جدیدترین اخبار
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰ اقتصادی کد خبر :36014

نرخ دلار بر خلاف انتظارات پایین آمد

قیمت دلار که در دو روز ابتدایی هفته به آرامی در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، در سومین روز هفته تغییر جهت داد و راه کاهشی در پیش گرفت.

دلار که روزهای شنبه و یکشنبه با ۲ رشد تک تومانی به قیمت ۳ هزار و ۷۳۵ تومان رسیده بود، روز دوشنبه ۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۷۳۰ تومان رسید. این افت در شرایطی رقم خورد که برخی فعالان انتظار داشتند، نوسان‌گیران ارزی پیش از جلسه رای‌گیری مجلس سنا آمریکا در مورد تحریم‌های ایران با جوسازی روانی در پی بالا بردن دامنه تغییرات قیمت باشند. این اتفاق رخ نداد و این ارز تحت فشار عرضه، حتی وارد محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد. قیمت دلار در این محدوده مورد حمایت واقع شد و در نهایت به نقطه ۳ هزار و ۷۳۰ تومان رسید. به گفته فعالان، قیمت دلار از ابتدای سال جاری به پایین محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان نزول نکرده و این محدوده به‌عنوان حمایتی قوی برای این ارز عمل کرده است.به گزارش دنیای اقتصاد، همسو با افت قیمت دلار، روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادی هزار تومان افت را به ثبت رساند تا روی مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. نوسانات محدود سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی نیز تا ساعت ۳ بعدازظهر تغییر قیمت خاصی نداشت. به‌نظر می‌رسد احتیاط معامله‌گران طلای جهانی به بازیگران بازار داخلی نیز سرایت کرده بود. در این شرایط، افت قیمت دلار به‌عنوان یک عامل فشار بر قیمت سکه عمل می‌کرد. موضوعی که حامی بهای سکه بود، مقاومت معامله‌گران روی مرز روانی یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای جلوگیری از نزول دوباره به کانال بالاتر بود.

 

افت ابتدایی بدون اصلاح

در ساعات ابتدایی روز دوشنبه قیمت دلار بدون اصلاح خاصی در مسیر کاهشی قرار گرفت، ولی هر چقدر به ساعات انتهایی روز نزدیک‌تر شدیم، این روند تغییر کرد. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۷۳۳ تومان آغاز کرد که کاهشی ۲ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. به گفته فعالان، از بعدازظهر دومین روز هفته، فروشندگان ارزی دست بالا را در بازار به دست گرفتند و با افزایش عرضه قیمت را تحت فشار قرار دادند. این موضوع به ساعات ابتدایی روز دوشنبه نیز سرایت کرد، به‌طوری‌که تا پیش از ساعت یک بعدازظهر این ارز بیشتر تمایل به کاهش قیمت داشت و حتی وارد محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد. با ورود دلار به این محدوده، قیمت دلار مورد حمایت قرار گرفت تا بخشی از افت ساعات ابتدایی روز اصلاح شود. پس از آنکه قیمت تسویه دلار برای معاملات فردایی ۳ هزار و ۷۲۵ تومان اعلام شد، این ارز تغییر مسیر داد و در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۷۳۰ تومان به کار خود پایان داد.

به گفته فعالان، محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان در سال ۹۶ با قدرت از دلار حمایت کرده و اجازه شکست آن به سطوح پایین‌تری را نداده است. افت دلار در روز دوشنبه در حالی صورت گرفت که بهای یورو دومین افزایش متوالی را به ثبت رساند. یورو که روز یکشنبه با ۳ تومان افزایش به قیمت ۴ هزار و ۲۴۸ تومان رسیده بود، روز دوشنبه با ۲ تومان رشد دیگر روی قیمت ۴ هزار و ۲۵۰ تومان آرام گرفت. همزمان پوند نیز با افزایش جزئی ۲ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۸۴۷ تومان رسید. افزایش ارزش ارزهای اروپایی در حالی صورت گرفت که هر دو ارز، روز شنبه کاهش‌های قیمت ۲ رقمی را به ثبت رسانده بودند. افت ابتدای هفته ناشی از تضعیف ارزش آنها در بازارهای جهانی بود.

 

دیدگاه‌های فنی دو گانه

زندان قیمت دلار در محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان موجب شده است که دیدگاه‌های دوگانه‌ای در بازار ارز شکل‌ گیرد. به گفته فعالان، دسته‌ای از معامله‌گران ارزی باور دارند حمایت از قیمت دلار در محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان نشانه آن است که این ارز توانایی افت بیشتری را ندارد و جهت آن در میان مدت به سوی مرزهای افزایشی خواهد بود. قیمت دلار در سال ۹۶ چنانکه اشاره شد هرگز از محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان پایین نرفته و پس از ورود به این محدوده با افزایش خریدهای معامله‌گران ارزی مواجه شده است. در مقابل، افرادی که اعتقاد به کاهش قیمت دارند، عنوان می‌کنند که قیمت دلار از ابتدای سال به آرامی و با نوسانات محدود جابه جا شده است. به گفته آنها قیمت دلار که زمانی در محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومان نوسان می‌کرد، حدود ۳ هفته است که نوسان خاصی بالای مرز ۳ هزار و ۷۵۰ تومان نداشته است. به باور این دسته، طبق این رفتار دلار در این مسیر به آرامی افت بیشتری را تجربه خواهد کرد و حتی ممکن است تا انتهای محدوده ۳ هزار و ۶۸۰ تومان افت کند. با این وجود، در حال حاضر کمتر معامله‌گری در بازار (حتی کاهشی‌ها) تصوری از قیمت‌های پایین‌تر دارند.

یکی دیگر از دیدگاه‌هایی که کاهشی‌ها برای تقویت رویکرد خود به آن استناد می‌کنند، حضور قوی بازارساز در بازار بوده است. به گفته آنها در ماه‌های اخیر عرضه بازارساز متناسب بود و همین موضوع یکی از مهم‌ترین عواملی بوده است که در کاهش دامنه نوسانات اثرگذار بود. این در حالی است که افزایشی‌های بازار اعتقاد دارند، کاهش دامنه نوسانات در سال ۹۶ بیش از آنکه ناشی از افزایش عرضه بوده باشد، به کاهش تقاضا مربوط بوده است. این دسته انتظار دارند از ابتدای تابستان تقاضا برای خرید ارز افزایش پیدا کند و به‌دنبال آن قیمت بیشتر راه افزایشی را طی کند.

 

شفافیت ارزی

روز دوشنبه فضای بازار ارز تا حدی تحت‌تاثیر دو خبر قرار داشت. اولین خبر، الزامی شدن ثبت منشأ ارز برای صاحبان کالا و دومین خبر، تصمیم احتمالی سنای آمریکا برای تحریم ایران بود.

بر اساس اعلام گمرک ایران، از روز ۲۴ خرداد ماه ثبت منشأ ارز برای کلیه صاحبان کالا الزامی می‌شود. این امر در راستای ایجاد امکان نظارت بر ورود و خروج ارز ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که تا قبل از اجرای سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی میسر نبوده است. به گفته برخی فعالان، این موضوع تا حدی می‌تواند به شفافیت ورود و خروج ارز کمک کند. در این میان، طبق برنامه سنای آمریکا، دوشنبه قرار بود رای‌گیری نهایی در صحن برای تصویب طرحی که خواستار اعمال تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای ضد ایران است، انجام شود. البته اثرات این رای‌گیری به بازار روز دوشنبه نرسید و معامله‌گران انتظار داشتند که نتیجه آن، روند قیمت دلار در روز سه شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.

طرح موسوم به «مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران» (اس.۷۲۲) خواستار اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران به‌بهانه برنامه موشکی، انتقال تسلیحات، حمایت از گروه‌های مقاومت (که واشنگتن آنها را تروریستی می‌داند) است. البته عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، قیمت دلار در سال ۹۶ چندان تحت‌تاثیر اخبار قرار نگرفته و پس از بهبود شرایط ارزی، قیمت بیشتر از عوامل روانی از عوامل اقتصادی تاثیر پذیرفته است.

06

وبگردی

روی خط خبر

 • اروپا چگونه برجام را حفظ می‌کند؟
 • ناجا از شهرداری تهران شکایت کرد: قرارداد میلیاردی با شهرداری سابق در زمان انتخابات غیرواقعی است
 • عماد افروغ: زنگ خطر جابجایی خادم و مخدوم در ایران به صدا در آمده!/ اعتماد میان قدرت سیاسی و مدنی، ضامن سلامت سیاسی کشور است
 • عراقچی: ایده برخی از اروپایی‌ها دادن امتیاز غیربرجامی به ترامپ برای نگه داشتن او در برجام است
 • ردیف بودجه موسسه آیت‌الله مصباح حذف نشده / ۲۶۰ میلیارد تومان بودجه نهادهای فرهنگی حذف شد که امیدوارم در صحن علنی بازگردد
 • کنسرت گروه محبوب “ماکان بند” در محلی متفاوت
 • چرا عربستان، ترکیه را خطرناکتر از ایران می‌داند؟
 • شلیک موشک بالستیک انصارالله به پادگان وابسته به مزدوران هادی در تعز
 • آقای بازیگر از فصل ۴ “شهرزاد” گفت
 • برنامه ریزی جدی برای نابرابری‌ها در روستاها و شهرهای کوچک
 • تیلاپیا مضر نیست/ به خاطر قزل‌آلا ممنوع کردیم
 • اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند
 • رئیس جمهور به چالش «رشیدپور» جواب می‌دهد؟
 • علی مطهری: انتشار فیلمی از جلسه خبرگان رهبری مسئله مهمی نبود/ اینکه مردم از مباحثات مجلس خبرگان آگاه شوند امر مثبتی است
 • رمزگشایی از شرط و شروط ترامپ برای «برنامه موشکی ایران» /کارشناس مسائل نظامی: موشک های ایران دفاعی است نه تهاجمی
 • هر ایرانی باید تنها یک دفترچه بیمه داشته باشد
 • وقتی مادری ار روی فقر مجبور می شود فرزند خود را به دیگری واگذار کند!
 • خداحافظی «لیسانسه‌ها» از تلویزیون
 • تأکید معاون شهردار تهران بر توسعه دوچرخه سواری در پایتخت
 • توضیحات پلیس درباره خبر آتش سوزی در شهرداری
 • ۱۵ سال طراحی نیسان در اروپا
 • کارمندان و کارگران کمپانی مرسدس بنز در سال۱۸۹۷
 • همان «پنج نفری» که توانایی بر هم زدن بازار ارز را دارند، رئیس بانک مرکزی کنید!
 • صادرات زعفران ۳۳ درصد بیشتر شد
 • دلیل ممنوعیت واردات تیلاپیا حمایت از تولید داخل اعلام شد
 • حذف کاغذ از فرایند مالیاتی
 • واکنش ایران به ادعاهای عادل الجبیر
 • برنامه ترکیه برای کاهش وابستگی به واردات
 • فراخوان بانک مرکزی برای فروش ارز به صراف‎ها
 • تناقض میان وجود “پرستار بیکار” و “کمبود پرستار” برطرف شود