جدیدترین اخبار
۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸ اقتصادی کد خبر :203719

مهاجرت از تهران به دلیل گرانی مسکن

چند سالی است که پدیده مهاجرت معکوس از تهران به روستاها افزایش پیدا کرده است. پایتخت نشینان به دلایل مختلفی از قبیل؛ گرانی مسکن، آلودگی هوا، حمل و نقل و ترافیک راهی استان‌هایی چون البرز، گیلان، مازندران و جزیره کیش می‌شوند. مسئولان بر این باورند که لازم است طرح‌هایی مورد حمایت قرار گیرند که به دنبال اجرای آنها اقتصاد روستا پویا شود تا کسانی که به سودای زندگی بهتر و ارزان‌تر راهی روستا‌ها می‌شوند، درنهایت سرشکسته و مستاصل نشوند.

پدیده مهاجرت به اشکال مختلفی چون مهاجرت از روستا به شهر،‌ از شهر به روستا، از روستا به روستا یا از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ در جوامع اتفاق می‌افتد، شکل غالب مهاجرت نیز در اکثر کشورهای جهان سومی حرکت یک سویه و بدون بازگشت از روستا به شهر است، اما در این میان طی دهه اخیر شاهد شکل‌گیری نوع جدیدی از شکل مهاجرت به نام مهاجرت معکوس هستیم که از شهر به روستا اتفاق می‌افتد. بر‌اساس آمار منتشر شده، طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵، نزدیک به ٣٥٠‌‌هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به سایر استان‌های مختلف کشور مهاجرت داشته اند که ۸۹‌هزار نفر این مهاجرت‌ها معادل ۲۵‌درصد به استان البرز بوده است. همچنین بر‌اساس سرشماری نفوس و مسکن، سال ۹۵ تعداد ۵۰‌هزار و ۸۸۵ نفر از البرز به تهران مهاجرت کرده‌اند که ۱۰‌درصد کل مهاجران به پایتخت را تشکیل می‌دهد. بالاترین مهاجرت‌ها به استان تهران پس از البرز از استان‌های لرستان، همدان و خراسان رضوی بوده است.

مهاجرت معکوس از پایتخت

چند سالی است که شاهد شکل‌گیری پدیده جدیدی در پایتخت به نام مهاجرت معکوس هستیم که طی آن ساکنان شهر تهران بنا به دلایل مختلفی عازم روستا می‌شوند. عمده مقاصد تهرانی‌ها نیز استان‌های البرز، گیلان، مازندران و جزیره کیش هستند. آن‌طور که مسئولان مربوطه اذعان می‌دارند در حال حاضر مهاجرت معکوس از کلانشهرها به روستاهای بالای ۲۰ خانوار در کشور روند رو به رشدی را طی می‌کند که طی آن ۱۳۴ روستای زیر ۲۰ خانوار پس از سرشماری جمعیت به بالای ۲۰ خانوار افزایش یافته که این نیاز شکل‌گیری اقتصاد خرد در روستاها را طلب می‌کند. اخیرا ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری در این زمینه گفته است: «هدف ما تلاش در راستای افزایش درآمد و اشتغال‌زایی برای روستاییان است تا مهاجرت معکوس در روستاها اتفاق بیفتد.»

دلایل مهاجرت معکوس

دلایل مختلفی برای مهاجرت از شهرها به روستاها بیان شده است. گرانی مسکن، آلودگی هوا، زلزله، حمل و نقل و ترافیک عمده دلایل مهاجرت معکوس از پایتخت ایران به روستاهاست. درمجموع، بازگشت به زادگاه،‌ ماندن نزد اقوام و خویشاوندان، پیدا کردن مشاغل بومی در محل، کسب درآمد بهتر، کسب آرامش، تنها و مستقل بودن از خانواده، آب و هوای مناسب برای وضعیت جسمی،‌ فراغت شغلی مثل بازنشستگی، از کارافتادگی و…، قیمت مناسب زمین و مسکن، داشتن زمین و ملک در محل از جمله انگیزه‌هایی است که کارشناسان برای مهاجرت معکوس ذکر کرده‌اند. همچنین بر‌اساس بررسی‌های انجام شده، شهرنشین‌ها عمدتا بعد از مهاجرت به روستا مشاغلی چون بنگاهداری مسکن و مصالح، عمده‌فروشی (تجارت)، کشاورزی، دامداری، باغداری، پرورش گل و گیاه، پرورش ماهی، خرده فروشی، ماهیگیری و… را به عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند.

گرانی مسکن

همان‌طور که اشاره شد گرانی مسکن در شهر تهران از جمله دلایلی است که پایتخت نشینان را به سودای داشتن مسکن مناسب و ارزان‌تر به روستاها سوق می‌دهد. طبق مطالعات انجام شده عمدتا نوع مسکن شهرنشینان بعد از مهاجرت معکوس به صورت سازمانی (اداری)،‌ خریداری، ‌موروثی، جایزه،‌ رهن و اجاره یا سکونت در منازل بستگان است. به گزارش ایسنا، در حالی که به‌طور متوسط ۳۳‌درصد از هزینه‌های سبد هر خانوار ایرانی صرف هزینه مسکن می‌شود، این رقم در تهران به بیش از ۴۸‌درصد می‌رسد که این مساله باعث شده خرید مسکن در سایر شهرها جذابیت بیشتری پیدا کند.

عملکرد معاملات در تهران

آماری که بانک مرکزی در رابطه با معاملات املاک و مستغلات در پایان آذر سال جاری منتشر کرده است، نشان می‌دهد که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران حدود پنج‌میلیون تومان بوده که بیانگر افزایش ۱/۴‌درصدی نسبت به آبان‌ و ۹/۱۴‌درصدی در قیاس با آذر سال گذشته است. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه به منطقه پنج با ۴/۲۴‌ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۶ با ۳/۵‌درصد افزایش اختصاص دارد.

در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۱۰‌میلیون و ۶۰۰‌هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با دو‌میلیون و ۴۰۰‌هزار تومان در منطقه ۱۸ ثبت شده است که در هر دو مورد افزایش وجود دارد. بنابراین گزارش، در ۹‌ماهه سال جاری تعداد آپارتمان‌های مسکونی در مجموع به ۱۳۱‌هزار واحد در تهران رسیده که نسبت به همین مدت در سال قبل ۱۲‌درصد افزایش دارد. در این بازه زمانی متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی حدود چهار‌میلیون و ۷۰۰‌هزار تومان بوده که رشد هشت‌درصدی دارد. گزارش بانک مرکزی از تحولات اجاره‌بها نیز حاکی از آن است که در آذرماه شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران ۸/۱۰‌درصد و در کل مناطق شهری ۷/۹‌درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش دارد.

استان‌های برگزیده تهرانی‌ها

گرانی سر به فلک کشیده مسکن در تهران، پایتخت‌نشینان را راهی استان‌های البرز، گیلان، مازندران و جزیره کیش کرده است. آن‌طور که خبرگزاری ایسنا گزارش می‌دهد برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در منطقه صدف کیش که یکی از بهترین مناطق این جزیره محسوب می‌شود، باید حدود ۳۷۰‌میلیون تومان هزینه کرد، در حالی که برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در مناطق غرب تهران باید حدودا دو برابر این مبلغ را پرداخت کرد. به‌طور کلی متوسط قیمت آپارتمان در کیش از متری دو‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان با عمر متوسط ۱۵ سال تا حتی متری ۲۵‌میلیون تومان در برج‌های لوکس متغیر است که این طیف گسترده مطابق با تمام بودجه‌ها و سلایق است. بنابراین، برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در کیش می‌توان از حداقل ۲۲۴‌میلیون تا حداکثر دو‌میلیارد تومان هزینه کرد.

هزینه بالای زندگی؛ عامل بازگشت به زادگاه

یک عضو کمیسیون عمران مجلس با موثر دانستن سه عامل گرانی خانه، آلودگی هوا و وضعیت اقتصادی خانوار در افزایش مهاجرت معکوس از تهران به روستاها در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: رکود بازار مسکن تاثیرات عمده‌ای بر زندگی مردم گذاشته و واقعا امکان خانه دار شدن در تهران بسیار سخت شده است. به نوعی مردم دور خودشان می‌چرخند. درحالی که سال‌ها تلاش می‌کنند، اما موفق به خانه دار شدن نمی‌شوند. محمد دامادی می‌افزاید: آلودگی هوا و وضعیت اقتصاد خانوار نیز دو عامل دیگری هستند که بر افزایش مهاجرت معکوس تاثیرگذارند.

