جدیدترین اخبار
5 شهریور 1397 ساعت 09:18 سیاسی کد خبر :355321

سرپرست حجاج ایرانی:ایران و عربستان می توانند مشکلات خود را با گفت وگو حل کنند

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه دیپلماسی حج می تواند به بهبود شرایط سیاسی بین تهران و ریاض کمک کند، اظهار کرد: ایران و عربستان دو کشور بزرگ منطقه هستند و می توانند مسایل خود را با گفت وگو حل و مشکلات را به حداقل برسانند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر که روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در مکه مکرمه سخن می گفت، افزود: همانگونه که در موضوع حج با گفت وگو و تعامل طرفین توانستیم برنامه های خود را بخوبی پیش ببریم، اگر به همین گونه نیز برای بهبود شرایط سیاسی بین دو کشور عمل شود، نتیجه بخش خواهد بود.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به نشست ها و دیدارهایش با مقامات سعودی در موسم حج امسال، ابراز امیدواری کرد؛ برگزاری خوب حج امسال زمینه ساز بهبود روابط دو کشور شود و طرفین برای روابط درازمدت با هم وارد گفت وگو شوند.
وی با بیان اینکه خصومت و دشمنی، دو کشور ایران و عربستان را به نقطه مطلوب نخواهد رساند، تصریح کرد: حال که فتنه داعش از منطقه برچیده شده، ما باید به دنبال هدف بزرگتر باشیم و با کشورهای همسایه خود، یک اتحاد منطقه ای تشکیل دهیم.
سرپرست حجاج ایرانی درپاسخ به سوالی در خصوص عملکرد دولت عربستان در حج امسال، گفت: احساس ما این است که آنها هم سال به سال شرایط بهتری را برای زائران فراهم می کنند.
قاضی عسکر در ادامه به چند نمونه از بهبود شرایط خدمات رسانی به حجاج ایرانی، ازجمله در نقل و انتقال و زمانبندی رمی جمرات حاجیان، تسهیلات در صدور روادید، بهبود وضع عبور و مرور در مکه و توسعه مسجد الحرام اشاره کرد.
وی اضافه کرد: احداث خط ریلی برای مشاعر و بین دو شهر مدینه به مکه و همچنین طرح های حوزه های بهداشت و درمان باید شتاب بیشتری بگیرد.
سرپرست حجاج ایرانی یادآور شد: برخی نارسایی ها مانند بحث نظافت و … موضوعی نیست که بتوان زائر را قانع کرد و این برای مسلمانان که در آموزه هایشان به مسأله نظافت تأکید زیادی شده، پسندیده نیست.
قاضی عسکر گفت: هدف ما، همکاری برای بهتر برگزار شدن حج است و تلاش خواهیم کرد نظرات و پیشنهادهای خود را جمع بندی کنیم و در اختیار طرف سعودی قرار دهیم.
وی همچنین به صدور ویزای الکترونیک و ایجاد سهولت بیشتر در دو فرودگاه مدینه و جده در روند ورود و خروج حجاج ایرانی اشاره و اضافه کرد: نقاط مثبت را باید بگوییم و برای نقاط منفی نیز راه حل عملی ارائه کنیم و قطعاً همکاری کشورهای اسلامی می تواند به بهتر برگزار شدن حج کمک کند.
در این کنفرانس خبری که حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز حضور داشت، نماینده ولی فقیه در پاسخ به سؤالی در خصوص پرونده شهدای منا و مسجدالحرام اظهار کرد: ما در پیگیری این پرونده لحظه ای کوتاهی نکردیم و از همان سال 94 به همراه رئیس سازمان حج و زیارت برای حل این آن تلاش کرده و در مذاکرات با وزیر حج عربستان، مکرر این مسأله را پیگیری کرده ایم.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه در دیدار اخیر خود با امیر مدینه، بر اولویت پرونده شهدای مسجدالحرام و منا تأکید شد، گفت: اسامی شهدای مسجدالحرام برای پرداخت دیه از طریق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به طرف سعودی داده شده است و در بحث شهدای منا هنوز نظر نهایی کمیته حقیقت یاب اعلام نشده و ما تأکید داریم این عزیزان، شهید شده اند و خانواده هایشان مطالبه دارند و این مسأله باید حل شود.
نماینده ولی فقیه در ادامه این گفت وگو با بیان اینکه حج، یک عبادت فردی نیست، به آیه ‘ لِّیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ ‘ اشاره کرد و گفت: تأثیر حج باید به گونه ای باشد که حج گزار و غیر حج گزار از برکات آن بهره ببرند و مسلمانها برای حل مسایل جهان اسلام، سرنوشت مسلمان ها و منطقه تصمیم بگیرند.
وی با طرح این سؤال که آیا نباید برای مسأله فلسطین در حج چاره اندیشی کرد، گفت: آمریکا در صدد است عزت و افتخار مسلمان ها را بگیرد و سازمان ملل هم به سازمانی دست نشانده ابرقدرتها تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه حج، فرصت بررسی مسایل اقتصادی کشورهای اسلامی و تلاش برای برقراری صلح درجنگ های منطقه ای را فراهم می کند، افزود: این ظرفیت وجود دارد که سخنرانان در صفوف نماز جماعت در مسجدالحرام دیدگاه اسلام در مورد صلح جهانی، آداب معاشرت و همزیستی مسالمت آمیز را مطرح کنند.
نماینده ولی فقیه، توجه به فرهنگ سازی و انتشار فرهنگ دینی در حج را مهم خواند و اضافه کرد: متفکرین جهان اسلام می توانند بزرگترین همایش ها را در حج برگزار کنند و از این کنگره عظیم برای عزت و عظمت اسلامی بیشترین بهره را ببرند.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تأکید بر اینکه زائران ایرانی امسال بهتر از سال گذشته در مراسم مهم عبادی و سیاسی حج حضور یافتند، تصریح کرد: حج 97 در مجموع از بهترین حج هایی بود که از نظر معنوی و اجرایی برگزار شد.
وی با اشاره به محورهای شعار حج 97 گفت: امسال شرکت گسترده حجاج در برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، رغبت مردم به قرآن کریم، نماز و عبادت، مثال زدنی است و زائران کشورمان از فرصت حضور در سرزمین وحی برای توسعه معنویت و تغییر و تحول روحی و اخلاقی بهره گرفتند.
وی با بیان اینکه در برنامه های فرهنگی خطبای برجسته کشور، زائران را با سبک زندگی دینی و اسلامی آشنا کردند، افزود: زائران ایرانی، حج شان کاملا عزتمندانه برگزار شد و همه عزت و کرامت اسلامی را حس کردند.
وی افزود: با توجه به فرمایش های نورانی مقام معظم رهبری و شرایط کشور، زائران عزیز از بازار گردی پرهیز و تلاش کرده اند از فرصت حضور در حرمین شریفین بیشترین بهره معنوی را ببرند.
نماینده ولی فقیه در بخش دیگری از این گفت وگو، نقش صدا و سیما را در فرهنگ سازی و انعکاس اطلاعات مربوط به حج خوب ارزیابی کرد و نمونه هایی از اجرای فعالیت های فرهنگی و اجرایی با همراهی و کمک زائران را برشمرد.
سرپرست حجاج ایرانی همچنین در پاسخ به سؤالی، تلاش بیشتر در حوزه برنامه ریزی های آموزشی و فرهنگی برای زائران سال های بعد را ضروری خواند و گفت: زائرانی که فیش ثبت نام در اختیار دارند حدود 15 سال دیگر در نوبت هستند و می توان از ابزارهای نوین برای آموزش آنها استفاده کرد.
وی، آموزش زبان عربی در برقراری ارتباط با زائران دیگر کشورها را بسیار مهم خواند و ابراز امیدواری کرد در سال های آینده زائران عزیز کشورمان با آگاهی بیشتر در مراسم حج حضور یابند.
نماینده ولی فقیه در پایان لزوم استفاده از فضای مجازی در بحث اطلاع رسانی، پاسخگویی به شبهات و ارتقای سطح آگاهی های مردم را یادآور شد و گفت: نظم وانضباط و برنامه ریزی دقیق کمک کرد که حج امسال آرام، باشکوه و باعزت برگزار شود و از ظرفیت قاریان برجسته کشورمان در برنامه های فرهنگی و تلاوت در مسجد النبی و مسجد الحرام استفاده شد.
وی، ملاقات با مسؤولان بعثه های کشورهای مختلف و دیدار با زائران ایرانی در مدینه و مکه را اثربخش تر از سال گذشته توصیف کرد و از تلاش شبانه روزی همه دست اندرکاران برای برگزاری حج آبرومندانه و عزتمندانه تقدیر کرد.
گفتنی است؛ در این کنفرانس خبری که حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز حضور داشت، به سوالات در خصوص مسائل اجرایی حج امسال پاسخ داد.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • سفر نماینده ترامپ به تل‌آویو؛ از معامله قرن رونمایی می‌شود؟
 • حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در قالب نوعی فشار بر چین قابل ارزیابی است
 • هدیه تهرانی با روزهای نارنجی به کره‌شمالی می‌رود
 • چالش بازیگران دیجیتال در سینما
 • پایان شمارش آراء انتخابات اسراییل
 • پاسخ پرویز پرستویی به اظهارات فروغی: مگر صدا و سیما ملک شخصی یا ارث پدری شماست؟
 • توصیه‌های پلیس به والدین دانش آموزان درمورد سرویس مدارس
 • CNN به نقل از ظریف: اقدام نظامی علیه ایران، به «جنگ تمام عیار» منجر می‌شود
 • رئیس‌کل بانک مرکزی: رشد غیرنفتی اقتصاد ایران مثبت شد
 • آیا حمله پهبادی به تاسیسات نفتی آرامکو می‌تواند زمینه‌ساز وحدت اروپا، آمریکا و عربستان علیه ایران شود؟
 • ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس
 • ظریف: آمریکا هنوز هم از تعهد صدور روادید طفره می‌رود
 • سخنگوی وزارت خارجه: باور نمی‌کنند ملت یمن با دست خالی به چنین توانی دست یافته باشد
 • پمپئو: آمریکا در کنار عربستان ایستاده است
 • نیویورک‌تایمز: سعودی‌ها می‌خواهند نظامیان آمریکایی را در نبرد با ایران به کشتن دهند
 • عراق: برای تأمین امنیت دریایی، وارد هیچ ائتلافی نمی‌شویم
 • نرخ ارز در بازار امروز پنج شنبه ۲۸ شهریور ۹۸
 • همتی: راه اندازی عملیات بازار باز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد
 • پریناز ایزدیار در «مست عشق» بازی می‌کند؟
 • کنسرت علیرضا قربانی در ترکیه برای بزرگداشت مولانا
 • شمارش معکوس برای بهره‌مندی از معافیت 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری
 • چین خواستار کاهش تنش‌ها پیرامون آرامکو شد
 • باید برنامه ویژه‌ای برای حمایت از تولیدات صادرات محور داشته باشیم
 • افزایش غلظت آلاینده‌ها در مناطق پر ترددِ پایتخت طی فردا
 • اذعان «بی‌بی» به شکست
 • آژیر خطر برای اولین بار در ریاض و شهرهای دیگر عربستان به صدا درآمد
 • افزایش قیمت نفت پس از یک هفته التهاب
 • ۱۳۰۰ شهر و ۳۷ هزار روستا در کشور داریم
 • پیشی گرفتن تعداد مهاجران از رشد جمعیت جهان
 • تعطیلی 3 ایستگاه مترو همزمان با رژه نیروهای مسلح