جدیدترین اخبار
۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷ سیاسی کد خبر :265063

جنگ تجاری چین و آمریکا به کام هند

جنگ اخیر تجاری میان چین و آمریکا، امیدواری برای صادرات محصولات هندی مانند پنبه و سویا به بازارهای آسیایی خصوصا چین را افزایش داده و کارشناسان اقتصادی این کشور را به کاهش کسری تجاری دو کشور امیدوار کرده است.

چین یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری هند است و ارزش تجارت دو کشور از ۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷- ۲۰۰۸ به ۷۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ افزایش یافته است.
گزارش های منابع خبری هند به نقل از داده های وزارت بازرگانی هند، حاکی است که کسری تجاری این کشور با چین در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار بوده است، اما این کسری تجاری در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ۵۱ میلیارد دلار افزایش یافته است.
در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ ارزش واردات هند از چین ۶۱ میلیارد دلار و صادرات این کشور ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده است.
‘کی آر چودری ‘مشاور وزیر بازرگانی هند در این خصوص اعلام کرد که افزایش کسری تجاری هند با چین به دلیل نیاز شدید هند به محصولات آماده این کشور در بخش های درحال پیشرفت فنآوری و انرژی است، در حالی که صادرات هند به چین محدود به محصولات ابتدایی و کم اهمیت است.
همانطور که چین تعرفه های بیشتری برای محصولات آمریکایی وضع می کند، انتظار می رود صادرات هند افزایش یابد.
به عنوان مثال، پنبه یکی از بزرگ ترین محصولات صادراتی هند به چین بوده است، اما در سال های اخیر از حجم صادرات این محصول به چین کاسته شده است. اکنون چین یک تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی برای پنبه آمریکا وضع کرده است که این امر می تواند به گسترش صادرات هند کمک کند.
میزان تجارت دوجانبه میان هند و چین از آوریل ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به ارزش ۷۳ میلیارد دلار بوده است که این مقدار بیشترین ارزش تجارت میان دو کشور در یک دهه گذشته است.
با این حال در یک دهه گذشته واردات هند از چین بیش از ۱۲۵ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۶-۱۷ واردات هند از چین ۶۱ میلیارد دلار بوده اما این واردات در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ به ۶۳ میلیارد دلار رسیده است.
به گزارش ایرنا،صادرات هند به چین اما با یک روند نزولی روبرو بوده است. صادرات دهلی نو در چین در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ با یک کاهش ۶ درصدی و در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با کاهش ۱۰٫۲ درصدی روبرو بوده است. هند بیشترین صادرات خود به چین را در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ انجام داده است. در این سال ارزش صادرات هند به چین معادل ۱۸ میلیارد دلار بوده است که این مقدار در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با یک کاهش ۴۳ درصدی روبرو شد.
عمده صادرات هند به چین عبارتند از: سنگ معدن، سرباره و خاکستر، پنبه، مواد شیمیایی طبیعی، سوخت های معدنی ، روغن، مس و واردات شامل: دستگاه های مخابراتی، قطعات الکترونیکی و ابزار، سخت افزار کامپیوتر، مواد شیمیایی طبیعی، پلاستیک و اقلام پلاستیکی است.
چودری (مشاور وزیر بازرگانی هند) گفت: افزایش واردات در مقابل صادرات به دلیل کمبود و یا نبود محصولات تولید داخلی ناشی از قیمت پایین نوع خارجی آن ها بوجود می آید.
سنگ آهن، که از مواد معدنی مورد استفاده برای استخراج فلزات و یا تولید ترکیبات شیمیایی فلزات است در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ عمده محصول صادراتی هند به چین به ارزش ۱٫۷ میلیارد دلار بود. این مقدار یک کاهش ۷۳ درصدی از ارزش صادرات همین محصول در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را نشان می دهد. صادرات این محصول هند در مدت اعلام شده حدود ۶٫۲ میلیارد دلار بوده است.
پنبه، دومین کالای بزرگ صادراتی هند به چین از نظر ارزش است که در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار از ان به چین صادر شد که در مقایسه با سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ ، ۱۸ درصد افزایش ارزش تجاری نشان می دهد. در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ ارزش صادرات پنبه هند به چین ۱٫۱ میلیارد دلار بوده است. اما در شش سال گذشته صادرات این محصول به چین بیش از ۶۷ درصد کاهش داشته است.
چین بزرگترین بازار برای نخ پنبه ای هند است، با این حال صادرات از۲٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۱٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. این کاهش به دلیل افزایش واردات نخ پنبه ویتنام توسط چین است که طی یک دوره مشابه ۸۸ درصد افزایش داشته است.
‘سانجی کومار جین’ رئیس کنفدراسیون صنعت نساجی هند گفت: چین واردات نخ پنبه خود را از هند به مالزی و ویتنام تغییر داده است زیرا این دو کشور یک سیاست آزاد گمرکی را دنبال می کنند اما نخ پنبه هند دارای یک تعرفه گمرکی ۳٫۵ درصدی است.
یکی دیگر از عوامل مهم قیمت رقابتی محصولات چینی در بازار هند است.
به عنوان مثال، قیمت سلول های خورشیدی چینی ۳۵درصد و پنل های خورشیدی ۱۰-۱۵درصد ارزان تر در مقایسه با نوع ساخته شده آن ها در هند است.
در طول پنج سال گذشته، واردات پنل های خورشیدی هند از چین بیش از ۶ برابر (۶۲۳ درصد) افزایش یافته و از ۳۸۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ به ۲٫۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ رسیده است. ۸۸ درصد از واردات کل پنل های خورشیدی هند در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ متعلق به چین بوده است.
در واقع، تولید کنندگان پنل های خورشیدی در هند از فروش پنل های چینی در بازار های هند به قیمتی ارزان تر از نوع تولید شده آن در داخل کشور ناراضی هستند.
با توجه به گزارش سال ۲۰۱۸ مجمع اقتصاد جهانی در ارتباط با آمادگی تولید در آینده، هند از نظر مقیاس تولید از میان ۱۰۰ کشور در جایگاه ۳۰ قرار گرفته است. ژاپن به عنوان کشور اول شناخته شده و پس از آن کره جنوبی، آلمان، سوئیس و چین به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند. شاخص تولید هند از (۰ تا ۱۰) ۵٫۹۹ بوده است درحالی که این شاخص برای چین ۸٫۲۵ و ژاپن ۸٫۹۹ تعیین شده است.
چودری (مشاور وزیر بازرگانی هند) افزود: طرح هایی برای تبلیغ تولید در هند آغاز شده اند. این طرح ها شامل ‘ساخت هند’، ‘هند دجیتالی’ و ‘ هند حرفه ای’ می باشند.
‘اوتارا سهاسرابوت’ استاد دانشگاه در شهر مومبای گفت: سرمایه گذاری یک چالش بزرگ برای هند است. تلاش های زیادی برای جذب سرمایه گذاری در هند از طریق طرح هایی مانند ‘ساخت هند’ انجام شده است اما هند همچنان از این نظر بسیار عقب تر از چین است. مدیریت ضعیف، قوانین کار قدیمی و ناکارامد و همچنین ارتباطات از جمله مشکلاتی هستند که هند با آنها روبرو است. چین دارای زیرساخت های بهتری در مقایسه با این کشور است. زیرساخت ها پایه های هرگونه تولید هستند. هند باید برای رقابت با چین این چالش ها را برطرف کند.
هند و چین در سال ۲۰۱۴ در اقدامی که به منظور ترغیب صادرات هند و کاهش کسری تجاری با چین انجام شد یک برنامه توسعه پنج ساله برای همکاری های تجاری و اقتصادی در نظر گرفتند. هدف این برنامه تقویت همکاری و دستیابی به توازن تجاری طی پنج سال آینده با تمرکز بر خدمات، به ویژه در فنآوری اطلاعات و خدمات مرتبط است. با موفقیت صنعت سینمای هند در چین، دهلی نو قصد دارد امیر خان ستاره بالیوود را به عنوان سفیر تجاری خود در چین معرفی کند.
این بازیگر ۵۱ ساله هندی اخیرا به دلیل بازی در فیلم هایی مانند پی کی، دانگال و سوپر استار مخفی در چین معروف شده است.

