جدیدترین اخبار
۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷ اقتصادی کد خبر :36588

اونس چشم انتظار بیانیه فدرال رزرو

نشست ماه ژوئن کمیته بازار آزاد فدرال رزرو امشب با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان خواهد داد. از همین رو، بازارهای سه‌شنبه یا حالت انتظاری داشتند یا به تصور افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا نوسان می‌کردند.

انتظار برای تشدید انقباض پولی، صبح روز گذشته دلار را گران‌تر و طلا را ارزان‌تر کرد؛ چه افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی ایالات‌متحده تصویب شود و چه نشود، لحن بیانیه امشب به‌شدت دیده‌بانی خواهد شد تا چشم‌انداز روشن‌تری درباره سیاست پولی فدرال رزرو در دسترس باشد.شاخص دلار که دوشنبه تا عدد ۱۳/ ۹۷ واحد افت کرده بود، صبح روز سه‌شنبه رشد را تجربه کرد تا اونس طلا که دوشنبه تحت فشار قرار گرفته بود، تحت فشار بماند. اونس طلا که هفته گذشته روی بهای ۱۲۶۶ دلار ایستاده بود، دوشنبه با وجود تجربه محدوده ۱۲۷۰ دلاری، به بهای نهایی ۱۲۶۵ دلار رضایت داد. فشار دلار، روز سه‌شنبه نیز طلا را تحت فشار نگه داشت و این در حالی بود که بهای نفت خام در حال رشد بود. به گزارش دنیای اقتصاد، بهایی که تا ساعت ۷ عصر روز گذشته برای اونس طلا ثبت شد، ۱۲۶۲ دلار بود؛ گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی دومین روز کاری دومین هفته ژوئن رقم خورده باشد.

 

انقباض فدرال

فدرال رزرو ایالات‌متحده در نشستی که امشب پایان می‌گیرد، احتمالا با اشاره به اعتماد به روند رشد تورم – تا نرخ هدف ۲ درصدی- نرخ بهره وجوه فدرال را ۲۵/ ۰ درصد دیگر افزایش خواهد داد. چنین انقباضی می‌تواند به رشد دلار و افت طلا بینجامد. با این همه، این رشد ممکن است آخرین رشد نرخ‌های بهره در سال ۲۰۱۷ باشد و این می‌تواند در ادامه سال، روندها را متاثر کند. اگر در نشست ژوئن، شاهد افزایش نرخ‌های بهره باشیم، این تنها چهارمین انقباض پولی پس از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷ خواهد بود. فدرال رزرو در آخرین نشست خود در سال ۲۰۱۶ از احتمال ۳ بار افزایش نرخ‌های بهره در سال ۲۰۱۷ سخن گفته بود؛ اما حالا برخی معتقدند که ممکن است دیگر تا پایان سال جاری میلادی، شاهد انقباض پولی نباشند. پیشتر مقبول بودن نرخ تورم و افت نرخ بیکاری به کف ۱۶ ساله، چشم‌انداز خوبی را از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ترسیم کرده بود؛ اما حالا با آنکه نرخ تورم به ۳/ ۴ درصد کاهش یافته، تورم ماه به ماه به حدود ۵/ ۱ درصد افت کرده است. حالا اگر چرخه‌ای که از دسامبر ۲۰۱۵ آغاز شد، با انقباضی دیگر تشدید شود،‌ عمده توجه‌ها به سیاست پولی ماه‌های آینده جلب خواهد شد. اشاره به بهبود وضعیت اقتصادی در بیانیه فدرال رزرو می‌تواند بازارهای جهانی را خوش بین کند؛ اما سرعت انقباض و اشاره احتمالی به موانع پیش‌رو نیز مهم است.

