلیف لایحه پالرمو و CFT را مشخص کند
 • برگزاری چالش نوآوری باز در بانک ملی ایران
 • پرونده شکایت «رییس دولت اصلاحات» به شعبه بازگشت؛ شریعتمداری گفت دفاعیاتش آماده است
 • ظریف: اسرائيل به دنبال جنگ در منطقه است
 • سخنگوی قوه قضاییه: اولین جلسه دادگاه «حسین فریدون» در اسفندماه برگزار می‌شود
 • گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ “حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات” از تروریست‌ها قطعی اعلام شد
 • نرخ سود تحویلی به پتروشیمی‌ها دو برابر شد
 • یورش دهها صهیونیست به مسجد الاقصی
 • افزایش ۴۰ درصدی قیمت لوازم خانگی خلاف است
 • سازمان ملل: هیچ راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد
 • رسیدگی به ۲۰ پرونده کلان اقتصادی در پایتخت
 • خودستایی مجدد ترامپ در توئیتر
 • خودروسازان از جیب مردم هزینه می‌کنند
 • تلاش کردند به بهانه پالرمو بازار ارز را دچار نوسان کنند
 • وزیر ارشاد: تصورم از اجراهای خیابانی چیز دیگری بود
 • کشف ۱۰ تن مواد منفجره در گذرگاه مرزی پاکستان به افغانستان
 • فیلمساز برنده اسکار به ایران می‌آید
 • نحوه تسویه بدهی‌های دولت مشخص شد
 • جای خالی «کلاه قرمزی» در نوروز ۹۸
 • نویسنده اماراتی در بین نامزدهای نوبل؟
 • استقبال پر انرژی علیرضا طلیسچی از طرفدارانش
 • جمع آوری بی‌حساب و کتاب پسماند عفونی البرز
 • مرغداران مجوزدار می‌توانند عضو تعاونی‌های تولیدی شوند
 • Ad