عروسک‌هایی که بیشتر از آدم‌ها عمر می‌کنند

۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۱  /   /  کد خبر: 20894
عروسک‌هایی که بیشتر از آدم‌ها عمر می‌کنند

مدیر موزه رهگشا با اشاره به اینکه کودکان آموزش دیده ایرانی در کشورهای چون همچون میدان فردوسی شهر رم ایتالیا به اجرای شاهنامه خوانی می‌پردازند، گفت: عروسک‌های بومی داریم که ۱۰۶ سال قدمت دارند و در سال ۹۵ وارد ۲۶ کشور شده و به نمایش گذاشته شدند.

رهگشا – مدیر موزه دکتر رهگشا اظهار داشت: بزرگترین افتخار موزه رهگشا کارآفرینی در شهر بادرود با اشتغال تعدادی از زنان بی سرپرست و بدسرپرست این شهر است که در کارگاه تولیدی عروسک‌های بومی و آیینی مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: عروسک‌های بومی شهر بادرود ۱۰۶ سال قدمت دارند و در سال ۹۵ وارد ۲۶ کشور شده و به نمایش گذاشته شدند.

رهگشا افزود: همچنین قرار است با همکاری یونسکو این عروسک‌ها با عنوان سفیران صلح و دوستی ثبت شوند. به علاوه کلاس‌های شاهنامه خوانی تحت نظر یونسکو برگزار خواهد شد و کودکان آموزش دیده در این کلاس‌ها در کشورهای دیگر همچون میدان فردوسی شهر رم ایتالیا به اجرای شاهنامه خوانی می‌پردازند.

وی تصریح کرد: خریداری انواع ساز ایرانی و معرفی آن به کودکان، احیای مراسم‌های فرهنگی و آیینی در محیط موزه، تقویت حس هویت ایرانی با برگزاری نشست با پدربزرگ‌ها و مادر‌بزرگ‌ها در منزل به همراه اجرای موسیقی زنده و بیان تاریخ بادرود به روایت عروسک‌ها از طریق ساخت عروسک‌های بومی پارچه ای با ابزار و وسایل بومی منطقه همچون کرک قالی، تکه های پارچه، ملحفه، چوب و لباس بومی منطقه از جمله فعالیت‌ها و تجربیات موزه دکتر رهگشا است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها