جدیدترین اخبار
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۲ اقتصادی کد خبر :19690

اونس به کانال بالاتر می‌رود؟

تحولات آمریکایی کاملا به نفع طلا تمام شده است. هفته گذشته، تنش‌های ایجاد شده در واشنگتن به علت اخراج رئیس «اف بی آی» توسط دونالد ترامپ، کاملا حامی طلا بود.

 با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر درخواست رئیس‌جمهوری آمریکا از جیمز کومی برای پایان دادن به تحقیقات درباره ارتباط اطرافیان ترامپ با روسیه، شاخص‌های دلار و سهام تضعیف شدند و طلا گران‌تر شد. حتی اگر استیضاح ترامپ به سرانجام نرسد، احتمال مختل شدن پیگیری برنامه‌های بلندپروازانه او وجود دارد و این می‌تواند اونس را از مرز ۱۳۰۰ دلار عبور دهد. به گزارش دنیای اقتصاد ، اونس طلا که سه‌شنبه تحت تاثیر همین عوامل با ۷ دلار رشد به بهای ۱۲۳۷ دلار رسیده بود، چهارشنبه تا بهای ۱۲۶۱ دلار جهش کرد. جهش ۲۴ دلاری اونس در این روز به تعدیل روند در روز بعد منجر شد، با این همه اونس نسبت به هفته‌های گذشته قوی ماند. دو هفته پیش صحبت از احتمال سقوط اونس به زیر مرز ۱۲۰۰دلار بود، اما اونس پنج‌شنبه فقط تا بهای ۱۲۴۷ دلار تعدیل شد. روز جمعه هم با همین قیمت آغاز شد و در ادامه، نوسان‌ها پیرامون مرز ۱۲۵۰ دلار پی گرفته شد. بهایی که تا ساعت ۸عصر روز گذشته برای اونس ثبت شد، ۱۲۵۳دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به عنوان قیمت نهایی هفته سوم مه رقم خورده باشد.

روز جهش

اونس طلا در سومین روز کاری سومین هفته ماه مه کاملا تحت تاثیر تنش‌های وابسته به کاخ‌سفید بود. این اخبار، خرید طلا به عنوان سرمایه امن را به شدت افزایش داد و افت شاخص دلار هم کمک بیشتری را برای فلز زرد فراهم کرد. شاخص دلار که سه‌شنبه روی عدد ۱۰/ ۹۸واحد افت کرده بود، چهارشنبه تا کف ۶ ماهه ۵۷/ ۹۷واحد پایین آمد. در این روز، بازارهای سهام هم وضعیت خوبی نداشتند تا یار سومی هم برای طلا موجود باشد، اما کمک چهارمی نیز در این روز برای طلا وجود داشت. در سومین روز کاری هفته، بهای نفت خام به رشد خود ادامه داد. چهارشنبه، بیشتر بازارها به نوعی متاثر از تنش‌های واشنگتن بودند. براساس گزارش‌ها، دونالد ترامپ از جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی خواسته بوده تحقیقات درباره پیوند میان مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید و روسیه را پایان دهد. این گزارش‌ها بر مبنای گفته‌های منبعی است که یادداشتی از کومی را دیده است. این خبر یک هفته پس از اخراج کومی از سوی ترامپ درز پیدا کرد و چند روز پس از خبر درز دادن اطلاعات محرمانه درباره داعش به سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، توجه‌های بیشتری را به دولت ترامپ جلب کرد. دخالت دولت در تحقیقات فدرال کاملا ممنوع است.

روز تعدیل

روز پنج‌شنبه، تعدیل روند بازار فلزهای گرانبها و البته تعدیل روند شاخص دلار، به ضرر طلا کار کرد تا اونس به زیر مرز میانه کانال بازگردد. با وجود این، اونس حتی در این روز هم فاصله زیاد خود را با مرز کانالی حفظ کرد. عقب‌نشینی اصلاحی از اوج ۳ هفته‌ای، جای تعجب نداشت، ولی خرید طلا به عنوان سرمایه امن ادامه یافت؛ چراکه رئیس‌جمهوری آمریکا با دردسری بسیار جدی روبه‌رو است که ممکن است حتی به استیضاح او منجر شود. نشانه ادامه نگرانی‌ها، افت بازارهای سهام بود. معامله‌گران نگران این هستند که روند تنش‌ها چندماه به طول بینجامد و دست آخر هم ترامپ از ریاست جمهوری عزل شود، اتفاقی که پیامدهای زیادی خواهد داشت و دست کم در کوتاه‌مدت، نااطمینانی‌ها را افزایش خواهد داد. بورس‌های ایالات متحده، پنج‌شنبه بدترین روز خود را از سپتامبر ۲۰۱۶ تجربه کردند. بسیاری از ناظران بازار معتقدند که دولت ترامپ فلج شده و قادر نیست برنامه‌های بلندپروازانه اقتصادی را پیش ببرد. با این حال، شاخص دلار در چهارمین روز کاری هفته گذشته با رشدی اصلاحی به عدد ۸۷/ ۹۷ واحد رسید. با آنکه رشد شاخص دلار، مانع طلا بود، ادامه رشد بهای نفت خام باعث شد اونس فشار کمتری را تحمل کند.

روز آخر

اونس طلا روز جمعه را با بهای ۱۲۴۷ دلار آغاز کرد و بعد به نوسان پیرامون مرز ۱۲۵۰ دلار رو آورد. البته با باز شدن بازارهای آمریکای شمالی، دامنه نوسان‌ها افزایش یافت. شاخص دلار صبح جمعه دوباره تحت فشار قرار گرفت و بازارهای سهام نیز دوباره شاهد نگرانی معامله‌گران بودند. پنج‌شنبه و جمعه، رسانه‌ها روی این موضوع متمرکز بودند که مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی معتقدند مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید و سایر مشاوران کمپین انتخاباتی ترامپ در ۷ ماه آخر رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ حداقل ۱۸ بار با مقام‌های روسی و سایر افرادی که با کرملین در ارتباط بوده‌اند، مکالمه تلفنی یا ایمیل به صورت مخفی و اعلام نشده داشته‌اند. تا زمان نهایی شدن این گزارش، بهای نهایی هفته گذشته مشخص نبود اما اونس در حال ثبت بهترین هفته خود از میانه‌های ماه آوریل بود. اونس طلا دو هفته پیش روی بهای ۱۲۲۸ دلار ایستاده بود. روز جمعه، موسسه سرمایه‌گذاری «ای تی اف سکوریتی» اعلام کرد که سرمایه‌گذاران بین‌المللی صبر و طاقت خود را نسبت به سیاست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا از دست داده‌اند و همین دلیل رشد طلاست و خواهد بود.

روزهای سیاسی

تحلیلگران موسسه سرمایه‌گذاری «ای تی اف» تاکید کردند که واکنش بازار به جنجال‌های اخیر در کاخ سفید نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بین‌المللی صبر و طاقت خود را نسبت به اقدامات و سیاست‌های دولت ترامپ از دست داده‌اند و اگر این روند ادامه یابد، قیمت طلا تا پایان امسال با افزایش بیشتری روبه‌رو خواهد شد و احتمالا وارد کانال ۱۳۰۰ دلاری می‌شود.

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، مکسول گلد، مدیر بخش راهبرد سرمایه‌گذاری در موسسه ای تی اف می‌گوید: تحولات اخیر در کاخ سفید شامل برکناری جیمز کومی رئیس اف‌بی‌آی از سوی ترامپ و انتخاب یک دادستان ویژه برای تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تاثیر زیادی بر نوسانات اخیر در بازارهای بین‌المللی داشته است. او می‌افزاید: از زمانی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسیده است، شاخص سهام اس اندپی ۵۰۰ با رشد ۱۳ درصدی روبه‌رو شده بود ولی با تنش‌های سیاسی جدید در واشنگتن شاخص سهام بورس وال استریت با کاهش همراه شده و این مساله نشانگر آن است که سرمایه‌گذاران بین‌المللی صبر و طاقت خود را نسبت به سیاست‌های ترامپ از دست داده‌اند.

همان‌طور که اشاره شد، به اعتقاد تحلیلگران، اگر تنش در واشنگتن افزایش یابد، تصویب برنامه‌های اقتصادی و مالی دولت ترامپ در کنگره و سنا با چالش جدی روبه‌رو خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود. تجربه تاریخی نشان داده است که تقاضای طلا در شرایطی که تنش‌های سیاسی تشدید می‌شود، با افزایش روبه‌رو خواهد شد. طلا نقش مهمی در متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری دارد. برخی تحلیلگران نیز معتقدند تشدید تنش‌های سیاسی در کاخ سفید موجب کاهش گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو خواهد شد.

از سوی دیگر، موسسه مالی «نومورا» هم در تازه‌ترین تحلیل خود اعلام کرده که گرچه استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بعید به نظر می‌رسد ولی تنش‌های سیاسی می‌تواند بسته محرک مالی را از مسیر اصلی خارج کند. بر اساس این گزارش بازارهای مالی آمریکا و ارزش دلار در روزهای اخیر تحت تاثیر تنش‌های سیاسی داخلی قرار گرفته و به شدت کاهش یافته است. این مساله موجب افزایش قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی شده است. بازار سهام نیز بدترین عملکرد خود از سپتامبر گذشته را ثبت کرده است. هر سه شاخص مهم بازار بورس وال استریت در روزهای اخیر با افت یک درصدی روبه‌رو شده است.

تحلیلگران موسسه نومورا معتقدند: بعید است مسائل و مشکلات سیاسی در آمریکا به این زودی حل و فصل شود ولی احتمال استیضاح نیز بسیار پایین است. تنها چیزی که می‌تواند احتمال استیضاح را افزایش دهد، افشای اطلاعات جدیدی است که اعضای کابینه را علیه وی بسیج یا زمینه لازم برای استیضاح را فراهم کند. با این همه، در چنین شرایطی تصویب و اجرای طرح‌های اقتصادی و مالی پیشنهادی دولت ترامپ با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد شد. ترامپ قصد دارد برنامه‌های محرک مالی را به مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد دهد. کاهش مالیات‌ها و سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار در پروژه‌های زیرساختی بخشی از طرح‌های ترامپ خواهد بود. این در حالی است که استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا بر این باور است که دستیابی به رشد اقتصادی ۳درصدی امکان‌پذیر خواهد بود اگر اصلاحات مالیاتی و قانونی اجرا شود. دولت ترامپ خواستار کاهش قوانین سختگیرانه برای کنترل سیستم بانکی شده است. قوانینی که پس از وقوع بحران مالی ۲۰۰۸ و ورشکستگی بانک لمن برادرز اجرا شده است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که آمریکا برای دستیابی به رشد اقتصادی ۲ درصدی نیز با چالش‌ها و موانع زیادی روبه‌رو است.

وبگردی

روی خط خبر

 • سکوت انتخاباتی در مصر آغاز شد
 • تظاهرات هزاران نفر در کاتالونیا علیه حبس رهبران احزاب استقلال طلب
 • به روزرسانی زيرساخت‌های مکانيکال فرودگاه مهرآباد در سال ۹۷
 • هیچ مشکلی برای بازار گوشت و مرغ وجود ندارد
 • نوبخت: سازمان برنامه و بودجه بر ایجاد بیش از میلیون فرصت شغلی نظارت می کند
 • هواپیماهای ایرانی ۷۲ بار بازرسی فنی شده‌اند
 • مسکو: تمام تروریست‌های سوریه از خارج از این کشور تجهیز می‌شوند
 • بولتون از هم اکنون شکست خورده است
 • بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند
 • برج میلاد امشب به مدت یک ساعت خاموش می‌شود
 • جان بولتون و پمپئو مشوق سیاست های افراطی ترامپ خواهند بود
 • توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از آزادی و قانون سخن بگوید
 • فقط از مضرات باز بودن اقتصاد بهره می‌بریم
 • یک نماینده مجلس ترکیه به ۲۲۴ ماه حبس محکوم شد
 • تعادل قیمت میوه در تعطیلات نوروز
 • خط و نشان پکن برای واشنگتن/چین ۳۰ میلیارد دلار تعرفه وضع می کند
 • مذاکره ترکیه و آمریکا برای خرید موشک های پاتریوت ادامه دارد
 • حاجی‌بابایی: دستگاه‌های مسئول هر ۳ ماه گزارشی از رشد تولید کالای ایرانی را ارائه دهند
 • بازگشت پروازهای کیش به حالت عادی/شرایط جوی دلیل تاخیر بود
 • رونمایی از خودروی هیوندای اکسنت جدید شرکت کرمان موتور
 • ایران بازیگر فعال منطقه در مبارزه با تروریسم است
 • دعوت وزارت نیرو از عموم مردم ایران برای شرکت در طرح “ساعت زمین”
 • شورای حقوق بشر سازمان ملل به دنبال انتصاب یک گزارشگر جدید برای ایران
 • قیمت صادراتی فلزات در بهمن ماه بیش از ۴۵ درصد رشد کرد
 • چین عملیات نیروی دریایی آمریکا را محکوم کرد
 • با افزایش نگرانی از جنگ تجاری، دلار در برابر ین سقوط کرد
 • باید نگاه به شرق (چین و روسیه) را تقویت کنیم
 • مصرف روزانه بنزین کل کشور به ۱۰۵ میلیون لیتر رسید
 • کار و تعاون در ۹۶؛ از انفجار و اخراج تا اشتغالزایی و استیضاح
 • مذاکرات عالی‌رتبه دو کره در پایان ماه جاری میلادی