جدیدترین اخبار
۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲ اجتماعی کد خبر :208296

نوسازی ناوگان تاکسیرانی تهران/ از پیکان های رنگ و رو رفته تا هیبریدی های چشم نواز

اینکه وضعیت تاکسسیرانی در تهران چگونه بود و اینک در چه جایگاهی قرار دارد، می تواند نشان دهنده عزم جدی مدیران مرتبط شهری در ارتقای سطح کیفی و کمی این بخش از حمل و نقل عمومی باشد.

گروه اجتماعی- خودوریی که نام تاکسی بر آن گذاشته شده، یکی از وسیله حمل و نقل عمومی است که برای حمل یک یا تعداد اندکی مسافر به کار می‌رود. تاکسی معمولاً یک خودروی دارای مجوز برای حمل و نقل افراد است که با با رنگ متمایز یا یک نشان بر بالای آن مشخص می‌شود. تاکسی از وسایل نقلیه کرایه‌ای به حساب می‌آید که بیشتر برای مسافرتهای کوتاه و درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش مهر، سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران یکی از شرکت های وابسته به شهرداری است که در خرداد ۱۳۵۹ شروع به فعالیت کرد. جالب است بدانیم که بنیانگذار سیستم تاکسیرانی در تهران، اشرف الملوک ملقب به فخرالدوله دخترمظفرالدین شاه قاجار است. او پسرخاله محمد مصدق نیز بود. یکی دیگر از یادگارهای این زن خلاق، آسایشگاه سالمندان کهریزک است.

آنچه قالیباف برای تاکسی های تهران به ارمغان آورد

در پایان دوران مدیریت قالیباف، ناوگان تاکسیرانی شهر تهران با بیش از ۱۰۰ هزار تاکسیران و حدود ۸۰ هزار تاکسی، ۴٫۵ میلیون مسافر را روزانه جابجا می کرد که سهم ۲۲ درصدی از سفرهای حمل و نقل درون شهری را در ۲۲ منطقه تاکسیرانی به خود اختصاص داد بود که با توجه به امکانات موجود رقم قابل توجهی است. این ترکیب بدون تغییر در دوره کنونی باقی مانده است.

برای سال ها، پیکان بخش اعظم تاکسی های تهران را به خود اختصاص داده بود ولی در سال های پایانی دهه ۷۰ و آغازین دهه ۸۰ شمسی، برندهای پژو، رنو و هیوندا نیز به این ناوگان وارد شدند. از سال ۱۳۸۴ به بعد پژوهای آردی و روا سهم بیشتری از ناوگان را به خود اختصاص دادند و امور تاکسیرانی میان ۲۲ منطقه تهران تقسیم شد. پیکان ها تا سال ۹۵ مهمان خیابان های تهران بودند و از ۶۹۰۰ پیکان فرسوده دیگر خبری نیست. ۱۷ هزار تاکسی فرسوده تا سال ۹۴ در تهران تردد می کردند که از این تعداد در سال های بعد با خودروهای جدید جایگزین شدند. در سال جاری خودروهای مدرن تویوتا کمری هیبرید، تویوتا پریوس هیبرید، هیوندا سوناتا هیبرید، تویوتا کمری GL، تویوتا کرولا، رنو فلوئنس، هیوندای اکسنت با استاندارد آلایندگی یورو ۵ به ناوگان تاکسیرانی درون شهری تهران وارد شدند.

توسعه و نوسازی ناوگان تاکسیرانی تهران در سال ۲۰۱۰ باعث شد تا در نمایشگاه تخصصی TRAFEX 2010 رتبه برتر را کسب کند. بر اساس قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب اول دیماه ۱۳۸۶، دولت موظف بود تا با ارئه تسهیلات و ایجاد زیرساخت های لازم، سهم حمل و نقل عمومی درون شهری را به ۷۵ درصد حداکثر از ابتدا سال ۱۳۹۱ برساند. در تهران سهم تاکسیرانی معادل ۲۰ درصد پیش بینی شده بود که براسا س آمارهای ارائه شده در حال حاضر ۲۲ درصد است. هرچند مهدی اسماعیل‌بیگی معاون وقت نظارت و امور مناطق سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران این سهم را در دیماه ۱۳۹۵، حدود ۲۰ درصد اعلام کرده که به گفته وی این درصد هفت برابر استاندارد جهانی است و به نظر بیگی، تاکسی در استانداردهای جهانی، جزو حمل و نقل عمومی حساب نمی‌شود. از این سو راهبرد شهرداری تهران برعدم افزایش تعداد تاکسی ها قرار گرفته بود.