 

روز سودگیری

اونس طلا روز سه‌شنبه تحت فشار همین انتظارها بود مبنی‌بر اینکه فدرال رزرو نرخ بهره وجوه فدرال را افزایش خواهد داد، اما دوشنبه، این عمدتا سودگیری معامله‌گران بود که روند را کاهشی کرد. در اولین روز هفته میلادی با آنکه نتیجه انتخابات فرانسه و ایتالیا ریسک‌پذیری بازارها را افزایش داد،‌ ادامه تنش‌ها در سیاست داخلی آمریکا و تشکیل پارلمان معلق در بریتانیا که روند برگزیت را دشوار می‌کند، خرید طلا را بالا برد. به این ترتیب، اونس تا محدوده ۱۲۷۰ دلار بالا رفت؛‌ اما در این سطح قیمتی، فروش‌ها چنان افزایش یافت که اونس در نهایت یک دلار افت قیمت نهایی را نسبت به روز جمعه تجربه کرد.دوشنبه مشخص شد که سنای ایالات‌متحده روز سه‌شنبه میزبان جف سشنز، دادستان کل این کشور خواهد بود تا از او سوالاتی درباره اخراج جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی توسط دونالد ترامپ و نشست‌های اعلام نشده او با مقام‌های روس پرسیده شود. هفته گذشته، جلسه شهادت جیمز کومی به‌صورت علنی برگزار شد. همچنین اعلام شده که دادستان‌های عمومی مریلند و بخش کلمبیا برنامه دارند که پرونده‌ای علیه دونالد ترامپ در دادگاه‌های آمریکا بگشایند. آنها مدعی‌اند که پرداخت‌های خارجی به کسب‌و‌کارهای رئیس‌جمهوری آمریکا برخلاف قانون اساسی این کشور است. افت روز دوشنبه بهای طلا در حالی بود که شاخص دلار در این روز تضعیف و بهای نفت خام تقویت شد.

 

تا آخر هفته

تحلیلگران اقتصادی «اکونومیک کالندر» بر این باورند که قیمت جهانی طلا طی روزهای آینده با کاهش شدیدی روبه‌رو نخواهد شد؛ مگر اینکه فدرال رزرو آمریکا سیاست‌های سختگیرانه شدیدی را اتخاذ کند. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اکونومیک کالندر، کارشناسان اقتصادی معتقدند که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت‌تاثیر نشست فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت و انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا و منطقه یورو نیز عامل مهمی برای نوسان قیمت طلا خواهد بود. براساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش چشمگیری روبه‌رو نخواهد شد؛ مگر اینکه فدرال رزرو آمریکا سیاست‌های پولی سختگیرانه‌تری را اتخاذ کند. پس از آنکه قیمت جهانی طلا هفته گذشته با افزایش روبه‌رو شد و تا سطح ۱۲۹۰ دلار در هر اونس بالا رفت، بار دیگر تحت‌تاثیر افزایش ارزش دلار با کاهش همراه شد و تا ۱۲۶۰ دلار کاهش یافته است. به‌نظر می‌رسد روند نوسانات ارزش دلار و بیانیه نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا می‌تواند تاثیر مهمی بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد. اظهارات جنت یلن، رئیس فدرال رزرو در پایان نشست چهارشنبه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا و ارزش دلار خواهد داشت. گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست این هفته افزایش خواهد داد؛ ولی لحن بیانیه این نشست تاثیر زیادی بر گمانه‌زنی‌های مربوط به نرخ بهره آمریکا در نشست‌های آتی خواهد داشت. برخی تحلیلگران بر این باورند که فدرال رزرو امسال ۳ بار نرخ بهره را افزایش می‌دهد. اگر فدرال رزرو در نشست چهارشنبه نرخ بهره را افزایش دهد این احتمال هست که ارزش دلار با افزایش و قیمت طلا با کاهش روبه‌رو شود.

آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو نیز طی روزهای آینده منتشر می‌شود. نشست بانک‌های مرکزی ژاپن، انگلیس و سوئیس نیز تا پایان هفته جاری برگزار خواهد شد و سیاست‌های پولی و نرخ بهره جدید این کشورها نیز اعلام می‌شود. به‌نظر می‌رسد روند نوسانات ارزش دلار آمریکا طی روزهای آینده و وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به‌خصوص هند و چین تاثیر زیادی بر مسیر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. نگرانی‌های سیاسی بین‌المللی به‌خصوص اوضاع آمریکا و در پیش بودن مذاکرات برگزیت نیز می‌تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت کالاهای راهبردی در بازارهای بین‌المللی باشد. اونس این روزها در حالی تحت فشار است که پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت پیش از آغاز به کار بازارهای جهانی در هفته دوم ژوئن نیز نشان از بدبینی تحلیلگران به روند طلا داشت. در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، ۱۸ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۴ نفر معادل ۲۲ درصد پاسخ‌دهندگان افزایش، اما ۱۱ نفر معادل ۶۱ درصد، کاهش قیمت‌های طلا را در ۵ روز کاری هفته جاری پیش‌بینی کرده‌اند. ۳ نفر معادل ۱۷ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. از آن سو در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو که بازتاب‌دهنده نگاه سرمایه‌گذاران خرد است ۹۴۶ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۵۲۵ نفر معادل ۵۵ درصد، افزایش و ۳۱۷ نفر معادل ۳۴ درصد، کاهش قیمت‌های کوتاه‌مدت را پیش‌بینی کرده‌اند. ۱۰۴ نفر معادل ۱۱ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

15

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • فردا؛ برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس با حضور سیف درباره کاسپین
 • هشدار تشکل‌های مرغداران به ۲ وزیر اقتصادی دولت درباره شیوع آنفلوآنزا
 • افشای فجایع قرارداد جدید خودرویی ایران با “رنو فرانسه”
 • ویدئوی BBC از داخل هتل محل بازداشت شاهزادگان سعودی
 • کپی برداری مجازی از جمعه سیاه در ایران
 • حاکمیت جغرافیا بر سیاست در بحران سوریه؛ ایران و ترکیه قبل از اسلام هم بر سر سَروَری در منطقه جنگ داشتند
 • تاثیر باورنکردنی زلزله بر برنامه «خندوانه»!
 • قول‌هایی که زنان باهوش به خود می‌دهند
 • اینجا کرمانشاه نیست؟!
 • بیمه رایگان گروه‌های پردرآمد، حذف می‌شود؟
 • ششم آذر ماه تعطیل است، البته فقط امسال!
 • حساب‌های شهرداری تهران مسدود شد
 • تولید دست رباتیک انسان‌ها را قدرتمندتر می‌کند
 • افشاگری تجاوز جنسی به نوبل هم رسید
 • هشدار درباره عوارض مخدر جدیدی به نام « دستمال »
 • نماینده تهران: شهرداری و شورای‌شهر قدم اولیه را برای ساماندهی بافت‌های فرسوده بردارند
 • با اپلیکیشن PinDrive به صورت واقعیت افزوده جای پارک اتومبیلتان را پیدا کنید
 • ببر فراری از سیرکی در پاریس به ضرب گلوله کشته شد
 • پیامد مثبت تحریم‌های آمریکا علیه ایران از زبان جهانگیری
 • ایران آماده انتقال تجربیات نفتی و گازی خود به گینه استوایی است
 • تهرانِ خفته بر روی زلزله
 • خبر خوش ستادکل درباره “کسر خدمت سربازی”
 • لزوم ترویج فرهنگ تغذیه سالم بین بازنشستگان
 • ۷۸ حادثه در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۹ مصدوم بر جای گذاشت
 • ورود تک درنای سیبری به تالاب فریدونکنار
 • برخورد خودرو یدک‌ کش با هواپیمای مسافربری در گلاسگو
 • استفاده از نرم افزارهای قدیمی تا سال ۲۰۲۰ ناممکن می شود
 • نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه‌ای در بوکمال که مقر عملیات بود
 • اعزام ۳۰ کانکس آموزشی از تهران به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه
 • اتوبوس های خودران سه شهر سنگاپور را تسخیر می کنند