جدیدترین اخبار
۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۵ کد خبر :262911
تاریخچه تلویزیون به روایت خسرو معتضد

دروغگویی به خاطر سریال علی حاتمی

خسرو معتضد در قسمت جدید برنامه‌اش درباره تاریخچه تاسیس تلویزیون و همکاری‌ با زنده‌یاد علی حاتمی سخن گفته است.

به گزارش ایسنا، خسرو معتضد در برنامه «تاریخ تماشایی» خاطرات خود در تلویزیون را بازگو کرد و گفت: در سال ۱۳۵۰ سازمان رادیو تلویزیون ایران تاسیس می‌شود. پیش از این در سال ۱۳۴۵ تلویزیون ملی ایران تاسیس شده بود تا جلوی تلویزیون ثابت را بگیرد.

وی ادامه داد: اینکه می‌گویند تلویزیون ثابت پاسال اشتباه است. پاسال نام شرکت‌هایی است که حبیب‌الله ثابت داشت که سال‌ها در آمریکا زندگی کرده و ثروتی به دست آورده بود. زمانی که شاه در پی کودتای ناتمام گارد شاهنشاهی در ۲۵ مرداد با هواپیمای KLM به بغداد و بعد به رم می‌رود و موقتا در هتل اکسلسیور زندگی می‌کند تا از اینجا به آمریکا برود، وضع مالی خوبی نداشت و فقط ۹ هزار دلار داشت.

معتضد منبع صحبت‌هایش را گزارش خانم لوس سفیر آمریکا در ایتالیا دانست و تاکید کرد که او با ویلیام لوس وزیر خارجه انگلیس که معامله بحرین را تمام کرد اشتباه گرفته نشود. در این گزارش آمده است که شاه به خانم لوس می‌گوید که من ۹ هزار دلار بیشتر ندارم و می‌خواهم به آمریکا بروم، چه کنم.

این کارشناس تاریخی افزود: این ۹ هزار دلار در ۹ اسفند زمانی که محمدرضا شاه می‌خواست از ایران برود با رضایت دکتر مصدق به ارز دولتی پرداخت شد. این پول را دولت نداد زیرا حسین علاء می‌گوید این پول خود شاه بود که ما از بازار آزاد تبدیلش کردیم و۱۶۰ هزار تومان بود.

سابقه داشتن گرانی دلار در تاریخ

وی با اشاره به گران شدن دلار در آن دوره گفت: در زمان مصدق و در طول ۲۸ ماه، دلار از مبلغ مثلا سه تومان و پنج زار به ۱۳ و ۱۶ تومان رسید. شاه ۲۴ ساعت در کاخ الظهور عراق بود و عراق بدش نمی‌آمد که اینها زودتر بروند.