Ad

روی خط خبر

 • ترامپ: کیم جونگ اون را دوست دارم
 • اطلاعیه دولت درباره برخی از سپرده‌های بانکی
 • افزایش قیمت طلاوارزدر بازار
 • از آواز خوانی “سالار عقیلی” تا انتقاد “نصیریان” در ختم “انتظامی”
 • نماینده‌ای که جسارت ندارد، روی رأی خود ایستادگی کند، اشتباه به مجلس آمده است/ نمایندگان باید در قبال آرای خود مسئولیت پذیر باشند
 • اولویت دولت آتی باید توجه به روابط بین المللی و عربی لبنان باشد
 • رژیم صهیونیستی ۶۵۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری می سازد
 • ۹ دروغ و دزدی بزرگ مبنای شکل گیری اسرائیل است
 • بررسی پرونده نجومی بگیران پتروشیمی ها در کمیسیون اقتصادی
 • قدرت دفاعی ایران متناسب با تهدیدات فراروی کشور حداکثرسازی شد
 • تولید طلا در موته ۲۹ درصد افزایش یافت
 • ابلاغ بخشنامه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور
 • سقوط یک جت سوئدی به دلیل برخورد با پرندگان
 • به نفع ایران است برنامه هسته‌ای خود را احیا نکند
 • توفان گرد و خاک در زابل/شمال ابری می‌شود
 • لایحه طرح جامع اخذ مطالبات شهرداری تهران به تصویب رسید
 • الجزیره: بحران‌های موجودیتی برای جمهوری اسلامی چیز جدیدی نیست
 • دردسرهای خروج ام‌تی‌ان از ایران
 • وزیر دفاع: آمریکا را بی‌اعتبار کرده‌ایم
 • افزایش ناگهانی قیمت آزمون ‏IELTS‏ را قطعا از طریق وزارت علوم پیگیری می‌کنیم
 • کاهش محدودیت‌های محصوران طی هفته گذشته
 • فیلم چند هزار دلاری ژاپنی چند میلیون دلار فروخت
 • کشف ۱۶۰ میلیارد آلومینیوم احتکار شده در قم
 • از زشت‌ترین موجود دنیا چه می‌دانید؟
 • ۵ نکته درباره آقازاده جنجالی این روزها: از عقده های سرکوب شده تا صداقتی که آقازاده های دیگر ندارند!
 • آیا پراید ۴۰ میلیونی می‌شود؟
 • کلاه برداری در آزمون آیلتس به بهانه افزایش قیمت دلار
 • یاد معمار ایرانی زنده می‌شود/ مرور «خاطرات کاغذی»
 • سقوط هواپیمای شناسایی ائتلاف سعودی در جیزان
 • کشورهای اروپایی سرنشینان دیکوتی را نپذیرند