جدیدترین اخبار
۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷ کد خبر :262832

همه چیز درباره مستند جذاب “ایرانگرد”

جواد قارایی این روزها صدا و سیمایی آشنا برای مخاطبانی از سراسر ایران دارد و بینندگان حتی کمتر پیگیر تلویزیون هم او را می‌شناسند.

شهرت قارایی نزد مردم، با صحبت از آنها و نمایش صادقانه تصویر زندگی‌هایشان رقم خورده و این مستندساز طبیعت‌گرد، با به‌کارگیری خلاقیت و دوری از ساختار مرسوم مجموعه مستندهایی که تاکنون از شبکه‌های مختلف روانه آنتن می‌شدند، اثری شیرین با تصاویری قوی و روایت‌هایی جذاب تولید کرده و روی آنتن فرستاده است. ایرانگرد که نوروز امسال روی آنتن رفت، سومین فصل از مجموعه مستندی بود که سری‌های پیشین آن بارها مورد تشویق و توجه قرار گرفته و به عنوان برترین مستند نوروزی تلویزیون هم انتخاب شده است.

تولید فصل سوم ایرانگرد تازه به پایان رسیده، قارایی مدتی است سفر تازه‌ای را شروع نکرده و هنوز در تهران است و این فرصت خوبی بود تا با او به گفت‌وگو بنشینیم و از دنیای پر رمز و راز و صدالبته جذاب ایرانگردی بپرسیم.

شما طبیعت‌گرد بودید و بعد به مستندسازی روی آوردید؛ درست است؟

بله.

از نقطه شروع ماجرا آغاز کنیم. اصلا چه شد که به سفر کردن و طبیعت‌گردی علاقه‌مند شدید؟

سفر کردن چیزی است که تقریبا همه به آن علاقه‌مندند. من از ۱۷ سالگی سفرهایم را از حاشیه تهران و کوه‌های البرز شروع کردم و بعد به استان‌های مختلف رسیدم. در ابتدا فقط طبیعت‌گردی می‌کردم و کوه می‌رفتم. بعد از چند سال دیدم که صرف صعود کردن به قله‌های مختلف، من را به آرامشی که دنبالش هستم نمی‌رساند و توجهم به طبیعت و آدم‌هایی که در آن زندگی می‌کنند جلب شد. به‌طور حرفه‌ای به ایرانگردی پرداختم، درخصوص زندگی و آداب و رسوم نقاط