اسناد نشانگر طرح روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹  /   /  کد خبر: 2494
اسناد نشانگر طرح روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست

مقام های سابق و کنونی آمریکا ادعا کردند که یک اندیشکده وابسته به دولت روسیه طرحی را برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا داشته است.

۳ مقام کنونی و ۴ مقام سابق دولت آمریکا اعلام کردند که یک اندیشکده وابسته به دولت روسیه که توسط ولادیمیر پوتین اداره و کنترل می شود، طرحی را برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع دونالد ترامپ داشته و سعی کرده است تا به اعتماد مردم آمریکا به سیستم رای گیری این کشور لطمه وارد کند.

مقام های آمریکایی بر این باورند که ۲ سند محرمانه از این اندیشکده چارچوب اصلی را برای نهادهای اطلاعاتی آمریکا فراهم کرده است تا به این جمع بندی برسند که روسیه تلاش بی وقفه و مستمری را برای دخالت در انتخابات ۸ نوامبر آمریکا داشته است. مقام های اطلاعاتی آمریکا توانسته اند به این اسناد دست یابند، اسنادی که توسط موسسه مطالعات راهبردی روسیه پس از انتخابات آمریکا آماده شده است. این موسسه توسط مقام های اطلاعاتی بازنشسته روسی که از سوی پوتین انتخاب شده اند، اداره می شود.

در یکی از این اسناد که ژوئن گذشته آماده شده و در اختیار مقام های عالی رتبه دولت روسیه نیز قرار گرفته، به کرملین توصیه شده است تا یک کمپین تبلیغاتی گسترده را در شبکه های اجتماعی و رسانه های خبری دولتی آغاز کند و رای دهندگان آمریکایی را تشویق کنند تا رئیس جمهوری را انتخاب کنند که موضع ملایم تری در قبال مسکو نسبت به دولت اوباما داشته باشد. هر ۷ مقام آمریکایی این مطلب را تایید کرده اند.

در سند دوم این اندیشکده روسی که در اکتبر تدوین شده، هشدار داده شده است که هیلاری کلینتون نامزد دموکراتها احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد. در این سند توصیه شده است که روسیه به تبلیغات در حمایت از ترامپ پایان دهد و به جای آن تبلیغات علیه مشروعیت سیستم رای گیری در آمریکا را افزایش دهد تا از این طریق اعتماد مردم آمریکا نسبت به سیستم رای گیری را کاهش داده و به اعتبار کلینتون نیز لطمه وارد شود.

مقام های آمریکایی حاضر نشدند اعلام کنند که نهادهای اطلاعاتی این کشور چگونه به این اسناد دست یافته اند.

پوتین بارها هر گونه دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است. سخنگوی پوتین و این اندیشکده روسی نیز تاکنون حاضر به ارائه توضیح نشده اند.

ترامپ نیز اعلام کرده است که فعالیت های روسیه تاثیری بر نتایج انتخابات نداشته است. نتایج تحقیقات اف بی آی و کنگره آمریکا نیز هنوز هیچ سند و مدرک علنی را ارائه نکرده است که نشان دهد تیم ترامپ با روسیه تبانی کرده اند تا نتایج انتخابات را تغییر دهند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها