جدیدترین اخبار
7 اردیبهشت 1397 ساعت 10:08 سیاسی کد خبر :269356

غلامحسین کرباسچی: تخریب‌ها علیه محسن هاشمی کم‌لطفی برخی جوانان احساساتی اصلاح طلب بود

استعفای محمد علی نجفی از سمت شهرداری و طولانی شدن روند انتخاب شهردار جدید، با بحث و جدل هایی در صحنه رسانه ای کشور همراه شد، حالا اما بعد از گذشت دو هفته شهردار دوران اصلاحات گفته است ‘محمود حجتی می تواند برای تهران گره گشا باشد’.
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، در خصوص جلسه شورای شهر برای تهیه فهرست هفت گزینه‌ای نامزدهای شهرداری تهران که به عدم حضور محسن هاشمی در این لیست انجامید،اظهار داشت: نقد اساسی من این است که با مسأله شهرداری برخورد افزایش کارآمدی و حل مشکل نشده و روند 10، 11 ماهی که از انتخابات شورای شهر و استقرار شورای جدید می‌گذرد، روند کارآمدی و حل مشکل نبوده است.
کرباسچی با انتقاد از تخریب‌هایی که در این ایام علیه محسن هاشمی صورت گرفت، گفت: تخریب سرلیست اصلاحات، کم‌لطفی دوستانی بود که تصور می‌کنند همه مسئولیت‌شان این است که بگویند ما اپوزیسیون هستیم یا در مقابل فلان و فلان ایستاده‌ایم.

** شورای پنجم پاسخ قانع‌کننده‌ای برای مردم ندارد

شهردار تهران در دوره سازندگی افزود: هرچند اکراه دارم با صراحت بگویم شورا با مسأله شهرداری برخورد سیاسی کرد، اما در نهایت آنچه اتفاق افتاده همین است.
وی ضمن انتقاد از روند طولانی انتخاب شهردار تهران و همچنین مسائل مربوط به انتخاب و استعفای محمدعلی نجفی شهردار سابق، گفت: در شورای سوم و به ویژه در شورای چهارم با وجودی که 50 درصد افراد اصلاح‌طلب و 50 درصد اصولگرا بودند، خیلی سریع و در یک پروسه نسبتا کوتاهی، جمع‌بندی صورت گرفت و شهردار انتخاب شد، اما این شورا که یک شورای یکپارچه و مربوط به جبهه اصلاحات است ، متأسفانه در طول نزدیک به 11 ماه گذشته از انتخابات، هنوز نتوانسته‌ به یک جمع‌بندی و ترکیبی از آرا برسدکه شهردار بتواند با هماهنگی سایر نهادها و کل نظام و حکومت، کاری قوی را شروع کند و وضع شهرداری و شهر تهران را سامان بدهد.
کرباسچی تصریح کرد: این اشکال اساسی به شورای پنجم وارد است؛ نمی‌خواهم بگویم مقصر کیست ولی هرچه هست، نتیجه و خروجی این بوده است. بهرحال آقایان قطعا توجیهاتی دارند، ولی جواب قانع‌کننده‌ای فکر نمی‌کنم برای مردم در قبال این فرصت‌سوزی باشد.
وی افزود: برای مردم سؤال است که شورای یکپارچه این همه وقت حرف و شعار و صحبت دارد ، ولی عملا در شهرداری تهران، ثبات و آرامشی که برای کار باید باشد وجود ندارد.

** اگر خلاصه عملکرد فرد یا نهادی فقط شفافیت باشد برای مردم قابل قبول نیست
کرباسچی به تاکیدهای شورا مبنی بر ضرورت شفافیت در تصمیم‌گیری‌ها اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم وظیفه شهرداری این است که کار کند و کارش همراه با شفافیت باشد، ولی اینکه فکر کنیم شهرداری فقط وظیفه اصلی‌اش شفافیت است، درست نیست. شفافیت زمانی به کار می‌آید که کاری انجام شده باشد.
وی با انتقاد از درگیر شدن شهرداری و شورا به مسائل گذشته گفت: فرضا نسبت به قراردادی در دوره قبلی و عملکرد گذشته مساله‌ای وارد است؛ مسئولیت عملیات گذشته اگر هم در جهت کشف فساد و خطاست با مسئولان قضایی است. شهرداری که از الان مسئول می‌شود مسئول دوران خودش است. ‘
البته اگر گزارش‌هایی داشت اینها را بفرستد برای دستگاه‌های ذی‌ربط. اگر قراردادهایی هست که الان باید بررسی شود بفرستد، ولی اگر یک کسی خلاصه عملکردش فقط شفافیت است، برای مردم خیلی قابل قبول نیست. معمولا هم که از شفافیت و شکواییات چیزی به شهر و مردم برنمی‌گردد و فقط دعواهای سیاسی و بحث‌های حاشیه‌ای را دامن می‌زند.’
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، شاخص‌های شهردار کارآمد را اینگونه برشمرد: اولا باید شهردار یک شخصیت ملی باشد و دست‌کم نامش از نظر مسئولان در رأس امور شناخته شده باشد.
وی اضافه کرد: ‘دوستان زیادی شاید کارآیی داشته باشند و آدم‌های خوبی هم باشند، ولی اینکه فردی تازه بخواهد خود را معرفی کند و بگوید من شهردار تهران هستم، این در افزایش کارآمدی تأثیر خوبی ندارد.’

** شهرداری که تسلط روی مناطق و محلات ندارد برای تهران کارآمد نیست
کرباسچی در ادامه به اهمیت لحاظ کردن شاخص های یک شهردار خوب هم اشاره کرد و گفت: «آشنایی با مسائل تهران» شاخص مهمی برای شهردار کارآمد در تهران است و باید فردی شهردار شود که سابقه کار داشته باشد.
‘شهردار تهران باید حتما اطلاعاتی راجع به وضعیت شهر، وضعیت پروژه‌ها و محیط شهر داشته باشد. کسانی که از یک منطقه دیگر آمده‌اند و بسیار هم آدم‌های خوبی هستند، ولی تهران را نمی‌شناسند و تسلط روی مناطق و محلات ندارند، زمان می‌برد تا با مسائل آشنایی پیدا کنند و به بیان دیگر شهرداری که تسلط روی مناطق و محلات ندارد برای تهران کارآمد نیست.’
کرباسچی تصریح کرد: شهردار کارآمد برای تهران باید به مسائل تهران مسلط باشد، مناطق را بشناسد و با مشکلات و وضعیت اجتماعی تهران آشنا باشد.
شهردار پیشین تهران، دیگر شاخصه مهم شهردار کارآمد تهران را تعامل خوب با مجموعه نظام دانست و گفت: شهرداری سازمانی است که با همه دستگاه‌ها در ارتباط است و اگر همه دستگاه‌ها با شهرداری همکاری نکنند، کاری از پیش نخواهد رفت.
وی افزود : تهران پایتخت است، نیروهای نظامی، امنیتی، پادگان‌ها، دستگاه‌های ملی، وزارتخانه‌ها همگی در تهران مستقر هستند و اگر همه اینها با شهردار در تعامل نباشند، کار پیش نخواهد رفت. درشهرداری انجام کار بدون تعامل و پشتیبانی سایر نهادهای حکومت امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: اینکه حضور شهردار پایتخت در دولت ضروری است، برای همین هماهنگی‌هاست. اگر شهردار با دولت و حاکمیت همراه نباشد، شهردار موفقی نخواهد بود.
کرباسچی اضافه کرد: البته مسائل شخصی هم مهم است که هیچ‌کدام از ما روی آن حرفی نداریم؛ مثل پاکدست بودن، سالم، باسابقه خوب، با تجربه بودن در حوزه مدیریت شهری.

