جدیدترین اخبار
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹ سیاسی کد خبر :351081

افشاگری محمود صادقی؛ در بانک سرمایه چه خبر بوده است؟

آن‌طور که از تصاوير منتشرشده به نظر مي‌رسد، اين شرکت‌ها در ازاي پولي که از بانک سرمايه گرفته‌اند، پروژه‌هايي هم بايد اجرا مي‌کردند که گويا در انجام آنها هم قصور جدي داشته‌اند. گويا ميان گروه الف-هـ با شرکت توسعه ساختمان قراردادي مبني بر صادرات قير منعقد شده بوده که تأمين منابع مالي اين پروژه برعهده بانک سرمايه بوده است اما در جريان انجام اين پروژه سه تخلف صورت گرفته است؛ پروژه بالاي ۶۵ درصد پيشرفت داشته و کارگاه غيرفعال شده و ارزش‌گذاري با سرقفلي انجام شده و طبقه دهم و يازدهم مجوز ساخت ندارد…

گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس از صندوق ذخيره فرهنگيان اواخر سال گذشته منتشر شد؛ گزارشي که در آن به تخلفات بانک سرمايه از جمله امتيازدهي به بدهکاران بانکي و تهاتر مطالبات با املاک بدهکاران اشاره شده بود.

به گزارش شرق، صندوق ذخيره فرهنگيان در شرکت‌هاي وابسته به بانک سرمايه سهام عمده داشته و هرگونه تخلف و فساد مالي در اين شرکت‌ها بر امنيت سپرده‌هاي اين صندوق اثرگذار است. حالا محمود صادقي بعد از گذشت حدود هفت ماه از انتشار گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس تصاويري را در توييتر خود به اشتراک گذاشته است که نشان مي‌دهد

بانک سرمايه چطور با امتيازدهي به م-ه و الف-ه به‌عنوان بدهکاران کلان بانک، امنيت سپرده و سرمايه فرهنگيان را به خطر انداخته است.

گروه الف-ه املاکي را به‌جاي بدهي خود به بانک سرمايه واگذار کرده‌‌اند که چندين ميليارد بيش از ارزش واقعي آن محاسبه شده بود. در سه فقره ملک خيابان فرشته، لواسان و زاگرس اين تهاتر اتفاق افتاده است؛ به‌طوري‌که ارزش يک ملک در لواسان درحالی‌که ۲۶ میلیارد تومان قيمت داشته، ۹۶ میلیارد تومان محاسبه شده و ارزش ملک ديگري در همين منطقه در‌حالي‌که ۷۲ میلیارد تومان بوده، بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان حساب شده است. يعني در همين مورد بيش از ۲۲۱ ميليارد تومان از بدهي الف-ه به بانک سرمايه با ارزش ملکي تهاتر شده که اساسا در بازار ارزش خارجي نداشته است.

رمزگشايي از ۳ عکس

بامداد روز دوشنبه محمود صادقي در واکنش به دستگيري نادر فتوره‌چي در توييتر خود نوشت: «شايد باز بيتوته‌کنان خرده بگيرند که اين وقت شب در توييتر چکار مي‌کني؟! راستش از خبر بازداشت فتوره‌چي خواب از سرم پريده؛ دوباره به‌جاي فساد و فاسد افشاگر فساد را زندان کردند! اگر تا ظهر امروز شکايت از او را پس نگيرند، جزئيات پرونده صندوق ذخيره فرهنگيان را منتشر خواهم کرد».

نادر فتوره‌چي، فعال شبکه‌هاي مجازي در پي شکايت م.الف، تهيه‌کننده سريال شهرزاد روز يکشنبه بازداشت شد. براي او قرار کفالت صادر شده بود اما به‌دليل عدم تأمين به زندان فشافويه منتقل شد. بسياري از کاربران توييتر از محمود صادقي انتقاد کردند که چرا انتشار و افشاي فساد را مشروط کرده، درحالي‌که از لحاظ جايگاه حقوقي‌ای که محمود صادقي در آن قرار دارد، بايد افشاي فساد را بي‌قيدوشرط در دستور کار خود قرار دهد. بالاخره ديروز ظهر محمود صادقي در صفحه توييتر خود تصاويري را منتشر کرد.