زمانی که رونق اقتصادی حاکم بود، مردم با امید یافتن شغل و زندگی بهتر به تهران مهاجرت می‌کردند، اما متاسفانه امروز به دلیل عدم گردش اقتصادی، اشتغال کم رونق شده و هزینه زندگی بالا رفته که تمام اینها باعث می‌شود مردم دوباره به زادگاه خودشان برگردند. او با بیان این مطلب که ما در بخش روستایی خیلی نتوانستیم موفق عمل کنیم، ادامه می‌دهد: طبیعتا افرادی که به روستا می‌روند،‌ در آنجا هم دچار مشکل می‌شوند، چون ما در بخش روستایی فقط به اجرای طرح هادی و ایجاد آسفالت اکتفا کرده ایم و روستاها را از نظر اقتصادی توانمند نساخته‌ایم. این نماینده مجلس می‌گوید: اگر دولت بتواند طرح‌هایی را حمایت کند که اقتصاد روستا را پویا می‌کنند، درنتیجه موفق خواهد شد و درغیر اینصورت زندگی کسانی که به روستاها مهاجرت کرده‌اند چندان تغییری نمی‌کند و تنها هزینه مسکن و زندگی اولیه آنها کاهش می‌یابد و باز هم بحث رکود بر اشتغال تاثیرگذار خواهد بود و افراد را مستاصل می‌کند.

منبع:آرمان

 

وبگردی

روی خط خبر

 • پیش فروش نوروزی پژو ۲۰۷ آغاز شد/اسفند ۹۶
 • امسال خشکسال ترین سال در کشور است
 • آقای نماینده سابق، شما باید در این مرحله عذرخواهی کنید، نه تکذیب!
 • تمام اسب‌های وحشیِ جهان منقرض شده‌اند
 • ارسال طرح اصلاح شده ترافیک جدید به فرمانداری
 • وزیر کشور ۳ روز با زن و بچه‌اش در کرمانشاه زیر چادر بخوابد!
 • FATF باید نام ایران را بطور کامل از فهرست خارج می‌کرد
 • حملات سایبری ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی آسیب زد
 • هیچ‌گونه مشکل امنیتی در سواحل مکران وجود ندارد
 • دموکرات‌ها یادداشت خود در مورد پرونده روسیه را منتشر کردند
 • مذاکرات نظامی عربستان و سودان در ریاض
 • مصرف موادمخدر در کمین کودکان پرخاشگر
 • اختلاف ایران و عربستان با ذهنیت برد- باخت حل نمی شود
 • میرزایی نیکو: امیدوارم دولت بالای ۸۰ درصد بودجه مترو را تخصیص دهد
 • آتش‌نشانی بر اساس قانون وظیفه‌ای برای نجات انسان‌ها ندارد
 • سامانه ۱۴۲۰ تامین اجتماعی در نوبت عصر هم پاسخگوی بیمه‌شدگان است
 • تهیه نقشه حریم گسل‌ها در سازمان زمین‌شناسی/منبع اصلی ریزگردها از کانون‌های داخلی
 • مذاکرات پشت در‌های بسته؛ «کلاه‌قرمزی» می‌آید؟
 • این مرد، دلیل طفره ترامپ برای خروج از برجام
 • «به اضافه مستند» این هفته و مسأله حفظ محیط زیست
 • سهم ۶۶ درصدی تلگرام و اینستاگرام از جرایم فضای مجازی
 • “زلزله”، “کم‌آبی” و “فرونشست” از مخاطرات طبیعی ایران
 • سناریوی جدید اوپک برای کنترل بازار چیست؟
 • برگزاری حراج سکه فردا در بانک کارگشایی
 • سیف: افزایش نرخ ارز به دلیل التهابات زودگذر بازار بود
 • ۵۴ کشته و زخمی در حملات عدن/ داعش بر عهده گرفت
 • دریافت وام به ازای طلا
 • سال آینده آخرین مهلت حذف کنکور است
 • آخرین وضعیت پرونده حمید بقایی
 • کره شمالی: احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا تا ۲۰۰ سال دیگر وجود ندارد