جدیدترین اخبار
۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲ سیاسی کد خبر :229076
ماجرای خیابان گلستان هفتم از زبان نماینده ها

یک گلوله هم به سوی دراویش شلیک نشد/ وزیر کشور استعفا دهد

در آخرین روز از ماه بهمن عده ای از دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش، در منطقه پاسداران تهران تجمع کردند. این تجمع که تا ساعت ۴ صبح نیز ادامه اشت بعد از گذشت چند ساعت وبا تحریک برخی از کانال های خبری در نهایت به خشونت انجامید.

به طوری که تا ساعت ها ، تردد در منطقه پاسداران و مناطق اطراف آن با اختلال مواجه شده است. همچنین در جریان این تجمع یکی از حامیان دراویش گنابادی با خودروی خود برخی از ماموران نیروی انتظامی کلانتری ۱۰۲ پاسداران را زیر گرفت.

سردار سعید منتظرالمهدی؛ سخنگوی ناجا در همان شب با اعلام شهادت ۳ تن از مامورین نیروی انتظامی در درگیری با دراویش گفت عوامل به شهادت رساندن سه مأمور یگان امداد پلیس تهران در کسری از زمان دستگیر شده‌اند، به برهم‌زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضد امنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی برخورد قاطع صورت می‌‌گیرد.

به گزارش تابناک؛ اتفاقات چند روز گذشته در این منطقه با واکنش های بسیاری زیادی در فضای مجازی مواجه شد و برخی از سیاسیون اظهار نظر های متفاوتی در این باره داشتند، برخی ها بر این اعتقاد بودند که عدم مدیریت صحیح اعتراضات این عده باعث ایجاد خشونت شده و بسیاری نیز براین اعتقاد بودند که خوشنت در هر حالتی محکوم است و باید با مصببان این حادثه برخورد شود.

با این حال دامنه این واکنش ها به حدی بود که مجلس شورای الامی را نیز واردار به ورود به این قضیه کرد، به طوری که صبح امروز دو جلسه مجزا برای برسی این موضوع در مجلس تشکیل شد، و نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی قبل از آغاز جلسه علنی مجلس با برخی از مسئولان امنیتی نشستی را برگزار کردند و پس از آن نیز پیش از آغاز عالنی مجلس جلسه غیر علنی برگزار شد و نمایندگان در جریان اتفاقات رخ داده قرار گرفتند.

راننده اتوبوس مرگ که بود؟

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح روند چگونگی رخداد این حادثه گفت: در کلانتری گاندی، نیروی انتظامی به ۲ پراید مشکوک می شود که این دو خودرو مورد تعقیب قرار می گیرند که در جریان این تعقیب و گریز یکی از خودروهای متواری خراب می شود و سرنشینان پراید را رها کرده و سوار خودروی دیگر می شوند.

وی تصریح کرد: در این جریان در فاصله چند ساعت فردی به کلانتری مراجعه کرده و اعلام می کند که خودرویش به سرقت رفته و پس از بررسی ها مشخص می شود همان خودرویی که خراب شده است، خودروی سرقتی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در جریان تلاش برای دستگیری سارقان یکی از آنها که جزو دراویش است، بازداشت می شود، ادامه داد: پس از دستگیری این درویش سارق، تعدادی به سهم خواهی این درویش مبنی بر اینکه این فرد درویش است و باید آزاد شود، اعتراضاتی می کنند که حوادث از همین نقطه آغاز می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس گفت: دکتر لاریجانی در این نشست درباره اغتشاشاتی که توسط دراویش گنابادی رخ داده بود، گزارشی ارائه داد که شامل اقداماتی است که نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انجام داده اند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس که در جلسه شورای تامین استان حضور یافته بود، گزارشی درباره حوادث دو شب گذشته به نمایندگان ارائه داد، افزود: صبح امروز کمیسیون امنیت ملی جلسه ای تشکیل داد که باتوجه به اهمیت موضوع این جلسه با حضور مسئولان انتظامی و اطلاعاتی استان تهران برگزار شد که مقرر شده جمع بندی های مختلف انجام شود و در صحن علنی مطرح و به اطلاع مردم برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اتفاقات خیابان پاسداران حدود ۳۰۰ نفر از دراویش دستگیر شده اند و ۳ نفر از نیروی انتظامی و ۲ نفر از بسیج در این حادثه به شهادت رسیده اند که البته ۳۵ نفر از نیروهای انتظامی زخمی شده اند.

وی با بیان اینکه دراویش با شمشیر نیروهای انتظامی را مجروح کرده اند یادآور شد: در این حادثه حتی یک گلوله به دراویش شلیک نشده است.

بررسی ابعاد حادثه در کمیسیون امنیت ملی مجلس

همچنین علیرضا رحیمی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قبل از جلسه صحن، گفت: حوادث خیابان پاسداران با حضور فرماندهی نیروی انتظامی، سپاه پاسداران تهران و مسئولینی از وزارت اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی بررسی و مورد بحث قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاریخچه فعالیت‌های دراویش از فرقه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی ارائه شد.

وی افزود: برابر این گزارش‌ها گروه‌هایی از دراویش به طور مستقل و خارج از اذن قطب و بعضا مشایخ مبادرت به فعالیت سیاسی نموده اند که به دلیل تعارض درون گروهی نتوانسته مشروعیت حلقاتی از مشایخ، برای خود کسب نمایند.

وی یادآور شد: قبل از اقدام به هرگونه دستگیری افراد توسط نیروی انتظامی فرمانده ارشد پلیس طی مذاکره‌ای با تجمع کنندگان و درخواست متفرق شدن یک ساعت به آنها مهلت داده ولی با سپری شدن زمان و اصرار به اقدامات غیر عادی خود، بیش از ۳۶۰ نفر بازداشت می‌شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: گزارش عمومی از حوادث نیز قبل از جلسه علنی توسط رییس کمیسیون امنیت ملی به نمایندگان ارائه شد.

وزیر کشور در مورد حادثه گلستان هفتم استعفا دهد

اما ماجرا به این جا ختم نشد و نمایندگان در جلسه علنی نیز واکنش هایی نشان دادند به طوری که نادر قاضی پور در تذکری اظهار داشت: نماینده ارومیه با اشاره به حوادث اخیر درگلستان هفتم گفت: وزیر کشور باید استعفا دهد یا اینکه از مردم عذرخواهی کند.

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: آقای روحانی درباره حقوق شهروندی حرف می زند اما درباره موضوع مهمی که جان مردم را به خطر انداخته و شهدایی تقدیم نظام کرده حرفی نمی زند. دولت کجاست؟ اگر نمی تواند این موضوع را جمع کند بهتر است وزیر کشور استعفا دهد و از مردم عذرخواهی کند.

قاضی پور گفت: این اوضاع بیانگر بی کفایتی وزیر کشور و بی تدبیری رئیس‌جمهور است. ما از رئیس مجلس می خواهیم که این آقایان را درباره حوادث اخیر به مجلس دعوت کرده تا توضیحاتی ارائه کنند.

با عاملان خیابان پاسداران برخورد شود

علاءالدین بروجردی دیگر نماینده ای بود که در این باره گفت: بنده این جنایت تروریستی را که در خیابان پاسداران تهران اتفاق افتاد و منجر به شهادت جمعی از عزیزانمان شد، محکوم می‌کنم.

نماینده اصولگرای بروجرد در مجلس شورای اسلامی همچنین از نیروهای وزارت اطلاعات و بسیج برای کنترل این حادثه تقدیر و تشکر کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خواستار برخورد جدی با برهم زنندگان امنیت و آرامش مردم و قاتلان جنایت تروریستی خیابان پاسداران شد.

درخواست برای برخورد قضایی با برهم زنندگان آرامش

همچنین نمایند مردم شاهین‌شهر در مجلس از قوه قضائیه خواست تا با برهم زنندگان آرامش مردم و از بین برندگان اموال آنان و مسببان شهادت چند نفر در درگیری دوشنبه شب تهران رسیدگی جدی کند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز در اخطاری با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی گفت: ضد انقلاب سعی دارد با آشوب‌های چند شب گذشته در تهران عظمت راهپیمایی ۲۲ بهمن را تحت تاثیر قرار دهد که ما این اقدام را محکوم می کنیم.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: از قوه قضائیه می خواهم که با برهم زنندگان آرامش مردم و کسانی که اموال آنان را نابود کردند و مسبب شهادت چند نفر از عزیزانمان شدند برخورد جدی کند.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • «خندوانه» شب یلدا را ویژه جشن می‌گیرد
 • چاه‌های آب خام در فضای سبز منطقه ۷ مجهز به سیستم مدیریت هوشمند می‌شوند
 • کاهش تولید نفت روسیه مطابق با توافق اوپک
 • مرگ بی‌صدای قنات‌های دشت یزد – اردکان!
 • هکرهای سعودی و چینی در پشت پرده سرقت اطلاعات کاربران توییتر
 • نامه خانواده شهدای ترور به سفیر دانمارک در اعتراض به حمایت‌های این کشور از تروریست‌ها
 • بررسی سیاست‌ها و برنامه‌های انتخاباتی در جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت
 • امضای تفاهم نامه سه جانبه «خانه موسیقی، ستاد مدیریت محله و دفتر مطالعات اجتماعی»
 • نیکی مظفری از دنیای مد و لباس سر درآورد
 • ضرورت افزایش مسیرهای ویژه دوچرخه در تهران
 • شاهزاده دنیاهای زیر آب بازارهای جهانی را درمی‌نوردد
 • آوایی: در حوزه مالکیت فکری به یک انقلاب آموزشی نیاز داریم
 • تحریم‌ها استقلال ما را هدف گرفته‌اند
 • ۱۳۰ ایستگاه آتش نشانی برای تهران کافی نیست
 • درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد
 • برگزاری جشنواره شب یلدا به میزبانی برج میلاد
 • «خوب، بد، جلف ۲» مجوز ساخت گرفت
 • اتفاقی عجیب برای یک تئاتر در دانشگاه
 • راه ارتباطی ۲۹۲ روستای کردستان مسدود است
 • افشاگری بزرگ از رابطه با وودی آلن
 • طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است
 • کاهش بودجه جشنواره «تئاتر تجربه» به ۱۰ میلیون
 • پنبه تراریخته مجوز تولید نگرفته است
 • استقرار جنگنده‌های روسیه در کریمه
 • دلار قدرتمند؛ ادعای ترامپ که آمار صندوق بین المللی پول آن را تایید نمی‌کند
 • آنچه گشتی اسرائیلی هنگام گشت زنی در نزدیکی مرز لبنان مشاهده کرد
 • چرا انگلیس نگران موشکهای ایران هست و نگران موشکهای عربستان نیست؟!
 • همکاری های اقتصادی اتحادیه اروپا و آفریقا افزایش می یابد
 • مخالفت با وزیر شدن زنی که همسرش فدایی صدام بوده است
 • قیمت خودرو امروز ۲۷ آذر ۹۷/ کاهش قیمت خودرو‌های داخلی در بازار
 • Ad