جدیدترین اخبار
۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸ سیاسی کد خبر :207852

زیباکلام: آقای روحانی گویی با یک مشت بچه صحبت می‌کند!

پس از سخنان شب گذشته حسن روحانی در گفت و گو تلویزیونی با رضا رشیدپور موج تازه‌ای از حملات به او در فضای مجازی آغاز شده است. بسیاری از مردم در شبکه‌های اجتماعی به انتقاد شدید از سخنان رییس جمهور پرداختند و آن سخنان را بی خاصیت دانستند. فعالان سیاسی و روزنامه نگاران نیز تحلیل‌های مشابه و انتقادی از اظهارات روحانی دارند.

شب گذشته صادق زیباکلام در توئیتی تند به شدت از سخنان رییس جمهور انتقاد کرد، او نوشت: «ایکاش ایشان میتوانستند متوجه شوند که وقتی بجای پرداختن به مشکلات و مسائل جدی و واقعی جامعه به سئوال و جواب‌های تصنعی، پوک و سطحی میپردازند در حقیقت به شعور مردم توهین میکنند.»

عزت الله ضرغامی رییس پیشین صداوسیما نیز در توئیتی خواستار عذرخواهی روحانی شد. او نوشت: «پیشنهاد می‌کنم آقای روحانی به خاطر استفاده از کلمه ” قوطی ” برای سرپناه میلیون‌ها نفر از مردم عزیزمان از آنان عذرخواهی کند. درسته که خانه‌ی آنان در مقابل خانه‌های دولتمردان، حکم قوطی را دارد، ولی روضه‌ی مکشوف هم خوب نیست!»

محمد علی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد از گفت و گوی تلویزویونی روحانی انتقاد کرد و نوشت: «متاسفانه سوالات آقای رشید‌پور متفاوت نبود. حتی طعم سخنرانی‌های آزاد خود روحانی را نداشت. از سیاست داخلی و خارجی و حتی اقتصاد حرف مهمی پرسیده نشد؛ و جواب هم طبعا داده نشد. کشور غرق در ناامیدی است. اصلا به مشکلات اخیر اشاره نشد. حتی سوالات از برنامه‌های عادی رشید‌پور هم خیلی محافظه‌کارانه‌تر بود. کشور به مصاحبه دیگری احتیاج داشت.»

مازیار خسروی دبیر سرویس سیاسی روزنامه شرق هم در توئیتی از سخنان روحانی انتقاد کرد و نوشت: «از همین تریبون از خبرنگاران گروه سیاسی، بچه‌های حروفچینی و صفحه‌آرایی و کارگران زحمتکش چاپخانه که بخاطر هیچ تا این وقت شب معطل شدند و باعث و بانی‌اش من بودم صمیمانه پوزش میخواهم. اگر آقای مسافر آبدارچی شرق هم تا آخر هفته بهم چایی ندهد حق دارد.»

علیرضا نامور حقیقی هم نوشت: «روحانی بجای این مصاحبه‌های بیروح باصداو سیماکه افق جدیدی راباز نمیکند، بهتره همراه با مسئولین مربوطه درمورد موضوعات مختلف بره به دانشکده‌های تخصصی و به سوالات کارشناسان پاسخ دهد. تا هم سطح گفتار‌ها را ارتقا دهد. هم بانخبگان واردگفتگو شود و هم ابعاد مختلف و مشکلات موضوع برای جامعه تشریح شود.»

کاربری به نام آرش از سیاست‌های رسانه‌ای روحانی انتقاد کرد”رشیدپور را آوردند و ادای گفتگوی متفاوت درآوردند، اما همانطور کمافی السابق هیچ پرسش و پاسخی راجب مهمترین موضوعات سیاسی روز ایران انجام نشد. آقای روحانی بجای کوبیدن صداوسیما یک بازنگری اساسی در مورد سیاست‌های رسانه‌ای خودشان بکنند، پاسخگو نبودن رئیس جمهور عواقب خوبی برایش ندارد.”

کاربران اصولگرا نیز به شکل گسترده‌ای ویدئو یکی از سخنان مقام معظم رهبری درباره دولت را باز نشر دادند. در این ویدئو رهبر انقلاب با اشاره به سخنان روحانی درباره کار‌هایی که باید انجام شود می‌گویند: “مخاطب این باید‌ها خود آقای روحانی است.” برخی دیگر از کاربران اصولگرا همچون ضرغامی از لفظ “قوطی” که روحانی استفاده کرد به شدت انتقاد کرده اند. کاربری به کنایه نوشته است” دکتر جان اونی که داخل قوطی کبریت، کبریته ها، میفهمی که! ”

فرشاد مهدی پور روزنامه نگار اصولگرا نیز امروز در توئیتی با اشاره به بخشی از سخنان روحانی درباره دلار نوشت: «آقای روحانی دیشب گفت که درآمد ارزی کشور بالاتر از هزینه‌های ارزی‌ش هس و به بانک رکزی گفت: مداخله کنه. سوال اینه که چرا دلار با نرخ پایین‌تر به بازار تزریق نمی‌شه که التهاب و شتاب نرخ رو کاهش بده؟».

اما از صادق زیباکلام پرسیدیم که چرا سخنان روحانی اینقدر انتقاد برانگیز شده است؟ و چرا او شب گذشته توئیتی تند درباره مصاحبه رییس جمهور منتشر کرد.

زیباکلام در این باره به خبرنگار فرارو گفت: «ایراد اساسی و بنیادی که به مصاحبه‌های آقای روحانی وارد است. این است که فحوای کلام و گفت و گوی ایشان به گونه‌ای است که تصور می‌شود ارزش زیادی برای فهم و درک مردم قائل نیست. روحانی یک جوری صحبت می‌کند که گویی مخاطبانش یک مشت کودکان خردسال هستند که با قشنگ صحبت کردن و لبخند زدن می‌توان این کودکان را راضی کرد.»

او افزود: «مشکل دیگر مصاحبه‌های آقای روحانی این است که یا تعمدا یا سهوا اساسا وارد مسائل واقعی نمی‌شوند. وقتی به مصاحبه آقای روحانی گوش می‌کنیم تصور می‌کنیم ما دو ایران داریم. یک ایرانی که ۸۰ میلیون مردم در آن زندگی می‌کنند و هزار و یک جور مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … دارد و یک ایرانی که آقای روحانی در آن زندگی می‌کند که گویی هیچ مشکل خاصی وجود ندارد حالا یکسری تنگنا‌ها وجود دارد که آن‌ها هم درست می‌شود. این بیشتر باعث سرخوردگی و انزجار مردم و مخاطب می‌شود.»

زیباکلام معتقد است: «اگر یک نظرسنجی صورت گیرد مشخص می‌شود هر بار که او در گفت و گوی تلویزیونی حضور پیدا می‌کند یک درصدی از ۲۴ میلیون هوادارش ریزش پیدا می‌کند. زمانی هست که آقای روحانی می‌تواند بگوید من هیچ کاری نمی‌توانم بکنم، بودجه نداریم، امکانات نداریم و …، اما اینکه آقای روحانی طوری صحبت می‌کند که گویی هیچ مشکل و مسئله‌ای وجود ندارد خیلی برای مردم درد آور و زجر آور است. نمی‌دانم مشاوران ایشان واقعا چه چیزی به ایشان می‌گویند. قطعا آقای روحانی پس از پایان مصاحبه باید از مشاوران و نزدیکان خود بپرسند که چطور بود؟ من مشتاقم ببینیم این نزدیکان و مشاوران در پاسخ چه به آقای روحانی می‌گویند.»

زیباکلام با اشاره به اینکه روحانی هیچ صحبتی درباره اعتراضات گسترده در کشور و ناآرامی‌های اخیر نکرد، گفت: «ایشان نه صحبتی درباره اعتراض‌ها کرد و نه درباره کشته شدگان و بحث‌ها پیرامون خودکشی‌های در بازداشتگاه‌ها توضیحی ارائه کردند. گفته می‌شود چند نفر در زندان خودکشی کرده اند، آقای روحانی به عنوان رییس جمهور اولین وظیفه‌ای که در قانون اساسی برای ایشان تعریف شده، این است که ناظر بر اجرای قانون اساسی است. آقای روحانی نباید به عنوان رییس جمهور درباره خودکشی‌ها از دیگر مقامات کشور و قوه قضائیه توضیح بخواهد؟ او می‌تواند از قوه قضائیه سوال کند و یا لااقل بگوید من هیچ کاره هستم و هیچ نقش و مسئولیتی در این باره نداشته ام.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «مردم خوزستان شرایط فلاکت باری در نتیجه ریزگرد‌ها پیدا کرده اند، اما آقای روحانی طوری صحبت می‌کند که اگر مالچ پاشی شده بود این مسائل پیش نمی‌آمد. خب چرا نشده است آقای روحانی؟ چه کسی مقصر است؟ کدام دستگاه باید مالچ پاشی می‌کرده و نکرده است. دلار به ۴۶۰۰ تومان رسیده است خیلی‌ها می‌گویند که دولت برای جبران کسری بودجه اجازه رسیدن دلار به این رقم را داده است. آقای روحانی این را رد می‌کند، خب اگر دولت این کار را نمی‌کند پس چرا این اتفاق رخ داده است؟ آقای روحانی باید دقیق توضیح می‌داد.»

زیباکلام افزود: «آقای روحانی راجع به خیلی مسائل اصلا صحبت نمی‌کند. بزرگترین مشکل جامعه بیکاری است ایشان یک کلام در این رابطه حرف نزد. ایشان گویی با یک مشت بچه صحبت می‌کند می‌گوید خانه‌ها قدیمی هستند و مردم باید به خانه‌های جدید بروند و بعد از آن تاکید می‌کنند که ما کلید خانه قدیمی را می‌گیریم، کلید خانه جدید را می‌دهیم. واقعا برای من سوال است که تصور آقای روحانی از مردم چیست؟»

این استاد دانشگاه درباره تبعات رویکرد و نحوه سخن گفتن روحانی گفت: «وقتی شب گذشته در توئیتی به سخنان آقای روحانی اعتراض کردم، ده‌ها پاسخ برای من آمد که زیباکلام خجالت بکش!، امثال تو باعث شدید که ما به روحانی رای بدهیم. الان اکثر کسانی که زحمت کشیدند تا روحانی پیروز انتخابات شود سرافکنده هستند. البته من همچنان معتقدم عبور از روحانی و پشیمانی درست نیست، اما واقعا ایشان خیلی متکبرانه برخورد می‌کند و این دودش در چشم جریان اصلاح طلب می‌رود. چرا که اگر اصلاح طلبان نبودند آقای روحانی ۲۴ میلیون که سهل است، ۲۴۰ هزار رای هم نمی‌آورد.»

Ad

Ad

روی خط خبر

 • قاچاقچیان سوخت هر دقیقه ۱۳۸ تا ۲۷۷ میلیون تومان به جیب می‌زنند!
 • اسکای‌نیوز: احتمال نابودی جسد خاشقجی با اسید وجود دارد
 • احمد توکلی: این جملات از من نیست
 • وزیر دادگستری ترکیه: بزودی واقعیت پرونده “خاشقجی” آشکار می‌شود
 • اژه‌ای: برخی کارکنان گمرک در پرونده قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند
 • هدف‌گذاری عرضه یک میلیارد مترمکعبی گاز در افق ۱۴۰۰
 • قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید
 • روسای دوکمیسیون«تحقیق» و «۱۰۷و ۱۰۹» مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند
 • زنگ خطر افزایش جمعیت در استان تهران به صدا درآمده است
 • اعلام جزییات تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران
 • گلمکانی: رفتارها با فردوسی پور خوفناک است
 • نخست وزیر انگلیس جلسه مشترک با اتحادیه اروپا را نیمه کاره ترک کرد
 • واکنش بازیگر زن به حضور زنان در استادیوم
 • پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز دریای چین جنوبی
 • حمله بازیگر معروف به رضا رشیدپور
 • ماجرای خاشقجی؛ ۵ پرسشی که پیش روی عربستان قرار دارد
 • با تصویب لایحه حمایت از محیطبانان مانع آسیب‌های جسمی و روحی آنان شویم
 • یک خبر شوکه کننده؛ آرایش انتخاباتی رحمانی فضلی در استانداری‌ها به بهانه قانون منع بکارگیری بازنشستگان؟
 • پیش بینی ۱۸۸۵ دستگاه اتوبوس برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی
 • مسئولیت جدید آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان
 • سی ان ان: طراح عملیات خاشقجی یک افسر عالی‌رتبه سازمان اطلاعات عربستان است
 • توکلی: هرج و مرج قیمتی داریم
 • اعتیاد؛ بیشترین عامل ایجاد مشکلات خانواده‌ها
 • برای تعدادی از متهمان حادثه تروریستی اهواز قرار صادر شده / یک نظامی در بازداشت است
 • تصمیم هلند برای عدم شرکت در نشست عربستان نهایی شد
 • حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری
 • شلیک موشک بالستیک «بدر ۱» یمن به مواضع سعودی در «نجران»
 • ابراز تمایل اوگاندا برای خرید تسلیحات بیشتر از روسیه
 • چین و روسیه بدنبال تقویت روابط استراتژیک هستند
 • بازداشت ۱۱ عنصر تکفیری داعش در شهر «موصل»
 • Ad