جدیدترین اخبار
۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲ سیاسی کد خبر :229076
ماجرای خیابان گلستان هفتم از زبان نماینده ها

یک گلوله هم به سوی دراویش شلیک نشد/ وزیر کشور استعفا دهد

در آخرین روز از ماه بهمن عده ای از دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت یکی از دراویش، در منطقه پاسداران تهران تجمع کردند. این تجمع که تا ساعت ۴ صبح نیز ادامه اشت بعد از گذشت چند ساعت وبا تحریک برخی از کانال های خبری در نهایت به خشونت انجامید.

به طوری که تا ساعت ها ، تردد در منطقه پاسداران و مناطق اطراف آن با اختلال مواجه شده است. همچنین در جریان این تجمع یکی از حامیان دراویش گنابادی با خودروی خود برخی از ماموران نیروی انتظامی کلانتری ۱۰۲ پاسداران را زیر گرفت.

سردار سعید منتظرالمهدی؛ سخنگوی ناجا در همان شب با اعلام شهادت ۳ تن از مامورین نیروی انتظامی در درگیری با دراویش گفت عوامل به شهادت رساندن سه مأمور یگان امداد پلیس تهران در کسری از زمان دستگیر شده‌اند، به برهم‌زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضد امنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی برخورد قاطع صورت می‌‌گیرد.

به گزارش تابناک؛ اتفاقات چند روز گذشته در این منطقه با واکنش های بسیاری زیادی در فضای مجازی مواجه شد و برخی از سیاسیون اظهار نظر های متفاوتی در این باره داشتند، برخی ها بر این اعتقاد بودند که عدم مدیریت صحیح اعتراضات این عده باعث ایجاد خشونت شده و بسیاری نیز براین اعتقاد بودند که خوشنت در هر حالتی محکوم است و باید با مصببان این حادثه برخورد شود.

با این حال دامنه این واکنش ها به حدی بود که مجلس شورای الامی را نیز واردار به ورود به این قضیه کرد، به طوری که صبح امروز دو جلسه مجزا برای برسی این موضوع در مجلس تشکیل شد، و نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی قبل از آغاز جلسه علنی مجلس با برخی از مسئولان امنیتی نشستی را برگزار کردند و پس از آن نیز پیش از آغاز عالنی مجلس جلسه غیر علنی برگزار شد و نمایندگان در جریان اتفاقات رخ داده قرار گرفتند.

راننده اتوبوس مرگ که بود؟

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح روند چگونگی رخداد این حادثه گفت: در کلانتری گاندی، نیروی انتظامی به ۲ پراید مشکوک می شود که این دو خودرو مورد تعقیب قرار می گیرند که در جریان این تعقیب و گریز یکی از خودروهای متواری خراب می شود و سرنشینان پراید را رها کرده و سوار خودروی دیگر می شوند.

وی تصریح کرد: در این جریان در فاصله چند ساعت فردی به کلانتری مراجعه کرده و اعلام می کند که خودرویش به سرقت رفته و پس از بررسی ها مشخص می شود همان خودرویی که خراب شده است، خودروی سرقتی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در جریان تلاش برای دستگیری سارقان یکی از آنها که جزو دراویش است، بازداشت می شود، ادامه داد: پس از دستگیری این درویش سارق، تعدادی به سهم خواهی این درویش مبنی بر اینکه این فرد درویش است و باید آزاد شود، اعتراضاتی می کنند که حوادث از همین نقطه آغاز می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس گفت: دکتر لاریجانی در این نشست درباره اغتشاشاتی که توسط دراویش گنابادی رخ داده بود، گزارشی ارائه داد که شامل اقداماتی است که نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی انجام داده اند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس که در جلسه شورای تامین استان حضور یافته بود، گزارشی درباره حوادث دو شب گذشته به نمایندگان ارائه داد، افزود: صبح امروز کمیسیون امنیت ملی جلسه ای تشکیل داد که باتوجه به اهمیت موضوع این جلسه با حضور مسئولان انتظامی و اطلاعاتی استان تهران برگزار شد که مقرر شده جمع بندی های مختلف انجام شود و در صحن علنی مطرح و به اطلاع مردم برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اتفاقات خیابان پاسداران حدود ۳۰۰ نفر از دراویش دستگیر شده اند و ۳ نفر از نیروی انتظامی و ۲ نفر از بسیج در این حادثه به شهادت رسیده اند که البته ۳۵ نفر از نیروهای انتظامی زخمی شده اند.

وی با بیان اینکه دراویش با شمشیر نیروهای انتظامی را مجروح کرده اند یادآور شد: در این حادثه حتی یک گلوله به دراویش شلیک نشده است.

بررسی ابعاد حادثه در کمیسیون امنیت ملی مجلس

همچنین علیرضا رحیمی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قبل از جلسه صحن، گفت: حوادث خیابان پاسداران با حضور فرماندهی نیروی انتظامی، سپاه پاسداران تهران و مسئولینی از وزارت اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی بررسی و مورد بحث قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاریخچه فعالیت‌های دراویش از فرقه‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی ارائه شد.

وی افزود: برابر این گزارش‌ها گروه‌هایی از دراویش به طور مستقل و خارج از اذن قطب و بعضا مشایخ مبادرت به فعالیت سیاسی نموده اند که به دلیل تعارض درون گروهی نتوانسته مشروعیت حلقاتی از مشایخ، برای خود کسب نمایند.

وی یادآور شد: قبل از اقدام به هرگونه دستگیری افراد توسط نیروی انتظامی فرمانده ارشد پلیس طی مذاکره‌ای با تجمع کنندگان و درخواست متفرق شدن یک ساعت به آنها مهلت داده ولی با سپری شدن زمان و اصرار به اقدامات غیر عادی خود، بیش از ۳۶۰ نفر بازداشت می‌شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: گزارش عمومی از حوادث نیز قبل از جلسه علنی توسط رییس کمیسیون امنیت ملی به نمایندگان ارائه شد.

وزیر کشور در مورد حادثه گلستان هفتم استعفا دهد

اما ماجرا به این جا ختم نشد و نمایندگان در جلسه علنی نیز واکنش هایی نشان دادند به طوری که نادر قاضی پور در تذکری اظهار داشت: نماینده ارومیه با اشاره به حوادث اخیر درگلستان هفتم گفت: وزیر کشور باید استعفا دهد یا اینکه از مردم عذرخواهی کند.

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: آقای روحانی درباره حقوق شهروندی حرف می زند اما درباره موضوع مهمی که جان مردم را به خطر انداخته و شهدایی تقدیم نظام کرده حرفی نمی زند. دولت کجاست؟ اگر نمی تواند این موضوع را جمع کند بهتر است وزیر کشور استعفا دهد و از مردم عذرخواهی کند.

قاضی پور گفت: این اوضاع بیانگر بی کفایتی وزیر کشور و بی تدبیری رئیس‌جمهور است. ما از رئیس مجلس می خواهیم که این آقایان را درباره حوادث اخیر به مجلس دعوت کرده تا توضیحاتی ارائه کنند.

با عاملان خیابان پاسداران برخورد شود

علاءالدین بروجردی دیگر نماینده ای بود که در این باره گفت: بنده این جنایت تروریستی را که در خیابان پاسداران تهران اتفاق افتاد و منجر به شهادت جمعی از عزیزانمان شد، محکوم می‌کنم.

نماینده اصولگرای بروجرد در مجلس شورای اسلامی همچنین از نیروهای وزارت اطلاعات و بسیج برای کنترل این حادثه تقدیر و تشکر کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خواستار برخورد جدی با برهم زنندگان امنیت و آرامش مردم و قاتلان جنایت تروریستی خیابان پاسداران شد.

درخواست برای برخورد قضایی با برهم زنندگان آرامش

همچنین نمایند مردم شاهین‌شهر در مجلس از قوه قضائیه خواست تا با برهم زنندگان آرامش مردم و از بین برندگان اموال آنان و مسببان شهادت چند نفر در درگیری دوشنبه شب تهران رسیدگی جدی کند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز در اخطاری با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی گفت: ضد انقلاب سعی دارد با آشوب‌های چند شب گذشته در تهران عظمت راهپیمایی ۲۲ بهمن را تحت تاثیر قرار دهد که ما این اقدام را محکوم می کنیم.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: از قوه قضائیه می خواهم که با برهم زنندگان آرامش مردم و کسانی که اموال آنان را نابود کردند و مسبب شهادت چند نفر از عزیزانمان شدند برخورد جدی کند.

وبگردی

روی خط خبر

 • گرجستان نقش محوری در بازسازی جاده ابریشم دارد
 • عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی
 • آمریکا و اتحادیه اروپا کمک های مالی برای گرجستان اختصاص دادند
 • مردم پاکستان سالروز تصویب قطعنامه تاسیس کشورشان را جشن گرفتند
 • ۴۵ کشور خواستار برگزاری انتخابات و آزادی رهبر مخالفان کامبوج شدند
 • دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می‌فهمند/انتصابات ترامپ تاکتیک است
 • عقب‌نشینی بولتون از مواضع تند گذشته در قبال ایران و کره شمالی
 • روی کار آمدن بولتون، زنگ خطر را در آسیا به صدا درآورد
 • ابوترابی فرد: استقلال سیاسی امروز ایران یک سرمایه بزرگ است
 • بیش از ۴۷۲ هزار نفر با پروازهای نوروزی جابجا شدند
 • ‘شرمن’ درباره اقدامات ترامپ هشدار داد
 • سفیر سوریه در روسیه: آماده دفع هرگونه تجاوز ازجمله حمله آمریکا هستیم
 • الجزایر با پیشنهاد ترکیه برای لغو روادید مخالفت کرد
 • موشک های جدید کروز روسیه به خاک آمریکا می رسند
 • چین: از جنگ تجاری با آمریکا ترسی نداریم
 • کمیته مرکزی انتخابات روسیه، «ولادیمیر پوتین» را رسما رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد
 • هند۱۰ میلیون شغل دیگر تا ۲۰۲۸ در بخش گردشگری ایجاد می کند
 • تولید از طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با فناوری بالا صورت می گیرد
 • ولی‌عهد سعودی می‌گوید داماد ترامپ را در مُشت خود دارد
 • تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن/تدوین شیوه تسهیلات‌دهی در برنامه ۵ساله
 • اتحادیه اروپا سفیر خود در مسکو را فراخواند
 • ۱۰.۵ میلیون تن شیر و ۹۰۰ هزارتن تخم مرغ امسال تولید می شود/ برنامه‌های خوداتکایی در تولید گوشت
 • ۱۵میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شد
 • ترامپ، اتحادیه اروپا و شش متحد دیگر آمریکا را از تعرفه فولاد معاف کرد
 • احتمال خروج دیپلمات های برخی کشورهای اتحادیه اروپا از روسیه
 • چین و فرانسه برای ایجاد نظام جدید باز تجاری جهانی همکاری می کنند
 • ۱۰ سوالی که بن سلمان جواب نداد
 • کمال خرازی ادعای امیرانتظام را تکذیب کرد
 • عفو بین الملل فروش تسلیحات غربی به عربستان را محکوم کرد
 • بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی