جدیدترین اخبار
5 شهریور 1397 ساعت 13:03 اقتصادی کد خبر :355742

اتخاذ تدابیر لازم برای کنترل بازار محصولات پروتئینی

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه تولید کنندگان و مردم نگران تأمین نهاده ها و کالاهای اساسی نباشند، گفت: واسطه گری عامل افزایش قیمت محصولات دامی در بازار است.

مرتضی رضائی در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود، در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه شرکت پشتیبانی امور دام چندی پیش اعلام کرده بود برای تنظیم بازار از تخم مرغ های وارداتی استفاده می کند و این مسئله موجب اعتراض شدید تشکل های تولیدی شد، نظر معاونت امور دام در این زمینه چیست؟ گفت: هر زمان که تعادل قیمت در بازار به هم بخورد ممکن است برای تنظیم بازار مقدار بسیار بسیار محدودی واردات انجام شود که این به معنای مقابله با تولید کننده نیست.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود که تولید در سال جاری به اندازه کافی باشد و نیازی به واردات نداشته باشیم.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیش بینی شده که تولید تخم مرغ در سال جاری ۹۰۰ هزار تن باشد، اظهار داشت: سال گذشته این عدد ۹۸۰ هزار تن بوده که با توجه به محدودیت صادرات، تولید امسال پاسخگوی نیاز داخل به طور کامل خواهد بود.

رضائی یادآور شد: سال گذشته ۲۵ میلیون قطعه طیور مولد در کشور براثر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شد که بر همین اساس پیش بینی می شد امسال تولید تخم مرغ به کمتر از ۶۰۰ هزار تن برسد اما با تدابیر انجام شده خوشبختانه شاهد این اتفاق نبودیم.

وی گفت: سال گذشته که بازار تخم مرغ دچار نوسانات قیمتی شدیدی شده بود، تنها ۱۰ هزار تن واردات در این زمینه صورت گرفت ضمن اینکه با توجه به جوجه ریزی های انجام شده پیش بینی می کنیم درنیمه دوم امسال وضعیت بهتری در این زمینه خواهیم داشت.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده برای مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان اشاره و تصریح کرد: برای جلوگیری از شیوع این بیماری در سال جاری ستاد بحران در وزارت جهاد کشاورزی و ستاد ملی آنفلوانزا در سطح کشور تشکیل شده که این مسئله را به دقت رصد می کند و به مرغداری های غیر مجاز و واحدهایی که حداقل استانداردهای بهداشتی را رعایت نکنند اجازه جوجه ریزی داده نخواهد شد.

رضائی درباره نوسانات قیمت محصولات پروتئینی از جمله مرغ و گوشت در بازار، خاطرنشان کرد: قیمت تمام شه تولید این محصولات نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. ضمن اینکه ما در تولید گوشت به خودکفایی نرسیده ایم و سالانه دولت حداقل ۸۰ هزار تن یا در برخی سالها ۱۵۰ هزار تن گوشت برای تنظیم بازار وارد می کند که این محصولات با قیمت هایی کاملا متعادل به بازار تزریق می شود.

وی با بیان اینکه در حوزه عرضه محصولات کشاورزی با پدیده واسطه گری مواجه هستیم، افزود: هر واسطه ای که وارد زنجیره عرضه می شود، باعث افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت محصول خواهد شد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: گوسفند زنده به قیمت هر کیلوگرم ۲۲ هزار تومان از دامدار خریداری می شود و گوشت آن باید نهایتا برای مصرف کننده ۴۴ هزار تومان باشد اما به دلیل پدیده واسطه گری، قیمت بسیار بالاتر از این میزان است یا مثلاً در حوزه گوشت مرغ، قیمت برای مصرف کننده نهایی باید ۹ هزار تومان باشد اما به دلیل مسائلی که عنوان شد شرایط اینگونه نیست.

رضائی گفت: البته در فروشگاه های زنجیره ای شاهد این اتفاق نیستیم و می بینیم که در این فروشگاه ها گوشت با ۲۰ درصد تخفیف عرضه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه تولید کنندگان و مصرف کنندگان نگران تولید و تهیه کالاهای اساسی مورد نظر خود نباشند، گفت: قیمت نهاده هایی مثل ذرت و کنجاله سویا تقریباً در بازار تثبیت شده، مکمل های مورد نیاز تولید کنندگان تأمین و ویتامین های مورد نیاز نیز ثبت سفارش شده و به تدریج وارد کشور خواهد شد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت و وزارت جهاد کشاورزی نسبت به قیمت های موجود در بازار بی تفاوت نیستند و هر زمان که لازم باشد شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع گوشت، مرغ و تخم مرغ دولتی در بازار خواهد کرد. در این راستا نیز هم اکنون گوشت گوساله، گوشت گوسفندی و همچنین مرغ منجمد در بازار عرضه می شود.

رضائی با تأکید بر اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های کشاورزی به ویژه محصولات دام و طیور تأمین شده است، گفت: این بزرگترین حمایتی بود که دولت می توانست از این صنعت به عمل آورد. ضمن اینکه واردات نهاده های دامی از جمله ذرت، کنجاله سویا، انواع دانه و جو ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته بوده و تولید کنندگان بابت تأمین آن آسوده خاطر باشند.

رایزنی با وزارت صنعت برای لغو ممنوعیت صادرات شیرخشک

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در باره ممنوعیت صادرات شیرخشک در کشور گفت: در حال رایزنی با وزارت صنعت برای حل این مسئله هستیم. سال گذشته بیش از ۹۰۰ هزار تن شیر و فرآورده های آن از کشور صادر شده که امسال نیز باید همین اتفاق رخ دهد چرا که ما با مازاد با تولید مواجه هستیم.

رضایی افزود: به جز شیرخشک محدودیتی برای صادرات سایر فرآورده های لبنی ایجاد نشده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر تدابیر دولت برای به دست آوردن مجدد بازارهای صادراتی مرغ و تخم مرغ، خاطرنشان کرد: در سالهای پررونق صادرات تخم مرغ از کشور به بیش از ۷۰ هزار تن نیز رسید اما سال گذشته به دلیل بیماری آنفولانزا بازارهای صادراتی را از دست دادیم و صادرات به منظور کنترل قیمت در بازار داخل و عدم افزایش آن محدود شد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت تولید مرغ در کشور خالی است، گفت: می توانیم از این ظرفیت استفاده و صادرات انجام دهیم چرا که با توجه به افزایش نرخ ارز در حال حاضر صادرات می تواند بسیار سودآور باشد. به همین جهت ساز و کار مناسب برای این مسئله باید در نظر گرفته شود و ما این بحث را در دستور کار خود داریم.

ارزش ۹۶ هزار میلیاردتومانی صنعت دام و طیور در سال

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به اینکه ارزش سالانه محصولات دام و طیور ۹۶ هزار میلیارد تومان است، گفت: به همین جهت است که اعلام می شود بعد از نفت این صنعت می تواند بسیار سودآور باشد.

رضائی اظهار داشت: در سال جاری پیش بینی می شود حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن شیرخام، ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز، ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ، دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن گوشت مرغ و ۸۷ هزار تن عسل در کشور تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: با سازمان میادین میوه و تره بار مذاکراتی انجام داده ایم که بیش از ۲۰ درصد غرفه های عرضه پروتئین دامی به طور مستقیم در اختیار تعاونی ها و تشکل های تولید قرار بگیرد تا واسطه ها از این میان حذف شوند. مذاکرات نهایی نیز در این زمینه انجام شده و طی روزهای اخیر، نتیجه آن اعلام می شود.

مردم مصرف مرغ سایز را جایگزین مرغ درشت کنند

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه فرهنگ سازی برای مصرف مرغ سایز و استاندارد در کشور ضروری است، گفت: در دنیا ۸۰ درصد عرضه مرغ در سایزهای یک کیلو و ۲۰۰ تا یک کیلو و ۸۰۰ گرم انجام می شود اما در کشور ما تمایل به سمت مرغ درشت است. در حالی که مرغ در سایز ریز بسیار اقتصادی تر، به صرفه تر و با کیفیت تر است.

رضائی درباره اینکه آیا وزارت جهاد کشاورزی کشتارگاه ها را ملزم به عرضه مرغ سایز خواهد کرد، افزود: این مسائل به صورت دستوری جواب نمی دهد و ما باید فرهنگ سازی کنیم تا این خوساته از سوی مردم مطرح شود.

به گفته وی ۱۶ تا ۱۸ درصد تولید مرغ در زنجیره های تولید انجام می شود و این زنجیره ها، مرغ را در سایز های ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ گرمی عرضه می کند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات این معاونت اشاره کرد و گفت: ایجاد واحدهای پرورش صنعتی بز (بزهای خالص اصلاح شده وارداتی) از جمله اقداماتی است که در دستور کار ما قرار دارد. چرا که هزینه پرورش بز کمتر از دام های بزرگ است و این دام به اصطلاح دام فقرا نامیده می شود.

