جدیدترین اخبار
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۱ اقتصادی کد خبر :19687

پیگیری ۱+۲ برنامه مسکنی در دولت دوازدهم

پرونده مسکن مهر تا پایان سال پایان می‌یابد. میراثی از دولت‌های نهم و دهم که دولت یازدهم ۵۵ درصد از آن را تکمیل کرد و تحویل مردم داد.

 افزون بر این طرح که حاشیه‌های زیادی تاکنون داشته است، طرح مسکن اجتماعی به همراه نوسازی بافت فرسوده اگر چه در دولت یازدهم کلید خورده‌ است، اما بخش اعظم آن در دستور کار دولت دوازدهم قرار خواهد گرفت.  قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر از بسته شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال خبر داد و گفت: از مجموع واحدهای مسکن مهر، ساخت یک میلیون و ۹۴۲ هزار واحد به اتمام رسیده و یک میلیون و ۸۳۳ واحد افتتاح شده است. ۱۲۴ هزار واحد باقی‌مانده که امسال با تلاش مضاعف دستگاه‌ها افتتاح و تحویل داده خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، مسکن و صاحب‌خانه شدن مردم در تمام دولت‌ها یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم است و بسیاری از دولتمردان و سیاسیون به دنبال آن هستند تا برای جذب هر چه بیشتر افکار عمومی به سمت خودشان برنامه‌های خود را در خصوص حل مشکلات مربوط به بخش مسکن و آسان کردن خانه‌دار شدن مردم قرار دهند. موضوعی که اتفاقا به تازگی کاندیداها در مناظره‌های نزدیک انتخابات این مساله را مطرح کردند. از سوی دیگر، رییس دولت نهم و دهم در زمانی که بر دولت تکیه زده بود، با مطرح کردن موضوع خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد بزرگ‌ترین پروژه ساخت مسکن را در دولت راه‌اندازی کرد، به‌طوری که این پروژه یعنی مسکن مهر برای ساخت بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در دولت احمدی‌نژاد کلید خورد.

اما هنگامی که دولت یازدهم سکان هدایت قوه مجریه کشور را به دست گرفت، نه تنها بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر در اطراف شهرهای بزرگ و کوچک کلنگ‌زده شده و نیمه‌کاره رها شده بود، بلکه بسیاری از فازهای مسکن مهر بزرگ‌تری مانند مسکن مهر شهر پردیس و پرند در اطراف پایتخت نیز بلاتکلیف و بدون متقاضی باقی مانده بودند که البته بعدها وزیر راه و شهرسازی تعداد واحدهای بدون متقاضی را بیش از ۱۱۷هزار واحد اعلام کرد.

 تحویل ۵۵درصد واحدها در دولت یازدهم

نکته‌یی که در این بین نباید فراموش شود، این است که با اینکه شروع ساخت واحدهای مسکن مهر در دولت احمدی‌نژاد بود اما به گفته احمد اصغری‌مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، دولت دهم تنها توانست حدود ۶۳۰هزار واحد مسکونی را در طول عمر دولت خود ساخته و به متقاضیان تحویل دهد. این آمار در حالی است که به گفته این مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازی ۵۵ درصد کل مسکن مهر در دولت یازدهم تکمیل و به متقاضیان آنها تحویل داده شده است.

در واقع، بر اساس سخنان مهرآبادی دولت یازدهم علاوه بر ساخت، تکمیل و تحویل ۳۲درصد از واحدهای مسکن‌مهر، ۲۳درصد از واحدهای نیمه‌تمام افتتاح شده دولت قبل را نیز در این دوره تکمیل و به بهره‌برداری رسانده است.

 تحویل ۱۲۴هزار تا پایان سال

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر به تازگی نیز با تاکید بر اینکه قرار است پرونده مسکن مهر با تحویل ۱۲۴هزار واحد مسکن مهر تا پایان امسال بسته شود، تصریح کرد: از مجموع واحدهای مسکن مهر ۱۲۴ هزار واحد باقی مانده که امسال با تلاش مضاعف دستگاه‌های ذی‌ربط افتتاح خواهند شد. احمد اصغری‌مهرآبادی، در حاشیه مراسم تحویل و افتتاح ۱۱۷۵ مسکن مهر در شهر جدید پردیس عنوان کرد: از مجموع واحدهای مسکن مهر، ساخت یک میلیون و ۹۴۲ هزار واحد به اتمام رسیده و یک میلیون و ۸۳۳ واحد افتتاح شده است. ۱۲۴هزار واحد باقی مانده که امسال با تلاش مضاعف دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط افتتاح و تحویل داده خواهد شد. قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر همچنین ادامه داد: دولت برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر در مجموع ۵۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام بانک مسکن در نظر گرفته که حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده که با احتساب وام سایر بانک‌ها ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. وی گفت: امسال برای تامین زیرساخت‌های مسکن مهر ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار را دولت تصویب کرده و اسناد خزانه در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است. در پردیس نیز تمام زیرساخت‌ها توسط شرکت عمران شهر جدید فراهم می‌شود به علاوه ۲۰۰ میلیارد تومان نیز از اسناد خزانه دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که از این مبلغ ۱۳۰میلیارد تومان آن دراختیار شرکت عمران شهر جدید پردیس و مابقی در اختیار سایر شهرهای جدید برای تکمیل و افتتاح واحدهای مسکن مهر و تامین زیرساخت‌های موردنیاز قرار داده‌ایم.

