وزیر داخلی ایالت بایرن: خطر حملات تروریستی همچنان بالاست

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰  /   /  کد خبر: 2883
وزیر داخلی ایالت بایرن: خطر حملات تروریستی همچنان بالاست

وزیر داخلی ایالت بایرن آلمان حدود یک سال پس از حملات تروریستی پیاپی در این ایالت با استناد به گزارش جدید سازمان اطلاعات داخلی آلمان خطر حملات تروریستی و خشونت‌آمیز را همچنان بالا ارزیابی کرد.

به نقل از نشریه “فوکوس”، در ژوئن سال گذشته ایالت بایرن آلمان قربانی حملات تروریستی فراوانی شد؛ ابتدا یک پناهجوی جوان در یک قطار در وورتسبورگ با تبر به مسافران حمله و چند نفر را مجروح کرد.

دور روز بعد نیز یک پناهنده سوری در یک فستیوال موسیقی در شهر آنسباح ایالت بایرن یک حمله انفجاری را انجام داده که به مرگ خود و مجروح شدن ۱۵ نفر دیگر انجامید، به این ترتیب دو حمله تروریستی از طرف داعش در عرض یک هفته در این ایالت آلمان شکل گرفت.

“یوآخیم هرمان”، وزیر داخلی ایالت بایرن آلمان حدود یک سال بعد از حملات تروریستی در این ایالت آلمان خطر ناشی از این افراط‌گرایان اسلامی را همچنان بالا ارزیابی کرده روز گذشته گزارش جدید سازمان اطلاعات داخلی آلمان در این باره را ارائه داد.

البته وی تنها درباره خطر اسلام‌گرایان افراطی هشدار نداده، و تأکید کرده که وضعیت تهدید در همه زمینه‌ها بدتر شده است.

بر این اساس در حال حاضر از ایالت بایرن تقریباً ۱۰۰ نفر به مناطق بحرانی تحت سلطه تروریسم داعش رفته‌اند. در سراسر آلمان نیز بر اساس اطلاعات سازمان‌های امنیتی بیش از ۸۹۰ نفر به مناطق بحرانی سفر کرده‌اند. حدود یک‌چهارم افرادی که در مناطق بحرانی اقامت داشتند تا به حال دوباره به آلمان بازگشته‌اند.

بر اساس این گزارش از سال ۲۰۱۳ شمار سلفی‌ها در ایالت بایرن از ۵۵۰ نفر به ۶۷۰ نفر تا پایان سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است. در سراسر آلمان هم حدود ۹۷۰۰ سلفی گزارش شده است. از حدود ۶۷۰ سلفی که در ایالت بایرن حضور دارند حدود ۲۰ درصد به طیف خشونت‌گرا تعلق دارند. حدود ۱۰ درصد سلفی‌ها نیز زن هستند.

سازمان اطلاعات داخلی آلمان همچنین در این باره ابراز نگرانی کرد که تروریست‌های افراطی اسلامی همواره تلاش بیشتری می‌کنند تا بین پناهندگان طرفداران جدیدی را استخدام کنند. در بسیاری از مناطق بایرن این گروه‌های افراطی تلاش می‌کنند ارتباطاتی با پناهندگان را از جمله به‌بهانه کمک‌های انسان‌دوستانه ایجاد کنند.

در این میان به‌خصوص تحولات سیاسی در ترکیه در آلمان و بایرن نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

به‌گفته هرمان از پاییز سال ۲۰۱۵ تظاهرات‌ها در ایالت بایرن همواره به تحریکات و درگیری‌های خشونتباری بین هواداران حزب کارگران کردستان موسوم به پ‌ک‌ک و مخالفان آن منجر شده است. به‌گفته وی کودتای نظامی شکست‌خورده جولای ۲۰۱۶ در ترکیه پتانسیل خشونت در این ایالت را افزایش داده است.

در ایالت بایرن حزب ممنوعه کارگران کردستان با حدود ۱٫۸۰۰ طرفدار بزرگترین سازمان افراطی از خارج در این ایالت محسوب می‌شود. در سراسر آلمان حدود ۱۴ هزار نفر از طرفداران این گروه وجود دارد. سازمان اطلاعات داخلی آلمان به‌خصوص درباره افزایش گرایش به خشونت به‌خصوص میان حامیان جوان پ.ک.ک. هشدار داده است.

همچنین طرفداران شبه‌نظامیان موسوم به “گرگ‌های خاکستری” ترکیه نیز در ایالت بایرن حدود ۱۳۵۰ عضو دارد که افزایش تقریباً ۱۰درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

سازمان اطلاعات داخلی آلمان پیش‌بینی کرده است که درگیری‌های بین پ‌ک‌ک و گروه موسوم به گرگ‌های خاکستری در سال ۲۰۱۷ هم همچنان ادامه خواهد یافت. بسته به تحولات در ترکیه همچنان اقدامات خشونتبار از طرف طرفداران هر دو گروه ترک در آلمان انتظار می‌رود.

بر اساس این گزارش، همچنین راستگرایان افراطی در ایالت بایرن حدود ۲۲۰ نفر هستند که حدود هزار نفر از آنها خشونت‌طلب هستند.

بر این اساس همچنین شمار جرائم خشونتبار با انگیزه‌های راست افراطی در بایرن به‌شدت افزایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۱۳ مورد از این گونه جرائم گزارش شده است در حالی که در سال ۲۰۱۵ تنها ۹۱ مورد از این گونه جرائم شناسایی شده بود.

هرمان همچنین از افزایش حملات به اقامت‌گاههای پناهندگان در ایالت بایرن و همچنین حملات و تحریکات شدید علیه پناهندگان در اینترنت خبر داد.

وی همچنین از شکل‌گیری جنبش خطرناک جدیدی موسوم به (IBD) که ایدئولوژی بسیار نزدیکی به راستگرایان افراطی دارند خبر داد.

یک گروه افراطی دیگر موسوم به “رایشسبورگرها” هم در این ایالت با رشد روزافزونی مواجه هستند که در اکتبر سال ۲۰۱۶ یک نفر از آنها در شورشی در این ایالت یک پلیس را کشت. شمار این گروه افراطی نیز در سال گذشته به‌شکل واضحی افزایش یافته است. تا به حال حدود ۲۷۰۰ نفر از این گروه افراطی شناسایی شده‌اند.

به گزارش سازمان اطلاعات داخلی آلمان شمار چپ‌گرایان افراطی در سال ۲۰۱۶ نیز در این ایالت قابل توجه بوده است. این گروه به‌صورت روزافزون از بحران پناهندگان برای توجیه اقدامات خشونت‌بار خود استفاده می‌کنند. آنها به‌دنبال اقدامات خشونت‌بار و درگیری‌های تحریک‌آمیز هستند.

حدود ۷۲ مورد خشونت چپ افراطی در سال گذشته در ایالت بایرن گزارش شده است. وزیر داخلی ایالت بایرن آلمان در آستانه انتخابات پارلمانی در این کشور انتظار افزایش فعالیت‌های این گروه راست افراطی را دارد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها