جدیدترین اخبار
۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰ اقتصادی کد خبر :24335

سونامی قیمت مسکن در سال ۹۶ منتفی است

بر اساس اعلام کارشناسان و مسئولان بخش مسکن، سونامی قیمت مسکن در سال ۹۶ منتفی است.

 ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان در گفتگوی ویژه خبری با اعلام اینکه بین ۳۵ تا ۴۰ درصد اقتصاد کشور در بخش مسکن است، افزود: بخش مسکن در پی خود اشتغال ،حرکت تولیدکنندگان مصالح ساختمانی که تقریبا ۷۰ هزار تن ظرفیت دارند اما امروزه چه میزان از آنها کار می کنند . باید توجه خاصی به مسکن داشته باشیم.

رهبر گفت: بخش خصوصی نیازمند تعامل و همکاری نزدیک با دولت است. بهترین فضا برای پیاده سازی تصدی گری بخش خصوصی سازی ، بخش مسکن است . چون از گذشته مسکن دست بخش خصوصی بوده است .

او ادامه داد: مسکن مهر طرحی بود که مورد انتقاد خیلی ها بود . اما به اعتقاد ما طرح خوبی بود که البته اشکالاتی هم داشت . متاسفانه دولت یازدهم کمی دیر به یاد رفع اشکال ها افتاد.

رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اگر قصد برنامه ریزی در باره مسکن را داشته باشیم باید شرایط موجود کشور را بررسی کنیم و بدانیم در کجا قرار گرفته ایم در شرایط موجود ما یک میلیون و چهارصد هزار واحد مسکونی کمبود داریم .بعلاوهبر اینکه سالانه ۶۵۰ هزار خانوار جدید تشکیل می شوند و ۲۵۰ هزار واحدهم در بافتهای فرسوده نیاز به نوسازی دارند .آیا با تسهیلاتی که ارائه می شود می توان نیازهای کشور را تامین کرد ؟

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشورمان ظرفیت تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی را دارد. در سال ۹۰ بنا گذاشته بودیم که حداقل سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم که طی ۱۰ سال عرضه و تقاضا را یکسان کنیم . ولی در ۵ سال گذشته ما فقط ۲۰۰ هزار واحد تولید کرده ایم، با بررسی های مشکلات کار در می یابیم که مردم متقاضی هستند ، اما تسهیلاتی که در حوزه مسکن ارائه می گردد متناسب با درآمد افراد نیست.

رضایی گفت: برای خروج از رکود مسکن باید تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت طولانی مدت در نظر بگیریم . با تسهیلات این روزهای بانک ها هیچ امیدی به خروج از رکود مسکن نمی توان داشت، در بحث مسکن مهر نیز ۴۵ هزار میلیارد تومان پول در اختیار بانک مسکن قرار دادیم که با این مبلغ تسهیلات مسکن مهری پرداخت کند ، بسیاری از آن مبالغ برگشتند به بانک ها ، امروز می توان از بانک مسکن سوال کرد پول هایی که ۸ سال قبل تحت عنوان تسهیلات مسکن مهری دریافت کردی امروز کجاست ؟ چرا در حوزه مسکن مورد استفاده قرار نمی گیرد. تسهیلات بانک مسکنی نیازمند تجدید نظر است.

حسام عقبایی دیگر مهمان تلفنی این برنامه گفت: معضل مسکن از سوی بانک ها نیست بلکه پیکان این معضل به سمت مجلس است . مجلسی ها باید ساختارهای پولی و بانکی را اصلاح کنند.

چگینی مدیر کل برنامه ریزی وزارت مسکن و شهر سازی گفت: همه منابع مالی مسکن مهر مانند گذشته به این طرح تزریق شده است ، آثار منفی مسکن مهر قابل انکار نیست ولی آنقدر بزرگ شد که اقتصاد کشور ر دچار مشکل اساسی کرد . در حال حاضر ۱۳۰ هزار واحد از پروژه مسکن مهر مانده تا به اتمام برسد . اما ازین تعداد ۱۰۰ هزار واحد فاقد متقاضی و باقی در دادگاه ها مشغول رفع مشکلات حقوقی زمین هایشان هستند.

رهبر گفت: مسکن مهر با ۲ میلیون واحد حدود ۱۰ ساله است که در حال ساخت است یعنی سالانه ۲۰۰ هزار واحد. این رقمی نیست که تا این اندازه در بوق و کرنا کنیم . این طرح مشمول سالانه دریافت ۴ هزار و هفتصد میلیارد تومان بوده است . پس این طرح آنقدر هم بزرگ نیست گه بزرگش می کنید . اما حقیقت اینست که از بازپرداخت مسکن مهر دی جای دیگری استفاده می شود.

چگینی گفت: برای فرو رفتن واحدهای بدون متقاضی ترتیبی داده ایم که وامها از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یابد ، این منابع هم از بازپرداخت های مسکن مهر تامین می شود .

او ادامه داد :در بازار مسکن امسال علائم پیش رونق و خروج از رکود را می توان دید البته امسال پیش بینی رشد شدید در قیمت نمی شود زیرا باید به اندازه تورم افزایش را شاهد بود.

رهبر هم گفت :همین حرفها و آمارهاست که ما را گول می زند وگرنه چنین تعبیری صحت ندارد.

مدیرکل برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی گفت: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که ارزش آن معادل ۲۵۰ میلیارد دلار است.

علی چگینی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه دوره های رکورد در بخش مسکن، معمولاً ۳ تا ۳ و نیم سال در کشورمان طول کشیده است، افزود: رکود کنونی بخش مسکن ۴ ساله شده است که البته این رکود منحصر به بخش مسکن نبود بلکه شامل مجموعه اقتصاد کشور بوده است .

وی با اشاره به اینکه در این سال ها تولید مسکن بسیار زیاده بوده است، ادامه داد: بر اساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵ ؛  دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد و همه می خواهند بفروشند بنابراین اکنون انباشت تقاضا وجود ندارد.

چگینی با بیان اینکه مساحت واحد های خالی کنونی بالاتر از نیاز نیازمندان جامعه است و قدرت خرید برای آن ها وجود ندارد، افزود: باید سیاست های خود را معطوف به تولید برای گروه های خاص کنیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز آن ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه ارزش واحدهای مسکونی خالی حدود ۲۵۰ میلیارد دلار و تقریباً از ارزش بورس بیشتر است، گفت: اگر گردش مالی این مقدار پول در چرخه اقتصاد قرار گیرد به فعالیت در بخش مسکن و ایجاد اشتغال کمک زیادی می کند.

مدیرکل برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی افزود: باید سمت تقاضا را برنامه ریزی شده حمایت کرد تا بتوانند وارد بازار شوند و واحدهای خالی را بخرند.

چگینی اضافه کرد: پائین آوردن نرخ های سود بانکی می تواند به این موضوع کمک کند.

ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان هم با حضور در این برنامه با اشاره به رکود طولانی بخش مسکن گفت: این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است و هنوز آثار خروج از رکود را در این بخش نمی بینیم و این در حالی است که در دوره های گذشته، این رکود حدود ۲ تا دو و نیم  سال طول می کشید.

وی افزود: رکود مسکن هم در ساخت و ساز هم در خرید و فروش نگران کننده است .

رهبر با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم، گفت: اگر نتوانیم خرید و فروش کنیم انباشت تقاضایی به وجود می آید که خطرناک است زیرا پس از هر رکود افزایش قیمت رُخ خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه بخش مسکن بیش از ۴ سال در رکود است ، افزود: اگر قرار بود سالانه یک میلیون واحد تولید کنیم اگر به یک سوم این تولید هم رسیده باشیم اکنون کاهش تولید داریم .

در ادامه رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه قانون اساسی کشورمان بر روی تامین مسکن به ویژه برای اقشار کم درآمد تاکید دارد، گفت: مسکن، موتور محرک اقتصاد کشور است در این حوزه باید مجلس ، دولت ، بخش خصوصی توجه ویژه ای داشته باشند.

محمدرضا رضایی با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی ما و بخش زیادی از درآمد شهرداری به مسکن وابسته است، افزود: مهندسان و کارگران فصلی و ساختمان هم با مسکن سرو کار دارند بنابراین باید توجه ویژه ای به این بخش شود.

وی گفت: در کشورمان ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار داریم و  ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی مورد استفاده است یعنی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور کمبود داریم و این در حالیست که ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم بنابراین در افزایش خانه های خالی از سال ۱۳۹۰ تاکنون ۵۵ درصد رشد داشته ایم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خانه های خالی کنونی ،لوکس است گفت: از سال ۱۳۹۰ تا کنون خانه های مسکونی مورد نیاز ۱۷ درصد رشد داشته است و این نشان می دهد به درستی در زمینه مسکن سیاستگذاری نکردیم.

در ادامه مدیر کل برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه ساخت مسکن حدود ۳ سال طول می کشد بنابراین سیاستگذاری های مسکن هم ۳ تا ۵ سال طول می کشد تا نتیجه دهد.

چگینی افزود: بخش خصوصی ها در جایی و به شکلی مسکن را تولید کرده که قدرت خرید نبوده است و یکی از علل رشد خانه های خالی، کاهش قدرت خرید مردم است.

وی اضافه کرد: معاملات مسکن در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال در مقایسه با مدت مشابه حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.

در ادامه رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه در بخش مسکن به سمت پیش رونق و رونق پیش خواهیم رفت، گفت: با توجه به تعطیلات فروردین و جو ناشی از انتخابات در ماه اردیبهشت ، شروع بازار مسکن از خرداد بوده است.

حسام عقبایی افزود: معاملات در دو ماه فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در شهر تهران و کشور رشد نداشت و در حد پارسال بود.

وی اضافه کرد: چشم انداز ما این است در ۶ ماه نخست امسال دوران پیش رونق مسکن را تجربه کنیم و در نیمه دوم سال به دوره رونق با شیب صعودی تا پایان امسال برسیم.

عقبایی گفت: معمولاً در ماه مبارک رمضان اُفت معاملات مسکن را داریم امّا با توجه به اینکه با ماه خرداد و فصل نقل و انتقالات همزمان شده است پیش بینی می کنیم امسال بهتر از پارسال باشد.

وی افزود: امسال سونامی و جهش قیمت را پیش بینی نمی کنیم امّا در حدّ تورم افزایش قیمت خواهیم داشت.

در ادامه رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان گفت: فکری برای خروج از رکود نشده است بنابراین بدون برنامه ریزی نمی توانیم از رکود خارج شویم.

وی با بیان اینکه تسهیلات مناسبی برای تولیدکننده های مسکن در نظر گرفته نشده است افزود: کل تسهیلات دولت در همه بخش های کشور ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۴۵۰ هزار میلیارد تومان آن استمهال بوده است.

رهبر ادامه داد: بر اساس آمار بانک مرکزی ۸۲ هزار فقره وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن اولی داریم و این نشان می دهد که استقبال خوبی نشده است زیرا اقساط آن زیاد است و مدت بازپرداخت آن هم باید بیشتر شود.

وی افزود: این تسهیلات موثر نبوده است.

در ادامه مدیرکل برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی گفت: در دوره های گذشته حمایت از عرضه مسکن بوده و در سال های ۸۶ و ۸۷ و سالهای ۹۱ و ۹۲ شوک قیمتی داشتیم که حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت و این شوک موجب شد متقاضیان مسکن از بازار خارج شوند.

چگینی با اشاره به اینکه در دهه های گذشته بیش از ۲ میلیون نفر از طریق وام مسکن خانه دار شده اند، افزود: اکنون هم بیش از ۱۷۰ هزار نفر در صندوق های وام مسکن نام نویسی کرده اند که امسال از این تعداد حدود ۸۰ هزار نفر وارد بازار می شوند.

Ad

روی خط خبر

 • وام‌های بی‌اثر مَسکن/ کاهش ۵۰ درصدی سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی
 • فشارهای کاخ سفید نمی‌تواند روابط پارلمانی ایران وعراق راتخریب کند
 • بارش باران در ۵ استان / گرد و غبار در راه تهران و ۶ استان دیگر
 • تدوینگر «مخمصه» مایکل مان درگذشت
 • ریابکوف: آمریکا با تحریم روسیه با آتش بازی می‌کند
 • گزارش خدمات امداد و نجات هلال احمر در تاسوعا و عاشورا
 • از «کریستوفر نولان» تجلیل می‌شود
 • احتمال تولید دوباره «سینما و دوبله»
 • گردنبند همسر شاه بر گردن بازیگر هالیوودی
 • استخدام‌های بی‌ضابطه؛ یادگار قالیباف، چالش افشانی
 • علم‌الهدی: اگر مردم گوسفند شوند، فقط بخورند، بچرند و لذت ببرند، گوشت آنها را هم مستکبری که چوب به دست، بالای سرشان ایستاده، استفاده می‌کند
 • کمیته وزارتی اوپک و غیراوپک از نظر حقوقی حق تصمیم گیری ندارد
 • تلاش دستگاهها برای خروج از دایره شمول قانون «مدیریت خدمات کشوری»
 • روحانی ظلم آمریکا در جنگ اقتصادی و بدعهدی در برجام را تشریح کند
 • هوای تهران در نوسان بین پاک و سالم
 • «رابرت ردفورد» دوباره هواداران خود را غافلگیر کرد
 • پیشنهاد ترامپ به اسپانیا: برای جلوگیری از ورود مهاجران، در امتداد صحرای آفریقا دیوار بکشید
 • رضا رویگری: میرباقری اسکورسیزی ایران است
 • ترافیک در جاده‌های قم و هراز / اعمال محدودیت ترافیکی از بعدازظهر
 • تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز
 • زنگ خطر گردشگری تهران به صدا درآمد
 • سخن از مذاکره، تحریف عاشوراست/ سره از ناسره امسال مشخص خواهد شد
 • اشتباه بزرگ دولت قبلی آمریکا این است که توافق با ایران را تنها به برنامه هسته‌ای اختصاص داد
 • ماهیگیری از آب گل آلود/چالش بازار ارز بهانه دست واردکنندگان داد
 • گرد و غبار آسمان شهر‌های خوزستان را فرا گرفت
 • تشکیل کارگروه بررسی وضعیت زنان در شهرداری
 • ۶۱ میلیارد درآمد گیشه‌ی تابستانه
 • نیکی هیلی: ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می‌کند
 • تاثیر هیئت‌ها در ضعف شعر مذهبی
 • یک هشتم کشت گلخانه‌ای کشور در پیشوا است /پیشوا بیمارستان ندارد