 تکمیل ۳هزار واحد پردیس تا نیمه‌خرداد

از سوی دیگر، سعید غفوری مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس نیز از تحویل ۳ هزار واحد مسکن مهر پردیس در نیمه نخست خرداد امسال خبر داد.

غفوری عنوان کرد: به تازگی در مراسمی با حضور قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر ۱۱۷۵ واحد شامل ۱۸۵ واحد در فاز ۱۱ (محله یاس) و ۲۹۰ واحد در فاز ۸ (محله دنا) افتتاح شدند که این افتتاح‌ها در فازهای مختلف تا پایان امسال ادامه خواهند داشت و تا ۱۵ روز دیگر حدود ۳ هزار واحد را افتتاح می‌کنیم.

 تلاش برای افتتاح واحدهای بدون معارض

غفوری با بیان اینکه به زودی شاهد نخستین افتتاح‌ها در فاز ۵ مسکن مهر پردیس خواهیم بود، گفت: امسال درتلاشیم در تمام فازها، واحدهای بدون معارض ملکی را با تمام امکانات روبنایی و زیربنایی افتتاح کنیم و درجلسه اخیر با قوه قضاییه و دادستانی تهران تصویب شده که ظرف دو تا سه هفته مشکل حل شود. تعداد واحدهای دارای معارض ملکی بالاست و تنها درفاز هشت ۳۵۰۰ واحد دارای

معارض هستند. موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره شود، این است که طرح مسکن مهر تنها طرحی نبود که برای خانه‌دار کردن مردم به خصوص اقشار کم‌درآمد مطرح شده بود.

 استارت مسکن اجتماعی از خرداد

مسکن اجتماعی که در ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم مطرح شد طرح دیگری است که دولت برای صاحب‌خانه کردن مردم در نظر گرفت. طرحی که با تصویب جزییات آن در اوایل اسفند ماه سال گذشته قرار است در فاز مسکن استیجاری در خردادماه پس از ابلاغ بودجه اجرایی شود.

در طرح مسکن اجتماعی و حمایتی قرار بر این است که سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی در قالب مسکن ملکی و مسکن اجتماعی در دو بخش ساخت و مسکن استیجاری به اجرا برسد که اولویت مسکن اجتماعی، با افراد سرپرست خانوارهای کم درآمد است. آنهایی که خود و افراد تحت تکفل‌شان از تاریخ اول فروردین سال ۹۰، فاقد واحد مسکونی با دوام یا وام مسکن بوده‌اند و از تاریخ ۲۲ بهمن سال ۵۷، ازهیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌یی خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند و حداقل در شهرمورد تقاضا، ۵سال سکونت داشته باشند.

 بازسازی بافت فرسوده در دستور کار

بازسازی بافت فرسوده که در دولت یازدهم در کانون توجه مسوولان قرار گرفت نیز یکی دیگر از برنامه‌های دولت برای خانه‌دار کردن شهروندان به شمار می‌رود. بر اساس آمار منتشر شده از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری، ۷۶ هزار و ۴۴۲ هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد. از این مجموع این رقم، استان خراسان جنوبی با ۵۴۶ هکتار کمترین و استان اصفهان با ۶۸۰۷ هکتار بیشترین میزان بافت فرسوده در کشور را دارا هستند. استان‌های خراسان شمالی (۶۷۵ هکتار)، زنجان (۷۲۳ هکتار) و بوشهر (هکتار ۹۵۳) کمترین میزان بافت فرسوده و استان‌های خوزستان (۵۶۸۵ هکتار)، یزد (۵۲۳۸ هکتار)، مازندران (۴۶۳۳ هکتار) و خراسان رضوی (۴۳۳۲ هکتار) نیز به ترتیب با هکتار بیشترین میزان بافت فرسوده را در بین ۳۱ استان کشور را دارا هستند.

 وضعیت نامساعد سکونت نیمی از مشهدی‌ها

همان‌طور که آمارهای شرکت عمران و بهسازی وابسته به وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد، استان خراسان رضوی در زمره استان‌های دارنده بافت فرسوده بالاست. این مساله در تازه‌ترین سخنان مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز بازتاب یافته است. او از سکونت حدود نیمی از اهالی مشهد یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت کلی ۲ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۲۵۸ نفری این شهر درسکونتگاه‌های غیررسمی حاشیه‌های مشهد خبر داده است. به گفته محمدرضا اخوان‌عبداللهیان، مطالعات شناسایی سکونتگاه‌های غیررسمی در مشهد، سبزوار، تربت حیدریه و نیشابور انجام شده است. مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه از مساحت ۳۰ هزار و ۵۱۰ هکتاری مشهد، ۳۸۹۴ هکتار به سکونتگاه‌های غیررسمی اختصاص دارد، توضیح داد: مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد ۴۳٫۳۷ درصد مساحت کل شهر مشهد است و از جمعیت ۲میلیون و ۷۶۶ هزار و ۲۵۸ نفری مشهد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر درمناطق حاشیه‌یی سکونت دارند. مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی افزود: از مساحت ۲۶۷۶ هکتاری سبزوار، ۵۲۷ هکتار یعنی ۱۹٫۶۹ درصد به سکونتگاه‌های غیررسمی اختصاص دارد. ضمن اینکه ۱۷٫۹۶ درصد جمعیت کلی این شهریعنی ۴۱ هزار و ۵۹۰ نفر حاشیه‌نشین‌اند. وی گفت: ۱۹۵٫۵ هکتار از مساحت کلی تربت‌حیدریه یعنی ۸٫۹۵ درصد در سکونتگاه‌های غیررسمی قرار گرفته که ۵۰۰۰ نفر از کل جمعیت ۱۳۱ هزار و ۱۵۰ نفری این شهر را دربردارد.

اخوان‌عبداللهیان با بیان اینکه ۵۰۰هکتار از مساحت ۳۷۶۰هکتاری نیشابور (۷٫۴۵ درصد) درمحدوده سکونتگاه‌های غیررسمی جای دارد، عنوان کرد: از جمعیت ۲۳۹ هزار و ۱۸۵ نفری نیشابور ۳۰ هزار نفر در مناطق حاشیه‌یی سکونت دارند که ۱۲٫۵۴ درصد جمعیت را شامل می‌شود. مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی همچنین به شناسایی ۲۲۹۲ هکتار بافت ناکارآمد در مشهد اشاره کرد و گفت: ۷٫۵۱ درصد مساحت مشهد دربافت ناکارآمد قرار دارد که ۱۸٫۷۹ درصد جمعیت یعنی ۵۱۹ هزار و ۸۵۲ نفر را شامل می‌شود.

مسکن

روی خط خبر

 • ‌پیش لرزه تغییرات در بانک مرکزی/ دبیرکل بانک مرکزی‌‌ استعفا کرد
 • ۲ گزینه اتحادیه اروپا پس از پایان جنگ سوریه
 • نشست لاوروف و رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه با نتانیاهو
 • اروپا بدون آمریکا می تواند امنیت خود را تامین کند
 • اولین ایکس ری کامیونی پر سرعت تولید داخل به بهره برداری رسید
 • برنامه ای برای تهاتر نفت با سوخوی روسیه نداریم
 • ۲ نرخی شدن بنزین در دولت تصویب نشده است
 • مصر قیمت گاز طبیعی را ۷۵ درصد افزایش داد
 • هند و چین می‌توانند آسیب‌ تحریم را برای ایران کاهش دهند
 • اتحاد نفتی تزارها با ریاض/اوپک به حاشیه رانده می‌شود؟
 • برخی بانک‌های خصوصی برخلاف مصوبه شورای پول و اعتبار، به مشتریان خود، نرخ سود ۲۱ درصدی می‌دهند / بانک مرکزی سکوت کرده
 • ترامپ: بحث مداخله روسیه در انتخابات یک حقه بزرگ بود/ اوباما مقصر است
 • دلایلی که نمی گذارند دولت در ایجاد بازار ثانویه ارز موفق باشد!
 • رستاک: اجازه ندادند به دورهمی و خندوانه بروم
 • اسرائیل یک پایگاه نظامی را در سوریه هدف قرار داد
 • کدام گزینه؛ مادر جنگ‌ها یا مادر صلح‌ها؟
 • آلبوم همایون شجریان آماده انتشار شد
 • پاسخ احمدی نژاد به دلایل ردصلاحیتش: می‌گویند دوقطبی بوده
 • آقای وزیر! انتشار همان فهرست «ناقص» ارزبگیران ۴۲۰۰ تومانی هم با فشار ‏افکار عمومی و اولتیماتوم رییس جمهور انجام شد، نه عزم شما برای مبارزه با فساد!
 • کلانتری: تراز دریاچه ارومیه افزایش یافت
 • سخنگوی فراکسیون امید: روحانی گفت همچنان مخالف حصر است اما شرایط خاصی وجود دارد که باید طی شود؛ برخی موانع برداشته شده و حل این مشکل رو به جلوست
 • سکه باز هم رکورد زد؛ انفعال و سکوت مسئولان همچنان ادامه دارد
 • ماموریت فرستاده ویژه پوتین در تهران چه بود؟
 • ترامپ برای پاسخ به روحانی، از ظریف کپی برداری کرد: هرگز آمریکا را تهدید نکن!
 • روحانی: دولت همچنان پای وعده‌های خود در انتخابات ایستاده
 • حسینی: جمنا بعد از انتخابات هم با رییسی در ارتباط است
 • فعالیت کانون‌های هلال احمر از سنین پیش دبستانی/آموزش پیشگیری از اعتیاد به ۵۰ هزار نفر
 • کره شمالی: کره جنوبی باید پایان «جنگ کره» را رسما اعلام کند
 • وقوع رگبار و رعد و برق در برخی استان‌های کشور
 • کنترل تسلیحات هسته‌ای آمریکا از دست ترامپ خارج می‌شود