گزارش تحقيق‌وتفحص از بانک سرمايه که قبلا در مجلس خوانده شده ‌بود و پرونده تخلفات به قوه‌قضائيه ارسال شده‌‌ بود، حالا بخشي از جزئيات اين گزارش توسط محمود صادقي منتشر شده است؛ البته تصاويري که به‌سختي از لابه‌لاي خط‌و‌خطوط و خوشه‌هاي آن مي‌توانيم رمزگشايي کنيم.

در سه تصوير منتشرشده از سوي صادقي نام م-الف، الف-هـ و بانک سرمايه به چشم مي‌خورد؛ کساني که به گفته صادقي در اختلاس صندوق سرمايه‌گذاري فرهنگيان سهم داشته‌اند. طبق اسنادي كه صادقي منتشر كرده، بانک سرمايه از چند شرکت که گويا به گروه الف-ه تعلق داشتند، چند صد ميليارد تومان طلب داشته و در ازاي اين مطالبات، املاکي در لواسان، خيابان فرشته و خيابان زاگرس از آنها گرفته که قيمت واقعي‌شان بسيار کمتر از قيمتي بوده که بانک سرمايه براساس آنها بدهي الف-ه را صاف کرده است.

گروه الف-ه يک ملک در خيابان فرشته به شماره پلاک ۸۸ در ازاي بدهي خود به بانک سرمايه واگذار کرده که ۱۰ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان قيمت داشته اما بانک سرمايه اين ملک را ۱۹میلیارد تومان ارزيابي کرده است. در واقع با بيش از ۹ ميليارد تومان بيش‌برآوردي قيمت ملک، مطالبات بانک سرمايه از گروه الف-هـ پرداخت شده است. همچنين ارزش يک ملک در خيابان لواسان در‌حالي‌که ۲۶ ميليارد ‌تومان بوده، ۹۶ ميليارد تومان محاسبه شده و ارزش ملک ديگري در همين منطقه در‌حالي‌که ۷۲ میلیارد تومان بوده، بيش‌ از ۲۰۵ ميليارد تومان حساب شده است. در تاريخ ۲۷/۱۲/۹۱ نيز بانک سرمايه ملک فرشته چناران را به تملک خود درمي‌آورد که ارزش واقعي آن ۹۹ ميليارد تومان بوده اما اين ملک به قيمت ۱۰۳ميليارد تومان ارزيابي مي‌شود.

تخلفات بانک سرمايه در امتيازدهي به بدهکاران

آن‌طور که از تصاوير منتشرشده به نظر مي‌رسد، اين شرکت‌ها در ازاي پولي که از بانک سرمايه گرفته‌اند، پروژه‌هايي هم بايد اجرا مي‌کردند که گويا در انجام آنها هم قصور جدي داشته‌اند. گويا ميان گروه الف-هـ با شرکت توسعه ساختمان قراردادي مبني بر صادرات قير منعقد شده بوده که تأمين منابع مالي اين پروژه برعهده بانک سرمايه بوده است اما در جريان انجام اين پروژه سه تخلف صورت گرفته است؛ پروژه بالاي ۶۵ درصد پيشرفت داشته و کارگاه غيرفعال شده و ارزش‌گذاري با سرقفلي انجام شده و طبقه دهم و يازدهم مجوز ساخت ندارد.

شرکت پتروگلف به نمايندگي از گروه الف-ه با شرکت توسعه ساختمان قرارداد را مي‌بندند اما به تعهدات خود عمل نمي‌کنند. شرکت توسعه ساختمان از پتروگلف حدود ۵۰ميليارد تومان مطالبه داشته که مبلغي بالغ بر ۲۵ ميليارد تومان آن تهاتر مي‌شود و حدود ۲۴ميليارد تومان از اين بدهي باقي مي‌ماند. در نهايت در تاريخ ۱۳/۴/۹۵ مجموع بدهي گروه الف-ه به بانک سرمايه از طريق به‌تملک‌درآوردن ملک زاگرس تهاتر مي‌شود.

در گزارش تحقيق‌وتفحص مجلس از صندوق فرهنگيان که يکي از سهامداران بانک سرمايه بوده، به بخشي از تخلفات بانک سرمايه نيز اشاره شده بود که مي‌توان پيوند آن را با تصاوير منتشرشده در توييتر محمود صادقي به‌خوبي ديد. در گزارش يادشده عنوان شده است تهاتر برخي از مطالبات غيرجاري بانک سرمايه با املاک معرفي‌شده از طرف بدهکاران و به دليل بيش‌نمايي ارزش املاک نه‌تنها منجر به تضييع منابع بانک شده بلکه منابع بانک را به سمت دارايي‌هاي ثابت غيرمولد و موهومي سوق داده است.

اين بخش از املاک بانک نيازمند کارشناسي مجدد با هدف برگشت سرمايه مردم به بانک و سپس اجراي اشد مجازات براي متخلفان است. همچنين طبق تحقيقات کميته تحقيق‌وتفحص، در بانک سرمايه سرمايه‌گذاري بيش از حد مجاز ۴۰ درصد در شرکت‌هاي وابسته و فرعي ازجمله در شرکت توسعه ساختمان سرمايه و شرکت سايه‌گستر انجام شده است که مغاير با مفاد بند ۳ دستورالعمل سرمايه‌گذاري‌ها در بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي است.

همچنين مبالغي تحت عناوين مختلف ازجمله علي‌الحساب افزايش سرمايه به شرکت‌هاي زير مجموعه پرداخت و اين مبالغ صرف خريد املاک به گروه ريخته‌گران شده است.

Ad

روی خط خبر

 • پاسخ ‎روحانی به اصرار یک مدیر رسانه برای دیدار با ترامپ: شما با کسی قهوه می‌خورید که به تغییر رفتارش امید داشته باشید
 • جزئیات تازه‌ای از حادثه تروریستی اهواز / تروریست ها چه ساعتی و چگونه عملیات خود را آغاز کردند؟
 • کدام ایرلاین‌ها در طول پرواز اینترنت رایگان ارائه می‌دهند؟
 • فرانسه: برجام را باید حفظ کرد
 • در جلسه ارزخواران با دولت چه گذشت؟
 • جان بولتون با همتای روس خود دیدار می کند
 • نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در تهران برگزار می شود
 • ۱۸ میلیارد دلار همچنان در جیب صادرکنندگان
 • کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در شاخ آفریقا چه می‌کنند؟
 • ذخیره سازی نفت عربستان کاهش یافت
 • ۳ گزینه ۲ حزب عمده کُرد برای حل اختلاف درباره ریاست جمهوری عراق
 • بانک دولتی فرانسه طرح کمک به شرکت‌ها برای دور زدن تحریم ایران را متوقف کرد
 • حمایت تحصیلی از بیش از ۳۰هزار دانش‌آموز در تهران و شهرهای مرزی
 • ماهاتیر محمد با روحانی در نیویورک دیدار خواهد کرد
 • تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم
 • فراکسیون نمایندگان ولایی کارآمدی و موضوع تفکیک وزارتخانه‌های کار، راه و صنعت را بررسی می‌کند
 • ۲۲.۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تا ۲۳ شهریور/ ۴ میلیارد دلار تاکنون به سامانه نیما تزریق شده
 • مالک سکه ثامن موجودی کاربران را صفر کرد/اطلاعیه جدید دستگاه قضا
 • سوریه عرصه قدرت‌نمایی پوتین
 • مدیرعامل جدید توانیر معرفی شد
 • واگذاری ۱۹۰۰ طرح نیمه تمام به بخش خصوصی
 • کمیسیون اروپا ازلهستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد
 • فیلمی که یک‌تنه سینمای ایران را نجات داد
 • محورهای دیدار وزیر خارجه آمریکا و پادشاه اردن
 • مومیایی هلندی به تهران رسید
 • کم‌رنگ شدن نیکی هیلی در این روزهای دولت ترامپ
 • عدم توافق با اتحادیه اروپا آخر دنیا نیست
 • کرملین ارسال سامانه موشکی اس ۳۰۰ به سوریه را تائید کرد
 • دومین اتهام فساد اخلاقی به نامزد مورد نظر ترامپ
 • افزایش قیمت سکه با وجود کاهش بهای جهانی اونس طلا