جدیدترین اخبار
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳ اقتصادی کد خبر :3663

نعمت‌زاده: تعطیلی واحدهای کهنه و قدیمی طبیعی است

وزیر صنعت در واکنش به انتشار اخبار مربوط به تعطیلی واحدهای تولیدی گفت: یک عده مدام خبر تعطیلی واحدهای تولیدی را اعلام می‌کنند درحالی که در ۱۰۰ هزار واحد تولیدی تعطیلی واحدهای کهنه و قدیمی طبیعی است.

آخرین نشست خبری محمدرضا نعمت زاده با محوریت تشریح عملکرد و تبیین دستاوردهای وزارت صنعت  در دولت تدبیر و امید آغاز شد.

وزیر صنعت قرار است در این نشست به دفاع از کارنامه دولت یازدهم در بخش صنعت، معدن تجارت و احتمالاً دفاع از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری دو نامزد انتخابات بپردازد.

محمد رضا نعمت زاده در نشست خبری وزارت صنعت، معدن و تجارت با تبریک تایید صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری دولت یازدهم اظهار کرد: سالی که گذشت در سطح بین المللی پر تلاطم بود اما خوشبختانه کشور ما در امنیت کامل به سر می برد و رونق و ثبات خوبی داشته که باید قدر دادن بود.

نعمت زاده با اشاره به اینکه بخش‌های مختلف به ویژه بخش معدن با رشد مناسبی روبرو شده در یک سال گذشته روبرو شد‌ه‌اند، اظهار داشت: به خاطر اشکالاتی که در جمع آوری اطلاعات نرخ رشد معدن به وجود آمده بود، بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ رشد این حوزه منفی است در حالی که چنین نبوده و درصددیم با ارائه گزارشات مستند آمارها را اصلاح نماییم.

وی با بیان اینکه در بخش معدن رشد تولید و صادرات اتفاق افتاده است، گفت: ما در رشد صنعت ۵ درصد ارزش افزوده را شاهد بوده‌ایم همچنین در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تکالیفی به وزارت صنعت اعلام شده بود که ما خوشبختانه در تمام زمینه‌ها اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.

وزیر صنعت افزود: در راستای حمایت صنایع کوچک و متوسط قرار بود هفت هزار و ۵۰۰ واحد شناسایی و تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد که براساس آمار تاکنون با احتساب بخش کشاورزی بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است. البته برای بررسی بیشتر این موضوع از ۴ هزار واحد تولیدی نظارت‌ها را آغاز کرده‌ایم.

نعمت زاده با اشاره به اینکه براساس آمار راه اندازی ۵ هزار طرح نیمه تمام صنعتی نیز پیش بینی شده است، افزود: در بخش صادرات شاهد رشد سه درصدی بوده‌ایم اما براساس مقدار این رقم ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده که این موضوع نشان از افزایش ارزش صادرات در سال گذشته بوده است.

*۶۰ درصد تسهیلات پرداختی به بخش تولید استمحال بدهی است

وی با اشاره به اینکه درست است ما همیشه نسبت به کمبود نقدینگی و تسهیلات بانکی می‌نالیم اما با توجه به ظرفیت سیستم بانکی تسهیلات خوبی در اختیار بخش تولید قرار گرفته است گفت: در ۱۲ ماه سال گذشته ۱۶۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت شده است که این میزان رشد ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد در حوزه تجارت نیز ۷۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات با رشد ۲۶ درصدی پرداخت شده است.

وزیر صنعت تصریح کرد: البته تمام این پول‌ها منابع جدیدی نبوده است بلکه ۵۰ تا ۶۰ درصد آنها استمحال بدهی واحدهای تولیدی است.

نعمت‌زاده در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسید آقای وزیر شما از پرداخت تسهیلات متعدد به صنایع کوچک و متوسط صحبت می‌کنید، اما وضعیت فعلی بخش صنعت نشان می‌دهد بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط با مشکلات شدید مالی روبرو و حتی مجبور به تعطیلی هستند. چرا وزارت صنعت در این ۴ سال از برنامه‌های مختلفی برای حمایت از تولید صحبت می‌کند اما هر روز ما شاهد تعطیلی واحدهای مختلفی هستیم به عنوان نمونه سال گذشته ارج مجبور به تعطیلی شد، قرار بود کارگروهی برای وضعیت این واحد تولیدی تشکیل شود اما هنوز نتیجه‌ای در مورد آن اعلام شده امسال نیز روند تعطیلی واحدهای تولیدی ادامه دارد و ما شاهد تعطیلی داروگر، روغن نباتی جهان و …. سایر واحدهای تولیدی هستیم به صورت روشن برنامه شما برای این واحدها چیست، گفت: انگار بعضی‌ها یک برنامه دارند که به استانهای مختلف سفرکرده و واحدهایی که ۷ یا ۸ سال پیش تعطیل شده بودند اعلام و بگویند آنها اخیرا تعطیل شده اند. بعضی از آنها ۷ سال است که توقف تولید داشته‌اند.