هیبریدی های تهران

در سال ۱۳۹۴ برای ارتقاء سطح کیفی تاکسی های تهران، ورود خودروهای هیبریدی توسط شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفت. در بهمن ۱۳۹۴ بود که تویوتا (هیبرید – جی ال)، و رنو فلوئنس (یورو ۵) مجهز به سیستم پرداخت الکترونیک، سنسورهای تشخیص تعداد مسافر و کنترل ورود و خروج، در مراسمی وارد ناوگان تاکسیرانی تهران شدند. خودروهایی با عنوان تاکسی با سوخت پاک شناخته می شدند. قرار بود در طی برنامه ای تا پایان سال ۹۶، به مرور ده هزار خودرو هیبریدی در بخش تاکسیرانی تهران مشغول به کار شوند که این هدف به نظر می رسد با سنگ اندازی های جدید از سوی گمرک و دولت به طور کامل محقق نشد.

دولت معتقد است که این خودروها باعث کاهش مصرف سوخت نمی شوند و تاثیری بر آلودگی هوا ندارند. این در حالیست که این مدل خودرو در سرعت های پایین به صورت سوخت ترکیبی کار می کنند و برای ترافیک ها و خیابان های شهر تهران گزینه بسیار مناسبی هستند. به عنوان نمونه خودرو هیبریدی تویوتا پریوس با مصرف سوخت ترکیبی ٣.٦ لیتر برای ١٠٠ کیلومتر کم مصرف ترین خودرو کشور محسوب می شود.

رئیس جمهور ایران در گفتگویی تلویزیونی با اذعان به اینکه در گزارشی به وی اعلام شده این خودروها تاثیری در کاهش آلودگی و مصرف سوخت ندارند، تعرفه ها برای ورود این خودروها تا ۱۰۰۰ درصد رشد داشته است! در حالیکه قبل از ورود این خودروها شهرداری در زمان قالیباف با مطالعات فراوان نسبت به تاثیر آنها بر کاهش آلودگی هوا بر ورود آنها به سیستم تاکسیرانی تاکید داشت.

از تولید اولین خودرو با تکنولوژی هیبرید تا به امروز حدود ۲۰ سال می گذرد و بحران کاهش منابع سوخت فسیلی و هزینه بالای سوخت از یک طرف و از طرفی دیگر پررنگ شدن مسائل زیست محیطی و افزایش آلودگی هوا و خطرات حاصل از آن، سبب گشته تا شاهد گسترش و توسعه روزافزون تولیدات خودروهایی با این تکنولوژی باشیم. به طور کل می‌توان این خودرو ها را به عنوان خودرویی دوگانه با قدرت ترکیبی بین یک موتور بنزینی و یک موتور الکتریکی معرفی کرد که تنها با سوخت گیری موتور بنزینی، باطری موتور الکتریکی هم توسط انرژی حرکتی موتور شارژ شده و با حرکت هر دو با هم یا تنها موتور الکتریکی، باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش گازهای آلاینده محیط زیست می‌شوند. در یک مطالعات مشخص شد خودروهای هیبرید تویوتا از زمان تولید تا به حال از انتشار نزدیک به ۴۰ میلیون تن گاز دی اکسید کربن در دنیا و ۳۱ میلیون تن گاز CO2 در آمریکا جلوگیری کرده اند.

به همین دلیل شهردار سابق تهران در اسفند ماه سال گذشته در برنامه ای مدون و در یکی از اقدامات صورت گرفته ورود ۲۰۰۰ هزار تاکسی هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی را اعلام کرد: « اسقاط و جایگزینی بیش از هزار مینی‌بوس و ورود ۲ هزار تاکسی هیبریدی را از مهمترین اقدامات مدیریت شهری در راستای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت بود.»

به نظر می رسد، رویکرد و دیدگاه پولی شدن و افزایش عوارض و تعرفه ها در دولت و مدیریت جدید شهری باعث شده تا سنگ های بزرگی در مسیر ارتقاء سطح کیفی خودروهای تاکسی در سطح تهران ایجاد شود و باید بار دیگر شاهد تنگ نظری ها و اقدامات بی فایده به بهانه «کاهش آلودگی هوا» در تهران باشیم؛ مانند طرح جدید ترافیک که شهرداری تهران به دنبال کسب عوارض بیشتر از خودروها و وسایل نقلیه در تهران است.

وبگردی

روی خط خبر

 • احداث بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی در سرخه حصار
 • جزئیات سفر شهردار تهران به لهستان
 • احتمال جنگ بین ایران و اسرائیل چقدر است؟
 • شکایت از ترامپ به دلیل دریافت هدایای خارجی
 • تکذیب فرود اضطراری هواپیمای حامل وزیر راه
 • تقدیم دو فوریت طرح برگزاری راهپیمایی‌ها به هیات رئیسه با ۷۰ امضا
 • نیکی هیلی: برجام روی روایتی نادرست بنا شده؛ اصلاح نشود، از آن خارج می‌شویم
 • اردوغان: برخی همپیمانان ما را در عفرین تنها گذاشتند/ ارتش ما ترسو نیست
 • یک افسر عالیرتبه صهیونیست: ایران بازیگری ممتاز و توانمند است
 • اولین مدرسه ایرانی در کمپ آوارگان میانماری شروع به کار کرد
 • آمادگی سازمان بنادر برای انجام سفرهای دریایی نوروزی
 • وزارت نفت تعهد داد/لغودستورتوقف آزمون استخدامی از سوی دیوان عدالت
 • مشایی: نه نگرانیم و نه می‌ترسیم/اگر چوبه دار هم بزنند خودم راحت از خانه بیرون می‌آیم و می‌روم بالا
 • بقایی: اتهامات ربطی به من ندارد/ دستور دادند و من سکه‌ها را اهدا کردم
 • کنایه محسن رضایی به روحانی؛ به جای طرح رفراندوم، مشکلات مردم را حل کنند
 • دیپلمات قطری: ۲۰ بار محرمانه به اسرائیل رفته‌ام!
 • واکنش آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی به درگیری برخی دراویش با نیروی انتظامی/این گروه هم طرفدار عرفان کاذبند هم انحرافی
 • سریع‌القلم: ایجاد انتظارات کهکشانی درباره نتایج برجام اشتباه بود
 • نوبخت در گفتگو با لوموند: اگر منافع ما تامین نشود، یک لحظه در برجام نمی‌مانیم
 • کنایه های معنادار به احمدی‌نژاد از تریبون مجمع تشخیص؛ به جای پاسخگویی، خوراک تبلیغی برای دشمن فراهم می‎کنید
 • کنسرت “محسن ابراهیم‌زاده” در روزهای پایانی سال/عکس
 • همکاری زوج محبوب تلویزیون با عمو فیتیله ای
 • گربه‌های بزرگ جثه؛ صیادان طبیعی در معرض تهدید
 • گزارش سازمان بین‌المللی شفافیت در مورد فساد اداری در جهان
 • اعتیاد اولین عامل خشونت علیه زنان یزدی
 • خودرویی‌ها شاخص بورس را مثبت نگه داشتند
 • مکزیک رکورددار گردشگری در سال ۲۰۱۷ است
 • شهرداری‌ها دچار اشکالات ساختاری و عملکردی هستند
 • انتقاد وزیر امور خارجه قزاقستان از زیر سئوال بردن مذاکرات آستانه
 • انتشار اولین آلبوم رسمی “سینا شعبانخانی”