جدیدترین اخبار
۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷ کد خبر :230303

رشد سقف منابع عمومی، نتیجه چکش کاری درآمدهای بودجه ۹۷ در مجلس

بخش درآمدی لایحه بودجه سال آینده کل کشور درحالی این هفته به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید که بیشترین تغییرات مربوط به بخش درآمدهاست که نسبت به پیشنهاد دولت ۴٫۶۹ درصد افزایش داشته است.

بررسی و تصویب لایحه بودجه به عنوان مهم ‌ترین سند اقتصادی کشور همه ساله در ماه های پایانی سال به مهمترین بحث میان دولت و مجلس تصویب می شود.
طبق قانون،دولت باید تا ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند تا بررسی آن در دستور کار قوه مقننه قرار گیرد؛ از این رو لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور که پنجمین لایحه پیشنهادی دولت حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری به شمار می رود، نوزدهم آذرماه امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
طبق ماده واحده لایحه پیشنهادی دولت، بودجه سال آینده از حیث منابع بالغ بر ۱۱ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۳۵۴ میلیارد و ۶۷۴ میلیون ریال بود که کمیسیون تلفیق بودجه در جریان رسیدگی به این لایحه آن را حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد.
بررسی کلیات لایحه بودجه سال آینده از هشتم بهمن در صحن علنی مجلس کلید خورد و هرچند بار نخست کلیات آن رای نمایندگان مجلس را کسب نکرد اما در نهایت طی ۱۳ جلسه در ۲۸ بهمن بخش درآمدی آن پایان یافت و بلافاصله بخش هزینه ای در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که بررسی این بخش نیز سوم اسفندماه به پایان رسید و مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارسال شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی منابع عمومی بخش درآمدی بودجه سال ۹۷ را سه میلیون و ۸۶۱ هزار و ۸۶۶ میلیارد و ۱۴۸ میلیون ریال تعیین کردند که نسبت به پیشنهاد دولت ۴٫۶۹ درصد افزایش داشت (پیشنهاد دولت در این بخش سه میلیون و ۶۸۰ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال بود).
همچنین در لایحه پیشنهادی دولت در بخش درآمد اختصاصی وزارت خانه ها و موسسات دولتی ۵۶۸ هزار و ۶۲۰ میلیارد و ۸۹۱ میلیون ریال بود که ۰٫۳۷ درصد افزایش داشت و ۵۷۰ هزار و ۷۳۸ میلیارد و ۵۱۹ میلیون ریال تعیین شد.
به گزارش ایرنا، در مجموع سقف منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، بالغ بر چهار میلیون و ۴۳۲ هزار و ۶۰۴ میلیارد و ۶۶۷ میلیون ریال تعیین شد که در مقایسه با رقم چهار میلیون و ۲۴۹ هزار و ۱۱۰ میلیارد و ۸۹۱ میلیون ریال پیشنهادی دولت بیانگر افزایش ۴٫۱۳ درصدی آن است.
با پایان یافتن بررسی بخش های درآمدی بودجه در ۲۸ بهمن، ابتدای اسفند ماه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که اگرچه هنوز مصوبه مجلس به شکل رسمی واصل نشده است، اما برای سرعت در کار این شورا از روز چهارشنبه (۳ اسفندماه) رسیدگی به احکام بودجه ۹۷ کل کشور را آغاز می کند.
پس از اتمام رسیدگی به لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در توییتی با قدردانی از همراهی مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه ۱۳۹۷ کل کشور تاکید کرد: بررسی بودجه ۹۷ امروز در مجلس پایان یافت. اجرای سیاست کاهش فقر مطلق و مجوزهای مورد نیاز قراردادهای شراکت عمومی-خصوصی برای اتمام طرح های عمرانی که در لایحه بودجه ۱۳۹۷ مطرح بود، توسط مجلس تایید و تصویب شد.

Ad

Ad

روی خط خبر

يافت نشد

متاسفانه مطلب مورد نظر شما وجود ندارد لطفا در سايت جستجو کنيد
Ad