وی افزود: برخی از واحدهای تولیدی واگذار شده بودند به عنوان نمونه ارج به شرکت توسعه ملی واگذار شد و بانک نیز در صدد واگذاری آن است اما هر بار ارقام مختلفی ارائه می‌شود که کسی هنوز نمی‌تواند سهم آن را خریداری کند.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه بسیاری از این واحدهایی که به تعطیلی کشیده شده‌اند عمر ۶۰ یا ۵۰ ساله دارند و برای تجهیز خود اقدامی را انجام نداده‌اند، تصریح کرد: به عنوان نمونه می‌گویند روغن نباتی جهان تعطیل شده است اما ما خط تولید را نشان می‌دهیم این بی انصافی است که خبر دورغ می‌گویند یک عده مدام خبر تعطیلی واحدهای تولیدی را اعلام می‌کنند درحالی که در ۱۰۰ هزار واحد تولیدی تعطیلی واحدهای کهنه و قدیمی طبیعی است.

نعمت زاده تأکید کرد: البته نصف این واحدهایی که خوابیده است برای دولت‌های قبل است نه اینکه برای دولت نهم یا دهم باشد بلکه از قبل نیز برخی واحدها مشکل داشتند. بنابراین تعطیلی یک امر طبیعی است چرا نمی آیند این ۵ هزار واحدی که مشکل آنها برطرف شده است را نشان دهند اگر ارج در نوسازی اقدامات لازم را انجام می‌داد می‌توانست امروز صادرات و تولید خوبی داشته باشد.

* صنایع کشور رکود ندارد

نعمت‌زاده درباره وضعیت رکود صنایع کشور گفت: در صنایع کشور رکود نیست زیرا در بخش صنعت کشور شاهد رشدی حدود ۵ درصد هستیم. رشدی در دو فصل تداوم داشته باشد دیگر رکود به آن تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: در سال ۹۴ نیز با وجود اینکه رشد کمتری داشتیم و میزان رشد ۴٫۸ توسط مرکز آمار اعلام شد اما باز هم نشان از رکود نبود اما این عدم رکود به معنی آن نیست که صنایع ما مشکلات ندارد بلکه مشکلات آنها زیاد است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در برخی موارد سرمایه به صنعت می‌آید اما در برخی مواقع سرمایه‌ها از آن فرار می‌کنند. در سالهای قبل سرمایه به سرعت به سمت مسکن هدایت می‌شد اما در سال قبل رشد منفی سرمایه‌گذاری متوقف شده اما هنوز میزان سرمایه‌گذاریها کم است.

وی با بیان اینکه در ۵ تا ۶ ماه اخیر اغلب واحدهای موجود درخواست توسعه داده‌اند، گفت: صنایعی که درخواست توسعه دارند از نظر ما از اولویت برخوردارند زیرا فردی که ۲۰ سال است که تولید می‌کند و تجربه زیادی دارد و اکنون می‌خواهد ظرفیت خود را دو برابر کند شرایط بهتری برای تولید خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه اختصاص ارز برای واردات و واردات مربا به کشور گفت: در این خصوص باید اذعان داشت که اطلاعات کم است. تعرفه سرفصل‌هایی دارد که زیر آن تعرفه‌های مختلف درج می‌شود. در آن سرفصل‌ها مربا قید شده است.

وی افزود: درباره رقمی که درباره واردات مربا اعلام شده باید در نظر داشت که تنها ۸ درصد آن مربوط به خود مربا است و مابقی آن شامل مواد اولیه و واحد برای صنایع غذایی است که شامل پوره و پودر میوه‌های گرمسیری مانند انبه می‌شود که در داخل کشور تولید ندارد.

نعمت‌زاده تاکید کرد که این کالاهایی که تحت عنوان مربا اعلام شده تنها بخش اندکی از آن مربوط به خود این محصول است و مابقی موارد شامل مواد مصرفی و واسط صنایع است.

وی همچنین درباره اصلاح اختصاص ارز گفت: از سال ۹۳ برای اصلاح اقتصاد مصرف ارز از کالاهای غیرضروری و مصرفی شروع کردیم و اکنون به تعداد کمی از کالاها ارز اختصاص می‌یابد

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه صحبتهای خود درباره عدم بهره‌وری و اشتغال در واحدهایی که دولت به آنها تسهیلات ارائه داده است گفت: آغاز ارائه تسهیلات در نیمه خرداد شروع و تا اسفندماه سال گذشته ادامه یافت بنابراین نباید انتظار داشت که مشکل آنها به سرعت حل شود. برخی از این واحدها اقدام به خرید قطعات و مواد مورد نظر خود کرده‌اند و به تدریج وضعیتشان بهبود می‌یابد.

۱۰ هزار شغل جدید از محل ارائه تسهیلات به صنایع ایجاد شد

وی تاکید کرد: به این ترتیب در مدت یاد شده بعد از پرداخت تسهیلات ۱۰ هزار اشتغال جدید از این محل ایجاد شده و ۲۵۰۰ مورد تثبیت اشتغال داشته‌اند.

نعمت‌زاده در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به عملکرد وزارتخانه خود در بخش صنعت می‌دهید گفت: آنچه در بخش صنعت صورت گرفته روند رضایت‌بخشی دارد.

* هیئت‌های خارجی می‌خواستند ببینند که در ایران چه خبر است

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ورود تعداد زیادی از هیئت‌های خارجی به کشور و عدم نتیجه لازم گفت: در تفاهمنامه‌ها و ملاقات‌هایی که بعد از اجرای برجام صورت گرفت در ابتدا هیئت‌های خارجی می‌خواستند ببینند در ایران چه خبر است و در ایران آیا می‌شود کار کرد یا خیر؟

وی افزود: بر این اساس بود که هیئت‌های تجاری خارجی ۱۰۰، ۲۰۰ و حتی ۴۰۰ نفره به ایران آمدند و طبیعی است که تفاهمنامه‌‌ای در ابتدای کار صورت نگیرد اما به تدریج اوضاع عوض شد.

وبگردی

روی خط خبر

 • گزارش زنگنه از وضعیت نفت و گاز در کمیسیون انرژی/ اکتشاف نفت نسبت به تولید کاهش یافته است
 • بخشنامه جدید واردات / عدم امکان ترخیص برخی خودروها
 • دیدار در بروکسل علیه تهران!
 • رهبر انقلاب: همکاری سعودی‌ها با اسرائیل قطعا خیانت است /فلسطین با توطئه سکوت نادیده گرفته می شود
 • منطقی نیست ایران از برنامه موشکی خود دست بکشد
 • لاوروف و ظریف درباره برجام، سوریه و دریای‌خزر گفتگو کردند
 • شل سهام خود در میدان نفتی عراق را به ژاپن واگذار می کند
 • وزارت نفت: سانچی و شرکت نفتکش متعلق به وزارت کار است
 • حمله رضا عطاران به ماشین سفیر ایران/عکس
 • هشدار اف‌بی‌آی به کوشنر درباره دوستی با تاجر زن چینی – آمریکایی
 • وجدان کاری اجازه فرار به دریانوردان سانچی نمی داد / خدمه باید می ماندند تا از گسترش آتش جلوگیری کنند
 • آسوشیتدپرس: آلمان به دنبال جاسوس‌های ایران است
 • ادعای الاخبار: سفر سردار سلیمانی به بغداد قبل از انتخابات مهم عراق / ایران، العبادی، حشد شعبی و حکیم را سوار «کشتی نوح» کرد
 • سخنگوی وزارتخارجه: تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود/ سفر محمود عباس به ایران گمانه زنی و خبرسازی است
 • راه‌اندازی پایانه جدید تاکسی در میدان آزادی
 • آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است
 • اولین مانور سیاسی مخالفان بارزانی و تکاپوی احزاب حاکم
 • نقشه آمریکا و خشم اردوغان
 • عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد
 • یارانه نقدی دی امشب واریز می‌شود
 • بازگشت به کار بازنشسته میلیاردی به بانک مرکزی
 • مقام آمریکایی: پنتاگون اولویتش را مقابله با نفوذ ایران در سوریه قرار داده است
 • اکسید گوگرد موجود در دود نیروگاه مفتح فراتر از حد مجاز است
 • پرستاران همچنان در انتظار اجرای قانون “تعرفه‌گذاری”/ تاخیر ۱۰ ماهه در پرداخت کارانه‌های پرستاری
 • سردار باقری: ایران سردمدار نجات مردم منطقه از یوغ استکبار است
 • “صدای مهیب شنیده‌شده در کرمانشاه ارتباطی به نیروهای مسلح ندارد”
 • اتحادیه اروپا: بریتانیا هنوز هم می‌تواند عضوی از اتحادیه باقی بماند
 • استانداری خراسان رضوی: معاندان نظام قصد داشتند اعتراضات را به دهه فجر بکشانند/ دستگیرشدگان با هر سه جناح مخالف بودند
 • قیمت تویوتا پریوس در ایران توسط شرکت ایرتویا افزایش یافت
 • اجرای سراج با آرزوی سلامتی برای شجریان