جدیدترین اخبار
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹ سیاسی کد خبر :351081

افشاگری محمود صادقی؛ در بانک سرمایه چه خبر بوده است؟

آن‌طور که از تصاوير منتشرشده به نظر مي‌رسد، اين شرکت‌ها در ازاي پولي که از بانک سرمايه گرفته‌اند، پروژه‌هايي هم بايد اجرا مي‌کردند که گويا در انجام آنها هم قصور جدي داشته‌اند. گويا ميان گروه الف-هـ با شرکت توسعه ساختمان قراردادي مبني بر صادرات قير منعقد شده بوده که تأمين منابع مالي اين پروژه برعهده بانک سرمايه بوده است اما در جريان انجام اين پروژه سه تخلف صورت گرفته است؛ پروژه بالاي ۶۵ درصد پيشرفت داشته و کارگاه غيرفعال شده و ارزش‌گذاري با سرقفلي انجام شده و طبقه دهم و يازدهم مجوز ساخت ندارد…

گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس از صندوق ذخيره فرهنگيان اواخر سال گذشته منتشر شد؛ گزارشي که در آن به تخلفات بانک سرمايه از جمله امتيازدهي به بدهکاران بانکي و تهاتر مطالبات با املاک بدهکاران اشاره شده بود.

به گزارش شرق، صندوق ذخيره فرهنگيان در شرکت‌هاي وابسته به بانک سرمايه سهام عمده داشته و هرگونه تخلف و فساد مالي در اين شرکت‌ها بر امنيت سپرده‌هاي اين صندوق اثرگذار است. حالا محمود صادقي بعد از گذشت حدود هفت ماه از انتشار گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس تصاويري را در توييتر خود به اشتراک گذاشته است که نشان مي‌دهد

بانک سرمايه چطور با امتيازدهي به م-ه و الف-ه به‌عنوان بدهکاران کلان بانک، امنيت سپرده و سرمايه فرهنگيان را به خطر انداخته است.

گروه الف-ه املاکي را به‌جاي بدهي خود به بانک سرمايه واگذار کرده‌‌اند که چندين ميليارد بيش از ارزش واقعي آن محاسبه شده بود. در سه فقره ملک خيابان فرشته، لواسان و زاگرس اين تهاتر اتفاق افتاده است؛ به‌طوري‌که ارزش يک ملک در لواسان درحالی‌که ۲۶ میلیارد تومان قيمت داشته، ۹۶ میلیارد تومان محاسبه شده و ارزش ملک ديگري در همين منطقه در‌حالي‌که ۷۲ میلیارد تومان بوده، بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان حساب شده است. يعني در همين مورد بيش از ۲۲۱ ميليارد تومان از بدهي الف-ه به بانک سرمايه با ارزش ملکي تهاتر شده که اساسا در بازار ارزش خارجي نداشته است.

رمزگشايي از ۳ عکس

بامداد روز دوشنبه محمود صادقي در واکنش به دستگيري نادر فتوره‌چي در توييتر خود نوشت: «شايد باز بيتوته‌کنان خرده بگيرند که اين وقت شب در توييتر چکار مي‌کني؟! راستش از خبر بازداشت فتوره‌چي خواب از سرم پريده؛ دوباره به‌جاي فساد و فاسد افشاگر فساد را زندان کردند! اگر تا ظهر امروز شکايت از او را پس نگيرند، جزئيات پرونده صندوق ذخيره فرهنگيان را منتشر خواهم کرد».

نادر فتوره‌چي، فعال شبکه‌هاي مجازي در پي شکايت م.الف، تهيه‌کننده سريال شهرزاد روز يکشنبه بازداشت شد. براي او قرار کفالت صادر شده بود اما به‌دليل عدم تأمين به زندان فشافويه منتقل شد. بسياري از کاربران توييتر از محمود صادقي انتقاد کردند که چرا انتشار و افشاي فساد را مشروط کرده، درحالي‌که از لحاظ جايگاه حقوقي‌ای که محمود صادقي در آن قرار دارد، بايد افشاي فساد را بي‌قيدوشرط در دستور کار خود قرار دهد. بالاخره ديروز ظهر محمود صادقي در صفحه توييتر خود تصاويري را منتشر کرد.

