عقلانیت بر رفتارهای احساسی و شعاری غلبه کرد/دولت دوازدهم به آزادی‌های سیاسی و فرهنگی بیشتر توجه کند

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۹  /   /  کد خبر: 19896
عقلانیت بر رفتارهای احساسی و شعاری غلبه کرد/دولت دوازدهم به آزادی‌های سیاسی و فرهنگی بیشتر توجه کند

عضو حزب اتحاد ملت در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم رسیدگی به قشر محروم جامعه و اصلاح قوانین مربوط به آزادی‌های اجتماعی و سیاسی خواند.

علی تاجرنیا در تحلیل پیام رای مردم به حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: پیام این رای این بود که عقلانیت بر رفتارهای احساسی و شعاری غلبه کرده و قشر متوسط جامعه که اتفاقا در مواقعی نظیر این اثرگذار هستند از اینکه عدم حضور آنها صدمات جبران‌ناپذیری خواهد داشت درک درستی پیدا کرده‌اند و حضور آنها فواید مناسبی برای سرنوشت کشور و مردم دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در ابتدای مسیر روحانی نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌داد رای روحانی در حد پنجاه درصد بود و این رای مطمئنی نبود. اما اینکه اقای روحانی یک گام به جلو رفت، مواضع خود را شفاف‌تر بیان کرد و تاکید بر اصول اصلاح‌طلبی در بستر اعتدال کرد، به نوعی بخشی از جامعه را که تصور می‌کرد نمی‌توانند اهداف و ایده‌آل‌های خود را در دولت روحانی ببیند امیدوار کرد.

تاجرنیا به اشاره به روزهای اول تبلیغات گفت: خوش‌بین‌ترین‌ها هم این میزان حضور را پیش بینی نمی‌کردند. با افزایش مشارکت و متعاقب آن افزایش رای روحانی او باید در این مسیری که در انتخابات آغاز کرده ترغیب شود. روحانی بداند آنچه این جریان را به حرکت آورد حمایت اصلاحات و مواضع روشن خود ایشان بود.

او ادامه داد: روحانی زخم خورده رفتار اصولگرایان است. او باید بداند تبلیغات علیه او حرف‌های اردوگاه اصولگرایی بود و تنها از زبان سه کاندیدای رقیب یعنی میرسلیم و قالیباف و رییسی گفته شد.

تاجرنیا با تاکید بر اینکه روحانی باید به جریان اصلاحات و مردمی که خیلی جدی پای کار ایشان ایستادند تکیه کند، گفت: دولت او باید دولتی با مواضع شفاف‌تر باشد و مطمئن باشد که با این نگاه در تحقق اهداف خودش هم موفق‌تر خواهد بود. روحانی باید بداند با انتخابات همه چیز تمام نشده و اگر ذره‌ای در برابر زیاده‌خواهی‌ها کوتاه بیاید باز این مجموعه با ابزارهایی که در دست دارد کار را برایش سخت‌تر می‌کند .

این عضو حزب اتحاد تاکید کرد: جامعه نیازمند آرامش است و در عین حال روحانی در عمل به آنچه گفته شده و مردم اعتماد کردند نباید کوتاهی کند.

او در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم گفت: دو مساله وجود دارد و مورد انتظار مردم است. اول اینکه روستاییان و حاشیه‌نشین‌ها در این انتخابات نقش مهمی داشتند. یک بخش مهمی از طبقه فرودست در این انتخابات قهر کرده بود و احساس می‌کردند اهدافشان را نمی‌توانند دنبال کنند و به اصولگرایان نیز بی اعتماد بودند.  این مجموعه می‌تواند به سبد رای اصلاحات اضافه شود. از این رو معیشت مهم‌ترین نکته این انتخابات است که خواسته همه است. حوزه اقتصاد مورد درخواست تمامی لایه‌های جامعه است که با توجه به منابع و شرایط به سمت رفاه بروند. اولویت اول باید این باشد.

تاجرنیا اولویت دوم را مساله آزادی‌های سیاسی و اجتماعی خواند و گفت: این مساله مورد تاکید طبقه متوسط است. روحانی با اتکا به این‌ها رییس‌جمهور شده خصوصا آزادی‌های سیاسی. دولت باید با اصلاح قوانین در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی شرایط را به گونه‌ای جلو ببرد که این آزادی‌ها قابل برگشت نباشد.

او در توضیح افزود: بحث قانون احزاب و آیین‌نامه‌های مرتبط، بحث آزادی‌های اجتماعی و بحث آزادی‌های فرهنگی و هنری مسائلی است که دولت باید بیشترین توجه را به آن داشته باشد. من فکر می‌کنم با توجه به پشتوانه‌های دولت که مجلسی همراه‌تر و طرفداران آگاه‌تر است امروز توپ در زمین آقای روحانی است که به مطالبات طرفداران خود رسیدگی کند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها