جدیدترین اخبار
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰ اقتصادی کد خبر :36014

نرخ دلار بر خلاف انتظارات پایین آمد

قیمت دلار که در دو روز ابتدایی هفته به آرامی در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، در سومین روز هفته تغییر جهت داد و راه کاهشی در پیش گرفت.

دلار که روزهای شنبه و یکشنبه با ۲ رشد تک تومانی به قیمت ۳ هزار و ۷۳۵ تومان رسیده بود، روز دوشنبه ۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۷۳۰ تومان رسید. این افت در شرایطی رقم خورد که برخی فعالان انتظار داشتند، نوسان‌گیران ارزی پیش از جلسه رای‌گیری مجلس سنا آمریکا در مورد تحریم‌های ایران با جوسازی روانی در پی بالا بردن دامنه تغییرات قیمت باشند. این اتفاق رخ نداد و این ارز تحت فشار عرضه، حتی وارد محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد. قیمت دلار در این محدوده مورد حمایت واقع شد و در نهایت به نقطه ۳ هزار و ۷۳۰ تومان رسید. به گفته فعالان، قیمت دلار از ابتدای سال جاری به پایین محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان نزول نکرده و این محدوده به‌عنوان حمایتی قوی برای این ارز عمل کرده است.به گزارش دنیای اقتصاد، همسو با افت قیمت دلار، روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادی هزار تومان افت را به ثبت رساند تا روی مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. نوسانات محدود سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی نیز تا ساعت ۳ بعدازظهر تغییر قیمت خاصی نداشت. به‌نظر می‌رسد احتیاط معامله‌گران طلای جهانی به بازیگران بازار داخلی نیز سرایت کرده بود. در این شرایط، افت قیمت دلار به‌عنوان یک عامل فشار بر قیمت سکه عمل می‌کرد. موضوعی که حامی بهای سکه بود، مقاومت معامله‌گران روی مرز روانی یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای جلوگیری از نزول دوباره به کانال بالاتر بود.

 

افت ابتدایی بدون اصلاح

در ساعات ابتدایی روز دوشنبه قیمت دلار بدون اصلاح خاصی در مسیر کاهشی قرار گرفت، ولی هر چقدر به ساعات انتهایی روز نزدیک‌تر شدیم، این روند تغییر کرد. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۷۳۳ تومان آغاز کرد که کاهشی ۲ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. به گفته فعالان، از بعدازظهر دومین روز هفته، فروشندگان ارزی دست بالا را در بازار به دست گرفتند و با افزایش عرضه قیمت را تحت فشار قرار دادند. این موضوع به ساعات ابتدایی روز دوشنبه نیز سرایت کرد، به‌طوری‌که تا پیش از ساعت یک بعدازظهر این ارز بیشتر تمایل به کاهش قیمت داشت و حتی وارد محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد. با ورود دلار به این محدوده، قیمت دلار مورد حمایت قرار گرفت تا بخشی از افت ساعات ابتدایی روز اصلاح شود. پس از آنکه قیمت تسویه دلار برای معاملات فردایی ۳ هزار و ۷۲۵ تومان اعلام شد، این ارز تغییر مسیر داد و در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۷۳۰ تومان به کار خود پایان داد.

به گفته فعالان، محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان در سال ۹۶ با قدرت از دلار حمایت کرده و اجازه شکست آن به سطوح پایین‌تری را نداده است. افت دلار در روز دوشنبه در حالی صورت گرفت که بهای یورو دومین افزایش متوالی را به ثبت رساند. یورو که روز یکشنبه با ۳ تومان افزایش به قیمت ۴ هزار و ۲۴۸ تومان رسیده بود، روز دوشنبه با ۲ تومان رشد دیگر روی قیمت ۴ هزار و ۲۵۰ تومان آرام گرفت. همزمان پوند نیز با افزایش جزئی ۲ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۸۴۷ تومان رسید. افزایش ارزش ارزهای اروپایی در حالی صورت گرفت که هر دو ارز، روز شنبه کاهش‌های قیمت ۲ رقمی را به ثبت رسانده بودند. افت ابتدای هفته ناشی از تضعیف ارزش آنها در بازارهای جهانی بود.

 

دیدگاه‌های فنی دو گانه

زندان قیمت دلار در محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان موجب شده است که دیدگاه‌های دوگانه‌ای در بازار ارز شکل‌ گیرد. به گفته فعالان، دسته‌ای از معامله‌گران ارزی باور دارند حمایت از قیمت دلار در محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان نشانه آن است که این ارز توانایی افت بیشتری را ندارد و جهت آن در میان مدت به سوی مرزهای افزایشی خواهد بود. قیمت دلار در سال ۹۶ چنانکه اشاره شد هرگز از محدوده ۳ هزار و ۷۲۰ تومان پایین نرفته و پس از ورود به این محدوده با افزایش خریدهای معامله‌گران ارزی مواجه شده است. در مقابل، افرادی که اعتقاد به کاهش قیمت دارند، عنوان می‌کنند که قیمت دلار از ابتدای سال به آرامی و با نوسانات محدود جابه جا شده است. به گفته آنها قیمت دلار که زمانی در محدوده ۳ هزار و ۷۸۰ تومان نوسان می‌کرد، حدود ۳ هفته است که نوسان خاصی بالای مرز ۳ هزار و ۷۵۰ تومان نداشته است. به باور این دسته، طبق این رفتار دلار در این مسیر به آرامی افت بیشتری را تجربه خواهد کرد و حتی ممکن است تا انتهای محدوده ۳ هزار و ۶۸۰ تومان افت کند. با این وجود، در حال حاضر کمتر معامله‌گری در بازار (حتی کاهشی‌ها) تصوری از قیمت‌های پایین‌تر دارند.

یکی دیگر از دیدگاه‌هایی که کاهشی‌ها برای تقویت رویکرد خود به آن استناد می‌کنند، حضور قوی بازارساز در بازار بوده است. به گفته آنها در ماه‌های اخیر عرضه بازارساز متناسب بود و همین موضوع یکی از مهم‌ترین عواملی بوده است که در کاهش دامنه نوسانات اثرگذار بود. این در حالی است که افزایشی‌های بازار اعتقاد دارند، کاهش دامنه نوسانات در سال ۹۶ بیش از آنکه ناشی از افزایش عرضه بوده باشد، به کاهش تقاضا مربوط بوده است. این دسته انتظار دارند از ابتدای تابستان تقاضا برای خرید ارز افزایش پیدا کند و به‌دنبال آن قیمت بیشتر راه افزایشی را طی کند.

 

شفافیت ارزی

روز دوشنبه فضای بازار ارز تا حدی تحت‌تاثیر دو خبر قرار داشت. اولین خبر، الزامی شدن ثبت منشأ ارز برای صاحبان کالا و دومین خبر، تصمیم احتمالی سنای آمریکا برای تحریم ایران بود.

بر اساس اعلام گمرک ایران، از روز ۲۴ خرداد ماه ثبت منشأ ارز برای کلیه صاحبان کالا الزامی می‌شود. این امر در راستای ایجاد امکان نظارت بر ورود و خروج ارز ازسوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که تا قبل از اجرای سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی میسر نبوده است. به گفته برخی فعالان، این موضوع تا حدی می‌تواند به شفافیت ورود و خروج ارز کمک کند. در این میان، طبق برنامه سنای آمریکا، دوشنبه قرار بود رای‌گیری نهایی در صحن برای تصویب طرحی که خواستار اعمال تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای ضد ایران است، انجام شود. البته اثرات این رای‌گیری به بازار روز دوشنبه نرسید و معامله‌گران انتظار داشتند که نتیجه آن، روند قیمت دلار در روز سه شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.

طرح موسوم به «مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران» (اس.۷۲۲) خواستار اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران به‌بهانه برنامه موشکی، انتقال تسلیحات، حمایت از گروه‌های مقاومت (که واشنگتن آنها را تروریستی می‌داند) است. البته عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، قیمت دلار در سال ۹۶ چندان تحت‌تاثیر اخبار قرار نگرفته و پس از بهبود شرایط ارزی، قیمت بیشتر از عوامل روانی از عوامل اقتصادی تاثیر پذیرفته است.

06

وبگردی

روی خط خبر

 • گرجستان نقش محوری در بازسازی جاده ابریشم دارد
 • عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی
 • آمریکا و اتحادیه اروپا کمک های مالی برای گرجستان اختصاص دادند
 • مردم پاکستان سالروز تصویب قطعنامه تاسیس کشورشان را جشن گرفتند
 • ۴۵ کشور خواستار برگزاری انتخابات و آزادی رهبر مخالفان کامبوج شدند
 • دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می‌فهمند/انتصابات ترامپ تاکتیک است
 • عقب‌نشینی بولتون از مواضع تند گذشته در قبال ایران و کره شمالی
 • روی کار آمدن بولتون، زنگ خطر را در آسیا به صدا درآورد
 • ابوترابی فرد: استقلال سیاسی امروز ایران یک سرمایه بزرگ است
 • بیش از ۴۷۲ هزار نفر با پروازهای نوروزی جابجا شدند
 • ‘شرمن’ درباره اقدامات ترامپ هشدار داد
 • سفیر سوریه در روسیه: آماده دفع هرگونه تجاوز ازجمله حمله آمریکا هستیم
 • الجزایر با پیشنهاد ترکیه برای لغو روادید مخالفت کرد
 • موشک های جدید کروز روسیه به خاک آمریکا می رسند
 • چین: از جنگ تجاری با آمریکا ترسی نداریم
 • کمیته مرکزی انتخابات روسیه، «ولادیمیر پوتین» را رسما رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد
 • هند۱۰ میلیون شغل دیگر تا ۲۰۲۸ در بخش گردشگری ایجاد می کند
 • تولید از طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با فناوری بالا صورت می گیرد
 • ولی‌عهد سعودی می‌گوید داماد ترامپ را در مُشت خود دارد
 • تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن/تدوین شیوه تسهیلات‌دهی در برنامه ۵ساله
 • اتحادیه اروپا سفیر خود در مسکو را فراخواند
 • ۱۰.۵ میلیون تن شیر و ۹۰۰ هزارتن تخم مرغ امسال تولید می شود/ برنامه‌های خوداتکایی در تولید گوشت
 • ۱۵میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شد
 • ترامپ، اتحادیه اروپا و شش متحد دیگر آمریکا را از تعرفه فولاد معاف کرد
 • احتمال خروج دیپلمات های برخی کشورهای اتحادیه اروپا از روسیه
 • چین و فرانسه برای ایجاد نظام جدید باز تجاری جهانی همکاری می کنند
 • ۱۰ سوالی که بن سلمان جواب نداد
 • کمال خرازی ادعای امیرانتظام را تکذیب کرد
 • عفو بین الملل فروش تسلیحات غربی به عربستان را محکوم کرد
 • بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی