جدیدترین اخبار
۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۸ اقتصادی کد خبر :317696

مروری بر مهم‌ترین رویدادهای بورس کالا

تعویق انجام معاملات اوراق گواهی سپرده سکه با نماد (عسکه)، صدور مجوز فعالیت صندوق کالایی «عیار» و عرضه هفت هزار تن خاک روی مجتمع سرب و روی انگوران برای نخستین بار در بورس کالا، تنها برخی از مهمترین اتفاقات تالار نقره ای در هفته گذشته بودند.

در این هفته (نهم تا ۱۴ تیرماه) رویدادها و اتفاقات مختلفی در حوزه بورس کالا رخ داد. همچنین نظرات متفاوتی پیرامون این بازار مطرح شد. از صدور مجوز فعالیت صندوق کالایی «عیار» و عرضه هفت هزار تن خاک روی مجتمع سرب و روی انگوران گرفته تا تعویق انجام معاملات اوراق گواهی سپرده سکه با نماد (عسکه)؛ در ادامه رویدادهای دیگری بازار کالای این هفته را مرور می‌کنیم.

اجرای طرح معامله اوراق پیش فروش سکه به تأخیر افتاد

در حالی که دبیرکل بانک مرکزی هفته گذشته از آغاز طرح اوراق پیش فروش سکه در بورس کالا را از یکشنبه ۱۰ تیر ماه خبر داده بود، اما این طرح به تعویق افتاد و به دو دلیل اجرایی نشد. دلیل نخست به مباحث مالیاتی مربوط است به طوریکه متولیان امر هنوز در خصوص پرداخت مالیات از سوی خریداران اوراق سکه در این طرح به توافق نرسیده اند؛ البته این موضوع در شرایطی بوده که اوراق پیش فروش سکه در قالب اوراق سلف موازی در بورس کالا اجرایی خواهد شد و این ابزار مالی معاف از مالیات است. اما موضوع دومی که مانع از آغاز طرح جدید بانک مرکزی شد، طرح دو فوریتی ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود است که البته بعد از بررسی‌های انجام شده این محدودیت، چند روز بعد از لغو معاملات سلف منتفی شد.

قیمت زعفران واقعی شده است

در این هفته، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در این خصوص گفت: عرضه زعفران در بورس و راه اندازی معاملات آتی این محصول صادراتی، ضمن ایجاد شفافیت و واقعی شدن قیمت‌ها، دست واسطه‌ها را از بازار این محصول ارزشمند و رسیدن به سود‌های بادآورده کوتاه کرده است.

سید راضی نوری، با اشاره به سختی‌های تولید و برداشت زعفران در کشور بیان کرد: زعفران که با زحمات زیاد تولید و برداشت می‌شود همواره سود‌های بالایی را نصیب واسطه‌ها می‌کرد که از چند ماه قبل عرضه زعفران در بورس کالا کلید خورده و در ادامه راه معاملات آتی این محصول هم راه اندازی شده است؛ با این اتفاق شاهد شفافیت و واقعی شدن قیمت‌ها هستیم تا زعفران کاران نیز از ارزش واقعی محصول خود مطلع شوند. زعفران کاران با فروش محصولاتشان با قیمت واقعی در بورس و همچنین وجود یک چشم اندازی قیمت از طریق قرارداد‌های آتی، می‌توانند بر تولید سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند و تولید محصول زراعی خود را توسعه دهند.

مجوز فعالیت صندوق کالایی «عیار» صادر شد

یکشنبه گذشته (دهم تیر)، صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای عیار پس از پذیره نویسی موفقیت آمیز در بورس کالا، مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرد. مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی مجوز فعالیت این صندوق را صادر کرده که «عیار» می تواند در چارچوب اساسنامه و امیدنامه مصوب خود در دارایی های مبتنی بر طلا سرمایه گذاری کند.

بر این اساس؛ با ارایه مدارک و مستندات لازم در خصوص مجوز صادره توسط کارگزاری مفید به عنوان مدیریت صندوق و ثبت آن در بازار صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس کالا، معاملات ثانویه این صندوق در این بورس آغاز شد. همچنین صندوق «عیار» می‌تواند حداقل ۷۰ درصد از دارایی های خود را به اوراق گواهی سپرده کالایی مبتنی بر سکه طلا اختصاص داده و ۲۰ درصد آن را نیز در ابزارهای مشتقه که مبتنی بر طلا هستند، سرمایه‌گذاری کند.

پذیره نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای عیار در حالی از ۱۹ خرداد ماه سال جاری به مدت ۵ روز کاری آغاز شد که بیش از ۵۰ میلیون واحد سرمایه گذاری عادی آن در فرآیند پذیره نویسی توسط سرمایه گذاران خریداری شد.

تخصیص دقیق منابع به کمک «اظهار نامه مالیاتی» / صادرات به شرط رفع نیاز داخل

طبق دستورالعمل اخیر وزارت (صنعت، معدن و تجارت) تنها تولیدکنندگان منابع (فلزی و پتروشیمیایی و…) آن هم با رعایت شروطی اجازه صادرات دارند. همچنین میزان خرید سال قبل شرکت‌ها از بورس کالا برای سهمیه خرید امسالشان ملاک مد نظر قرار داده شده است.

بر این اساس، آریا صادق نیت حقیقی عضو سندیکای آلومینیوم به اقتصاد آنلاین گفت: بنابر دستور اخیر اکنون صادرات آلومینیوم فقط از طریق شرکت‌های تولیدکننده (ایرالکو، المهدی و هرمزآل) امکانپذیر است. این شرکت‌ها هم بعد از پاسخگویی به نیاز بازار داخلی و فقط به اندازه نیاز به واردات می‌توانند به طور متقابل صادرات داشته باشند.

او در رابطه با ضمانت اجرایی قانون جدید صادرات آلومینیوم تصریح کرد: تا‌کنون دستورات ابلاغ شده این حوزه، ضمانت اجرایی محکمی نداشته‌اند، اما در خصوص دستور جدید و ابلاغ آن به مدیرکل گمرکات کشور، باید سرپیچی از قانون با ممنوعیت صادرات مصادف شود؛ زیرا گمرک کشور مرکز صدور مجوز برای صادرات و واردات است و اگر قانون جدید اجرا نشود، نشان دهنده تخطی این نهاد خواهد بود.

عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم تاکید کرد: هفته پیش این مصوبه ابلاغ شده و هنوز عرضه ای با این فرمول انجام نشده است. بنابراین بهتر است دستورالعمل حاضر هرچه سریعتر و قبل از اجرایی شدن اصلاح شده و بر اساس اظهار نامه مالیاتی انجام شود، زیرا اظهار نامه مالیاتی باید براساس دفاتر و عملکرد واقعی شرکت‌ها تنظیم و بر همین اساس حقوق دولت پرداخت شود و ملاک قراردادن آن منصفانه و شفافیت به دنبال خواهد داشت.

عرضه ۷ هزار تن خاک روی مجتمع سرب و روی انگوران برای نخستین بار

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه برای نخستین بار میزبان عرضه ۷ هزار و ۷۰ تن خاک روی مجتمع سرب و روی انگوران بود. شایان ذکر است، این محصول در دو حجم ۲۳۳۰ و ۱۳۲۰ تن در مجموع حدود چهار میلیارد و ۸۱۳ میلیون تومان ارزش داشت.

بازار آتی

طی هفته جاری، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه سه بار افزایش پیدا کرد و بنابر آخرین اطلاعیه به هشت میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. بازار آتی سکه طلا طی این هفته نیز همچنان درگیر تلاطمات ناشی از نوسانات سکه نقدی و دلار بود.

گفتنی است، قرارداد آتی «دی ماه» به عنوان دورترین نماد این بازار طی هفته جاری تا پایان روز معاملاتی چهارشنبه (۱۳تیر) در مجموع چهار هزار و ۶۴۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون تومان ارزش داشت. این در حالیست که هفته قبل این رقم حدود دو هزار و ۳۴۶ میلیارد و ۳۲۵ میلیون تومان بود.

همچنین از اتفاقات بازار قراردادهای آتی زعفران در هفته اخیر نیز می توان به افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی زعفران تا ۱۵۰ هزار تومان اشاره کرد. همچنین در این هفته تعداد ساعات معاملات آتی زعفران تا ساعت ۱۹ افزایش پیدا کرد.

نقش محوری بورس کالا در حمایت از تولید و تعادل بازارها

عضو شورای عالی بورس معتقد است هر قدر نظام قیمت‌گذاری در کالاهای پایه‌ای شفاف‌تر باشد، منجر به تقویت تولید داخلی می‌شود به طوریکه تولیدکننده و سرمایه‌گذار داخلی می‌توانند قیمت‌ها را براساس عرضه و تقاضا تعیین کنند؛ لذا بورس کالا با شفافیت معاملات و قیمت کالاها نقشی موثر در تحقق شعار امسال ایفا می کند.

محسنی به تحقق شعار امسال از طریق بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: طبیعتاً هر قدر نظام قیمت‌گذاری در کالاهای پایه‌ای شفاف‌تر باشد، منجر به تقویت تولید داخلی می‌شود؛ یعنی تولیدکننده و سرمایه‌گذار داخلی می‌توانند قیمت‌ها را براساس عرضه و تقاضا تعیین کنند؛ لذا بورس کالا می‌تواند برای ایجاد شفافیت در قیمت کالاها نقش مؤثری داشته باشد و به این ترتیب می‌تواند نقش خود را در تحقق شعار امسال ایفا کند.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • ايران‌خودرو: روزانه بيش از ۱۵۰۰ دستگاه خودرو تحويل می‌دهيم
 • نرخ مصوب هر شاخه گل رز ۱۵ هزار تومان!
 • برای یارانه ۴۵ هزار تومانی به مردم سرکوفت می‌زنیم
 • رکورد تاریخی زنان در جوایز گرمی ۲۰۱۹
 • بارش برف در ارتفاعات محورهای هراز و کندوان
 • پراید وارد کانال ۴۵ میلیونی شد
 • ایفاگر نقش آدولف هیتلر درگذشت
 • آیا آمریکا از شکست تحریم‌هایش علیه ایران نگران است؟
 • ۴۰ شرکتی که عمداً ۱۷ هزار تن گوشت را دپو کردند، آیا رانت اطلاعاتی داشته اند؟
 • مخالفت تلویزیون با پخش «مردان آهنین»
 • بی‌بی‌سی شیطان جدیدش را معرفی کرد
 • همه چیز درباره جشنواره تلویزیونی «جام جم»
 • تلاش برای پرداخت بسته حمایتی تا نوروز/ پرداخت الکترونیکی یارانه مراکز نگهداری از معلولان
 • توهین منتقد سینمایی به سردار سلیمانی
 • افزایش ۸۱۰ میلیون مترمکعبی حجم دریاچه ارومیه
 • آغاز طرح «لبخند مهربانی عیدانه» بهزیستی/توزیع بسته‌های غذایی جمع‌آوری شده بین نیازمندان
 • زنگنه: چینی‌ها اقدامی برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی انجام نداده اند
 • دستورالعمل جدید تأمین اجتماعی برای ممنوعیت خریدکالای خارجی
 • یگان ویژه در دی ماه ۹۶ مقتدرانه عمل کرد
 • انیمیشن ایرانی، فینالیست جشنواره آمریکایی شد
 • رونمایی از «لوح ایمنی» در آتش نشانی
 • تأکید رئیس جمهور بر لزوم استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی
 • آموزش نیروی انسانی در اولویت برنامه‌های سازمان محیط زیست قرار می‌گیرد
 • کشف یک‌هزار قطعه مرغ قاچاق در فامنین
 • تکذیب برکناری رئیس سابق سازمان شیلات/تشدیدبیماری،دلیل تغییرصالحی
 • رشد ۸،۵ درصد منابع صندوق پس انداز مسکن در دی‌ماه
 • کمک ۵٫۵ میلیارد دلاری مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی این کشور
 • آقای بازیگر برای نخستین بار کنسرت می دهد
 • فروش خارجی اوراق قرضه آمریکا در ماه دسامبر رکورد زد
 • ماجرای گشت اخلاقی و شلیک هوایی در پایتخت چه بود؟
 • Ad