جدیدترین اخبار
۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۲ اقتصادی کد خبر :202537

بیمه کشاورزی، از ضرورت ترویج تا پرداخت به موقع خسارات

بیمه محصولات کشاورزی در تقویت اقتصاد ملی، افزایش انگیزه دهقانان، کاهش خطرپذیری شغل کشاورزی، تضمین بخشی به این حرفه و دلگرم کردن کشاورزان در زمان بروز حوادث غیرمترقبه و از بین رفتن محصولشان تاثیر دارد.

البته در این میان جبران به موقع خسارت در کنار مزایای قطعی بیمه محصولات کشاورزی موجب تقویت انگیزه لازم در جهت ترویج فرهنگ این نوع بیمه می شود.
قرار داشتن ایران بر روی کمربند خشک اقلیم، منابع آبی ضعیف و نزولات جوی کم، وقوع پرشمار حوادث غیرمترقبه از جمله سیل و زلزله، سرمازدگی، حمله آفات مختلف و نوسان قیمت محصولات کشاورزی از جمله عواملی است که ضرورت بیمه کشاورزی را بیش از پیش نمایان می کند وآگاهی بخشی به زراعتگران را می طلبد.
احساس نیاز به بیمه کشاورزی زمانی روشنتر و ملموستر می شود که دهقانی پس از ماهها رسیدگی و انتظار برای برداشت محصول در آخرین روزهای رسیدن به زمان برداشت و یا در میانه فصل دچار حوادث و عوامل تخریب کننده محصول می شود و آنجاست که کشاورزی که محصول خود را زیر پوشش بیمه قرارداده گرچه ناکام مانده اما با دریافت خسارت بیمه انگیزه ای قوی برای ادامه فعالیت و تلاش دوباره دارد.
خراسان رضوی از مجموع ۱۴ میلیون هکتار زمینهای کشاورزی ایران با برخورداری از ۷٫۴ درصد کل زمینهای کشاورزی کشور رتبه دوم را از این نظر دارد. میزان تولید انواع محصولات کشاورزی در ایران ۹۶ میلیون تن شامل ۸۰ درصد محصولات زراعی و ۲۰ درصد محصولات باغی است. خراسان رضوی با سهم ۶،۳ درصدی از کل تولید محصولات کشاورزی در ایران رتبه سوم را از این نظر دارد. همچنین از مساحت کل زمینهای باغی کشور که ۲٫۷ میلیون هکتار است ۱۱٫۱ درصد معادل ۲۹۸ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ در خراسان رضوی قرار دارد.
خراسان رضوی در تولید محصولات باغی رتبه ششم کشور را دشته و از منظر سودآوری اقتصادی تولیدات این استان میلیونها دلار ارزش دارد. در عین حال بخش کشاورزی این استان به شکل فزاینده ای با خطراتی از قبیل سرمازدگی، خشکسالی و حوادث غیرمترقبه رو بروست بنابراین بیمه از ضرورتهایی است که متاسفانه هنوز جای خود را آنطور که باید در بین کشاورزان باز نکرده است.

* خسارت ۴۲ هزار میلیارد ریالی
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: طی سال زراعی ۹۵- ۹۶ معادل ۴۲ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این استان وارد شده است. ۱۹ هزار میلیارد ریال از این میزان خسارت مربوط به حوادث غیرمترقبه شامل سیل، سرمازدگی، تگرگ و زلزله و غیره می شود.
محمدرضا اورانی به تداوم ۱۸ ساله پدیده خشکسالی نیز اشاره و بیان کرد: معادل ۲۳ هزار میلیارد ریال خسارت ناشی از خشکسالی در سال زراعی ۹۵-۹۶ به کشاورزان خراسانی وارد شده است. این میزان خسارت بدون احتساب خسارات ناشی از آفات و بیماریها محاسبه شده است.
وی افزود: بخش بسیار اندکی از این میزان خسارت زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی بوده و به بهره برداران خسارت دیده کشاورزی پرداخت می شود.

* ۱۸ درصد زراعت خراسان رضوی زیر پوشش بیمه
معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: زیر پوشش بیمه قرار داشتن محصولات کشاورزی در استان روند مناسبی ندارد. سال زراعی ۹۵-۹۶ از مجموع سطح زیر کشت محصولات زراعی شامل ۵۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار تنها ۱۸ درصد معادل ۱۰۴ هزار و ۹۰۱ هکتار زیر پوشش بیمه قرار دارد.
وی گفت: در زمینه محصولات باغی(باغهای بارور) نیز از ۲۷۶ هزار و ۳۳۲ هکتار سطح زیر کشت ۱۷ هزار و ۳۴۵ هکتار معادل ۶٫۲۷ درصد زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار دارد.
اورانی افزود: ۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی خراسان رضوی فعالیت دارند اما شمار اندکی از این تعداد به بیمه محصولات کشاورزی اعتماد داشته اقدام به بیمه محصولات و زمینهای خود می کنند. البته تاخیر در پرداخت خسارتها از مشکلاتی است که همیشه وجود داشته و تاکنون نیز یکی از عوامل موثر در پائین بودن گرایش کشاورزان به بیمه بوده است.

* سایه سنگین آثار تغییر اقلیم
مدیر گروه خدمات بیمه محصولات کشاورزی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آثار تغییر اقلیم روز به روز سایه سنگین خود را بر بخش کشاورزی این استان تحمیل می کند. سرمای شدید آذر امسال بدون در نظر گرفتن سیل ویرانگر مرداد گذشته خسارات شدیدی به کشاورزی خراسان تحمیل کرد.
محمودرضا فرزانه افزود: از طرفی دوره بازگشت اینگونه بلایا همواره رو به کاهش است و هر ساله سهم بالایی از تولید در بخش کشاورزی مبتلا به این مهم می باشد و ضرورت پوشش بیمه ای بیش از پیش احساس می شود.
وی ادامه داد: امسال ۹۰ هزار هکتار از زراعت و ۱۳ هزار هکتار از باغها خراسان رضوی زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار دارد. این میزان نسبت به کل سطح زیر کشت زراعت و باغهای استان بسیار پائین است.
مدیر گروه خدمات بیمه محصولات کشاورزی خراسان رضوی گفت: در زیر بخش دام نیز ۱۱۶ هزار واحد دامی از ابتدای سال زراعی ۹۷-۹۶ تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد سه برابری نشان می دهد.
وی افزود: در زیر بخش باغها نیز با ۶۶۰۰ هکتار پوشش بیمه ای رشد سه برابری نسبت به سال قبل از آن محقق شده است. ۱۶ میلیون قطعه طیور نیز از ابتدای سال زراعی جاری تحت پوشش بیمه قرارگرفته اند.
فرزانه ادامه داد: از سال زراعی ۹۶-۹۵ همه غرامتهای مربوط به محصول کلزای آبی، بخش عمده چغندر قند پاییزه و طیور در حوزه آنفلوآنزای فوق حاد پرداخت شده و بقیه خسارتها در مسیر پرداخت است. از ابتدای امسال تا پایان آذر ۲۹۲ میلیارد ریال در وجه ۳۵ هزارو ۳۹ نفر واریز شده که ۳۲ میلیارد آن مربوط به سال زراعی ۹۶-۹۵ است .
وی گفت: سال زراعی گذشته ۴۱ هزار نفر از بهره برداران کشاورزی در خراسان رضوی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

* ۸۰ هزار هکتار کشتزار پاییزه زیر پوشش بیمه
مدیر گروه خدمات بیمه محصولات کشاورزی خراسان رضوی افزود: امسال ۸۰ هزار هکتار از کشتزارهای پاییزه استان زیر پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است. این میزان پوشش بیمه ای در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: تاکنون از سال زراعی ۹۶-۹۵ افزون بر ۳۱ میلیارد ریال غرامت در وجه سه هزار و ۲۱۰ نفر از بیمه گذاران خسارت دیده بخش کشاورزی خراسان رضوی پرداخت و به همین میزان تهاتر طلب کشاورز نیز با حق بیمه سال زراعی جدید انجام شده است.
فرزانه گفت: در سال زراعی گذشته ۴۱ هزار نفر از بهره برداران بخش کشاورزی، باغ، دام و طیور زیر پوشش بیمه قرار گرفته بودند که این رقم در سه ماه نخست سال زراعی جاری معادل ۲۰ هزار نفر بوده است.

* ضرورت ترویج بیمه
وی بر اهمیت و ضرورت ترویج فرهنگ بیمه در بین کشاورزان و کمک رسانه ها در این زمینه تاکید و بیان کرد: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بین بهره برداران به منظور توسعه پوشش بیمه ای اهمیت فراوان دارد زیرا بیمه محصول و تولیدات موجب امنیت خاطر برای افزایش و تقویت فعالیتها در بخش کشاورزی می شود.
مدیر گروه خدمات بیمه محصولات کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در مجموع ۱۵۴ قلم محصول کشاورزی و دامی در سطح کشور زیرپوشش بیمه است که ۷۳ قلم آن در خراسان رضوی تولید می شود .
وی گفت: ساختار صندوق بیمه کشاورزی، دولتی و وابسته به اعتبارات دولت است. به همین دلیل بیش از حق بیمه دریافت شده غرامت پرداخت می شود. کمکهای سالانه دولت در این زمینه باید پایدار شود زیرا ناپایداری در این بخش موجب تاخیر در پرداخت غرامتهای کشاورزان و بهره برداران می شود.

Ad

روی خط خبر

 • رضا رویگری: میرباقری اسکورسیزی ایران است
 • ترافیک در جاده‌های قم و هراز / اعمال محدودیت ترافیکی از بعدازظهر
 • زنگ خطر گردشگری تهران به صدا درآمد
 • گرد و غبار آسمان شهر‌های خوزستان را فرا گرفت
 • تشکیل کارگروه بررسی وضعیت زنان در شهرداری
 • ۶۱ میلیارد درآمد گیشه‌ی تابستانه
 • تاثیر هیئت‌ها در ضعف شعر مذهبی
 • یک هشتم کشت گلخانه‌ای کشور در پیشوا است /پیشوا بیمارستان ندارد
 • الزام افزایش ۳۰۰ نفری ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در تهران/تهیه طرح جدید جمع آوری متکدیان
 • استخدام ۳۰۰ محیط‌بان بومی استان‌ها در سال جاری
 • تمهیدات پلیس راهور برای بازگشایی مدرسه‌ها
 • توزیع لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان کم بضاعت /شناسایی کم‌بضاعت‌ها با همکاری آموزش و پرورش
 • جذب ۴۰۰ هیئت علمی جدید برای دانشگاه فرهنگیان/آموزش ۳۷ هزار دانشجومعلم جدید
 • امیدواریم شورای نگهبان لایحه حمایت از کودکان را زودتر تصویب کند
 • آسیب دیدن ۶۲ خانوار در پی وقوع طوفان در گلستان/ قربانی شدن یک نفر
 • کمبود شدید معلم تربیت‌بدنی در همدان
 • برگزاری عزاداری عاشورای حسینی در امنیت کامل
 • «برنده باش» تعطیل نمی‌شود، اصلاح می‌شود!
 • بحران آب چقدر جدی است؟
 • کشف توله پلنگ یک ماهه از خانه شکارچی غیرمجاز
 • تغییر ساعت رسمی کشور از فردا شب
 • از نبود نظارت‌های دقیق تا تعزیه‌ای که صاحب ندارد
 • چقدر باران در خراسان‌رضوی بارید؟
 • ۳ هکتار از اراضی میانکاله در آتش سوخت
 • بازگشایی تمامی محورهای مسدود شده در مازندران
 • ناراحتی بازیگر سرشناس از شوخی با عکسش
 • از کاهش سیل تا جذب توریست از طریق حفظ تالاب‌های شهری
 • اعلام آماده‌باش مدیریت بحران به ۳ شهرستان در مازندران
 • افت چشمگیر فروش گیشه‌های سینما
 • آیا قیمت ارز همچنان بالا خواهد رفت؟/ ندیمی: شرایط برای کنترل ارز در اختیار دولت نیست