گزارش تحقيق‌وتفحص از بانک سرمايه که قبلا در مجلس خوانده شده ‌بود و پرونده تخلفات به قوه‌قضائيه ارسال شده‌‌ بود، حالا بخشي از جزئيات اين گزارش توسط محمود صادقي منتشر شده است؛ البته تصاويري که به‌سختي از لابه‌لاي خط‌و‌خطوط و خوشه‌هاي آن مي‌توانيم رمزگشايي کنيم.

در سه تصوير منتشرشده از سوي صادقي نام م-الف، الف-هـ و بانک سرمايه به چشم مي‌خورد؛ کساني که به گفته صادقي در اختلاس صندوق سرمايه‌گذاري فرهنگيان سهم داشته‌اند. طبق اسنادي كه صادقي منتشر كرده، بانک سرمايه از چند شرکت که گويا به گروه الف-ه تعلق داشتند، چند صد ميليارد تومان طلب داشته و در ازاي اين مطالبات، املاکي در لواسان، خيابان فرشته و خيابان زاگرس از آنها گرفته که قيمت واقعي‌شان بسيار کمتر از قيمتي بوده که بانک سرمايه براساس آنها بدهي الف-ه را صاف کرده است.

گروه الف-ه يک ملک در خيابان فرشته به شماره پلاک ۸۸ در ازاي بدهي خود به بانک سرمايه واگذار کرده که ۱۰ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان قيمت داشته اما بانک سرمايه اين ملک را ۱۹میلیارد تومان ارزيابي کرده است. در واقع با بيش از ۹ ميليارد تومان بيش‌برآوردي قيمت ملک، مطالبات بانک سرمايه از گروه الف-هـ پرداخت شده است. همچنين ارزش يک ملک در خيابان لواسان در‌حالي‌که ۲۶ ميليارد ‌تومان بوده، ۹۶ ميليارد تومان محاسبه شده و ارزش ملک ديگري در همين منطقه در‌حالي‌که ۷۲ میلیارد تومان بوده، بيش‌ از ۲۰۵ ميليارد تومان حساب شده است. در تاريخ ۲۷/۱۲/۹۱ نيز بانک سرمايه ملک فرشته چناران را به تملک خود درمي‌آورد که ارزش واقعي آن ۹۹ ميليارد تومان بوده اما اين ملک به قيمت ۱۰۳ميليارد تومان ارزيابي مي‌شود.

تخلفات بانک سرمايه در امتيازدهي به بدهکاران

آن‌طور که از تصاوير منتشرشده به نظر مي‌رسد، اين شرکت‌ها در ازاي پولي که از بانک سرمايه گرفته‌اند، پروژه‌هايي هم بايد اجرا مي‌کردند که گويا در انجام آنها هم قصور جدي داشته‌اند. گويا ميان گروه الف-هـ با شرکت توسعه ساختمان قراردادي مبني بر صادرات قير منعقد شده بوده که تأمين منابع مالي اين پروژه برعهده بانک سرمايه بوده است اما در جريان انجام اين پروژه سه تخلف صورت گرفته است؛ پروژه بالاي ۶۵ درصد پيشرفت داشته و کارگاه غيرفعال شده و ارزش‌گذاري با سرقفلي انجام شده و طبقه دهم و يازدهم مجوز ساخت ندارد.

شرکت پتروگلف به نمايندگي از گروه الف-ه با شرکت توسعه ساختمان قرارداد را مي‌بندند اما به تعهدات خود عمل نمي‌کنند. شرکت توسعه ساختمان از پتروگلف حدود ۵۰ميليارد تومان مطالبه داشته که مبلغي بالغ بر ۲۵ ميليارد تومان آن تهاتر مي‌شود و حدود ۲۴ميليارد تومان از اين بدهي باقي مي‌ماند. در نهايت در تاريخ ۱۳/۴/۹۵ مجموع بدهي گروه الف-ه به بانک سرمايه از طريق به‌تملک‌درآوردن ملک زاگرس تهاتر مي‌شود.

در گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس از صندوق فرهنگيان که يکي از سهامداران بانک سرمايه بوده، به بخشي از تخلفات بانک سرمايه نيز اشاره شده بود که مي‌توان پيوند آن را با تصاوير منتشرشده در توييتر محمود صادقي به‌خوبي ديد. در گزارش يادشده عنوان شده است تهاتر برخي از مطالبات غيرجاري بانک سرمايه با املاک معرفي‌شده از طرف بدهکاران و به دليل بيش‌نمايي ارزش املاک نه‌تنها منجر به تضييع منابع بانک شده بلکه منابع بانک را به سمت دارايي‌هاي ثابت غيرمولد و موهومي سوق داده است.

اين بخش از املاک بانک نيازمند کارشناسي مجدد با هدف برگشت سرمايه مردم به بانک و سپس اجراي اشد مجازات براي متخلفان است. همچنين طبق تحقيقات کميته تحقيق‌وتفحص، در بانک سرمايه سرمايه‌گذاري بيش از حد مجاز ۴۰ درصد در شرکت‌هاي وابسته و فرعي ازجمله در شرکت توسعه ساختمان سرمايه و شرکت سايه‌گستر انجام شده است که مغاير با مفاد بند ۳ دستورالعمل سرمايه‌گذاري‌ها در بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي است.

همچنين مبالغي تحت عناوين مختلف ازجمله علي‌الحساب افزايش سرمايه به شرکت‌هاي زير مجموعه پرداخت و اين مبالغ صرف خريد املاک به گروه ريخته‌گران شده است.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • خادمی، نماینده اصولگرا: خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام هستیم
 • امارات کاهش تحریم دریایی قطر را تکذیب کرد
 • افشای مذاکرات محرمانه مقامات دولت ترامپ با اروپا برای حفظ برجام
 • تظاهرات الجزایری ها در اعتراض به نامزدی مجدد بوتفلیقه در انتخابات
 • واکنش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تمدید تعلیق اقدام تقابلی
 • دلایل ناکامی مشتریان خارجی بورس نفت
 • افزایش تولید نفت آمریکا بالا رفتن قیمت‌ها را محدود کرد
 • اکران «متری شیش و نیم» در دانشگاه تهران
 • رشد سهام آسیایی/سهام چین جهش کرد
 • شرایط ثبت‌نام در جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد
 • امنیت کامل مرزهای عراق و آمادگی نیروهای عراقی در برابر تروریستها
 • کلی کرافت، سفیر آمریکا در کانادا، بخت اول جانشینی نیکی هیلی؟
 • چالش پلاک سفیدهای غیرمجاز حوالی ترمینال‌ها!
 • پرونده جریمه ریالی مشمولان غایب بسته شد
 • برنامه جدید مهران غفوریان به سبک جیمی فالن
 • تفاهمنامه ۲ میلیون دلاری ایران و هند در حوزه کارآفرینی
 • همکاری اتریش با ایران برای ساخت مرکز انرژی‌های سبز اکولوژیک
 • چرا برنامه «قند پهلو» چهارشنبه پخش نشد؟
 • وزیر علوم: برنامه‌ای برای حذف کنکور دکترا نداریم
 • نماینده عراقی: دولت عراق برای مستثنی شدن شرکت‌های ایرانی از تحریم آمریکا تلاش کند
 • واعظی: به دریافت کارت زرد از پژمانفر، نماینده مشهد و همفکران او افتخار می‌کنم
 • واکنش بانک مرکزی به تصمیم FATF: دو لایحه باقی مانده هر چه زودتر تعیین تکلیف شود
 • ظریف: ترامپ از غافلگیری خوشش می‌آید؛ ما هم با او همین گونه رفتار می‌کنیم
 • پیام محمد مخبر برای درگذشت آیت الله مومن
 • FATF «تعلیق ایران از لیست سیاه» را تا ماه ژوئن (تیر ۹۸) تمدید کرد
 • دنزل واشنگتن با مایکل بی‌جردن همکاری می‌کند
 • تخفیف ۵۰ تا ۷۰ درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت‌بارها
 • علم‌الهدی: می‌گویند گوسفند قاچاق می‌شود؛ مگر چشم ندارید که قاچاق می‌شود؟
 • حذف پرچم آمریکا و اسرائیل از کف خیابان در مقابل فرمانداری پاکدشت
 • برگزاری سه نمایشگاه بهاره در تهران
 • Ad