عشایر شیروان ۱٫۵میلیارد ریال تسهیلات صنایع دستی دریافت کردند

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰  /   /  کد خبر: 3473
عشایر شیروان ۱٫۵میلیارد ریال تسهیلات صنایع دستی دریافت کردند

رئیس اداره عشایری شیروان گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای کمک به ساماندهی بخش صنایع دستی به خانوارهای عشایر این شهرستان پرداخت شد.غلامحسن کاظمی اظهار کرد: این میزان وام از محل اعتبارات استانی به ۱۵ خانوار عشایری منطقه پرداخت شده که میزان وام پرداخت شده برای هر خانوار عشایری ۱۰۰ میلیون ریال با کارمزد چهار درصد بوده است.
وی با بیان اینکه تاکنون بسیاری از عشایری برای دریافت وام صنایع دستی و استفاده از تسهیلات آن ثبت نام کرده اند گفت: برخی از آنان موفق به دریافت وام شده اند که این خود نشان از استقبال خوب عشایر برای گرفتن وام صنایع دستی است.
کاظمی افزود: امید است با تخصیص اعتبارات بیشتری در این بخش مابقی عشایر شهرستان هم از این تسهیلات برخوردار شوند.
رئیس اداره عشایری شیروان افزایش تولیدات صنایع دستی و کمک به اشتغال عشایر را از مهم ترین اهداف پرداخت وام صنایع دستی به این قشر محروم و زحمتکش عنوان کرد و گفت: عشایر از قشرهای موفق جامعه در بخش تولید هستند و تولیدات آنان در زمینه فراورده های دامی و صنایع دستی قابل توجه است.
به گفته کاظمی هم اکنون عشایر شهرستان شیروان ۹ طایفه هستند که شامل دو هزار و ۲۹۶ خانوار در قالب ۱۳ هزار و ۳۰۲ نفر جمعیت، ۳۲۵ هزار راس دام سبک در اختیار دارند.
شهرستان شیروان با ۱۵۷ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
یکی از توانمندی ها و ظرفیت خانوارهای عشایری این استان در زمینه صنایع دستی است که این افراد سالانه بیش از ۸۰ هزار متر مربع انواع صنایع دستی از جمله سفره کردی، جاجیم، گلیم، فرش کردی، کفش، کیف و سایر محصولات داری و غیر داری تولید می کنند.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب دو ایل و ‎ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو با ۷۰۰ هزار راس دام در این استان کوچروی می کنند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها