جدیدترین اخبار
۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷ سیاسی کد خبر :200327

شروط ترامپ برای از بین بردن برجام مطرح شده است نه تغییر آن

تصمیم ترامپ برای تعلیق مجدد تحریم‌های هسته‌ای ایران مطابق برجام به جای عمل به وعده همیشگی وی درباره از بین بردن برجام نه باید کسی را فریب دهد و نه این که هواداران برجام را راضی نگاه دارد. ترامپ همچنان قصد از بین بردن برجام را دارد البته نه به روشی که که معمولا تهدید می‌کند.

به گزارش تابناک، پل پیلار تحلیلگر واقع‌گرای آمریکایی در مطلبی در این خصوص در نشنال اینترست نوشته است که یکی از انگیزه‌های ترامپ در از بین بردن برجام، تمایل درونی وی برای از بین بردن هر چیزی است که به عنوان میراث دوره ریاست‌جمهوری اوباما باقی مانده است. بخش دیگری از انگیزه ترامپ برای از بین بردن برجام ناشی از تاثیرپذیری وی از افرادی در دولت راست‌گرای اسرائیل و حامیان آمریکایی آن است که اساسا مخالف هر گونه توافق آمریکا با ایران هستند صرف نظر از این که محتوای توافق چه باشد.

تلاش‌های ترامپ تاکنون ناموفق بوده است، زیرا برجام تاکنون در رسیدن به هدفی که برای آن طراحی شده یعنی بستن همه راه‌های رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای، موفق بوده و ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. ولی این هدفی نیست که دلخواه ترامپ باشد.

بیانیه ترامپ در مورد برجام مثل همیشه گمراه‌کننده است. در حالی که در زمان اجرای برجام و در موضوعی جداگانه، ایران و آمریکا بر سر حل و فصل یک دعوای تجاری مربوط به چهل سال پیش در خصوص خرید سلاح به توافق رسیدند، ترامپ مدعی است که پول پرداخت شده بخشی از برجام بوده است. ترامپ همچنین مدعی است که ما باید از این موضوع عصبانی باشیم که ایران با استفاده از منافع اقتصادی حاصل از برجام، نیرویی یکصد هزار نفری از هواداران مسلح خود برای شرکت در جنگ‌های منطقه تشکیل داده است، در حالی که ارتش آمریکا در کنار همین نیروها برای شکست دادن داعش جنگیده است.

بخشی از بیانیه ترامپ که برجام مربوط می‌شود در راستای همان ادعای وی برای رسیدن به توافقی بهتر با ایران است در حالی که این ادعای ترامپ در واقع برای رسیدن از شرایط یک توافق کارامد به نام برجام به شرایطی است که این توافق از بین برده شود. ادعای ترامپ هیچ گاه صادقانه نبوده است. برجام نتیجه مذاکراتی طاقت‌فرسا است که هر دو طرف برای به دست آوردن امتیازات بیشتر در آن نهایت تلاش خود را کردند. به غیر از ترامپ، هیچ یک از طرفین دیگر برجام هیچ انگیزه‌ای برای مذاکره مجدد در این خصوص ندارد و مبنایی واقعی هم برای امکان چنین مذاکره‌ای نمی‌بیند.

بیانیه ترامپ ظاهرا به دنبال ایجاد فرایندی است که در آن آمریکا با تکیه بر اروپایی‌ها شرایط یکجانبه جدیدی را بر ایران تحمیل کند. بیانیه ترامپ حتی روشن نمی‌سازد که این شرایط اضافه نتیجه مذاکرات با ایران خواهد بود و یا این که به صورت یک طرفه با اروپایی‌ها بر سر آن توافق خواهد شد. روشن است که ترامپ نمی‌داند چگونه چنین امری در دنیای واقعی قابل تحقق است. احتمالا ترامپ به عملی نبودن این مساله اهمیتی نمی‌دهد چون تفسیر واقعی‌تر بیانیه وی این است که وی بیانیه صادر شده تلاش دیگری از سوی وی برای از بین بردن برجام است.

به موازات بخشی از بیانیه که به مناسبات و تعامل ترامپ و اروپا مربوط می‌شود، بیانیه از قانون‌گذاری کنگره آمریکا هم سخن می‌گوید. روشن است که کنگره آمریکا هم توانایی تغییر یک طرفه یک توافق بین‌المللی در حال اجرا را ندارد. در این جا است که مرور چهار عنصری که ترامپ مدعی است در قانون جدید در مورد برجام وجود داشته باشد، نشان می‌دهد که بیانیه ترامپ اساسا یک توطئه برای از بین بردن برجام است.

اولین شرط ترامپ این است که ایران با هر درخواست بازرسی بازرسان بین‌المللی فورا موافقت کند. این شرط ترامپ با شرایط فعلی چه فرقی دارد؟ هیچ کشوری به بیگانگان اجازه نخواهد داد که به صورت از قبل اعلام نشده به هر جای کشور که دلشان خواست سر بزنند. از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم هیچ نشانه‌ای از خود بروز نداده است که ایران با بازرسی‌های قانونی آن مطابق برجام مخالفتی کرده باشد. در واقع در برجام مکانیزم دقیقی در خصوص بازرسی‌های هسته‌ای مورد نظر آژانس در نظر گرفته شده است.

دومین شرط مورد نظر ترامپ این است که ایران هیچ گاه به داشتن سلاح هسته‌ای نزدیک نشود؟ نزدیک از نظر ترامپ چه معنایی دارد؟ برجام قطعا ایران را از رسیدن به سلاح هسته‌ای دور کرده است. در واقع از نظر معیاری که به زمان گریز مشهور شده است، فاصله ایران با سلاح هسته‌ای از دو ماه به بیش از یک سال افزایش یافته است. اگر منظور ترامپ از جلوگیری از نزدیک شدن ایران به سلاح هسته‌ای، تعطیل کردن غنی‌سازی هسته‌ای در ایران است، باید به یاد داشت که جورج بوش هم همین شرط را در نظر داشت ولی سرانجام با شکست مواجه شد.

سومین شرط ترامپ، همیشگی کردن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران است که طبق برجام برای مدتی موقت طراحی شده است. ترامپ البته به این اشاره نکرده است که برخی از شرایط برجام از جمله تعهد ایران برای عدم تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای دائمی است. ترامپ همچنین این را هم ذکر نکرده است که دوره محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران شبیه دیگر توافق‌های عدم اشاعه هسته‌ای است که آمریکا با کشورهای دیگر مانند شوروی و روسیه منعقد کرده است. اگر نگرانی ترامپ از برداشته شدن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران در ده یا دوازده سال دیگر است، ترمپ با چه منطقی اصرار دارد که برجام از بین برده شود تا ایران از همین امروز دیگر چنین محدودیت‌هایی نداشته باشد و برنامه غنی‌سازی خود را با قدرت از سر گیرد؟

چهارمین شرط ترامپ این است که برای اولین بار در قوانین داخلی آمریکا این نکته گنجانده شود که برنامه موشک‌های دوربرد ایران از موضوع هسته‌ای قابل تفکیک نیست و توسعه و آزمایش موشک در ایران با تحریم‌های شدید همراه خواهد شد. ظاهرا ترامپ قصد دارد حتی قوانین علم فیزیک را هم تغییر دهد، زیرا بسیاری از موشک‌های بالستیک، طبق علم فیزیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای نیستند. نمی‌شود برنامه موشک‌های دوربرد را از سلاح‌های هسته‌ای غیرقابل تفکیک دانست. بسیاری از برنامه‌های موشکی کشورها و از جمله برنامه ایران اهداف استراتژیک و بازدارنده دارند و ربطی به سلاح هسته‌ای ندارند. ممکن است ایران در یک ساز و کار منطقه‌ای حاضر شود که محدودیت‌هایی بر برخی جنبه‌های برنامه موشکی خود از جمله برد موشک‌ها بپذیرد ولی با توجه به تجربه تاریخی مربوط به موشک‌هایی که به سوی شهرهای ایران شلیک شده و همچنین موشک‌ها و هواپیماهایی که در اطراف ایران انبار شده است، پذیرش اقدامات یکجانبه از سوی ایران، غیرواقع‌بینانه است.

کسی نمی‌داند که آیا ترامپ در دفعه بعدی که باید تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند، تهدید خود را عملی کرده و از برجام خارج خواهد شد یا خیر. ممکن است وی مانند موارد بسیار دیگر، دروغ گفته باشد. ولی ضرورتی هم ندارد که وی تهدیدش را عملی کند. هر اقدامی که وی در ماه‌های گذشته انجام داده، از جذابیت برجام برای ایران کاسته و احتمال این که بالاخره خشم ایران از اقدامات ترامپ فوران کند، افزایش یافته است.

ترامپ تا همین جا هم نه تنها روح برجام، بلکه متن آن را هم نقض کرده است و از جمله برخلاف تعهدات خود در برجام، به کشورهای عضو گروه بیست فشار آورده که روابط تجاری خود را با ایران کاهش دهند که این برخلاف پاراگراف ۲۹ برجام است که آمریکا را از انجام هر اقدامی که مانع برخورداری ایران از منافع اقتصادی برجام شود، منع کرده است.

ایجاد تردید درباره آینده برجام نیز تبعات اقتصادی دارد زیرا نگرانی بخش خصوصی برای همکاری اقتصادی با ایران را افزایش می‌دهد. یکی از اهداف بیانیه اخیر ترامپ هم ظاهرا همین بوده است.

اثر کلی اقدامات رسمی دولت ترامپ علیه برجام در کنار ایجاد نگرانی توسط وی درباره آینده برجام، مشابه اقدامات وی در خصوص دیگر دستاورد مهم دولت اوباما یعنی قانون بیمه همگانی است. در مورد قانون بیمه همگانی اوباما، ترامپ کار را تا جایی پیش برده است که مدعی است عملا آن قانون را لغو کرده است. ترامپ فعلا نمی‌تواند درباره برجام چنین ادعایی را مطرح کند ولی جهت رفتار وی در همین راستا است.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • سمینار استاندارد سیم بکسل آسانسور برگزار شد
 • سخنان تمسخر آمیز سناتور آمریکایی در مورد ژن و تبار ایرانی!
 • پورابراهیمی: اختصاص ۸ میلیارد دلار ارز دولتی برای کالاهای اساسی
 • سفیر پاکستان در تهران به وزارت خارجه احضار شد
 • ریابکوف با نماینده آمریکا در امور کره شمالی دیدار کرد
 • سفیر عربستان در آمریکا دیگر به واشنگتن باز نمی‌گردد
 • تیراندازی در نزدیکی سفارت رژیم‌صهیونیستی در آنکارا
 • سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد
 • اطلاعیه پلیس تهران در خصوص حضور زنان در استادیوم آزادی
 • غیبت عجیب جهانگیری در جلسه رییس جمهور با اقتصاددانان!
 • گزارش واشنگتن تایمز از فهرست آقازاده‌های ایران در آمریکا
 • غافلگیری ویژه ترامپ برای نقاش آمریکایی
 • درخواست لغو مصونیت سعودی‌ها در استانبول
 • هاشمی‌طبا: ظهور احمدی‌نژاد جدید بعید نیست
 • چقدر قدرت خرید مردم نسبت به ابتدای سال کاهش یافته است؟
 • روزنامه‌نگار ناپدید شده، چگونه از خطوط قرمزولیعهد سعودی عبور کرد؟
 • باید با توسعه همکاری‌ها، فشار دولت آمریکا را به فرصت تبدیل کنیم
 • سفرای جدید ایران در ۵ کشور تعیین شدند
 • عربستان اقراری در خصوص خاشقجی نداشته
 • باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم
 • تشکر پمپنو از ملک سلمان به خاطر شفافیت تحقیق درباره خاشقجی!
 • سخنان رئیس مجلس کویت صهیونیستها را از سالن فراری داد
 • قتل خاشقجی و داستان تلخ لیبرال دموکراسی
 • اردوغان: تفتیش کنسولگری عربستان ادامه خواهد داشت
 • فلاحت پیشه: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران بستگی به بسته پیشنهادی اروپا دارد
 • صرف سالانه ۱۰۰۰میلیارد تومان اعتبار بابت تحصیل دانش آموزان خارجی
 • خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ صادرکنندگان بدون استثنا به نیما می‌آیند
 • سکوت «تهمینه میلانی» شکست/پاسخ به حواشی و اتهامات
 • دعوای تهیه‌کنندگان با پرداخت‌کنندگان دستمزدهای کلان بازیگران: بازار را خراب می‌کنید
 • برای حفظ آبرو و تحقق شعارهای رنگارنگ انتخاباتی‌تان،«قالیباف» را شهردار کنید!
 • Ad