**تخریب‌ها علیه محسن هاشمی کم‌لطفی دوستان بود
کرباسچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به برخی تخریب‌ها علیه محسن هاشمی که از سوی برخی رسانه‌های منتسب به جریان اصلاحات دامن زده شده است، گفت: اینها کم‌لطفی دوستان است. محسن هاشمی سرلیست اصلاحات بوده و زیر نام ایشان لیستی را تنظیم کردند.
وی اضافه کرد: خودشان با افتخار نام او را در رأس لیست گذاشتند. تخریب‌هایی که این ایام شاهد بودیم، سخن جوانان احساساتی است که فکر می‌کنند همه مسئولیت‌شان این است که بگویند ما اپوزیسیون هستیم یا در مقابل فلان و فلان ایستاده‌ایم. اینکه خدمت نیست. کسی که می‌خواهد در کشور و داخل نظام کار کند همراهی و همکاری اولین شرط توفیق او در امر خدمت‌رسانی است. قرار نیست که جنگ راه بیندازیم.
کرباسچی در پایان با اشاره به هفت گزینه مطرح در شورا برای تصدی مسئولیت شهرداری تهران، اظهار کرد: گفته شده آقای مهندس حجتی با توجه به حساسیت امر پایتخت، قانع شده‌اند مسئولیت خطیر وزارت کشاورزی را رها کنند و در شهرداری مشغول شوند.
وی این نکته را هم اضافه کرد که ‘حتما این اتفاق می‌تواند برای شهر مفید باشد. ایشان شخصیتی مردمی و شناخته شده و مورد اتفاق است و در بخش‌های مختلف صاحب تجربه هستند، با دولت و سایر نهادهای حکومت هم روابط خوبی دارند. اگر بتوانند با رأی غالب شورا شهردار شوند، انشاءالله کارنامه خوبی خواهند داشت و گره‌گشا خواهند بود.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • ۴۰ درصد رانندگان سرویس مدارس زن هستند/ متوسط سن رانندگان ۴۸ سال
 • سخنان هیئت ایرانی در نیویورک برای آمریکا تلخ است
 • ضرورت تکیه بر جوانان و توان داخلی
 • لاریجانی و روحانی مجلس را ناکارآمد کردند
 • بودجه آموزش و پرورش سه برابر و حقوق معلمان ۴ برابر شده است
 • هوای پایتخت در اولین روز مهر آلوده شد
 • کاهش سرفاصله حرکت اتوبوس‌های تندرو به ٣٠ ثانیه
 • تسلیحات یمن دوره علی عبد الله صالح با پول عربستان خریده شده است
 • کاهش سرفاصله حرکت قطارهای مترو همزمان با مهر
 • کاهش ترافیک صبح اول مهر ماه
 • محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است
 • آنجلینا جولی در هیبت یک ابرقهرمان
 • تخلیه ٥ کشتی حامل کالای اساسی در چابهار
 • اکران فیلم جنیفر لوپز در مالزی ممنوع شد
 • نامه اعتراضی بخش خصوصی به مجلس
 • عدم استقبال انبوه‌سازان از قرارداد پیمانکاری
 • پلیس همچنان به دنبال “زهرا کوچولو”
 • تاکید حناچی بر توسعه دوچرخه و اسکوتر در پایتخت/ مسیر دوچرخه باید امن باشد
 • چرا عربستان با وجود اتهام زنی به ایران، تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟
 • زنگ مهر در مدارس سراسر کشور طنین‌انداز شد
 • استفاده از هلی‌شات برای رصد ترافیک پایتخت
 • ظریف گفت روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند اما به یک شرط: لغو تحریمها در ازای نظارتهای دائمی بر برنامه هسته ای ایران
 • دو راهی بر سر نگهداری خرده‌فروشان مواد مخدر؛ زندان‌ یا اردوگاه؟
 • گروه‌های مخفی ضد سعودی در عربستان با یمن همکاری می‌کنند
 • عباس سلیمی‌نمین: لاریجانی از قم نامزد نمی شود
 • تحریم بانک مرکزی صرفا جنبه تبلیغاتی دارد
 • حذف آزمایشی یارانه نقدی ۲۰۰ هزار ایرانی ثروتمند
 • صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری بنزین ایران در هر هفته
 • تا صادرات نفت عربستان صفر نشده به جنگ یمن خاتمه دهد
 • فرید زکریا: اقدامات تلافی‌جویانه نتیجه فشار آمریکا به ایران است