به گفته رضایی تاکنون بیش از ۵۰ هزار رأس ظرفیت سازی در این زمینه انجام شده و در حال واردات به کشور است ضمن اینکه ۲۱ هزار رأس موجودی داریم.

وی پیش بینی کرد تا سال ۱۴۰۰ جمعیت این بز ها به یک میلیون رأس و تولید شیر از این طریق به ۸۰۰ هزار تن برسد.

به گفته رضائی پرورش گوسفند اصلاح شده وارداتی، پرورش گوسفند خالص داخلی و گسترش جمعیت گاو دو منظوره در کشور از جمله دیگر برنامه های این معاونت است.

وی افزود: هم اکنون ۲۰۰ هزار رأس گاو دومنظوره در کشور داریم که این دام ها هم در زمینه تولید شیر و هم در زمینه تولید گوشت پتانسیل مناسبی دارند و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۴ جمعیت آنها بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد ضمن اینکه ۶ تا ۷ هزار کیلوگرم تولید شیر آنها در سال و بالای ۱۴۰۰ گرم تولید گوشتشان در روز است.

به گفته معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تا سال ۱۴۰۴ افزایش ۶ هزار و ۵۰۰ تنی گوشت قرمز و ۱۵۰ هزار تنی شیر از این طریق متصور است.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • بورس ۳۵۰۰ واحد رشد کرد
 • آیا جان بولتون جنگی را علیه ترامپ به راه خواهد انداخت؟
 • مقام یمنی: اگر امارات از یمن خارج نشود؛ تأسیسات نفتی‌اش هدف قرار می‌گیرد
 • سفر ایرانی‌ها با ویزای رایگان به سن پترزبورگ ممکن شد
 • مرکز آمار: خانوارهای ایرانی سالانه نزدیک ۴ میلیون پس‌انداز می‌کنند
 • آخرین خبر‌ها از ثبت ملی تک‌درخت «کیارستمی»
 • کارگران معترض هپکو اراک خط راه‌آهن را بستند
 • مهاجرت کارگران ساختمانی ایرانی به عراق
 • آقای رییس جمهور، به آمریکا برو به هزار و یک دلیل
 • قرعه جدایی به نام کدامیک از وزیران می‌خورد؟/ دو وزیر در آستانه جدایی از کابینه!
 • 40 شرکت برتر بورس در سال گذشته مشخص شدند
 • هشدار در مورد افزایش سرقت تجهیزات و المان‌های شهری
 • ارائه ویلچر رایگان به کم‌توانان جسمی در برخی بوستان‌های تهران
 • فرسودگی 242 هزار دستگاه خودرو تاکسی تا سال 1400
 • فروردین و تیر به ترتیب دارای بیشترین و کمترین حجم زباله خشک جمع آوری شده در تهران
 • روحانی در آنکارا با اردوغان دیدار کرد
 • نرخ خودرو در بازار امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸
 • ۲۵ هزار متر لوله‌گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصار
 • احسان کرمی: ممنوع‌التصویر هستم؟ نمی‌دانم!
 • همایون اسعدیان مهمان سروش صحت شد
 • چرا رادارها و سیستم های موشکی عربستان نتوانستند پهپادهای مجهز به GPS حوثی ها را ساقط کنند؟
 • برخی‌ نمایندگان با تغییر روسای جمهور تغییر رنگ و جبهه می‌دهند
 • حراج نقاشی جنجالی نمایندگان شامپانزه!
 • زیباکلام: پناهیان می خواهد خود را به عنوان جریان سوم جا بزند
 • نامه سوفیا لورن به شاعر پرآوازه ایران
 • وزیر انرژی آمریکا: ایران عامل حمله به «آرامکو» است
 • انتقاد چین از اتهام‌زنی‌‌های بی‌سند آمریکا به ایران درباره یمن: تا زمانی که حقایق قطعی درباره این حمله به دست نیامده،اتهام ‎زدن به هر کسی، اقدامی غیرمسئولانه است
 • جوایز امی ۲۰۱۹ در تسخیر «بازی تاج و تخت»
 • لندن: هنوز درباره حمله به «آرامکو» تصویر روشنی نداریم
 • فیلم سینمایی «پیلوت» بعد از دو سال اکران می‌شود